Alyoşa, Çarklar Arasında'yı inceledi.
 12 Mar 20:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hermann Hesse’nin, yaşadığı dönemin eğitim sistemini acımasızca eleştirdiği bu eseri okuduğunuzda aslında hiçbir şeyin değişmediğini, nice gençlerin bu sistemin çarkları arasında yitip gittiğini görecek, hiddetlenecek, hüzünlenecek, içinizdeki çaresizlik duygusuna yenik düşeceksiniz.

Kızgın mıyım? Evet, çok kızgınım. Pırıl pırıl gençlerimize sahip çıkamıyoruz ne yazık ki. Onlara hayal ettikleri geleceği sunamıyoruz. Hedeflerini gerçekleştirmelerinde yardımcı olamıyoruz. Yeteneklerini keşfedip, bu yetenekler doğrultusunda yönlendiremiyoruz. Çarkların arasına hapsediyor, nefes bile almalarına imkan olmadığı halde burada varolmalarını, başarıdan başarıya koşmalarını bekliyoruz. Hesse’yi baz alırsak yüz yılı aşkın bir süredir bekliyoruz bunu.

Kitabın ana karakteri Hans, Almanya’da küçük bir kasabada yaşayan, oldukça yetenekli, yüksek zekalı, ciddi bakışlı, duyarlı, soylu davranışları olan bir çocuk. Okulunun hatta kasabasının en zeki ve başarılı çocuğu. Hans’ın o dönemin şartlarında ve bulunduğu bölgede geleceği için izleyeceği tek bir yol var: Devlet yatılı sınavını vererek manastır okuluna, sonrasında da yüksekokula gitmek ve rahipler ya da öğretmenler topluluğunun bir üyesi olmak. Hesse devlet yatılı sınavını “ülkede filizlenip boy veren zekâ çiçekleri arasından en güzellerini seçip aldığı büyük insan kıyımı” olarak ifade ediyor. Bu kadar güzel anlatılamazdı sanırım. Hans da bu eziyetli yarışmaya hazırlanabilmek için amansız bir çalışma temposuna giriyor. Öyle sıkı bir tempo ki bu, Hans’ı en sevdiği iş olan balık tutmaktan, bahçelerinde yaptığı kulübecikte tavşan beslemekten alıkoyarak ona hiç boş vakit bırakmıyor. Sadece ruhsal değil, fiziksel olarak da olumsuz etkilenerek devlet yatılı sınavını büyük bir başarı ile kazanıyor.

Böylece yatılı okuldaki zorlu, yorucu ama bir o kadar da eğlenceli günleri başlıyor. İçine kapalı yapısı nedeniyle hemen arkadaş edinemese de bir süre sonra keman çalan, şiir yazan, edebiyata meraklı, çok konuşan, konuşurken coşan, tutkulu, yaşından oldukça olgun davranan Hermann ile aralarında bir dostluk filizleniyor. Birbirleri ile hiçbir benzerlik taşımayan, oldukça zıt karakter yapılarına sahip bu iki genç okulun diğer öğrencilerini de şaşırtan ayrılmaz bir ikili haline geliyor.

Bundan sonrası okuyucuyu şaşırtan, üzen, kızdıran olaylar silsilesi ile devam ediyor. Hesse verilmesi gereken mesajı en etkili şekilde veriyor. Oldukça sade, akıcı bir dille gerçekleri bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. O kadar gafil avlanıyorsunuz ki kaçmak isteseniz de kaçamıyorsunuz. İçiniz acıyarak, kahrolarak gençlerin hem eğitim sistemindeki çarkların hem de torna atölyesindeki çarkların arasında ezilmelerine şahit oluyorsunuz. Evet yanlış duymadınız. Çarkların arasında tanımını ister eğitim sisteminin çarkları olarak ister bir torna atölyesindeki çarklar olarak düşünün. Bu kitapta her ikisi de aynı kapıya çıkıyor. Müthiş bir gönderme ile konun net bir şekilde anlaşılmasını sağlamış Hesse. Hiçbir açık kapı bırakmamış okuyucuya.

Yazar eleştirilerini bu kadar şiirsel bir dil kullanarak yapmasaydı bu kadar etki yaratamazdı. Özellikle eğitimcilerimizin bu değerli eseri mutlaka okumaları gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca okulda başarılı olmaları konusunda çocuklarına sıkı bir disiplin uygulayan ebeveynler de kitabı okuduklarında eminim kendilerinden çok şey bulacaklar. Umarım eğitimciler ve ebevenler için farkındalık yaratır. Ve umarım bu farkındalık sayesinde çocuklarımız, gençlerimiz arzuladıkları geleceğe en doğru ve sağlam adımlar ile ilerlerler.

Lina Halimova, bir alıntı ekledi.
10 Mar 20:14

“Ülke Sorunlarına duyarlı olmak bir vatandaşlık görevidir . Fakat görev burada bitmemektedir. Sorunları dile getirmek, şikayet etmek yeterli değildir”

Sorunlarla Yüzleşmek, İlker BaşbuğSorunlarla Yüzleşmek, İlker Başbuğ
Gülseven Çakır, Çiçek Kızlar'ı inceledi.
07 Mar 00:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kah gülerek kah ağlayarak bazı yerlerinde sinirlenerek okuduğum Çiçek Kızlar kitabım bitti. Yazarın kaleminden okuduğum ilk romandı.

İki kuzen, iki dost, iki kardeş Nergiz ve Yasemin ‍️

Kitap yorumu olarak sadece toplumsal mesajlar içeren kısımları paylaşacağım.

Aile baskısıyla sevmediği bir adamla çok küçük yaşta istemediği halde evlendirilen “Yasemin”
( Evet aileler burada iş size düşüyor genç kızlarınızı evlatlarınızı koruyup kollamak adına dahi olsa sevmediği biriyle zorla evlendirmeyin. Zira mutsuz evlilikler yaşanan acılar bir genç kızın hayatını karartmaktır.)

Sevdiği delikanlıya güvenerek hiç beklemediği bir anda tecavüze uğrayarak hayatı güvensizliklerle dolu bir yürek “Nergiz”
( Zorla istemeden savunmasız bir kadına istemediği halde zorbalıkla yapılan bu vahşice davranış asla kabul edemediğim bu olay için ailelere büyük görev düşüyor. Erkektir yapar deyipte evlat yetiştirmeyin. Erkek evlatlarınızın bir genç kızın hayalleriyle oynamasına müsade etmeyin.)

Meme kanseri ve kanserle mücadele “Yasemin”
( Elle yapılan basit dokunuşlarla ğöğsünüzdeki sertliği tespit etmek mümkün. Evet hanımlar risk altındayız ilk tanıyı biz koyarsak çok geç kalmadan müdahale edilebilir.)

Kadınsal rahatsızlıklardan biri de Rahim kanseri “Nergiz”
( Belirli aralıklarla kadın hastalıkları uzmanına giderek Smear testi yaptırarak erken teşhisle hayata tutunabiliriz.)

Çocuk Esirgeme Kurumu ziyareti kimsesiz çocuklara koruyucu aile olmak ve evlat edinmek “Nergiz”
( Çocuğunuz olmuyor diye üzülmeyin biraz daha duyarlı olarak yapacağımız her ziyarette binlerce çocuk bir güleryüz karşılığında bizlere anne ve baba diyerek sarılmayı bekliyor. Tüm çocuklar geleceğimizin emanetçisidir.)

Kitabın beğenmediğim ve okurken beni çok rahatsız eden kısmını da paylaşmadan geçemeyeceğim. O kadar çok argo ve küfürlü cümleler vardı ki her satırda hayretler içerisinde kaldım.

Alperen Tekin, bir alıntı ekledi.
04 Mar 15:30

Yeşil Renkli Namus Gazı Operası -Aziz Nesin
«Hasan Âli Yücel, bu hikâyeyi oyun olarak yazmamı önermişti. Hikâyemi Yücel'in anısına adıyorum.»

Uvertür

Dünyanın tarihi iki milyar dörtyüz milyon yıllık deniliyor. Benim bitmemiş tarihim, şimdilik elli yıllık. Kelebeğin tarihi bir günlük.

*

Arkeologlar yeraltında yeni bir kent buldular. Bu kentte biçok ileri ulusların arkeologlarından, tarihçilerinden, bilginlerinden ve bilimcilerinden bir bilimsel kurul yıllarca inceleme ve araştırmalarda bulundu. Sonuç, çok şaşırtıcıydı. Çünkü Roma, Yunan, Mısır, Sümer, Eti, Çin uygarlıklarından çok daha eski dönemlerin izlerini taşıyan bu yeraltı kentinde, aynı zamanda günümüz uygarlığının, tekniğinin ve yaşayışının da belirtileri görülüyordu. Bu açıklanabilir bir durum değildi. Sanki yirmibin yıllık tarihsel gelişimi kendisinde barındıran bir kent, bir depremle yıkılmış, böylece değişik çağların uygarlıkları birbiri içine karışıp allak bullak olmuştu. Bir ses alma makinesinin yanında cilalıtaş çağının bir baltası bulunuyor, bir sutyenin yanında bir ilkçağ oku, televizyonun yanında ilk insanın iskeletinden bir
kafatası duruyordu.
O kentte buldukları paraları, anıtları, yazıtları, kalıtları ve hayvan derilerine, papirüslere yazılı ve taşlara kazılı yazıları, en modern ofset ve tifdruk makinelerinde basılmış kitapları okuyarak, bilginler bu yitik uygarlığı ortaya çıkardılar. Bu derin araştırmalar ve incelemeler sonunda, belgelerin ışığında o kentte çok önemli bir olayın geçmiş olduğu anlaşıldı. Tabalahura adında bir kişinin başından geçmiş olan bu olay şudur.

