• Hamlet
  "Are you honest as well as beautiful,Ophelia?"
  "Güzel olduğun kadar dürüst müsün,Ophelia?"
 • 335 syf.
  ·10 günde·8/10
  “Önce şaşır, çünkü buna hakkın var, bu şaşkınlık seni rahatsız edecek, rahatsız ol, sonra ne mi yapacaksın, elbet değiştirmeye çalışacaksın, onu senin istediğin şeye dönüştürmeye çalışacak ve çoğu kez başarısız olacaksın, vazgeçeceksin ve sonunda yapman gereken tek şey kalacak geriye, belki de ta en başında yapman gereken şey, KABULLENMEK. Neden biliyor musun? Çünkü sevgi bunu gerekli kılıyor. Eğer seviyorsan kabullenmek zorundasın. Bu sana ne kadar zor gelse de, senin sınırlarını ne kadar zorlasa da kabullenmek zorundasın. O öyle biri, anlıyorsun değil mi? O bir makine değil, bir vidayı söküp yerine başkasını takınca senin istediğin şekle bürünmeyecek, fikirleri değişmeyecek. Hele bir yenebilsen içinde verdiğin savaşı, hele bir galip gelebilsen, o rahatlama hissinin huzurunu bilsen koşa koşa kabulleneceksin aslında. Zaman, biraz zaman gerekiyor sana ve evet bana da. Ben de kabullenmeliyim. Hayır bir arkadaşımı, dostumu, babamı veya kardeşimi değil, bir kitap karakterini kabullenmeliyim. Aleksi Zorba. Seni böyle kabulleneceğim ihtiyar. Kadınlara dair düşüncelerinden laf açtığında yine rahatsız olacağım, bak Zorba diye uzun uzun konuşacağım, seni anlamaya çalışacak, beni anlatacağım, ama kabulleneceğim. Niye bu kadar çabalıyorsun ki sonunda kabulleneceksen diyeceksin, kendime karşı dürüst olmalıyım diyeceğim. Bu kabullenme dürüst bir kabullenme olacak. Şimdi seni sevip sevmediğimden tam emin değilim, korkarım seni anlamaya çalışırken seni seveceğim.
  Sen de seviyorsan, kabullen, hatta daha da güzeli, onu böyle sev!”

  Bu laflar kitap bitmeden önce edildi, her şey güzeldi ama bir terslik vardı, okuyordum yer yer hak veriyordum ama çoğu yerde kızıyordum veda etmeye az vakit kala Zorba’ya kızgın kalmak istemedim. Kim bu Zorba? Neden kızdırdı bu kadar ve neden sonra gelip sevdirdi kendini?

  Aleksi Zorba, bedeni ihtiyarlamış ama ruhu yirmi yaşına sabitlenmiş biri. Zorba benden genç! Her günün sonunda hakkıyla yaşadım diyebilen bir emekçi benim gözümde. Gerçek bir yaşayan, gerçek bir mücadeleci. Çemberin dışında değil, olaylara dışarıdan bakıp konuşmuyor hiçbir zaman, çemberin merkezinde her daim. Çalışmaktan asla gocunmayan hatta bundan zevk alan biri. Sözcüklerden çok raks ederek anlatıyor derdini. Bir santur sevdalısı ama keyfi olursa patron, anlıyorsun ya!
  Ve en önemlisi özgür. Zorba’nın özü özgürlüğü. Özgürce yaşıyor kimseye bağlı kalmıyor. Onun tabiriyle kimse onun boynuna ip geçirmemiş, o ipin uzunluğuna göre hareket etmiyor. Özgürlüğe benden çok daha başka bakan biri, daha doğrusu çok daha geniş. Aslında burada benim özgürlük anlayışımın sınırları var mı diye sorabilirim. Dürüstçe cevap vereceğim, benim özgürlüğüm oldukça sınırlı, ama işin ilginç yanı ben özgürlüğüm elimden alınmış gibi hissetmiyorum, elbet bunun inanca dayanan ve Zorba’nın reddettiği sebeplere borçluyum. Zorba için de benim için de en önemlisi ne biliyor musunuz? Huzur. Eğer insan huzurluysa tüm meseleleri halletmiş demektir. Kitabın diğer önemli ismi Patron tam da bu yüzden arayışta, çünkü huzursuz hissediyor. Bu huzursuzluk insanı mahveder, bu yüzden en büyük arayış huzuru aramaktır, fakat arayınca bulunur mu emin değilim.
  Zorba’yı neden bu kadar zor kabullendim veya en başta neden bu kadar kızdım? Kadınlar. Zorba’nın kadınlara bakışı. Belki bambaşka bir kültürde yaşıyor olmam, belki kadın olmam bunu kabullenmemi imkansız kılıyor. En başında kabullenmek demiştim ya evet kabullendim ama kadınlar için üzülmeliyiz anlayışını değil, Zorba’nın kadınlar için üzüldüğünü kabullendim. Böylesi Zorba’yı anlamamı çok daha kolaylaştırdı, merak etmeyin küs ayrılmadık, barışığız.
  Karakterler üzerine bu kadar düşünürken kitabın ufak ama müthiş gökyüzü tasvirleri beni ferahlattı. Güneş doğdu yavaş yavaş, kimi zaman huzurla battı, yıldızların gökyüzüne saçıldığı geceler oldu. Yine öyle bir vakitte Zorba ve patron yıldızlı bir gecede sahilde, zihnimde kalmasını dilediğim en temiz kare.

