Meraklı Yazı
Bu sitede bulunmaktan en zevk aldığım , ısrarla ve anlamsız mesajlar gönderip cevap vermediğim zaman ''Ukala'' yazan, ardından da bu kişilerce hiç bir açıklama yapmadan engellendiğim andır. Kendimi kraliçe gibi hissediyorum:)) Ama asıl haz; deli gibi takip ettiğim, sürekli profiline girip öğreneceğim yeni neler var diye incelediğim, paylaşımlarına tekrar tekrar bakmaktan sıkılmadığım,mesaj atınca mutlu olduğum , cevap vermediğinde üzüldüğüm , yüzünü görmek için can attığım, sesini duymak için gün saydığım, hatta hayalimde canlandırdığım isim sayamayacağım, hele ki ufacık minicik güzel bir laf ederek günümün güzel geçmesine sebep olan bir sürü dost var burada. Bir çok okur ile tanışma fırsatım oldu, çok da sevindim. En çok tanışmak istediğim okur ise dostamisc
Ya sizin tanışmak istedikleriniz kimler?

Günümüzden geçmişe,ülkemizden ülkelere, şiirimizden şiirlere ayna tutan dev bir panorama...

Ataol Behramoğlu ve Özdemir İnce rehberliğinde oluşturulmuş bir kadro, 103 ülke, 847 şair, 1653 şiir...

Afrika'dan başlayıp Hollanda'da sona eren bir dünya seyahati...
Rota da; Almanya, Avusturya, ABD, Arap ülkeleri, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Baltık ülkeleri, Bengladeş,Başkırdistan, Belarusya,Bulgaristan, Çekoslovakya, Çin Çuvaş Özerk Cumhuriyeti, Dağıstan, Danimarka,Ermenistan, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hindistan ve Hollanda var.
İkinci ciltte ise alfabetik sırayla diğer ülkeler.

En kapsamlı şiir antolojisi ünvanına sahip bu muazzam emek için,usta şairlerimiz Ateol Bahremoğlu ve Özdemir İnce'ye teşekkürü borç bilir,okumuş olduğum için de keyif duyduğumu belirtirim.
Kitaptan tek bir şiir seçmek çok zor belki ama benim ve #dostamisc'in gönlünü çalan şu enfes şiire bakmanızı dilerim.
#27116029

İkinci seyahatte buluşmak üzere.

Nesrin Ay, Kayıtsızlık Şenliği'yi inceledi.
02 Oca 01:17 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kayıtsızlık Şenliği Milan Kundera'nın nasıl tanımladığımıza bağlı olarak değişen 'kısa roman'ı ya da 'uzun öykü'sü. Fransızca'da Anlamsızlık Şenliği anlamına gelen kitap ismi Türkçe'ye Kayıtsızlık olarak geçmiş ne hikmetse.

Varoluşçuların sonuncusu olarak nitelendirilen Kundera, anlamsızlık, ciddiyet, kayıtsızlık ve mizah üzerine, tarihsel olarak katmanlı bir yapıda, birbirinden farklı insanların arkadaşlıklarından kopuk kopuk hikayelerle çıkarımlarda bulunuyor. Bazen absürdlüğün sınırlarında gezinirken, bazen de felsefik yorumlarla ters köşe yapıyor.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği' nde de Stalin ve oğlundan bahseden bir pasaj vardı. Bu kitabının da ana eksenini Kruşçev'in anılarında ( dostamisc in katkılarıyla) bahsettiği Stalin'in 24 keklik hikayesi ile 'mizah anlayışını kaybetmiş bir yüzyıl'a evrilmemizi göstermesi oluşturuyor. Kısaca bahsetmek gerekirse; Stalin bir av sırasında ağaçta tünemiş 24 keklikle karşılaşıyor. Aksilik bu ya tüfeğinde 12 kurşun olması sebebiyle 12 kekliği vurarak, geri kalanını da haklamak için karlı bir gün 7 km yol yapıp tüfeğini doldurup dönerek kalanları da avlıyor. Yorumlar kitapta.

Antalya Medical Park Hastanesi Lösemili Çocuklar İçin Hediye Kitap Etkinliği
Arkadaşlar merhaba.
Sitede her sene sizlerin desteği ile gelenekselleştirmeye çalıştığım, onkoloji bölümünde lösemi tedavisi gören çocuklarımıza kitap etkinliğini yeni yıla girecek olmamızdan dolayı, onlara küçük birer sürpriz olsun diye Aralık ayını tercih ettim.Katkıda bulunmak isterseniz iletiye yorum yazarak dahil olabilirsiniz.