Entrodüksiyon:

Yitik uygarlığı bağrında saklayan yeraltında gömülü kentte, adına «Namus» denilen yeşil renkli bir gaz vardı. Çok tatlı yeşil renkte olan bu gaz, bütün öteki gazlardan çok daha uçucuydu. Şişeler içinde saklanır, ışıksız yerlerde korunur ve ancak artı yirmibir derece ısıda tutulurdu. Yirmibir dereceden aşağı ısıda Namus gazının rengi açılır ve parlak güneş aydınlığında da bozulurdu. Şişenin tıpası bir saniye açık kalsa Namus gazı hemen uçar, bundan başka da havayla değinir değinmez alev alev parlayarak yanardı. Çok duyarlı bir madde olan Namus'u korumak, anlattığımız bu nedenlerden ötürü çok güçtü.
En değerli madde Namus'tu. Yeryüzünde Namus'tan daha değerli hiç, ama hiçbişey yoktu. Onun için bütün insanlar Namus'a sahip olmak için çalışır, çabalar, didinirlerdi. Örneğin Namus'un yanında altın, platin, elmas, pırlanta gibi şeyler fışkı ve dışkı kadar değersiz kalırdı.
O çağda insanlar doğdukları zaman, anababalarından kendilerine miras olarak Namus kalmamışsa, Namus'suz olarak doğmuş olurlardı. Ama çalışıp çabalayarak Namus sahibi olurlardı. Yani insanlar ne denli çalışır kazanırlarsa o denli çok Namus'a sahip olurlardı. Bütün insanların amacı, ellerinden geldiğince çok Namus'a sahip olmak ve Namus'larını gittikçe arttırmaktı.
Ne var ki yeryüzündeki Namus ancak belli bir miktardaydı; onun değeri de bundan ileri geliyordu. Yoksa durmadan üretilen bir madde olsa, bu denli değeri de kalmazdı. Yeryüzünde belli bir miktarda olan Namus'tan bir parçasına sahip olabilmek için insanlar çok didinip didişiyor, gerekince de birbirleriyle çatışıp savaşıyorlardı. Bu yüzden Namus şişeleri elden ele geçiyor, sürekli sahip değiştiriyordu. Ve bir insanın ne denli çok Namus şişesi olursa, toplumda değeri o denli artıyordu.
Namus gazı, yarım litrelik, bir litrelik, iki litrelik şişelerde, beş litrelik binliklerde ve onbeş litrelik damacanalarda, yani norm üzerine beş boy kap içinde standardize edilmişti.
Dediğimiz gibi, çok duyarlı ve korunması pek zor olduğundan, birazcık ışık alıp NamusIarının rengi attığı için üzüntülerinden intihar edenler çok oluyordu. Gazetelerde sık sık «Sahip olduğu iki damacana Namus'unun ışık alarak rengi attığı için bir tüccar intihar etti» gibi haberler çıkmaktaydı. Namus yüzünden cinayetler de oluyordu:
«Şişenin tıpasını açık bırakarak Namus'unu uçurduğu için bir adam karısını öldürdü.»
«Tıpasındaki aralıktan şişede sızma sonucu havaya değinerek Namus'u yanan bir genç kız, babasından korkarak, on gün önce ayrıldığı evine bir daha dönmemiştir.»
Gazetelerde şu türlü ilanlar da sık sık görülüyordu:
«Sevgili eşim, yirmibir dereceden yüksek ısıya bıraktığı ikibinlik Namus'umuzu bozmuş olduğu için kendisine darılacağım korkusuyla mutlu yuvamızı ve iki yavrumuzu bırakarak gitmiştir. Sevgili eşim! Yavrularım, «Anne, anne!» diye ağlıyorlar. Seni, ben affettim, Tanrı da affetsin! Dön gel
mutlu yuvamıza. Elbirliğiyle çalışarak, bozulan Namus'u-muzdan daha
çoğunu kazanırız.»
Köylerden birinde Tabalahura adında çok yaşlı çok yoksul, çok yoksul olduğu için de hiç Namus'u olmayan bir adam yaşıyordu. Tabalahura bir zorlu kış, tek başına yaşadığı kulübesinde hastalandı. Bakımsızlık yüzünden hastalığı arttı ve bir gece yarısı ateşi kırkbirbuçuk dereceye
yükseldi. Artık Tabalahura ölüm döşeğine serilmişti. Saatleri sayılıydı.

Recitante:

Ateşler içinde cayır cayır yanan Tabalahura'nın yüreğine ölüm pençesini atmıştı. Bir bunalım düşü içinde Tabalahura durmadan sayıklamaktaydı.

Tirad:

Tabalahura şöyle sayıklıyordu:
— Namus!... Namus!... Ah Namus!... Yeşil renkli Namus!... işte ölüyorum artık, elveda ey güzel dünya... Bütün ömrümce bir katır gibi, bir öküz gibi çalıştım durdum, ah ne yazık ki, bir küçücük şişe namus sahibi olamadım. Namus'suz doğdum, Namus'suz ölüyorum, ulan kahpe felek, kıçına kına yak!... O kadar çalıştım, ne olurdu benim de bir şişecik Namus'um olsaydı!... Namus!... Yeşil rengine kurban olduğum Namus!...

Koro:

Bay Tabalahura, Bay Tabalahura!...
Boşuna taban teptin,
Boşuna gölgeni sürüdün!
Eşek gibi çalışılmaz,
Sen eşek misin?
Eşekler çalışır eşek gibi...
Katır gibi de çalışılmaz!
Seri katır mısın?
Katırlar çalışır, katır gibi!...
Öküz gibi de çalışılmaz!
Sen öküz müsün?
Öküzler çalışır öküz gibi...
Sen insansın ulan!...
İnsan gibi...
Değil.
Gibi değil...
İnsanca çalışacaksın,
İnsan olarak...
Boşuna boy gösterdin,
Boşuna gölge gezdirdin.
Avanak!...
Eşşek... eşşek, eşş... eş... şek!...
(Eşşek dansı, çifte balesi ve anırma müziği, anırma sesleri.)

Düo:

Tabalahura'nın sönmek üzere olan gözlerinden ak sakalına yaşlar süzülüyordu. Ateşin verdiği bunalım içinde kıvranıyor, sayıklıyor, düşler görüyordu Tabalahura.

Çene solosu:

Ölüm döşeğinde can çekişmekte olan Tabalahura, çene atmaya başladı. Çeneleri takır takır birbirine vuruyordu. Canı çekilmekte ve ayakları soğumakta olan Tabalahura'nın çenesi düşmüştü. Çenesi düşen bütün yaşlılar gibi, canı çıkarken bile kakafonik çene solosuna devam ediyordu:
— Son dakikamda ağzıma bir kaşık su verecek kimsem yok... Oysa beş-on şişe Namus'um olsaydı, miras olarak Namus'umu paylaşacak olanlar şimdi dört bir yanımda pervaneler gibi koşuşurlardı. Ah!.. Bunca yıl boşuna çalıştım. Bir küçücük şişe Namus'um bile olmadı, öbür dünyaya gözlerim açık gidiyorum. Namus istifçileri kına yaksınlar...
Gittikçe daha sık çene atan Tabalahura'nın sözleri artık anlaşılmaz, anlamsız heceler olmuştu:
—... di, dıdı di... Dıdıdı di? Dun!... Dıdıd di... Dun!...

Ölüm Dansı:

Tabalahura'nın sönmekte olan gözleri önünde renkli, ışıklar pırpır uçuşmaya başladı. Sonra bu pırpırlar büyüye büyüye kocaman birer iskelet oldular. Bu iskeletlerin, sırıtan dişleri arasından buz parçaları gibi soğuk, sivri kahkaha kikirdemeleri dökülüyordu:
— Kin... Kih... kih... Kikih... Kih!...
Sırıtkan iskeletler, kemik parmaklarını birbirine vurarak kastanyet sesine benzer sesler çıkarıyor. Tabalahura'nın ölüm döşeği çevresinde zıplayarak oynuyorlardı. Bu ölüm dansı sürerken Tabalahura da titremeye başladı. Her titreyişinde ağzından ve burnundan yaşlı ruhunun bir parçası çıkıyordu. Ruhunu çıkarmak için Tabalahura'nın titreyişleri, biraz göbek atışa benziyordu. Tabalahura'nın sıcak bedeni içinde ancak bir-iki göbek atışlık daha ruhu kalmıştı ki, cılız ten kafesindeki bu bir-iki atımlık ruhunun gücüyle son aryasını söylemeye başladı.

Kuyruğu titreme aryası:

— Bir şişecik Namus'um olmadan ölmek istemiyoruuum... Namuuuus! muuuus!... MusssL. muuuusss... Naaa! Naaaa!... Naaaaaa!... Muus!...

