Mecit Yıldız, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Yeryüzünde bizi neler beklerse beklesin, insanoğlu doğdukça ve öldükçe, insanoğlu yaşadıkça, hak ve doğruluk denen şey de var olacaktır.

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 168 - Ötüken Yayınları, 34.Baskı)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 168 - Ötüken Yayınları, 34.Baskı)
Burak Şen, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Doğruluk ile doğru olmasını dilediğimiz şey arasında bir fark vardır.”

Sessizliğin Müziği, Patrick RothfussSessizliğin Müziği, Patrick Rothfuss
Büşra, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Temiz kalplilik, doğruluk, sabır, dilini korumak, hoşgörü, merhamet, pak zihin ve haddi aşmamak. Babilliler’in hüküm sürdüğü yurtlarda yaşamış olan Hz. İbrahim’in inanç esaslarıydı bunlar; Hanif anlayış.. Bugün ki insanlarında ihtiyaç duyduğu Erdemler silsilesi.

Abum Rabum, İskender PalaAbum Rabum, İskender Pala
Mine Arapoğlu, Beyaz Gemi'yi inceledi.
 Dün 00:25 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitabı okuduğum vakit aklıma gelen türkülerden birinin cümlesi ile başlıyorum incelemeye, belki de inceleme başlığı gibi okumalısınız:

"Sevgiye mezar kazıldı."

Cengiz Aytmatov, Beyaz Gemi ile ilgili yazdığı yazıda şunu söylüyor: "Doğru sanat, insanı derin düşüncelere de sürüklemeli, insanı sarsmalı, insanda acıma duygusu uyandırmalı, kötülüğü protesto etmeli, insanı üzmelidir." Belki de en çok bu yüzden seviyorum Aytmatov eserlerini, günlük hayattan küçük detayları bulup onu öyle güzel, öyle derin işleyip bizlere sunuyor ki okurken nasıl bu kadar bizi dünya ile karşı karşıya getirdiğine şaşırıyorum.

Kitabın konusuna dair hiçbir bilgim olmadan buradaki Aytmatov etkinliğini görüp de okumaya başladığım Beyaz Gemi, beni çok derinden etkileyen içli bir türkü gibiydi. Kitaptaki imgeler o kadar ince işlenmişti ki ne gereksiz bir bölüm ne de gereksiz bir karakter vardı. Evet, tüm karakterler aslında arkasında olan bir başka gerçeği temsil etmek adına yerleştirilmiş kitaba:Çocuk, Mümin Dede, Orozkul, Bekey, Nine, Seydahmet, Gülcemal, Kulubeg...
Hatta eşyaların bile birer kahraman olduğunu görüyorsunuz kitapta çocuk okul çantasına: "Biliyor musun, ben dürbünle de konuşurum. Şimdi üç kişi olduk: Ben, sen ve dürbün." şu cümlenin içindeki gizli hüzün gözlerimin dolmasına neden oluyor. Küçücük üç haneli bir köyün yalnızlığında büyümeye çalışan çocuğun kendisine oluşturduğu masallarla dolu tertemiz yaşantısı kitapta okuyacaklarınız. "Ah hep yaz olsa" hülyaları kuran çocuk saflığının insanlığın kış mevsimi ile tanışmasını anlatıyor benim için kitap.

Bir maralın boynuzuna oturmuş da beyaz gemiyi seyreden çocuğun bulunduğu kapak bile aslında çok şey anlatıyor kitaba dair, size içimdekileri ağız dolusu anlatmak, yazmak isterdim ama sonunu söylemekten, hikâyenin büyüsünü bozmaktan korkuyorum sevgili okur.

Derin bir hissiyatla ama duru da bir akılla okuman gerek kitabı çünkü bu kitap tam anlamıyla kalemin kılıçtan keskin olduğunu ispat eden kitaplardan biri. "İyiliğe kötülükle karşılık veren"lere, insanları köleleştirenlere bir başkaldırı!

Kalbimde de zihnimde de kitaplığımda da en özel kitaplarım arasında olacak olan bu kısacık ama yoğun anlatımlı kitabın yorumunu son bir teselli alıntısı ile noktalıyorum: "İnsandaki çocuk vicdanı, tohumdaki öz gibidir. Ve o öz olmadan tohum filizlenmez, gelişmez. Yeryüzünde bizi neler beklerse beklesin, insanoğlu doğdukça ve öldükçe, insanoğlu yaşadıkça hak ve doğruluk denen şey de varolacaktır."

Yaşımız kaç olursa olsun çocuk vicdanımızın ışığıyla hak ve doğruluktan ayrılmamak duasıyla...

Ayberk, bir alıntı ekledi.
Dün 00:01 · Kitabı okuyor

...Ya cehennem yahut polis korkusuyla doğru kalmak... Bu doğruluk içte, yürekte, değil... Ceza korkusundan çekinerek yapmamak, suçu işlemiş olmaktan çok farklı bir şey değildir...

Dünyanın Mihveri Kadın mı, Para mı?, Hüseyin Rahmi GürpınarDünyanın Mihveri Kadın mı, Para mı?, Hüseyin Rahmi Gürpınar
Black Garden, bir alıntı ekledi.
25 May 21:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiçbir yönden doğruluk örneği olmadığım halde “Vanya Dayı” ve onun gibilerinin haline ağladım.

Gorki’nin Mektupları, Maksim GorkiGorki’nin Mektupları, Maksim Gorki
Sîdar Ronahî, bir alıntı ekledi.
25 May 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adını anmayacağım günümüz hükümdarlarından biri, doğruluk ve barış dışında laf etmez, ama her iki kavrama da düşmandır. Bu kavramların her ikisine de uysaydı ününün, hükümdarlığının yerinde yeller eserdi.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 76 - Oda Yayınları)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 76 - Oda Yayınları)

Bir insanın öldürdüğün zaman, bir yaşam çalarsın. Karısını bir kocadan, çocuklarını bir babadan mahrum edersin. Yalan söylediğin zaman,bir insanın gerçeğe ulaşma hakkını çalmış olursun. Aldattığın zaman, bir insanın doğruluk, adalet hakkını ellinden alırsın. Çalmaktan daha büyük bir kötülük yoktur.

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
 24 May 15:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...gerçekler değiştirilemez; en parlak umutlarımızın söndüğü, çürük teknemizin yok olduğu o efsane ülkesine geçiş de (bunları söylerken Mr. Ramsay dimdik durur, küçük mavi gözlerini kısarak uzaklara dalardı) her şeyden önce yüreklilik, doğruluk ve dayanma gücü isteyen bir geçiştir.

Deniz Feneri, Virginia WoolfDeniz Feneri, Virginia Woolf
Furkan Samur, bir alıntı ekledi.
24 May 14:35 · Kitabı okuyor

Hiç sizde doğruluk duygusu kalmadımı.Yoksa yeterince paranız mı yok?

Çocukluğum, Maksim GorkiÇocukluğum, Maksim Gorki