Hastaneden çocukların yaş ve cinsiyet bilgilerinin gelmesiyle birlikte
okurların göndereceği kitapları, iletinin yorum kısmında belirtmesi durumunda çocukların karşısına okur ve kitap isimlerini eşleştireceğim, kitapların, paketlenme ve hastaneden randevu tarihi alabilmek için zaman kalması bakımından Aralık 15 e kadar tedarik edilmesi uygundur, karışıklık ve kopukluk yaşanmaması adına etkinliği mesaj kısmından değil ileti kısmından yürütürsek benim açımdan daha kolay olur. Ayrıca 3-6 yaş arası çocuklar için 3 boyutlu kitaplar daha uygun olmakla beraber yabancı uyruklu iki kardeşimiz için boyama kitabı ya da puzzle tarzında hediyeler onları daha mutlu edebilir.
- Kitapları kargoların şubelerinden teslim alacağım. Kargoları gönderdiğinizde hangi kargo olduğunu bir de gönderi kodunu iletinin
yorum kısmına yazarsanız takibini kolaylıkla yapıp teslim almaya gidebilirim.
Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Adres Bilgileri ;
Kitap gönderimi sonlanmıştır...

Katılımcılar;
- Nesli
- mithrandir21 | Uğur
- Mithril / Wade Watts
- Undómiel (Merve D.)
- NigRa // Andronikos
- Mehmet Zana Başkan
- DUA
- Meltem Tekeli
- Muzaffer Akar
- Gökhan
- https://1000kitap.com/gunisigi
- Deniz Mavisi
- İsmail | ...
- ozge
- Zeynep
- özlem
- Yıldız Açıl
- Ebru
- mehmet
- Cenk Köroğlu
- candide
- https://1000kitap.com/benzerli
- Cansu Atay
- Visal...
- https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/
- dostamisc
- Kübra E.
- Duygu

Hasta bilgileri;

1. İrem : 5 yaş - özlem ( Kolaydan Zora Boyama ) --- https://1000kitap.com/Bsrgns --- mehmet (Eğlenceli Arkadaşlar - 3 Boyutlu Oyun Evi ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) --- candide ( Külkedisi / Üç Boyutlu Masallar )

2. Meryem Lara: 5 yaş - Duygu --- mehmet (Eğlenceli Arkadaşlar - 3 Boyutlu Oyun Evi ) --- Zeynep ( Boyama Kitabı ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) --- özlem ( Tanışır Boyama ) --- candide ( Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler / Üç Boyutlu Masallar 2 )

3. Zeynep : 5 yaş - Cenk Köroğlu ---
(Maşa İle Koca Ayı ) --- mehmet ( Eğlenceli Arkadaşlar - 3 Boyutlu Oyun Evi ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) --- özlem ( Sevimli Boyama )

4. Büşra : 6 yaş - Kübra E. --- ozge --- Zeynep ( Boyama Kitabı ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) --- Muzaffer Akar ( Şirinler - Olur Böyle Şeyler! Boyama ve Çalışma Kitabı ) --- Yıldız Açıl

5. Elif Berra : 6 yaş - https://1000kitap.com/gunisigi ( Boyama Kitabı ve Pastel Boya ) --- Zeynep ( Boyama Kitabı ) --- ozge --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) --- Yıldız Açıl

6. Osman : 6 yaş - https://1000kitap.com/benzerli ( Küçük Kara Balık ) --- Zeynep ( Boyama Kitabı ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) --- Muzaffer Akar ( Mini Masallar Seti 1 )

7. Marko Skıra: 7 yaş - https://1000kitap.com/gunisigi ( Boyama Kitabı ve Pastel Boya ) --- Deniz Mavisi --- Zeynep ( Boyama Kitabı ) ---
Yıldız Açıl --- özlem ( Şekilli Boyama Kitab )


8. Ahıman Aliyev: 7 yaş - özlem ( Boyama Kitabı - Ponpon Boyama ) --- https://1000kitap.com/gunisigi ( Boyama Kitabı ve Pasrtel Boya ) --- Zeynep ( Boyama Kitabı ) --- Deniz Mavisi --- Muzaffer Akar ( Çıkartmalı Etkinlik Kitabım ) --- Yıldız Açıl ---

9. Kasım : 7 yaş - https://1000kitap.com/benzerli ( Don Kişot ) --- DUA ( Andersen Masalları ) --- Zeynep (Küçük Kara Balık ) --- Deniz Mavisi --- Mehmet Zana Başkan ( Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler - Grimm Masalları ) --- Visal... - https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/ ( Ejderha Avcıları Okulu 1 )

10. Rana : 7 yaş - İsmail | ... ( Ay'ı Kim Çaldı? ) --- DUA ( Andersen Masalları ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık ) --- Deniz Mavisi --- Mehmet Zana Başkan ( La Fontaine'den Masallar - Grimm Masalları ) --- Muzaffer Akar ( Arzavul Tepesi 3 )