Tabalahura'nın zaten yarım aryalık ruhu kalmıştı. Arya için zorlayıp da geri kalan ruhunu da bedeninden çıkarırken, ancak operalarda görülebilecek bir mucize oldu. (Operada hayalet) dedikleri işte bu mucizedir. Tabalahura'nın eski karyolasının altından bir adam çıktı,
— Ne bağırıp duruyorsun? Neden inek gibi boğuluyorsun? dedi.
Tabalahura,
— Boğdurmuyorum... dedi.
— Ya ne yapıyorsun?
— Arya söylüyorum.
— Ulan bu ne biçim arya?
— Ben ne yapayım, operanın bestecisi böyle bestelemiş. Bu benim son aryam. Artık ölüyorum...
Tabalahura büyük şaşkınlık içindeydi. Çünkü karyolasının altından çıkıp da karşısında duran adam kendisiydi. Kendisi kendisinin karşısına geçmişti. Tabalahura iki tane olmuştu. Biri, ölüm döşeğinde can çekişirken ruhunun son soluklarıyla konuşmaya çalışıyor; öbürü de ayakta dikilmiş ölmekte olan kendisini seyrediyordu. Evet, ikisi de aynı Tabalahura'ydı. Yüzleri tıpatıp birdi. Ama giyinişleri ve davranışları hiç de birbirine benzemiyordu. Yataktaki Tabalahura bitkindi, solgundu, çullar çaputlar
içindeydi. Ayaktaki Tabalahura ise çok dinç bir yaşlıydı. Çok iyi ve güzel giyimliydi. Alımlı çalımlı bir adamdı. Kolalı gömleği, papyonu, temiz ceketi, ütülü pantalonu, rugan iskarpini, elinde bastonu, parmaklarında yüzükleri...

Düo:

Yataktaki Birinci Tabalahura,
— Sen kimsin? diye sordu. Ayaktaki,
— Tabalahura'yım... dedi.
— Nasıl olur... Tabalahura benim... Üstelik bu köyde benden başka da Tabalahura yok...
— Sen de Tabalahura'sın, ben de... Sen enayi Tabalahura'sın, ben açıkgöz Tabalahura... O kadar bağırdın, böğürdün ki, kulaklarım tırmalandı, bet sesinden rahatsız oldum, bu herifin derdi nedir diye kalkıp geldim. Nedir istediğin de öyle yırtınıyorsun?
— Aaah!... Benim derdim çok büyük... Bütün hayatımda istediğim tek şey, çok değil, bir şişecik Namus sahibi olmaktı. Namus'lu bir adam olarak ölmek istiyordum. O mübarek Namus gazının kutsal yeşil rengiyle gözlerimin ışıklanmasını istiyordum. O kutsal Namus şişesini avcumun içine alıp pörsük derimin ısınmasını istiyordum. Bütün hayatımda bunun için çalıştım. Her sabah gün doğarken işe koyulur, gün batana kadar çalışırdım.
Geceleri de evimde çıra aydınlığında, geceyarılarına kadar çalışmamı sürdürürdüm. Bütün bunları benim de bir şişecik Namus'um olsun diye yaptım. Hiç kimseye kötülük etmedim. Herkese elimden geldiğince iyilik etmeye çalıştım. Kimsenin malında gözüm olmadı. Kimsenin karısına, kızına kötü gözle bakmadım. Bütün hayatımda harama uçkur çözmedim. Kimseyi kıskanmadım.
«Başkalarında çok, bende yok!» demedim. Kimsenin bişeyini çalmadım. Çok zaman aç kaldım, ama bir kez bile hırsızlık etmedim. Hiç kimseye haksızlık etmedim. Bütün hayatımda ağzımdan yalan bir tek söz bile çıkmadı. Doğruluktan ayrılmadım. Herkesin yardımına koştum. Çok çalıştım. Emanete hıyanet etmedim. Üstelik ibadetlerimi hiç aksatmadım, imanım bütündü. Duadan eksik kalmadım. Topal karıncayı bile incitmedim, kimsenin gönlünü kırmadım. Bütün bunları Namus'lu bir adam olayım, benim de bir şişecik Namus'um olsun diye yaptım.
Aaaah! Vaaah! Oooof!... Amaaaan!... Aaaay!... Vaaayyy!... işte ölüyorum. Yazık! Artık herşey bitti. İki solukluk ruhum kaldı içimde, o da çıkmak üzere...
ikinci Tabalahura,
— Beni tanımadın mı? dedi.
— Gözlerim artık hiçbir şeyi seçmiyor. İkinci Tabalahura yatağa eğilip yüzünü ona iyice yaklaştırarak,
— İyice bak! dedi.
— Evet... evet... Tanır gibi oluyorum seni. Ama nerden, ne zaman? Hatırlayamadım.
İkinci Tabalahura,
— Ben senin yanına çok geldim... dedi.
Birinci Tabalahura,
— Hızlı söyle... diye inledi, kulaklarım artık duyarlığını yitirdi. Sesini duyamıyorum.
İkinci Tabalahura,
— Hatırlar mısın, dedi, sen yirmi yaşında...
— Bağır, bağır!... Dediklerini anlayamıyorum...
İkinci Tabalahura, birincinin kulağına eğilip bağıra bağıra konuştu:
— Sen yirmi yaşındaydın. O zaman bu köyün en yakışıklı delikanlısıydın. Köyün güzel kızları arkandaydı. Güçlüydün, çalışkandın, elinden her iş gelirdi, becerikliydin, başarılıydın. Bunun için de köyün zenginleri seni kendilerine damat edinmek için arkandan koşuyorlardı. Ben o zaman da yanına gelmiştim...
Birinci Tabalahura ölgün bir sesle,
— Evet, evet... Şöyle böyle hatırlıyorum... Gelmiştin, diye inledi...
— Gelmiştim ya... Sana o zaman, «Köy ağasının kızını al,» demiştim. «Çünkü köy ağasının üç damacana dolusu Namus'u var. Hem de adamın Namus'u hiç güneş yüzü görmemiş, solmamış, halim Namus» demiştim. «Köy ağasının bitek kızından başka da kimsesi yak. Üstelik herif çok yaşlı, bir ayağı çukurda. Yakında ölecek. Herifin bütün Namus'u sana kalacak.» demiştim. İnatçı eşek. Beni dinlemedin. Kızı başkası alıp üç damacana Namus'a kondu. Budala!
Birinci Tabalahura,
— Of, aman... ölüyorum! diye inledi.
İkinci Tabalahura,
— Geber! diye bağırdı.
— Hiçbişeye yanmıyorum, Namus 'suz olarak öleceğime yanıyorum.
— Daha beter ol! Sana bu az bile... Hatırlar mısın, yirmibeş yaşındaydın. Bir küçük şişe Namus sahibi olmak için çırpınıp duruyordun. Haline acıdım da sana akıl vermeye geldim. Sen o zaman köy tapınağının gece bekçisiydin. Gündüzleri tapmağın tarlasında ölesiye çalışır, geceleri de tapınağı beklerdin. Bir şişecik Namus sahibi olmak için didinirdin...
— Hatırlamaz olur muyum hiç...
— Sen bir gece Rahip Efendi'nin ambarındaydın. Aman eksilmesin, kimse çalmasın diye Rahip Efendi'nin ambarındaki Namus şişelerini sayıyordun. O şişeleri hayranlıkla elleyerek, «Benim de böyle bir şişecik Namusum olsa!» diyordun. O zaman yanma geldim.
«İstersen bir şişe değil, daha pek çok Namus'un olabilir,» demiştim sana.
«Nasıl?» diye sormuştun.
Ben de sana, «Rahip Efendi'nin Namus şişeleri günden güne artıyor. Artık ambarında şişe koyacak yer kalmadı, yem bir ambar yaptıracak. Sana güveni sonsuz. Rahip Efendi'nin o kadar çok Namus şişesi var ki, sayısını bile bilmiyor. İki üç gecede bir şurdan bir şişe Namus al götür. Rahip Efendi'nin ruhu bile duymaz. Anlasa bile senden şüphelenmez. Hırsız almış der. Al götür surdan bikaç şişe Namus...» demiştim.
Sen de, «Ben öyle şey yapamam. Defol!» diye beni kovmuştun. Hatırladın mı?
Birinci Tabalahura,
— Hiç hatırlamaz olur muyum! Ooof... Amaaan... Aaayy!.. ölüyorum... diye inledi.
İkinci Tabalahura,
— Gebeer! diye bağırdı.
— Ölsem de kurtulsam. Gözlerim açık gidiyorum.
— Sen otuz yaşındaydın. Devlet Namus Ofisi'nde çalışıyordun. Depo ağzına kadar, tıklım tıklım Namus şişeleriyle doluydu. Bir gece kendi kendine, «Bi şişecik Namus'üm olsa başka bişey istemem!» diyordun. Sana yardım etmek için yanına geldim.
Beni görünce, «Sakın bana Namus şişesi çalmamı söyleme. Şişeler sayılı ve sayılan resmi defterde yazılı» dedin.
Ben de sana, «Budala, sana şişe al diyen var mı... Şişeler sayılı ama, içlerinden birer parça Namus'u boş bir şişeye doldurup alabilirsin... Resmi şişelerin sayısı bellidir, ama içindeki Namus'un miktarı bilinmez. Şurdan boş şişelere birer parça Namus doldur da al götür,» demiştim.
Sen yine, «Olmaz! Ben öyle şey yapamam!» demiştin.
Ben de sana, «Yakalanırım diye korkma. Yakalansan bile, aldıklarından bikaç şişe Namus'u rüşvet olarak verir, kurtulursun. Geri kalan Namus şişeleri de senin olur. Üstelik sen Namus'u özel şişelere dolduracağından, evinde arama yapılırsa resmi damgalı Namus şişesi bulunmaz!» demiştim.
Sen de beni, «...'tir ordan!» diye kovalamıştın...
— Aaaah... Amaaan... Ooof... Ölüyorum...
— Gebeeer!...
İkinci Tabalahura,
— Sen, dedi, gümrükçülük yapıyordun. O zaman otuzbeş yaşındaydın. En büyük üzüntün, dargelirli aylığından birazcık arttırıp da bir küçük şişe Namus alamamış olmandı. Bir gece sınırdan bu yana geçen Namus kaçakçılarını yakalamıştın. İkiyüz şişe, yirmi tane binlik, onbeş damacana kaçak Namus tutulmuştu. Sen kaçakçıları zincire vurup zindana artırmıştın. Yakaladığın kaçak Namus şişelerini, için titreyerek, seviyor, okşuyor, «Bunlardan bir tanesi benim olsa, ah, ne olur!» diyordun, işte tam o
sırada yanma geldim.
«İstersen bir şişe değil, beş damacana Namus senin olabilir. Enayilik edip bu fırsatı da kaçırma!» dedim.
Coşkuyla, «Nasıl?» diye sordun.
Ben de sana, «Yakaladığın Namus kaçakçılarını hükümete teslim etme. Salıver! Onlar sana en az beş damacana Namus verirler. Hükümete teslim edeceksin de eline ne geçecek sanki,» dedim. «Hükümetin ruhu bile duymaz,» dedim. «Sen bu Namus kaçakçılarıyla işbirliği bile yapabilirsin.» dedim. «Çok değil, ayda bir kaçakçıları görmezden gelsen de karşılığında bikaç damacana Namus alsan, iki üç yıla varmaz, memleketin en Namuslu adamı sen olursun. Burada önceki gümrükçü de böyle yaptı. Şimdi mağaza açtı, Namus alışverişi yapıyor,» dedim. Sen ne yaptın? «Yıkıl karşımdan, gözüm görmesin!» diye beni kovdun.
Birinci Tabalahura,
— Of... Amaaan... ölüyorum! diye inledi.
İkincisi devam etti sözlerine:
— Bir namus ticarethanesinde çalışıyordun. O zaman kırk yaşında olgun bir erkektin. Yanında çalıştığın yaşlı Namus tüccarının genç karısının sende gözü vardı. Sen, şişeler içindeki Namus'un parlak yeşiline bakıp gözlerin kamaşarak, «Artık yaşlanıyorum, bir şişecik de Namus'um olmayacak mı?» diye bağırıyordun. Yardımına koştum.
«Sen şu Namus tüccarının karısını ayart. Kadın, birlikte olacağınız her gece için sana bir
Şişe Namus vermeye hazır,» dedim. «Üstelik, herifin haberi olmaz, çünkü kadın, kocasının Namus'undan vermeyecek, kendi Namus'undan verecek,» dedim. Eline sopayı alıp beni kovaladın...
— Oof... Amaan!..
— Kırkbeş yaşındaydın. Yine geldim sana. «Muhtar seçimine katıl. Muhtarlığa adaylığını koy,» dedim. «Köylü beni muhtar seçmez.» dedin. «Beni muhtar seçerseniz her köylüye bir şişe Namus vereceğim diye propaganda yap!» dedim. «Kendi Namusum yokken, her köylüye bir şişe Namus'u nerden bulup da vereyim?» dedin. «Avanaklık etme. Propaganda sözü tutulmaz!» dedim. O zaman beni dinleyip muhtarlık etseydin, sen de beşon şişe Namus sahibi olurdun...
Elli yaşına gelince, artık umutların kırılmaya başlamıştı. Sana yine yol gösterdim. «Kasabadaki Belediye Başkanı, rüşvet almak için bir aracı arıyor. Rüşvet olarak alman her on şişe Namus'tan birini aracıya verecek... Aman aracı ol, bu fırsatı da kaçırma. Hem Başkan, hem de sen şişe şişe Namus sahibi olacaksınız!» dedim..Suratıma tükürüp beni kovdun...
— Ooof... Aman... Aaayyy!...
— Ellibeşine gelmiştin. Yine sana yardım elimi uzattım. «Acele evlen. Hemen çocuk yap, bikaç kızın olsun. Onları büyüt. Namus sahibi olmak için başka çaren kalmadı. Kızlarını isteyen erkeklerden hangisi sana daha fazla Namus verirse, kızları onlarla evlendirirsin. Başlık olarak,kızlarının güzelliğine göre, üç şişe, beş şişe Namus almadan onları kocaya vermezsin. Hele kızlarından birini zengin bir eve gelin edersen, yaşadın, belki de iki damacana Namus bile alırsın...» dedim. Dedim, ama kime dedim? Sende laf anlayacak kafa nerde?
Altmışına gelmiştin. Artık evlenemezdin de... Hem yaşlısın, hem de Namus'un yok; senin gibisine hangi kadın varır? Gece gündüz, «Namus, ah Namus!» diye ağlıyordun. Acıdım haline... «Köyün Namus defteri senin elinde... Gel şu defterde biraz kalem oynat, hile yap!» dedim.
«Yapamam, » dedin, «öyleyse, şişelerin tapaları aralanmış, biraz Namus sızmış dersin, ya da bazı Namus şişeleri ışık aldı, Namusların rengi attı, bozuldu dersin... Bikaç şişe Namus hava aldı, yandı dersin... Böylece sen de aradan Namus sahibi olursun,» dedim. Kızıp söverek beni kovdun.
Altmışbeş yaşındayken beli bükük bir ihtiyardın artık... Yine geldim sana... «Enayiliği bırak, fırsatlar azalıyor,» dedim. «Namus üzerine kumar oynayan bir kulüp aç. Her kumar masasından mano olarak, yarım kiloluk bir şişe Namus alsan sen de Namuslu insanlar arasına girersin!» dedim. Arkamdan taş atarak beni kovaladın.
Yaşın oldu yetmiş, yine gözyaşlarına dayanamadım, haline acıdım, sana yol göstermeye geldim. «Bana bak» dedim, «bu son fırsattır, bunu da kaçırırsan bundan sonra artık Namuslu olamazsın,» dedim. «Ev işlet, bir şişe Namus karşılığında kiralık kız, kadın ver!» dedim. «Yapamam,» dedin. Ben de sana, «Bütün ömrünce yapacak değilsin ki... Bir süre yapar, yeterince Namus'un oldu mu, bu kez faizle Namus verir, elindeki Namus'u arttırırsın... Daha sonra da bütün bu işlerden elini eteğini çeker, herkesten saygı gören Namuslu bir adam olarak yangelir yaşarsın!» dedim.
Seni dediklerime inandırmak için de, ellerinde büyük Namus stoku bulunduranların başlangıçta böyle yaptıklarını söyledim. Büyük Namus sahibi olmanın yolları bunlardır, dedim. Filan kişi, filan, filan kişilerin nasıl büyük miktarda Namus sahibi olduklarım anlattım. «Bir kez durumunu düzelt, başlangıçta girdiğin karışık işlere bir daha tenezzül etmeyeceksin, saygı gören Namuslu bir adam olarak yaşayacaksın,» dedim.
Sen bu son fırsatı kaçırdın. Yetmişbeş yaşma kadar bir parçacık Namus sahibi olmadan süründün durdun, işte şimdi de son soluğunu tüketmek üzeresin.
Birinci Tabalahura,
— Son nefesimi verirken bütün bunları niçin söylüyorsun? dedi. Niçin enayiliğimi, budalalığımı yüzüme vuruyorsun? Senin verdiğin öğütleri tutmadığım için çok pişmanım. Dediklerini dinleseydim benim de enaz beş on damacana Namus'um olurdu. Dünyanın kaç bucak olduğunu anladım ama, çok geç... Bundan sonra neye yarar!... İş işten geçti.
İkinci Tabalahura,
— Hiç de iş işten geçmedi, dedi. Aklını başına toplarsan bundan sonra da Namuslu bir adam olabilirsin...
Birincisi,
— Sen ne diyorsun yahu?... Ben can çekişiyorum, sen Namus'tan söz ediyorsun!... diye bağırdı.
İkinci Tabalahura,
— Senin Namus'suz bir adam olarak ölmene razı değilim, dedi, istersen yaşayabilirsin...
Birincisi, heyecandan ölmekte olduğunu unutup,
— Nassıl?... diye bağırdı.
İkinci Tabalahura,
— Bilim ve yeni buluşlar ne işe yarıyor? İşte senin gibi iskeleti çıkmış, tirit olmuş bunakların ömrünü uzatmaya yarıyor... Dinle şu sesi!, dedi.