  Ve son sözler Kazancakis'in mezar taşından,

  "Hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm."
 • "Kendine bir göz at! İçimizde iki farklı kuvvet olduğunu anlamıyor musun? Ruhun kuvveti ve bedenin kuvveti, yani bir hareket ve bir düzenleyici. Ruh yaşamın temel unsurudur, dolayısıyla harekettir. Bu hareket ister bir ağırlık, ister bir zemberek, isterse uhrevi bir güç tarafından meydana getirilsin, kalp için de aynı şey geçerlidir. Ama beden olmazsa, bu hareket eşitsiz, düzensiz, imkansız olurdu! Bu yüzden beden ruhu düzenler ve tıpkı bir sarkaç gibi düzenli salınımlara tabidir. Üstelik bu o kadar doğrudur ki, yeme, içme, uyku gibi bedensel işlevler doğru dürüst yerine getirilmezse insan hastalanır."
  Jules Verne
  Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3. Basım
 • Anne baba yeter artık!
  Benim üzerime çok geliyorsunuz, bunaltıyorsunuz beni. Ben özgür olmak istiyorum. Bende gezip dolaşmak, eğlenmek istiyorum. Arkadaşlarımın yaptığı gibi bende gece geç saatte eve gelmek istiyorum. Benimle neden bu kadar çok uğraşıyorsunuz? Ben size ne kötülük yaptım? Hem eğlenmek gezmek suç mu? Kitap okumak, ders çalışmak karın doyurmuyor baba. İnsanlar çalışmadan para kazanıyorlar.

  Geçenlerde bi arkadaşım bahiste kazandığı parayla tatile gitti. Sonrasında büyük borca girdi ama boşver. Ne güzel değil mi? Of anne sen sus! Babamla konuşuyorum ben. Sen karışma. Ama baba neden kızıyorsun? Bende gülmek, sevinmek, mutlu olmak istiyorum. Hem siz benim mutluluğumu istemiyor muydunuz?

  -Bu anlattıkların seni mutlu edecek şeyler değil. Böyle mutlu olamazsın.

  -Sende kimsin? Ben odamda yalnız olduğumu sanıyordum.

  -Yalnız olduğunu sanmak en büyük gafletlerinden birisi. Kimse yalnız değildir. Her yaptığınızı gören vardır. Benim kim olduğum mu yoksa senin içinde bulunduğun acz ve yoksunluktan kurtulman mı daha önemli.

  -Tabii ki benim sıkıntılarımdan kurtulmam önemlide... Sen ne yapacaksın ki? Babamın arkadaşı falan mısın?


  -Yaratılmışların en şereflisi olarak okuyor musun?

  -Evet her gün facebook twitter'da onlarca paylaşım okuyorum çok bilgi verenlerde var. Bende paylaşıyorum bazen.

  -Araştırmadan, sorgulamadan yazılanları doğru kabul ederek bazılarına iftira atmış olmaz mısın? Bazılarının hakkına girmiş olmaz mısın? Bunları hiç düşündün mü? Okumakla doğruyu öğrenmeyi amaçlamalısın. Doğruyu öğrenmek için önce kutsal kitabı okumalısın. Doğayı, evreni, kendini tanımalısın. Bunlar için ilim öğrenmek mecburiyetindesin. Onun için de çok okumalısın. Okurken sorgulamalı ve gerçeği araştırmalısın. Malayani yani boş şeyleri okuyarak da zihnini bulandırmamalısın. Sana fayda sağlayacak her kitabı okumaya çaba sarfetmelisin.

  -Ama ben...