11. Zeynep : 7 yaş - Cenk Köroğlu (Uçurtmam Bulut Şimdi ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık ) --- Deniz Mavisi --- DUA ( Andersen Masalları ) --- Mehmet Zana Başkan ( Ezop Masalları - Grimm Masalları ) --- Visal... - https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/ ( Mutlu Prenses )

12. Meral : 8 yaş - Cansu Atay ( Mutlu Prens - Küçük Kemancı ) --- DUA ( Andersen Masalları ) --- Ebru (Robinson Crusoe ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) - Visal... ( Küçük Prenses )

13. Yahya : 8 yaş - İsmail | ... (Bir Şeftali Bin Şeftali) --- https://1000kitap.com/benzerli ( Oz Büyücüsü ) --- Cansu Atay ( Mutlu Prens - Yıldız Çocuk ) --- DUA ( Andersen Masalları ) --- Ebru ( Robinson Crusoe ) --- Zeynep (Küçük Kara Balık ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları )

14. Onur : 9 yaş - Cansu Atay ( Mutlu Prens - Korkusuz Kaptanlar ) --- DUA (Andersen Masalları ) --- Ebru ( Robinson Crusoe ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık ) --- Mehmet Zana Başkan ( Grimm Masalları ) --- Visal... - https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/ ( Ayı Dişi )

15. M.Arda : 9 yaş - NigRa // Andronikos --- DUA (Andersen Masalları ) --- Ebru ( Robinson Crusoe ) --- Zeynep ( Don Kişot ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık ) --- Mehmet Zana Başkan ( Gulliver'in Seyahatleri - Grimm Masalları )

16. Elanur : 9 yaş - DUA (Andersen Masalları ) ---
İsmail | ... ( Martıya Uçmayı Öğreten Kedi) --- Ebru ( Robinson Crusoe ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık ) --- Zeynep ( Don Kişot ) --- özlem ( Pinokyo )

17. İrem : 9 yaş - DUA (Andersen Masalları ) --- Ebru (Robinson Crusoe ) --- Zeynep (Don Kişot ) --- Deniz Mavisi (Kraliçeyi Kurtarmak - Büyük Atatürk'ten Küçük Öyküler 1 ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık ) --- Visal... - https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/ ( Siyah İnci )

18. Eylül : 11 yaş - https://1000kitap.com/benzerli ( Martıya Uçmayı Öğreten Kedi ) --- Gökhan ( Robin Hood ) --- DUA (Andersen Masalları ) --- Meltem Tekeli ( Sıcak Çikolatalı Yolculuklar ) --- Zeynep ( Don Kişot ) --- Zeynep ( Küçük Kara Balık )

19. Süleyman : 11 yaş - Gökhan ( Gulliver'in Gezileri ) --- DUA ( Andersen Masalları ) --- https://1000kitap.com/benzerli ( Kurnaz Tilki ) --- Meltem Tekeli ( Koca Sevimli Dev ) --- Zeynep (Don Kişot ) --- Visal... - https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/ ( Müzede Kargaşa )

20. Suzan : 12 yaş - ---mithrandir21 | Uğur ( Martıya Uçmayı Öğreten Kedi) --- Nesli ---
Meltem Tekeli --- DUA ( Andersen Masalları ) --- Meltem Tekeli ( Genlerin Şifresi - Sevgi Masalı ) --- Zeynep ( Don Kişot ) --- Mehmet Zana Başkan ( Alice Harikalar Diyarında )

21. M. Ali : 12 yaş - mithrandir21 | Uğur ( Kitaplardan Korkan Çocuk ) --- Nesli --- Zeynep ( Don Kişot ) --- Mehmet Zana Başkan ( Ömer'in Çocukluğu - Andersen Masalları ) --- Visal... - https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/ ( Gulliver Cüceler Ülkesinde )

22. Şerife : 13 yaş - İsmail | ... ( İçimdeki Müzik) --- Meltem Tekeli ( Şarkını Denizlere Söyle ) --- Mehmet Zana Başkan ( Oliver Twist (Çizgi Roman) ) --- Zeynep ( Don Kişot ) --- Yıldız Açıl --- özlem ( Küçük Hanım ) --- Visal... - https://1000kitap.com/BEDIRXAN/Duvar/ ( Balonla Beş Hafta )

23. Toprak : 13 yaş - mithrandir21 | Uğur ( Uçan Sınıf ) --- Mehmet Zana Başkan ( Tom Sawyer’ın Maceraları ) ---
Nesli --- Zeynep ( Don Kişot ) ---Muzaffer Akar ( Dikkati Güçlendirme Seti - 7. sınıf ) --- özlem ( Gulliver'in Gezileri )

24. Özgür Taylan : 14 yaş - Gökhan ( Dede Korkut Hikayeleri ) --- Mehmet Zana Başkan ( Şermin ) --- https://1000kitap.com/gunisigi ( Kuyucaklı Yusuf ) --- Zeynep ( Don Kişot ) --- Muzaffer Akar ( Dikkati Güçlendirme Seti - 8. Sınıf )

Dostamisc
İnsanlar kimi zaman duruşlarıyla, kimi zaman da yaptıkları ve yapmadıkları ile özlerini ortaya koyarlar. Koşullar değişse de öz değişmez, hep aynıdır.