Bilginler Korosu:

Beyaz gömlekli, gözlüklü, kimisi sakallı, uzun saçlı, kimisinin elinde dürbün, kimisinde mikroskop, kimisinde teleskop, enjektör, koltuklarında çok kalın kitaplar bulunan adamlar, Birinci Tabalahura'nın çevresinde dönerek bilimsel şarkı söylemeye başladılar:
Biz... Biz... Biz bilimcileriz
Biz... Biz... Biz bilginleriz...
Canlıyı öldürür
Ölüyü canlandırırız
Biz... Biz... Biz bilimcileriz
Biz... Biz... Biz bilginleriz...
Biz hukuk terleriz
İktisat işeriz
Kimya öksürürüz
Fizik hapştrırız
Tıp kaşınırız

KORO BAŞI— İnsanoğlunun en verimli, en güçlü çağı, yirmibeş, otuz yaş arasıdır. İnsanoğlunun en verimsiz, en güçsüz, en işe yaramaz çağı altmışbeşten sonraki yaşıdır. Biz bilimciler, biz bilginler altmışbeşten, yetmişbeşteri, seksenbeşten, doksanbeşten sonra da yaşlıları yaşatmak için
uğraşırız. Biz bilimciler, biz bilginler, «Doğum kontrolü» ile, aralarında dehaların da çıkacağı çocukların dünyaya gelmesini önleriz. Vücutlarında, yaban bitkilerine gübre bile olmayacak yalnız kireç kalmış morukların ömürlerini uzatırız. İşe yaramayanların dünyada sereserpe ve mutlu yaşayabilmeleri için, geleceğin işe yarayacak insan yavrularının dünyaya gelmelerini önleriz.

