• “Günümüz Türkiye’sinde yerli yersiz bir şekilde post-modern olarak nitelendirilen metinlerle, post-modern olmayan metinlerin Türkçe’ye kazandırılma girişimleri giderek güçleşmektedir. Örneğin Mehmet Ali Kılıçbay gibi tarihçiler bunu Türkçe’nin gelişmemişliğine ya da toplumsal-kültürel gerilik gibi nedenlere bağlamaktadırlar. Oysa bu düşüncenin gerçeği yansıttığını söyleyebilmek pek kolay değildir. Çünkü Modern toplumlar günümüzde ulaşmış oldukları aşamada tıkanıp kalmış durumdadırlar. Bu aşamada üretilen metinlerse bildik konuları giderek daha karmaşık (kompleks, sofistike denilebilecek) bir hâle getirerek açıkla(yama)manın ötesine geçememektedirler. Bu durumda gelişmesini (önemli yanlışlar yaparak geciktirse bile yine de) ‘göreceli’ bir hızla sürdüren Türkiye gibi bir ülkenin artık tarihsel ve toplumsal açıdan kesinlikle bir duraklama dönemine girmiş bulunan Modern toplumlara yabancılaşması kendinden kaçabilmenin olanaksız olduğu bir süreçtir.
  “Üçüncü, dördüncü, vb. dünyalar için bu bir tarihî fırsattır. İdeolojik ve kültürel açıdan Baudrillard’ın deyimiyle sonu gelen her kültür ya da uygarlık gibi o da evrenselleşerek ortadan kaybolmak durumundadır. Dünya bu durumu iyi değerlendirirse, Modern toplumların elinden dünyaya dünya konusunda söylev çekme ayrıcalığına bir son vererek, “durumu tersine çevirebilir ve bu konuda en azından (şimdilik) bu birinciler kadar söz hakkı olduğunu gösterebilir (tabiî Modern toplum kökenli düşüncenin büyüleyiciliğinden kendini kurtarabilir daha doğrusu hazıra konma alışkanlığından vazgeçebilirse!).
 • Şu nefse dünyalar yetmez niceliğin dünyasında. Bir anne dokunuşunun hayaline ne âlemler katledilir?
  Her fetih bir cinayete dönüşür, her insan bir kurbana.

  Ducane Cundioglu
 • İnsandan insana dünyalar kadar fark vardır.
 • SEGISMUNDO
  (Clarin'e.)
  Söyle bakayım, kimdir
  bu dünyalar güzeli?
  Güneşin ışınlarını ayaklarına serdiği
  bu iki ayaklı tanrıça?
  Kimdir bu güzel kadın?
  CLARİN
  Kuzininiz Estrella, efendimiz.
  SEGISMUNDO
  Güneş adı ona daha çok yakışırdı.
 • Sevdiğim dünyalar kadar
  Gel dese
  bir gün gel dese
  Nesi var
  Ömrün nesi var
  Vesvese hepsi vesvese...
 • "Öyle yanlış kapılar çaldım, dünyalar bir araya gelse anlamayacaklara öyle güzel hikayeler anlattım ki. Helal ü hoş edelim mi şimdi?"
 • Üniversiteli kızlar daha okuyorken bile evlilik hayalleriyle yanıp tutuşur hele de Final zamanları okuduklarına lanet okuyup acaba kocaya mı kaçsam diye sitemler savurur (bu arada Ünvdeyken sosyoloji okuyan oda arkadaşım okulu bırakıp kocaya kaçmıştı. Bunu okuldan dönüp de telefonuma göz attığımda çektiği mesajı okurken öğrenmiştim sanırım başımdan aşağı kaynar sular döküldü deyiminin tadına ilk o zaman varmıştm :) ) ve okul biter bitmez gün saymaya başlar,, düğün davetiyeleri ok gibi saplanirken yüreğe