Yasak Sevişlerim | @dostamisc
-kaç kez yıldım-yıkıldım,
kaç kez öldüm bilmiyorum,
kaç kez yaralandım elinden-dilinden,
kaç kez gelişlerine kandım,
gidişlerine yandığım kaç kezdi
ki saymadım,
onu da bilmiyorum.
tepkiye uçuk dediler, takma geçer,
geçer mi sahi.
bir umut, hep umut bu,
rüyalarıma sığdıramadığım sıcaklığın,
ve
hani hep yarım baktığım gibi,
sana doymak bu olsa gerek...
...
-ruh halim böyle, seninle bir ilgisi yok,
sahilde saatlerce denizi izlemek istiyorum,
bir de bağlama eşliğinde -hani alıp götüren beni-
türkülerinin namelerini duymak,
bir hoş geldin kadar uzak,
yasaklarda sevmek kadar yakın belki,
veya
al ömrümü diyecek kadar kindar,
beni bundan mahrum etme yeter,
seni özlemek bu olsa gerek...

(1k, 18 Haziran 2017)

İnsanın kendi olabilmesi de bir erdemdir, zor olmasa gerek.

dostamisc

Olmaz ki - dostamisc
yıldızları tutamam ki,
bir başıma.
zıplayamam sahilde,
sen olmadan,
şen, şımarıkçasına
ve çocuksu alışkanlıklarını,
sataşmalarını, beni çileden çıkarmak uğruna,
yok sayamam ki
ve öpemediğim
telefondaki titrek ama sıcak sesini. (duyamam ki – doyamam ki)

dostamisc
11.04.2016 – İstanbul

Khios’a Selam
cyssus’tan...
bir sörf dalgası vurur tenime,
cansiperane damlalarıdır uçuşan,
alıp getiren karşı kıyıdan sakızları,
ve sevdaları önüne katıp da sürüklediği karşılıklı,
destanların konusu.
koşuşturmaları bitmeyen mekanlarında,
telaşlı terler, vıcık vıcık,
hep aynı dert,
aynı tasa şüphesiz.
.......

bir balkon sefasında,
uzansam tutacakmışım gibi
yakın,
yüreğime saplı hüzünlü titrek ışıkları,
ıslak puromun dumanından
seçebildiğim,
olabildiğince uzanmış, dizlerimin dibinde,
bir dilber,
gündüzleri utangaç
ve süzülen genç kız edasıyla,
gün olur,
sis perdesi ardında,
medeniyetlerini gizlemeye çalışan khios.
.......
suyunda tuzu aynı,
yüreğinde sızı bilinmez,
kim bilir kimlerin gözyaşlarının suladığı,
damla sakızlarının
renkler aynı,
mavi, yeşil, mavi kadar,
piyale paşa’ya sormalı,
fersah fersah,
bilmem kaç yüz yıl öncesinin
kafeneionunu,
dolmadesi,
keftedesi,
sağanaki nicedir,
bilir mi acep.
.......

kaç çift aşık göz bakmıştır,
sisleri aralayıp,
kaç çift el uzanmıştır sevdaya,
umudu kimler üretmiştir.
seslense duyacakmış gibi,
hüzünlü ezgileri,
karşıdan karşıya,
kimler bağlamıştır karayı-akı,
söz geçiremediği yüreğine.
bıçkın bir efe misali,
sirtaki havasında,
coşan olmuş mudur,
dizlerini çakarken bu dertli toprağa,
imbatın koynunda.
...
ve sen ayasaranda,
ve sen sert rüzgarların dövdüğü,
mavi ile yeşil,
nelerine şahitsin üstü açık rüyaların...
ve her sabah günaydınlaşıp,
donattığın, karşılıklı çilingir sofraları akşamlarında.
...khios’a selam...

dostamisc
04.07.2016 - Çeşme

O Kadar
o kadar kırılmış,
o kadar incinmişim ki,
yanak kaslarımın hangisi gülmekte
bilemiyorum.
yara o kadar derin,
öyle ki,
duyamıyorum.

dostamisc
26.08.2016 – İstanbul