Bilginler Korosu:

«Hani ya, moruklara hap var, şurup var, vitamin var, aşı var, kuvvet macunu var, iktidar ilacı var, şırınga var, masaj var, radyoaktivite var, iks ışınları var!»

Biz... Biz... Biz bilimcileriz
Biz…Biz... Biz bilginleriz...
Biz hukuk terleriz
İktisat işeriz
Kimya öksürürüz
Fizik hapşırırız
Tıp kaşınırız
Matematik...

«Onbinlercemiz laboratuvarlarda, kitaplıklarda, kürsülerde, atölyelerde, her yerde, yaşayanların yaşayabilenlerin daha çok, daha çok yaşamaları için, yaşamayanların da hiç yaşamamaları için yaşıyoruz»

Düo:

İkinci Tabalahura, birincisine dedi ki:
— İşte görüyorsun: Bütün bilimciler, bilginler seni daha çok yaşatmak için gecelerini gündüzlerine katmışlar, çalışıyorlar. İstersen yaşayabilirsin...
Birinci Tabalahura,
— Artık iş işten geçti, dedi, hayatta bütün fırsatları kaçırdım. Ben bundan sonra Namus sahibi olamam ki... Namus olmayınca yaşamak neye yarar!
İkinci Tabalahura,
— İş işten geçmiş değil, dedi, benim sana verdiğim öğütleri tutarsan, çok Namuslu bir adam olabilirsin. Henüz fırsatlar kaçmış değildir. Bundan sonra evlenip çok Namus'lu bir adama damat olamazsın ama, kızlarla oğlanlar arasında aracılık edip Namuslu adamlara damat, Namuslu damatlara gelin olabilirsin. Artık evlenip kız babası olamazsın ama, köyün bütün kızları senin de kızın sayılır. Sen öyle bir yaştasın ki, herkesten saygı görür, sevgi görürsün. Sana zamanında söyledim, ama senin yapmadığın her işi, şimdi daha kolaylıkla yapar, en kısa zamanda çok Namuslu bir adam
olursun. Birinci Tabalahura'nın aklı yattı.
— Ama ölüyorum, dedi, yaşayabilir miyim?
— Bilim seni yaşatır.
Bilimciler, bilginler birden, ölüm döşeğindeki Tabalahura'nın üstüne üşüştüler. Kimisi hemen orada sidiğini muayene etti, kimisi kan yuvarlarını saydı, kimisi kan verdi, hap yutturdu; şurup içirdi, iğne yaptı...
Tabalahura, tatlı bir uykudan uyanır gibi gerine gerine doğruldu. Çevresine bakındı; ne o tıpkı kendine benzeyen ikinci Tabalahura, ne ölüm dansı yapan iskeletler, ne de bilginler korosu vardı. Kış uykusundan kalkan yaratık gibi doğrulan Tabalahura, yoksul kulübesinden çıktı. Yalnız tirit olmuş bedeni değil, ruhu da, beyni de uyanmıştı. O yaşına kadar kaçırdığı fırsatları yeniden yaratmaya çalıştı. Başardı da... Eskiden yapmak istemediği herşeyi artık yapıyordu. Üç gün içinde bir şişe Namus elde etti. Kısa zamanda Tabalahura'nın Namus şişelerinin, binliklerinin damacanalarının sayısı arttı. Bir zaman geldi ki köyün en Namus'lu adamı Tabalahura oldu. Köyün bütün Namus'unu toplamış ve bütün köyü Namus'suz bırakmıştı. Köyde hiç kimsenin elinde bir küçük şişecik Namus bile yoktu. Ama yaşlı azgınlığıyla açgözlü Tabalahura'nın gözü doymuyordu bitürlü.
Köyden bucağa taşındı. Dolaylardaki köylülerin sahip olduğu Namus'ları ele geçirdi. Bir zaman geldi ki, o bucakta Tabalahura'dan başka Namus'lu kimse kalmadı.
Bitürlü tutkuları dinmek bilmeyen Tabalahura, bucaktan ilçeye göç etti. Kısa zamanda o ilçedeki bütün Namusları topladı, deposuna yığdı. Gözü doymayan Tabalahura ilçeden ile taşındı. O ildeki bütün Namus şişelerini, binliklerini, damacanalarını deposuna doldurdu. Namus deposu tıklım
tıklımdı artık. O ilde Tabalahura'dan başka Namus'lu kalmamıştı!
Tutkuyla titreyen Tabalahura başkente gitti, yerleşti. Çok geçmeden de o ülkede ne kadar Namus varsa hepsi onun oldu. Ülkenin tek Namus'lu adamı Tabalahura, komşu ülkelere de el attı. Oralardaki Namus'ları da topladı. Bundan sonra, yalnız ülkelerin, kıtaların değil, bütün dünyanın Namus'u onun oldu ve Tabalahura'dan başka Namus'lu kişi ve onunkinden başka hiç kimsenin ambarında bir damla
Namus kalmadı. Tabalahura, dünyanın bütün Namus'una sahip olduktan sonra, depolarındaki bütün Namusları, adamlarına çok geniş bir alana taşıttı. O geniş alanda dünyanın bütün Namus şişeleri, binlikleri, damacanaları toplanmıştı. Bunların orta yerine büyük bir kürsü getirtti. Ondan sonra dünyanın her yerindeki bütün ileri gelen devlet adamlarını, politikacıları, yönetmenleri, bilginleri, bilimleri, ünlü kişileri, sanatçıları, o alana çağırttı.
Hepsi geldikten sonra, alanda dağ gibi yığılmış Namus şişelerinin ortasındaki kürsüye çıktı. Dünyanın en yüce, en seçkin, en ulu kişilerine, ordan şöyle seslendi:
-Sayın konuklarım! Yüksek huzurunuzla, şimdi burada tarihin en korkunç ve en büyük olayı geçecek. Sizler de buna tanık olacaksınız...
Sonra Tabalahura oradakilere, hayatının yetmişbeş yıllık döneminde, ölesiye çalıştığı, didindiği halde, bir damla bile Namüs'a sahip olmadığını yana yakıla anlattı. Dinleyenlerin gözleri yaşardı. Bundan sonra Tabalahura, hangi yollardan ve yöntemlerden dünyanın en Namus'lu insanı olduğunu ve bütün dünyayı nasıl Namus'suz bıraktığını açıkladı:
— Dünyanın bütün Namus'una sahip olup, dünyayı da Namus'suz bırakmakla, Namus'suzluk içinde geçen yetmişbeş yıllık hayatımın intikamını aldım. Şimdi dünyada benden başka hiçbirinizin Namus'u yok. Ama benim tutkularım dinmedi. Bütün insanlara ve bundan sonra da geleceklere büyük bir iyilik yaparak tutkularımı dindirmek istiyorum. Hiç kimsenin Namus'suzluk acısını çekmemesi için, dünyanın bütün Namus'unu yok edecegim.
Bunu söylemesiyle, Namus damacanalarından birinin tapasını açınca, yeşil renkli Namus gazı havayla değinip birden parladı. Yeşil yeşil alevler göz açıp kapayasıya öbür şişelere geçti. Kimse ne olduğunu birden anlayamadığı için Tabalahura'nın bu korkunç deliliğine engel olamadı. Havayla değinince yeşil renkli Namus gazı o kadar çabuk tutuşurdu ki, Tabalahura da göklere yükselen Namus alevlerinin ortasında kaldı. İstese kaçabilirdi alevlerden. Ama o dünyadaki bütün Namus'la birlikte yok olmak istemişti.
Dünyanın bütün Namus'unun yanıp yokolması bir dakika bile sürmemişti. Bu korkunç yangını görenler, donup kalmışlardı. Yalnızca can korkusuyla geri sıçrayıp alevlerden korundular. Alevler söndüğü zaman, ortada ne Namus, ne Namus şişesi, ne de Tabalahura kalmıştı!
Bu durum, çok korkunçtu. Bu, olur şey değildi. Böyle bir Namus'suz dünyada insanlar ne yapacaklardı. Çünkü, Namus'a sahip olmak isteği olmayınca hiç kimse çalışmak istemiyordu. Eskiden insanlar bir şişe Namus'a sahip olmak için bir ömür boyu çalışırlardı. Ama şimdi niçin çalışacaklardı? Çalışmanın amacı kalmamıştı. Namus yoktu ki, onu elde etmek için insanlar çalışsınlar. İnsanlar, aylak, tembel, avare olmuşlardı. Bu böyle süremezdi. Buna bir çare bulunmalıydı. Bütün ülkelerin politikacıları bu konuda bir çözüm yolu bulmak için uluslararası bir örgüt kurdular. Bu örgütün ilk toplantısında, Birleşmiş Ülkeler Başkanı, delegelere şöyle dedi:
— Sayın arkadaşlar! Üyeler! Dünyamız yakın zamana kadar, Namuslu bir dünya idi. Ama hepimizin bildiği o tarihin en büyük faciasından sonra, Namus'suz bir dünyada yaşamaktayız. Kendini bilen insanlar için bu durum, ölümden çok daha acıdır. Çünkü insanlık ilerlemez oldu. Çünkü uygarlık gelişmez oldu. Çünkü teknik ilerlemeler durdu. Çünkü Namus olmadığı ve insanların Namus'a sahip olmak ihtimalleri kalmadığı için hiç kimse çalışmıyor. Şimdi burada, sevgili dünyamızı yine eskisi gibi Namus'lu bir dünya yapmanın çarelerini araştırıp bulmak için toplanmış bulunuyoruz.
Uzun konuşma ve tartışmalardan sonra Birleşmiş Ülkeler politikacıları şuna karar verdiler:
Politikacıların işi, dünyanın Namus'lu dönmesini istemekti. Onların işi burda biterdi. Ama onlar, giden Namus'un yerine ne konulacağını bilemezlerdi. Bu, politikacıların değil, bilimcilerin ve bilginlerin işiydi.
Bilimcilerle bilginler de politikacıların buyruğu altındaydılar, öyleyse, en ünlü bilginler, dünyanın yeniden Namus'a kavuşturulmasıyla görevlendirilmeliydiler.