  -Evet biliyorum sen iyi niyetlisin. İyi niyetin kul hakkının önüne geçmiyor ve bu konuda hakkını yediğin kişiden helallik alman gerekiyor.

  -Peki madem öyle bu konuda daha dikkatli olmaya çalışacağım. Annem babam bana çok karışıyorlar. Bende onlardan uzaklaşıp internette vakit geçiriyorum.

  -Annen ve babanın senin üzerinde, seninde annen baban üzerinde hakların vardır. Ana babaya isyan etmek, karşı gelmek büyük günahlardan birisidir. Anne babaya iyilik yapmak ise yaratıcının en sevdiği amellerdendir.

  Onlar seni güzel terbiye etmek için seninle uğraşıyorlar. Seni doğru yola yöneltmek için, iyi ve güzel huylu bir vatandaş olman için hareket ediyorlarsa saygı duymalı ve onlara karşı iyi davranmalısın. Onları hoşnut edecek davranışlarda bulunmalı, bir iş yaparken de izin ve rızalarını almalısın.

  Onların seni eğitmesi sana karşı görevlerindendir. Bu sadaka vermekten çok evladır. Annen ve babana, seni imandan uzaklaştırmadıktan sonra onların söylediklerine uymalı, onların kalplerini kırmamaya çalışmalısın. Bu sözler başlangıçta sana anlaşılması zor veya mantıksız gelebilir. Onlar senin ebeveynlerin ve senin kötülüğünü istemezler. Babanın razı olmayacağını bildiğin şeyleri istemen cahilliktir. Cahillik etme.

  -Bazen arkadaşlarım bana sen çocuksun hâlâ büyümedin, babanın dizinin dibinden ve söylemlerinden ayrılmıyorsun diye alay ediyorlar. Emzik verelim mi falan diyorlar. Çok bozuluyorum.

  -Hakkında bilgi sahibi olmadığın şeylerin peşine düşme. Ailenle arkadaşların arasında ikilemde kaldığın zaman şunu düşün. Bazı hataların telafisi mümkün değildir ve o yanlıştan geri dönüş yolu da yoktur. Seni kim aldatır? Kim senin gerçek anlamda iyiliğini ister? Kim sana güvenle bakabilir?

  -Ben böyle ikilemde kaldığım zamanlarda ümidimi de kaybediyorum kendimi boşlukta gibi hissediyorum. İçimi dökecek bir arkadaşım olsun istiyorum.

  -Senin en yakın arkadaşın sen doğduğundan beri senin yanından ayrılmayanlardır. Senin annene olan hakkını ödeyemezsin. O hiçbir şey yapmamış olsa dahi seni dokuz ay karnında taşımasını ve hep seni düşünerek hareket etmesini, sen doğduktan sonra da senin üzerine titremesini ve seni yedirip, içirmesini unutmamalısın. Hem o seni küçükken şefkat ve merhametle büyütmüştür. Sadece bu anlattıklarım yüzden bile annene bir of bile dememelisin.

  Ümitsiz olma, ümidini kaybetme, ümit sevgiyi doğurur, sevgi dünyayı kurtarır. Hiç bir zaman ümitsizliğe, yeise kapılmamalısın. Her zaman için bir çıkış yolu vardır. Hep çıkış yolunun peşinde ol. Sorunları kafanda, zihninde çok büyütme. İnsanoğlu çok üstün bir varlıktır. Yapabileceklerinin genişliğinin sınırını sen daha bilmiyorsun.

  -Bu arkadaşlar yani benim arkadaşlar, bakıyorum da sanki pek benim iyi olmamı istemiyorlar gibi. Neden bunlar beni buluyor. Ben hiç mutlu olamayacak mıyım?

  -Bu yaşlarda böyle melankolik olman ve kötü düşüncelere kapılman zamanın hastalıklarından birisidir. Sen dosdoğru ol, insanlara karşı olan tavırlarını güzelleştir, birisi ile karşılaştığında tebessüm et, aciz ve zorda kalanlara yardım etmekten vazgeçme, bunları hayatında uyguladığın zaman göreceksin ki senin yanında iyi, dürüst ve samimi arkadaşlar, senin mutlu olmanı isteyen dostların yer alacaklardır. Yeter ki sen inanmaktan vazgeçme.

  -Peki neden hep ben kandırılıyorum?