  Bunun tam tersi ya aile baskısından veya bir türlü tutturamamis olmaktan dolayı üniversite okuyamamiş ev kızlarında , çevresel horlamadan dolayı mıdır yoksa içlerinde kalan ukte midir aşağılık kompleksi midir kendini eksik hissetme duygusu mudur nedir hep bir dışardan okuma, hep bir sınav telaşı, durduk yere Ünv-diploma- kpss/dgs- atanma -meslek sahibi olma muhabbetleri ni açıp büyük bir hayranlık ve içten içe imrenmeyle anılarınızı dinlemeye bayılma. . Asla akıllarının ucundan geçmez bu kızların "evlenme yuva kurma çocuk büyütme kocaya hizmet" dertleri yoktur hiç. . Öcüden kaçar gibi kacarlar bu konudan (daha bugün birisine ee ufukta yok mu evlilik diye soracak oldum sormaz olaydım, o ne tepkidir bacim ya böbreğini ne zaman satacan diye sordum sanki aman zeyneb kapat kapat hiç açma o konuyu ben hiç düşünmüyorum öyle şeyler bilmem ne) çünkü ayakları üstünde duracak hanim kızlarımız koca larının eline bakmayacak (sanki kocasının eline bakmak kepazelikmiş gibi) ... evlenmişlerse bile illa bir diploma olacak ya hani en uygunu açıktan 'ilahiyat' okumakta.. Burda eğitimin ve diploma sahibi olmanın kötü birsey olduğunu söylemiyorum. Bu annelerin kitap okuma kendini geliştirme çocuk eğitimi ebeveyn olma vs. Gibi konularda acaba eksik miyim nasıl idare ediyorum egitiyorum gibi bir dert sahibi taşımamalarina rağmen bu diploma sevdalari olsa olsa ele güne karşı bir eğitim, okumuşluk derdidir. .

  Oysa onların yuvalarına evlatlarına, eşiyle muhabbetine hayran , yaşıt ama daha okuyor olmasından ötürü bekar ne üniversiteli kızlar var..


  Neden kimse memnun değil halinden ?? Nedir bu kendini aşağılık görmelik? Nedir bu haline Şükürsüzlük, hep bir eksik görmelik, hep bir mutsuzluk? ? Ona soruyorum keşke okumasaydim da şimdi çocuk sevseydim Yuvam olsaydı diyor diğerine soruyorum şimdiki aklım olsaydı asla evlenmezdim okurdum kendi ayaklarım üzerinde dururdum çok pişmanım diyor kucağında dünyalar tatlısı bebeğinden utanmadan. .


  Biraz Elhamdulillah de yahu! ! Biraz Allaha dayan tevekkül et!

  Tamam 24-25imdeyim ama Rabbim hala nasip etmemişse vaktimizi de sabırla bekleriz bizi Yaradan bizi bizden iyi tanıyan kalp atislarimiza bile hükmeden Allah bizi bu konuda da unutur mu?? Hayırlısı neyse o olsun teslimiyetimiz neden yok hiç ? 3 saat sonra kavusacagin nasibini ağlayıp sizlanRak sürekli şikayetçi olarak 2.59 saate dusurebilir misin? Ne bir saniye geç ne bir saniye erken. . Ya da kaderinde hiç yazılmamış olan yuvayi iki dünya bir araya gelse gözyaşların sele dönse değiştirebilir misin? Rabbinin sana kuranında öğrettiği gibi "Beni yaratan elbette yolumu gösterir" desene!


  Ya da nasip olmuş yuvani kurmuş çocuk doğurmuş ve anne olmuşsan çocuğunla ilgilensene! Nedir bu okuma diploma derdi? ! Dünyanın en zor mesleği en kutsal mesleği ve karşılığı en yüce mesleği ANNELIK değil midir? ! Ne kadar donanımlısin ne kadar eğitimli ve hazır? Çocuk Psikolojisi beslenmesi eğitimi diye bir merakın var mı senin?! Senin o tapindigin meslekleri Japonya'daki doktor kadınlar anne olunca bırakıyorlar haberin var mı acaba? Yık artık şu putları! Haline ahvaline, Rabbinin verdiğine vermediğine hamdet ve "erişemediğinin delisi olacağına sahip olduğunun en iyisi ol.. "


  Ne evlilik kurtuluştur yanıp tutuşanlar için ne de meslek sahibi olmak. .

  Evlilik Varlığı ile de yokluğu ile de imtihandır. Rabbim bizi imtihanın ve PUT kavramının ne demek olduğunu anlayanlardan ve imtihanda olduğunun farkında olanlardan eylesin...