Tarih Dersi:

Namus şişelerinin yanmasından bin yıl sonra, bir üniversitenin anfisindeyiz. Beyaz saçlı, altın çerçeve gözlüklü tarih profesörü, öğrencilere Namus'un tarihini anlatıyor:
— Bin yıl önce dünyamızın Namus'suz olarak dönmesine dayanamayan bilginler yıllarca süren çalışmalardan sonra, o tarihi faciada yanan tabii Namus gazı yerine, suni olarak Namus gazı elde etmeyi başardılar. Böylece insanlık yeniden Namus'una kavuşmuş oldu. Suni Namus gazının yapılması, tarihin yeni çağının başlangıcıdır. İnsanlık bundan sonsuz mutluluk duymuştur.

Kimya Dersi:

Üniversitenin Fen Fakültesinin kimyahanesinde profesör, suni Namus gazı üzerine öğrencilere bilgi veriyor:
— Suni Namus gazı her ne kadar, tabii Namus gazı yerine kullanılmaktaysa da, hiçbir zaman suni Namus, tabii Namus'un yerini tutamamıştır. Çünkü Tanrı yapısı başka, kul yapısı başkadır. Fabrikalarda imal edilmekte olan suni Namus gazının rengi, hiçbir zaman tabii Namus gazının o güzelim yeşil rengini bulamamıştır. Ya açık yeşil, ya koyu yeşil oluyor. Teknik bu kadar ilerlediği halde, o has yeşil renk bitürlü tutturulamıyor. Sonra suni Namus gazının havada yanma hassası da tabii Namus'a göre azdır. Buna karşılık, şişe tapalarından daha kolaylıkla sızmaktadır. Şimdi suni Namus gazının nasıl çıkarıldığını görelim.

İktisat Dersi:

iktisat Fakültesinde profesör Namus iktisadı üzerine ders veriyordu:
— İnsanlar, Tabii Namus çağında Namus'suz olarak dünyaya gelirlerdi. Sonradan çalışarak Namus sahibi olurlardı. Ne kadar çok çalışır kazanırlarsa, gayet tabii olarak o kadar çok Namusları olurdu. Fakat dünyada mevcut bütün tabii Namus gazı yanıp yok olduktan sonra, bildiğiniz gibi suni Namus gazı yapıldı. Fabrikasyon yoluyla Namus gazı çıkarmak yeni bir durum getirdi ortaya. Namus gazı üretimi endüstri haline gelince, Namus gazı fabrikasına sahip olan ülkeler, Namus gazı üretimini gittikçe artırdılar. Bunun sonunda Namus enflasyonu baş gösterdi. Rekabet sonunda Namus fiyatı çok düştü, iş o hale geldi ki, dünyada herkesin Namuslu olması, herkesin Namus'suz olması kadar tehlikelidir, iktisat ilminin gayesi, bazı insanların çok bazı insanların az Namuslu olması, geri kalanların da hiç Namuslu olmamasıdır. Namus endüstrisinin gelişmesi, Namus fabrikalarının gittikçe çoğalması. Namus ticaretinin de artması sonucunda, Namus o kadar çoğaldı ki, itibardan düştü! Geçen yüzyılın başlarında büyük iktisatçılar toplanarak şu kararı aldılar:
1 — Yanmış olan tabii Namus gazı miktarı belli olduğuna göre, bu miktardan fazla Namus imal edilmeyecek.
2 — Şişeler içindeki Namus'un taşınması ve satışı zor olduğundan, Namus şişesi stoklarının devletlerin hazinelerinde korunması ve hazinedeki Namus stoku miktarınca piyasaya Namus senetleri çıkarılması ve bu kâğıtların elden ele dolaşması.
3 — Tabii gaz çağında insanlar Namus'suz doğup sonradan çalışarak Namus sahibi oldukları halde, suni Namus çağında her yeni doğan çocuğa sosyal adalete uygun olarak eşit miktarda Namus tahvilleri verilmesi ve bu kimseler, hayatta her yaptıkları kanunsuz davranışlarına ceza olarak, ellerindeki Namus tahvillerinin geri alınması.

Hukuk Dersi:

Üniversite Namus Hukuku kürsüsü profesörü şu dersi veriyordu:
— «Namus Hukuku» ikiye ayrılır:
1 —Devletlerarası Namus Hukuku,
2 — Sokaklararası Namus Hukuku.
Her ülkenin suni Namus gazının niteliği ayrıdır. Namus gazının rengi, kokusu, sızma ve yanma niteliği, fabrikasına göre değişir. Bazı ülkelerde Namus fabrikaları yoksa da, Namus Hukuku vardır. Çünkü
Namus gazı fabrikası olmayan ülkeler başka ülkelerden Namus ithal ettiklerinden, o ülkelerde Namus hukuku, Namus gazının kendisinden çok daha fazla inkişaf etmiştir. Tabii Namus gazı kokusuz olduğu halde, sunisi kokuludur. Bu koku sayesinde hakiki Namus gazı ile sahte Namus gazı birbirinden ayırt edilir. Kokusunu duymak için, Namus gazı şişesini dibinden koklamak gereklidir!...

Yeşil Renkli Namus Gazı, Aziz NesinYeşil Renkli Namus Gazı, Aziz Nesin

Neden Hep Aldatmaya Meyilliyiz?
Kaç gündür şöyle bir bakıyorum da siteye; biz insanoğlu, kavgayı ve olumsuz eleştiriyi ne çok sahipleniyoruz.Yaşamımızda değil sadece, sanal alemde bile ağzı olan konuşmak istiyor ama diksiyonu bozuk, niyeti bozuk... Ortaya bırakıp bilmişliğimizi kendimizi rahatlatıyoruz...Çok yazık değil mi güzel zamana, ne gerek var? Ne demiş Paulo Coelho "Kişiye göre davranacaksın, küçükle küçük olacaksın hatta; ama seviyesizin seviyesine inecek kadar düşmeyeceksin hayatta." İşe yaramak lazım kötü duygulardan arınmak lazım, akıllı ve duyarlı olmak lazım.. Kandırmamak lazım, olduğundan başka gözükmemek lazım, kim olduğunu açıkça söyleyebilmek lazım. Gizli özneler gibi yaşamak lazım hayatı. Niyetlerin samimi olduğuna inanmak lazım. İyi insan olup bunu ispatlamak için vakit harcanmadığı, yüklemlerimizin daha fazla olup , çok sorgulandığı , gözümüzden yaş dökenlerin zor da olsa affedildikleri duygularımız olsun..

PG, bir alıntı ekledi.
27 Şub 17:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Odadaki en akıllı ve diğerlerini en hızlı eleştiren insan olmak yerine insanları bir araya getiren ve bir şeyler paylaşan iyi kalpli dost ol. Başkalarının sıkıntılarını hissetmeyi başaran duyarlı komşu ol.

Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler, Haemin Sunim (Sayfa 92)Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler, Haemin Sunim (Sayfa 92)
Ezgi, Otostopçunun Galaksi Rehberi'yi inceledi.
 23 Şub 22:56 · Kitabı okudu · 38 günde · 8/10 puan

Bu kitapta uzay gemileri intihar edebilir,robotlar bunalıma girebilir, duyarlı ve zeki uzay giysili polisler yapmak istemedikleri halde gezegenleri ateşe verebilir.
Okuduğum en ilginç kitaptı diyebilirim.Tek solukta okuduğumu söyleyemem çünkü kitabın kendine has bir dünyası ve hatta uzay sistemi var.Bu sebepten başta adapte olmak biraz zor olabilir.
Her şey nihai soruyu bulmak üzere sipariş edilen 'yerküre'nin, evrime bile gerek görmeyen uzay canlıları tarafından patlatılmasıyla başlıyor ve sonsuz ihtimasizlik motoru sahip Altın Kalp' te yolculuk birkaç ışık yılı hızıyla devam ediyor.
Tüm galaksinin nasıl işlediğine dair çarpıcı bir bakış açısı.

Ali Rıza MALKOÇ, Saint-Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist'i inceledi.
18 Şub 16:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı : Saint Simon İlk Sosyolog İlk Sosyalist

Yazarı : Cemil Meriç

Yayınevi : İletişim Yayınları

Baskı : 18.Baskı/2015/İstanbul/ 160 SayfaCemil Meriç’ten inceleme yazısı yazdığım üçüncü kitap bu. Diğerlerine de sırası geldikçe yazarım.