  -Agâh ol. Yani uyanık ol. Çevrende yaşananları anlamaya çalış. Olayların farkında olmaya çaba sarfet. Bir kez kandırılabilirsin ama aynı sebepten ikinci kez kandırılmamaya çok dikkat et. Konuştuğun zaman doğruları konuş. Sakın ikiyüzlü davranma. İlim öğren. Anlamadıklarını sor, sorgula, araştır ve gerçek sebeplerini öğrenmeye çalış. Bu konuda öncelikle anne babana danış, sonrasında aile büyüklerinden veya dostlarından bilgisi ve görgüsü ile nam salmış kişilere de danış. Başkalarının başlarına gelen kötü olaylardan da feyz almaya çalış, ders çıkar.

  -Ben geç saatlere kadar oturuyorum, anneme babama kızıyorum kendi kendime, sonra çok sinirleniyorum ve çıkmaza giriyorum. Arkadaşlarımı arayıp derdimi anlatıyorum.

  -Kendine, vücuduna ziyan etme. Bu beden sana verilmiş bir emanet. Emanete güzel bak. Ona sahip çık. Hata yaptığın zaman erdemli davran ve hatanı kabul et. Bu seni daha güçlü kılar. Çünkü artık o hatayı tekrar işlemek istemezsin.

  -Bazen arkadaşlarımla birlikteyken mutlu oluyorum. Beni dinliyorlar. Bana bazı şeyler verip benimde içmemi istiyorlar. Gerçi şimdiye kadar kabul etmedim ama çok daha mutlu oluyormuşsun.

  -Gerçek mutluluk o değildir. Onlar bal görünümlü zehirlerdir. Görünürde mutlu olmak kolaydır. Yüzün gülebilir ama için kan ağlar. Kalbin katranlaşır. Sonrasında merhametsiz ve acımasız birisi olabilirsin. Geçici mutluluklar peşinde olma. Anlık mutluluklar beynini uyuşturur. Sende aldananlardan olursun. Kötü ahlaklı biri olmak mı, yoksa başarılı ve örnek insan mı olmak istiyorsun?
  Eğer örnek olmak istiyorsan örnek insanların yolundan gitmelisin. Örnek şahsiyetlerin yaşantılarını okumalısın. Hakkın peşinden koşmalı, iyiliği güzelliği araştırmalısın. Mutlu olmak için önce vicdanının sesine kulak vermeli, ahlaklı, dürüst ve çalışkan birisi olmalısın.

  -Ben neden böyle zorluklarla karşılaşıyorum bu işin kolay yöntemi yok mu?

  -Bu dünya bir imtihan yeridir. Öğretmen sınav yapar bazı öğrenciler iyi notlar alır bazılarıysa kötü. Ama öğretmen öğrencilerinin kötü not almasını ister mi? Hayır istemez. Sende bunun bilincinde olarak hareket edeceksin. İmtihandan başarılı bir şekilde çıkmak içinde çok çalışmak şarttır.

  Bu dünyada ise ne iş yapıyorsan işini sahiplenip, güzel yapmalı ve çalışkan olmalısın. Helâl ve hoş olan, elinin emeği ile elde edilen kazançtır.

  Dürüst bir şekilde çalışmalısın. Dürüst çalışmak demek; hak yememek, yaptığın her işte doğru olmak, ahlâklı olmak, başkasının namusuna göz dikmemek, anne babaya itaat etmekten geçer. Anne babanın hoşnut olacağı şeyleri yapmaya çalış. Dünyada en çirkin şey ise tembelliktir. Tembellikten uzak durmalısın.

  -Bazen kalbimin sıkıştığını, ruhumun daraldığını hissediyorum.

  -Dua et. Dua etmek kalbin ferahlamasına yol açar. Sığınılacak yegâne liman, yaratcının limanıdır. O'na sığın ve O'ndan kurtuluşa ermeyi murad et.

  -Benim arkadaşlarımla münasebetim nasıl olmalı?

  -İnanan insanlar birbirleriyle ancak kardeştirler. Sen aslında onlarla kardeşsin. Kardeş de diğer kardeşlerinin her zaman iyiliğini ister, ona her daim destek çıkar.
  Yalnız bu söylediklerimi onlar bilmiyor olabilir, o zaman onlara da birisi öğretmeli. Bu sen olabilirsin. Tabii ki sen de çok okumalısın. Hakkı, batılı, yalanı, tuzağı öğrenmelisin.

  Kardeşler birbirlerine hakkı tavsiye ederler. Şeytanın vesveselerine, tuzaklarına karşı birbirlerini uyarırlar. Kardeşlik bağlarını güçlü tutmalısınız.

  Haksızlık karşısında zalimlere karşı birlikte hareket etmeli, onlara boyun eğmemelisiniz.

  Sürekli birbirinize iyiliği teşvik ve tavsiye etmelisiniz. Birbirinizi kötülüklerden, aşırılıktan ve sapkınlıktan korumalısınız.

  Kıskançlıktan, kin duymaktan, nefretten uzak durmalısınız.

  Arkadaşların arasında birleştirici, bütünleştirici rol oynamalısın.

  Arkadaşlarınla kardeş gibi olmanız, sizleri alay etmekten, ayıplamaktan, kötü lakap takmaktan, su-i zanda bulunmaktan, kusur araştırmaktan, gıybet etmekten, dedikodu yapmaktan alıkoymalı.

  Toplum içerisinde güven vermeli, vefa göstermeli, merhametli davranmalı, affedici olmalısınız.

  Şunu da hiç unutma! Allah işini güzel yapanları sever.


  -Şimdi bazı şeyleri daha iyi anlıyorum. Ama sen.... Ne oldu? Neredesin? Bi teşekkür bile etmeme izin vermeden nereye gittin?


  -Semih, oğlum, kiminle konuşuyordun sen?

  -Az önce buradaydı. İsmiii.. Yok ismini söylemedi. İsmimin ne önemi var falan dedi. Ailenin önemi, anne babanın kıymeti, arkadaşlık ilişkileri gibi konular hakkında uzun uzun anlattı. Bana güzel nasihatler verdi. Çok şey öğrendim kendisinden. Kafamı bi çevirdim. Birden kayboldu. Sen onu çıkarken görmedin mi?

  -Yok oğlum. Ben saatlerdir içeride iş yapıyordum. Giren çıkan birisi olsaydı kesinlikle görürdüm.

  -Peki kim bana böyle akıl verir, düşünmemi sağlayacak güzel fikirler sunar?

  - Sanırım ben kim olduğunu biliyorum.

  -Kimdi o anne?

  -Babanla ben aylardır senin için dua ediyorduk. Biz ne yapsak ne etsek oğlumuz bizi dinlemiyor, ona gerçekleri gösterecek, doğru yola iletecek birisinin karşısına çıkmasını nasip eyle diye Allah'a dua eder dururduk. Sanırım dualarımız kabul olmuş çok şükür.

  - Hımmm demek öyle. Öyleyse Annecim beni affedin. Ben sizleri çok üzdüm, çok kırdım. Şimdi çok pişmanım. Benim iyiliğimi istediğinizi anlayamadım. Özür diliyorum sizlerden.

  - Yok oğlum sen özür dileyecek bişey yapmadın. Sen bizim oğlumuzsun. Senin mutluluğun bizim mutluluğumuzdur. Bundan sonra inanıyorum ki hep birlikte çok daha güzel ve huzurlu bir aile olacağız.

  ömer yaşar
 • "Ben birilerinden tiksinerek, nefret ederek, öfke duyarak yaşamaktan artık yoruldum. Hiç kimseyi sevemeden yaşamaktan da yoruldum. Tek bir arkadaşım bile yok. Bir kişi bile. Dahası kendimi sevmeyi bile başaramıyorum. Neden kendimi sevemiyorum, çünkü başkasını sevemediğim için. Insan birilerini sevmek ve birileri tarafından sevilmek yoluyla, kendini sevme yöntemini bulur. Söylediklerimi anlıyor musun? Birilerini sevemeyen bir insan, kendisini de doğru dürüst sevemez. Hayır, bunun senin suçun olduğunu söylüyor değilim. Şöyle bir düşününce sen de o mağdurlardan birisin belki de. Sen de muhtemelen kendini sevmenin yolunu tam olarak bilmiyorsundur. Öyle değil mi?"

  Babası sessizliğe gömülmüştü.
  Haruki Murakami
  Sayfa 609 - Doğan Kitap - Ebup
 • Bir erkeğin bütün kişiliği onun gelirine bağlıdır, anlamıyor musun? bir erkeğin kişiliği, eşittir onun geliri. Paran yoksa bir kıza nasıl çekici görüneceksin? Doğru dürüst giysilerin yoksa, onu bir yemeğe ya da tiyatroya, ya da diyelim hafta sonları bir yerlere götüremiyorsan, neşeli, ilginç bir havada olmazsın ki. (..)Paran yoksa bir kızla buluşabileceğin bir yer bile yoktur.
  George Orwell
  Sayfa 119 - Can Yayınları
 • Ama biliyor musun niçin ölülere karşı hep daha dürüst ve daha cömertizdir? Nedeni basittir! Onlara karşı bir yükümlülüğümüz yoktur.