Mizgin, bir alıntı ekledi.
 02 Mar 13:33

...Bu sokaklar Hamburg'da da, Kolombo'da, Havana'da da aynıdır; yine çeşitli yerlerdeki geniş lüks bulvarlar da böyledir, çünkü yaşamın zirvesi de dibi de aynı biçimdedir. Bu medeniyetten uzak sokaklar, dürtülerin hâlâ dizginlenmeden vahşice dışa vurulduğu, bedensel hazların kuralsız yaşandığı bir dünyanın son fantastik kalıntılarıdır, ihtirasların karanlık balta ormanlarıdır ve tümüyle dürtüleriyle davranan hayvanlarla doludur; açığa vurduklarıyla tahrik eder, gizledikleriyle kışkırtırlar. Düş kurdururlar insana.
...

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 3 - undefined)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 3 - undefined)
Cumhur, bir alıntı ekledi.
12 Şub 22:37

Yan sokaklar
... açığa vurduklarıyla tahrik eder, gizledikleriyle kışkırtırlar. Düş kurdururlar insana

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 3)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 3)
DeliBilge, Bütün Hikayeleri'ni inceledi.
12 Şub 21:27 · Kitabı okudu · 176 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Ve gözleri düş kuran şeytanın gözleri
Gibi,
Ve üstünden akan lamba ışığı zemine düşürüyor
Gölgesini;
Ve ruhum zeminde dalgalanan bu gölgeden
Bir daha asla-alamayacak kendisini.''

Poe ile ilk tanışıklığım çocukluk zamanıma rastladığından beri, üzerime düşen gölgesinden -tıpkı yukarıdaki dizede söylediği gibi- alamadım kendimi. Onun 'Kuzgun' unun gölgesinden kendisini bir daha alamadığı gibi.
Poe' nin karanlık bir yazar olduğu söylenir; ıssızlığın, sisli havaların, çıplak ormanların, mezarlıkların, şeytanların ve Kuzgun' ların yazarı. Bir parça da olsa haklılık payları vardır; korkutmak amacı değildir, korkulan şeyleri saklandığı yerlerden çıkarıp gözle okunur (görünür) hale getirmektir. Karanlığın, ışıktan daha cazibeli -bazılarına da ürkütücü- gelmesinin sebebi, örtük ve görünmez oluşudur. Eh insanyavrusu da göremediği şeylerden korku duyar. Poe' nin zihni, karanlığı mizahla, benzersiz betimlemelerle, çıkarımlarla, analitik bir zekayla harmanlayabilecek kadar derin. Karanlığı ilmek ilmek yazacak kadar cüretkar bir zekaya sahip. Ki, bazı hikayelerinde karanlıktan eser yoktur; kahkahalar vardır okuyucu için:
'Randevu' (Vizyoner) adlı hikayesinde, ''Sparta' da binlerce farklı tanrıya adanmış binlerce tapınak ve mabed vardı. Diğerleri yıkılmışken Kahkaha sunağının ayakta kalmış olması ne tuhaf!'' (s:107) diye yazması boşuna değildir. Kahkahanın izlerinin kalıcı olmasının 'izini' sürer.
''Rafta bir tabak polemik sakince duruyordu'' s:117 benzetmesinin güzelliğinde gülümsemeden geçemiyorsunuz.


Hikayelere gelecek olursak;
''Ligeia'' da psikolojik bir sezinleme ile bugünlerin bilimini,
''Bir Blackwood Makalesi Nasıl Yazılır?'' da kendisinden ipuçları,
''Morgue Sokağı Cinayetleri'' nde çözümleme, satranç, bilinç gibi analizle yoğrulmuş bilgileri,
''Gammaz Yürek'' te, 'Sizin delilik sandığınız şeyin aslında duyu keskinliği olduğunu söylemiştim size değil mi'? cümlesini,
''Altın Böcek'' te, orantılı/orantısız çılgın bir macerayı,
''Dolandırıcılık- Pozitif Bilimlerden Biri-'' nde, dolandırıcıların özelliklerini- bol kahkaha garanti-,
''Gözlük'' te, bir gözlüğün nelere kadir olduğunu,
''Hipnoz Altında Şifa'' da, Tanrı, Din, Hayat üzerine felsefeyi,
''TUHAFLIK Meleği'' nde, ''Tavutlağ, baykuşylağ, küçük şeytanlağ ve iblisleğ kanatlıdır. Melekleğ kanatlı değildiğ ve ben TUHAFLIK Meleği' yim.'' diyerek kendini tanıtan bir Meleğ'i (kendi dilinde),
''Çalınan Mektup'' ta, bir mektubun başına gelenlerin S.Holmes-vari serüvenini,
''Şehrazat'ın 1002. Masalı' nı, ve daha nicesini okuyabilirsiniz. Ayrıca, kitaptaki şiir, yer, aforizma gibi alıntılar bilgi yüklü.

71 Hikayeden oluşan kitabın tasarımındaki (bana göre) tek hata ise, numaralandırılmış açıklamaların sayfa altında değilde, kitabın sonunda olması. Toplamda 968 sayfalık kitabı okurken, açıklamalar için kitabın sonuna gidilmek zorunda olması, bu da kitabı iki ayraçla okumak demek.
Gerçek anlamda bir başucu kitabı, hem boyut, hem içerik olarak. Tavsiye olunur. Keyifli okumalar.

Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
07 Şub 10:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu medeniyetten uzak sokaklar, dürtülerin hala dizginlenmeden vahşice dışa vurulduğu, bedensel hazların kuralsız yaşandığı bir dünyanın son fantastik kalıntılarıdır,ihtirasların karanlık balta ormanlarıdır ve tümüyle dürtüleriyle davranan hayvanlarla doludur; açığa vurduklarıyla tahrik eder, gizledikleriyle kışkırtırlar. Düş kurdururlar insana.

Ay Işığı Sokağı, Stefan ZweigAy Işığı Sokağı, Stefan Zweig

Ölümler çıplak gelir
Geceyi indirir yavaşça gözlerine
Benden geçmek kolay değil
Feryat eder ateş sözlerime

Düş sokağı sakinleri