Fikir dünyamı ve düşünce ufkumu aydınlatan yıldız misal kalemleri sıralamam gerekirse, şimdilik şu tercihi kullanmayı yeğlerim:

Cemil Meriç, Nurettin Topçu, Prof.Dr. Niyazi Berkes, Prof.Dr. Kemal H. Karpat, Prof.Dr. Cengiz Yalçın

Prof.Dr. Yılmaz Özakpınar, Prof.Dr. Fahir Armaoğlu, Eric Hoffer, Halil Cibran, Tolstoy, Krishnamurti, Osho,

Cemil Meriç gibi, duyarlı bir yazarın tüm kitapları okumaya değer. Yazar; sorunu ve çözüm yollarını yalın ve etkileyici o kadar büyülü cümlelerle anlatıyor ki, beynimde hiç harekete geçmemiş nöronların kıpırdadığını hissediyorum adeta.

Oğlu Mahmut Ali Meriç Bey’in yazdığı yirmi sayfalık giriş yazısı da, eseri daha iyi kavrayabilmemizi kolaylaştırıyor.

Emekle birlikte, ahlâkı, vicdanı, sevgiyi ön plana alır öğreti ve öngörülerinde Saint Simon.

Yaklaşık iki yüz yıl öncesinin şartlarıyla bu uğurda düşünce harmanı üreten bu engin şahsiyet, bugünün şartlarında yaşasa neler düşünürdü kim bilir.

Bu yaklaşımı nüve yapıp, daha idealini geliştirmek gerekmez miydi diğer dönemlerde?

Saint Simon gibi, tek derdi, insanlara sevgi, ahlak, özgürlük, değer aşılamak olan düşünürü, yayın dünyasında çok fazla duymamamız; talebesi Auguste Comte’nin saygısızlığı ve vefasızlığının ön planda olduğu anlaşılıyor. Görüşleri yarımdır, mükemmeldir, yanlıştır gibi çok farklı yorumlarla karşılaşıyoruz.

Fakat Yaşadığı çağda, insanlık için düşünce planında, samimi bir mücadele verdiğini gözlemleyebiliyoruz görüş ve önermelerinden.

Sosyalleşme, sosyal devlet, sosyal adalet, sosyal değerler, sosyoloji ve sosyalizm.

Toplumun bir parçası olan bu kelimeler ve kavramlar; uzak durulması gereken ve birilerinin tekelinde olan terimler değil. Ve bu toplum gerçeklerini sağa sola yamamak, koltuk değneği yapmak; özünü ve onlardan beklentileri kısırlaştırmak olur. Siyası görüşü, politik tercihi ve inanç dünyası birbirinden farklı bireyler, bu değerleri öncelik sırasına alarak pekala, toplumsal huzur, denge ve barışa hizmet edebilirler. Bir hakikat, hak, doğru, insanlığa hizmet ediyorsa; onun şekillendirilmeye, renklendirilmeye ihtiyacı yoktur.

Avrupa aydınlanması, şato, kilise ve aristokrat anlayışların ağırlığı ve baskısının kırılması kolay olmadı. Dünya ulusları bünyesinde, yerel değer ve dengeleri de dikkate alarak Çağdaş Saint Simon’lar çoğalmayınca, dünya genelinde toplumsal ahengi yakalayamadık. Sosyolog ve sosyalist kavramlarını ne kadar güzel tasvir etmiş Cemil Meriç. Yakın tarihi okuyup yorumlamadan, günümüzü anlayamadığımız gibi, geleceği de planlayamayız. Bu tür eserler işte bu amaca hizmet ediyor.160 sayfalık bu kitap, çağı ve çıkmazlarını yorumlamak için iyi bir rehber, yol haritası, kelimeler ve kavramlar arşivi, yorum felsefesi içeriyor.

Kitabı okuyunca zihnimdeki, deneyim, intiba, gözlem ve kelimeler harekete geçerek aşağıdaki toplumsal makalem ortaya çıktı. Sözü bununla bağlayalım.

Umarım fikir ve yorum dünyanıza olumlu bir şeyler katar.Birlikte yaşama ve başarma hakkındaŞunun bir şeklinde, tanımında, adında mutabık kalabilsek, tüm dünyanın örnek alacağı bir ortak yaşam medeniyeti tesis edebiliriz.

Tarihi deneyim, bilim, sanayi, teknoloji , kültürel ve dini değerler; ortak bir havuzda yoğurarak, toplumun ayağa kalkması için dayanak ve motivasyon değerleri geliştirebiliriz.

İçinde bulunduğumuz toplumun çoğunluğunun inanç değerleri müslümanlığa dayandığı doğrudur. Fakat kimsenin inançlarını ölçüp 10 üzerinden yıldız vermek kimsenin haddi ve görevi değildir.

Yüzlerce çeşit müslümanlık anlayışı türediği de bilinen bir gerçektir.

Laiklik, hukuk ve inançların ortak bilinciyle şunu kabullenmemiz gerekiyor:

Bir arada barış içinde yaşamak için, dayanışma, kardeşlik ruhunu canlı tutabilmek için, vatan ve milli değerlerle yoğrulmak için, üretmek, tüketmek, aynı yağmurda ıslanmak, aynı yokuşu çıkmak, aynı cephede savaşmak, birlikte ağlamak, birlikte gülmek için; aynı etnik kimliğe sahip olmak, aynı dine inanmak gerekmiyor. Hatta şu hizipten olmak, şu siyasi akıma gönül vermek gerekmiyor.

Bunlar alt kimlikler olup, ağacın kökü değil, dalı bile değildir. Olsa olsa yaprağı olabilir.

Kök kururken, yaprak kavgasında enerji harcamak, bu cennet vatan ve üzerindeki asil mirasçılarına yakışmıyor.

Bu eksen kayması ve güç kırılması süper güçlerin iştahını kabartıyor.

Kurtarıcı beklemeyelim, şeytan icat etmeyelim.

Sıra dışı ve olağanüstü bir gayret ile hak ettiğimiz değişimi yakalamaya odaklanalım.

Her birey, bu tür gereksiz saplantılarla, kırdığı, küstüğü, dışladığı, ötekileştirdiği eski dostunu yeniden kazanabiliyorsa, biz de bölgemizde süper bir güç olabiliriz. Buradan ayağa kalkamaz isek, etrafımızdaki ateş çemberine biz de düşebiliriz.

Yoksa farkında olmasak da, kurt ağacı içten içe kemiriyor, sıra yaprağına da gelecek.

Benim gözlem, okuma ve birikimimle böyle bir tahlil ortaya çıkıyor.

Umarım konunun bilimsel uzmanları daha geniş bir değerlendirme yaparlar.18.02.2018

Ali Rıza Malkoç

#armozdeyis

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
18 Şub 10:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hamsinin H’si ‘HEDEF’tir. Bir insanda, bir toplumda, bir nesilde hedef yoksa başarı da yoktur. Hangi dalda olursa olsun, hangi milletten olursa olsun başarmış insan görürseniz, o başarının sonundaki sır mutlaka ilk önce hedefte kaynaklıdır. Tabi ki hedef tek başına bir şey ifade etmez.
Bunun için hamsinin ikinci harfi olan A’ya ihtiyacımız var. Hamsinin A sı ‘AZİM’i oluşturuyor. Hedefe varabilmek için azim ve gayretli olmak gerekir. Azim ve gayret olmadan hedefe varacaklarını düşünenlerin ömürleri kuru bir hayalin peşinden koşmakla geçer.
Hamsinin M’si ‘MÜCADELE’dir. Ortadan engelleri kaldırır. Yani azmetmek yetmez. Bir de donanımlı olmak ve mücadele etmek gerekir.
Dördüncü vazgeçilmez maddemiz S’dir. S’nin dilimizdeki ve tarifimizdeki yeri; ‘SEBAT’tır. Sebat yani sabır… Bütün bunlar bir bir gerçekleşse bile bütün ruhi ve kalbi dinamitleriyle geleceğe kilitlenmiş ideal insanda sebat yoksa en zayıf anda emek ve gayretlerin boşa çıkabileceği acemi, hırs ve kin dolu yanlış hamlelere, o güne kadar yapılanları kumdan bir kale gibi negatif dalgalarla karşı karşıya maalesef getirir.
İ harfi bu tarif içerisinde ‘İSTİKRAR’ı temsil ediyor. Ama merak etmeyin bütün bunlar varsa ortada istikrar var demektir. Bütün bunlardan sonra istikrar, işin ipinin Allah’ın kudret elinde olduğunun da deklaresidir.

Duyarlı Gencin Başarı Rehberi, Sıtkı AslanhanDuyarlı Gencin Başarı Rehberi, Sıtkı Aslanhan

1980 CENNET NASIL CEHHENEME DÖNÜSTÜ.

1980 Mayis ayinda okulu bitirip diplomami aldim. Bizden istenen üç tercih illerin basina Erzincan, Diyarbakir ve Mardini yazarak atamamin yapilmasini beklemeye basladim. Okul, lokanta ve takside yoğun calismak beni oldukca bunalmisti. Köye gidip bu yoğun stresi atma karari aldim ve köye geldim. Bu ara erol Ates``te köydeydi. Birlikte Haci Dayimlarda yemege davetliydik. Yemek yedikten sonra hafifte siyasi bir tartisma icinde bulduk kendimizi. Haci dayim ; siz devrimciler sadece konusur ve hic bir sey yapmasiniz dedi. bende; olurmu dayi devrimciler emegin degerini en iyi bilenler ve üretkenlerdir dedim. Mademki öyle dedi sabah size is bulayim calisin bakalim. Niye olmasin her isi yapariz dedim. Zaten bu restlesme bize calismaktan baska bir yol birakmadi. Devrimcilerin prestiji söz konusuydu. Sabah erkenden bizi uyandirdi ve bizi dogru Rahmetli Haci Ismeilin evine götürdü. Varolan avlu duvarlari yikilacak ve saglam kerpicler ayiklanacak. Daha sonra Yeni yayladi bulunan bir ayni sekilde yikilacak ve kerpicler köye getirilecek. Bundan sonra planlanan evin bitisiginde bir Asxanê yapacaktik. Ustamiz muzaffer kicik, Ahmedî Nûre , ben ve Erol Calismaya basladik. görünürde 4 kisiydik ama Ehmêd ve Erol % 50 kapasite ile calisiyorlardi. Anliyacaginiz 3 kisiydik. Burdaki calismamiz bir hafta sürdü. Isten sonrada talep olursa kerpic kesiyorduk Erol ile. Dedikya devrimciligin prestiji sözkonusuydu. bu arada omêrî nesir ve Asiye Qamo icin istedikleri sayida kerpic kestik. Erol bu tempoya ancak bir hafta dayanabilde ve Adanaya gidip diplomami alacagim deyip bizden ayrildi. Koskoca köyüm tüm isleri icin 2 tam ve bir isciyle yolumuza devam ettik. Hic hesapta olmamasina ragmen köyde aranan bir isci konumuna kisa sürede ulastim. Kim kaparsa onun elinde kaliyordum. bu arada bu pratigin ayni zamanda köydeki calismayi tetikleyecegini düsünüyordum. fakat yillar gectikten sonra bunun hicte olumlu bir etki yaratmadigini gördim. Herkesin tüm planlari disariya göreydi ve ic isler onlari hic ilgilendirmiyordu. Kahvede otururken Rahmetli hûsnî hêmî gule geldi ve iceriye atilacak 20 kile arpasi oldugunu söyledi. Bu durumda en son noktada devreye girerdim. Malesef herzaman oldugu gibi kimseden ses cikmadi. Ape hüsin ile gidip 20 kile arpayi iceri attim. Hem parami aldim, hemde Xaltî Esmanin yaptigi katmalarini yedim. Eger o günkü isim bittiyse ertesi gün icin isim hazirdi ve kim erken gelirse onunla gidiyordum. Tayinim cikincaya kadar köyde kalmaya karar verdim. Bu süre kis aylarini kapsayacagi ihtimaline karsi yakit ihtiyacini karsilamak icin Kenanin yanina gittim. kislik kömür ihtiyacima karsilik kenan icin Petrolü boyayip , Petrol ofisi amblemlerini yaptim. Bu arada Köyde Halk Odasi adi altinda bir dernek acmistik. 300 Yakin kitabimiz vardi. Mustafa Cakirin Erzurumda destansi direnisi bilincimize, bilinc katmisti. Köydeki neredeyse tüm duvarlari genel devrimci sloganlarla donatmistik. Bazi duyarli abilerimizde bize morel ve destek sagliyorlardi. Ikinci benzer duvar sloganlarinda citayi biraz daha yükselterek sadece Kurdce sloganlar yazdik. ikinci seferde yapilmayacak iki büyük hata yaptim. Bir o gece köyü terketmek zorunlulugu vardi, ikinci Gömlegimde yer alan boya izleri. Sabah Dükkanda otururken Belediye baskanimiz Sayin Mehmet Kayacan yanima geldi ve hicte nazik olmayan sekilde ( bence hakliydi) nicin bunu yaptin dedin. Belediyeye gelmemi istedi. Tamam dedim ve birlikte belediyeye gittik. Telefonla Karakolu arayacagini söyledi. O an haci dayimda belediyedeydi ve bu hamlesine engel oldu ve bu isten ucuz bir sekilde siyirdik. Köydeki insaat calismalarinin sonuna geldik ve Saman islerinin yogunlugu basladi. Cevdêtî Sixêlî traktörüyle calismaya basladik. Sabahlara kadar sapi, samana dönüstürmeye basladik. Cevdek üzerimizde orantisiz baski yaptigi zaman gece bunun hesabini soruyorduk. Saman makinesine azami sap atarak kasnak kayisinin atmasini sagliyordum. Bunu gecede bazen 3- 4 kere yapiyor ve onu derin uykusundan uyandiriyordum. Cevdet dogal olarak her sefer ; wa ci bêtara lo deyip kayisi eski durumuna getiriyordu.

Hesênî Husnî Topal Isvecten celepli arkadaşı Mamo ile izne gelirken Almanyaya ugrayip Xalte Zêx ( titrek), Zöhre, Hacer ve Muratida yanlaraina alarak izne köye geldiler. hasani cok severdim. O Hüsni topalin gelecegi ve umuduydu. Avrupaya gitmedende bu durum böyleydi. Dis Teksiyenligiyle ilgili islerin % 90`i Hasan yapiyordu. Arka bagaji oldukca büyük olan beyaz renkli VW Passat bir arabayla gelmisti izne. Arabanin Plaka numarasi HCO 821 Plakaliydi. hasan türkiye trafigine yabanci oldugu icin büyük sehirlere gidislerde arabayi ben kulaniyordum. Ankarada numune hastahanesinde Rahmetli Zöhrenin ufak bir sorunu vardi ve onu halletik. Murat tüm izin boyunca bizim maskotumuzdu. Cok kirik bir türkceyi almancayla harmanlayip bizi kahkahalara bogardi. Bu sayili günlerin bitmesini istemedim ama ayrilik gelip catti. Arabamizi yükleyip vedalastik ve Celepten mamoyu alip Ankaraya dogru yolla ciktik. Telsizlerde bir yere ugradik ve saman pazarindan ekmek saci aldik. Etlik kavsaginda arabayi Istambul yoluna koyarak direksiyonu Hasana teslim ettim ve Keciorene geldim. Iki gün sonra Tekrar köye dönecektim. Tarih 3 Agustos 1980 Sabah evde uyurken birisi beni silkeliyordu. gözümü acinca Bahattin Ates basucumdaydi. Uyku sersemligi icinde hic bir gizlilige bas vurmadan haberi verdi. Hasanlar Trafik kazasi gecirmislerdi. Birgün önceki hürriyet gazetesinde haber varmis. énce Gazino, Bulamayinca dutluk gazete bayisina geldim ve gazeteyi buldum. Birinci sayfadaki haberde arabanin HCO 821 Plakasini görünce basimdan kaynar sular döküldü. Arabada bulunan 6 kisiden 5 kisi yasamini yitirmisti. Kaza Aninda Hacer bagajda uyudugu icin yarali olarak hastahaneye kaldirilmisti.

1 Agustos gece saat 22.00 civarinda kaza bölgesi silivri karayollari dinlenme tesislerinin tam karsisi. almanyadan isci olarak bulunan Sefik Balikaloglu Laverkusen- LEV- AY- 148 Plakali arabasiyla Kapikuleden Türkiyeye giris yapar. Istanbul yakinlarinda Kapikulede iki bavullarini unutuklarini farkederler. Tekrar kapikuleye dönüp bavullarini alirlar. dönüs yolunda gördükleri ilk dinlenme tesisi olan karayollari dinlenme tesislerinde mola vererek dinlenirler. Saat 22.00 civari yola cikarak anayolla girmek icin saga dönerken gerek yorgunluk, gerekce sag tarafi kontrol etmeden karsi seride firlar. Tam o noktada bulunan Hasan yönetimindeki arabaya carpar. Carpisma oldukca sidetlidir. normalde eger karsi-karsiya ayni hizla carpisma olsaydi carpisma aninda hiz sifirlanavak ve agir olan araba digerini sürükleyecekti. Oysa bize ulasan kaza kirokisinde bizim araba mersedesi 10 metre sürükleyerek sah seride dogru atmisti. Kaza sonrasinda Bizim arabanin Motoru ön ve arka koltuklarini icindekilerle beraber arka bagaja kadar sikistirmisti. bundan dolayi o bölgede bulunan 5 kisinin yasama olanagi kalmamisti. Hacer Bagajda uyudugu icin tüm bu acilarin icinde bize bir isik olarak geri dönmüstu.
Haber köye ulasinca Haci Dayim kaza mahalline gitti. mersedesin sürücüsu Sefik Balikalogluda bu kazada yasamini yitirdi. 6 cenaze bölgede bulunan bir karakolun arkasinda bulunan yikik bir binaya atilir, agustosun sicaginda. Dayim bir Kamyon sirtinda cenazeleri köye getirir. Cenazelerin tamami asiri sismis ve renkleri yesile dönüsmüstü. Bundan dolayi hoca cenazeleri yikarken büyük zorluk cekti. Devlet olmak kolay degil. bunu beceremiyenlerin ne ambülansi, nede morglari olur. 1 agustos günü birlikte köyden güle oynaya ayrilirken, 3 agustosta sadece ben köye dönmüstüm. tüm bu acilarin icinde bu konuda agitlara yansidi. Tu cima hati söylemleri üzerimdeki baskilari oldukca artiriyordu ve bu durum bende siddetli bir patlamaya dönüstu. Sanirim bir ay boyunca kesintisis agladim ve teskin olamiyordum.
Sonucta Ankara hacetepe hastanesinde bir hafta yatiktan sonra yavas yavas normale dönmeye basladim. Tüm bu acilarin üzerine birde

12 Eylül 1980 Faşist darbesi geldi. Yeni korkular endiseler. Ertesi gün köye geldim ve ilgili tüm evraklari zararli ve zararsiz olmasina bakmadan imha ettim ve 300 civari kitabi bizim ahırın tabanina kazdigim cukura gömdüm. Daha sonra babam ayni tabana beton dökerek kitaplari zinhar zararsiz hale getirdi.

SIZCE CENNET, CEHENNEME DÖNÜSMEDIMI?