huseyın demir, Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede"'u inceledi.
18 Mar 20:25 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

1.Balkan Savaşında, Osmanlı ordusu içinde görev alan bir Alman Subayın savaş esnasında tuttuğu notlardan oluşan kitap, savaşın Edirne civarındaki cephesinin fotoğrafını çekiyor. Özellikle askerlerin açlık ve giyim bakımından durumlarını anlattığı yerler içinizi acıtıyor. Benim için önemli yerleri alıntı bölümünde paylaştım. 500 yıllık Osmanlı coğrafyasının 2 yıldan kısa zamanda nasıl elimizden çıktığını anlıyorsunuz.

600 yıllık İmparatorluğun asil evlatları, günlerce aç, soğuk ve yokluk içinde savaştılar. Kitabı okurken bir an bile o durumu gözünüzde canlandırdığınızda içiniz ürperecektir.

Yılmaz Özdil'den KORKMAZ SÖNMEZ
Türk halkı,sadedir .
Marşımız,çetrefillidir.
Oturmaması ondan.
Oturmaz,uymaz,istersen elli beste daha yap mümkün değildir.
■■■
İyi bir şey yapayım derken, illa abartıp kuş kondurma merakımız olduğu için,ses aralığının yüksek tutulmuştur.
Söylerken mesela,
Edirne'den şak diye
Erzurum'a, şak diye
Trabzon'a, şak diye
Muğla'ya geçmen gerekir ki, konservatuar öğrencileri için bile çok zordur.
■■■
Sadelikten uzak olduğu için...
Söz başka telden çalar.
Saz başka telden söyler.
( Peki ya Neden böyle dersiniz ?
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temelleri arasında yeralıp,Mustafa Kemal vizyonuna danışılmadan yapılan,Mustafa Kemal'e sormamıza gerek yok, biz daha iyi bir hallederiz diye TBMM'de emrivakiyile yapılan, ilk ve tek işti!
Olacağı maalesef buydu.)
■■■
Neticede...
Bunu öğrenene kadar bebeğimiz çatladı.
Dombıra'yı araklayıp üstüne tıraşkadan söz yazmaya benzemez, gözünüzü seveyim bir daha dokunmayın kardeşim.

https://www.sozcu.com.tr/...kmaz-sonmez-2290743/

buradan tamamını okuyabilirsiniz :)

Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
16 Mar 17:12 · Kitabı okuyor

Enver Paşa iyi bir asker olsa da büyük bir strateji uzmanı,büyük bir kumandan,imparatorluk ordularını yönetecek bir mareşal değildi.Kaldı ki rütbesi de o mertebede değil.Evet Trablusgarb'ta savaşmış,başarılı olmuş,Edirne'yi istirdad etmiş,Makedonya'da komitacı kovalamıştı.Tercüme-i hali başarı ile doluydu,fakat bu,bir imparatorluk ordusunu,Osmanlı tarihinin gördüğü en büyük en kalabalık orduyu başarıyla yönetebileceği anlamına gelmiyordu.Ordunun iaşesi sağlanamadı,konaklamayı düzenlemek konusunda beceriksiz kalındı.Bir milyon askere uygun organizasyon,kışla,sevk edecek demir yolu yoktu ve bu orduyla harbe girip,kışta da bu askerleri Sarıkamış'a sevk etmek zorunda kalındı.Dona dona gittiler,kışlık kıyafeti bile hazırlanamadı.Bu hususta hepsi dondu diye uyduruk bir tarih yazımı da var ki amatörler abartmayı severler.Elbette orada bütün ordu donmuş değildir.18-19 bin kadar Rus kaybı vardı.Donan ordu bunları yapabilir mi?Ama çok sayıda askerin telef olduğu da doğrudur.Deyim yerindeyse,o orduyu ''General Kış'' götürdü.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 107)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 107)
Acemi Okur, bir alıntı ekledi.
16 Mar 11:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

TBMM'nin 28 Mayıs 1921 günü yaptığı 37. oturumunda iki Edirne milletvekilinin verdikleri yazılı önergede şu ifadeler yer alıyordu. Konuyla ilgili yorumu bu noktada okuyucularıma bırakmak zorundayım:
"Mısır'da bilintizam. İngiliz'in tathiratı fenniye (ilaçla temizleme) bahanesiyle miktar-ı muayyeninden (yeterli miktarından) fazla krizol banyosuna sokarak gözlerini kör ettiklerini 15.000 vatan evladının üzerinde irtikab edilen (yapılan) bu cinayetin müteammit (önceden tasarlayan) failleri olan İngiliz tabipleriyle garnizon kumandan ve zabitlerinin tecrim (suçlu ilan) edilmesini de ilave eyleriz.
O tarihten bugüne kadar hiçbir hükûmet cesaret edip bu talebi (çeşitli nedenlerle) yerine getiremedi. Ancak, biz bu insanlık dışı uygulamayı yapanları tüm gücümüzle suçlu ilan ediyoruz ve tarih önünde lanetliyoruz."

