Kitap KraL, bir alıntı ekledi.
17 May 19:19

İki erkek arasındaki aşk imkansızdır çünkü cinsel ilişki olmamalıdır. Erkekle kadın arasındaki arkadaşlık imkansızdır çünkü cinsel ilişki olmalıdır.

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 152)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 152)
Kitap KraL, bir alıntı ekledi.
17 May 19:04

Mrs. Sinico neden düşüncelerini kağıda dökmediğini sormuştu. İhtiyatlı bir alaycılıkla "Ne için" diye sormuştu o da. "Altmış saniyeliğine bir düşünceyi tutarlı bir biçimde kafasında geliştirmeyi beceremediği halde ağzı iyi laf yapanlarla yarışmak için mi? Ahlakını polislere, sanatını sanat simsarlarına bırakan aptal orta sınıfın eleştirilerine teslim olmak için mi?

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 150)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 150)
Öykü Yavuz, bir alıntı ekledi.
10 May 22:39

Aradaki sıkıcı günleri yok etmek istedim. Okul ödevlerimden usandım. Gece yatak odamda ve gündüz dershanede onun görüntüsü benimle okumaya çalıştığım sayfaların arasına giriyordu.

Dublinliler, James JoyceDublinliler, James Joyce
Arzela, bir alıntı ekledi.
30 Nis 10:56

“Hayatın sonsuz gerçekliğinin karşısında, insan ruhunun en önemli kavramları nedir ki? Gökyüzünün zincirleri çözülmüş genişliği karşısında küçük bir bulut.”

Dublinliler, James JoyceDublinliler, James Joyce
Arzela, bir alıntı ekledi.
30 Nis 10:54

Geçmişi düşünürüz, gençliğimizi, değişiklikleri, bu gece özlediğimiz, aramızda olmayan yüzleri. Hayatta yürüdüğümüz yol böyle birçok acılı anıyla döşelidir; eğer hep bu düşüncelere dalıp gidecek olsaydık yaşananlar arasında işimizi cesaretle yapacak yürekliliği bulamazdık: Hepimizin yaşayan ödevleri ve yaşayan sevgileri var ve bunlar, haklı olarak, bizim zorlu çabalarımızı ifade ediyor

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 239 - İletişim)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 239 - İletişim)
kitapcikizce, Dublinliler'i inceledi.
27 Nis 14:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

James Joyce kitabı okumak farklı bir deneyim. Mesela Dublinliler'i okumaya başladığımda ilk hikayeyi okuduktan sonra bu neydi şimdi ne okudum ben dedim belki ikinci hikayede birşeyler olur derken 3,4 ,... devam etti kısa kısa öykülerdi. Gayet akıcı güzel hikayelerdi. James Joyce bu kitabı 22 yaşında yazmış. Dublin halkının yaşam tarzları, psikolojik sorunları, maddi, manevi tutumları, hayata bakış açıları, toplumsal çöküş ve yozlaşma gibi sorunları içeren konuları ele almış.
Bunu öğrendikten sonra kitabı okumaya devam ettiğim de daha güzel okuduğumu düşünüyorum.
Farklı bir tarz olan bir kitap yani mutlaka bir sona bağlanmalı bir hikaye düşüncesi dışında okuduğundan ne anlarsan anla diyor yazar ve hikayesi bir yerde bitiyor o son olmasa da (;
Tavsiye ederim.

Karanlık, bir alıntı ekledi.
25 Nis 21:49

Karanlığa bakarken anlamsızlığın sürüdüğü ve alaya aldığı bir yaratık gibi gördüm kendimi; ve gözlerim aciyla, öfkeyle yandı.

Dublinliler, James JoyceDublinliler, James Joyce
Didem, bir alıntı ekledi.
22 Nis 18:49 · Kitabı okuyor

“Hayatın sonsuz gerçekliğinin karşısında, insan ruhunun en önemli kavramları nedir ki? Gökyüzünün zincirleri çözülmüş genişliği karşısında küçük bir bulut.”

Dublinliler, James Joyce (Sayfa 93 - Aylak adam yayınları)Dublinliler, James Joyce (Sayfa 93 - Aylak adam yayınları)