https://www.youtube.com/watch?v=r-_F_YJA4S4

Biz Esir Düştük, Ali Çamlıbel (Sayfa 69 - Krizol (cresol) en çok Lysol isimli markayla bugün tuvaletlerde dezenfekte edici olarak kullanılan keskin kokulu temizlik maddesinin kimyasal ismidir.)Biz Esir Düştük, Ali Çamlıbel (Sayfa 69 - Krizol (cresol) en çok Lysol isimli markayla bugün tuvaletlerde dezenfekte edici olarak kullanılan keskin kokulu temizlik maddesinin kimyasal ismidir.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
15 Mar 14:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Geriye doğru bakmak!.. Geçmişi sorgulamak. Ömür denen o takvim cetvelinde tefekkür eyleyip, ne yaptım, nerede yanlış yaptım diye felekle yüzleşmek; bizim İttihatçı zümresinin adetlerinden değildir. Öyle ya hayatta iki tür adam vardır: Kimi bu dünyaya almak, kimi vermek için gelir. Biz, Hayriye ile vermek için gelenlerdendik. Bir film şeridi gibi geçti tercüme-i hâlim belleğimden. Edirne'de postanede başlayan bir kader çizgisi, 1908 inkılabı ile beni Osmanlı Türkiye'sinin siyasi hayatının odağına yerleştirivermişti. Devrimler, karşı devrimler, savaşlar derken ani bir baskınla el koymuştuk Babıâli'nin yazgısına. Cihan Savaşı'nda Hasta Adamı ayakta tutmak için az çırpınmamıştık. Ya şimdi?"

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 18 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 18 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)
Ömer Faruk Kavak, bir alıntı ekledi.
12 Mar 21:30 · Kitabı okuyor

"15 yaşındaki ortaokul talebelerinden 90 yaşındaki dede ve ninelere kadar millet dimdik ayaktaydı. Kars'tan Edirne'ye, Samsun'dan Siverek'e, Antalya'ya hatta Anadolu dışında bu milletin misyonuna inanmış, aynı kültürde birleşmiş olan milletimizin fertleri seferber olmuş, düşmana Çanakkale'nin geçilmez olduğunu gösterecekti."

Fotoğraflarla Çanakkale Savaşları, Lokman ErdemirFotoğraflarla Çanakkale Savaşları, Lokman Erdemir

Abdürrahim Karakoç/ Aydınlık
İzmir’in sağından, Van’ın solundan
Erzurum, Edirne, Hatay yolundan
Kapı kapı tekmil Anadolu’mdan
Bir sabah gelecek kardan aydınlık.

Evren Çakmak, bir alıntı ekledi.
11 Mar 01:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Sizin insanı uyutmaya, olmazsa bayıltmaya ve şuursuz bırakmaya mahsus bir ilacınız yok mu?
... bir ilaç veriyor. Dozunu fazla kaçırdığım halde uyuyamıyorum; demirden bir el göz kapaklarımı aşağı çekerken, bir başka el bütün ruhumu yırtıyor ve ben yataktan fırladığım gibi kendimi Edirne'nin sokaklarına atıyorum.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 109)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 109)
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
05 Mar 21:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Size gelince;
sizi meşhur eden şey :
hırsız bir babanın kanlı altınlannı çalan
hırsız bir oğlun parasıdır.
Sizin şöhretiniz :
lanetle dolu bir yükün
çuval darasıdır.
Şöhretiniz :
kıvrak çengiler, büyük kemanolar veren
çingene çadırlannın yüz karasıdır.
Inanmazsanız eğer,
karıştırsın alim efendiler
kalın yapraklı kitaplar gibi seneleri :
anlarsınız ki, Edirne boyu
çingene leri,
görmemiştir soyunuz gibi bir soyu ...
Bir varmış
bir yokmuş.
Develer telallık edip sararken develeri,
bir benim babam varmış,
bir de bir zatımuhteremin pederi.
Ey zatımuhterem!
Ölmüş sizin serasker
pe der.
Öldü benim babam.
Karşı karşıya kaldık
iki meşhur adam ...

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet RanBütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran