590 syf.
10/10 puan verdi
Her müslümanın okuması gereken bir eser!
Bülbülün Kırk Şarkısı
Bülbülün Kırk Şarkısı
İskender Pala
İskender Pala
Sürekli, çeşitli sebeplerle okumaya ara vermek durumunda kaldığım bu eseri okuyup bitirmek nasip oldu sonunda bana da. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav), sevgili gülümüz gül kokulu efendimizin hayatını bir bülbülün şarkılarından ve dilinden okumak çok güzeldi. Bu kitapla birlikte sizde değişime (en güzel değişime), O'na olan sevginizdeki artışa ve o dönemlerde yaşayıp O'nu görebilmeyi, gül kokusunu alabilmeyi isteyeceksiniz.
Bülbülün Kırk Şarkısı
Bülbülün Kırk Şarkısıİskender Pala · Kapı Yayınları · 20209,8bin okunma
Eğer insan, şekli ile sûreti ile insan olsaydı, Hz. Ahmed (s.a.v.) Efendimiz ile Ebû Cehil bir olurdu, aralarında fark olmazdı.. 1_1019
Mesnevi
Mesnevi
"Yılbaşı"
... Sözü yılbaşı kutlama ve eğlencelerine bağlamak istiyorum. Görüyorsunuz ki Resulullah efendimiz folklor haline gelmiş, nisbeten masum, dinî olmayan, kavmî ve mahallî birtakım günleri bile böyle yasaklayıp kutlamadığına göre; Başka dinlere mensup gayri müslim milletlerin dinî günlerini
Sayfa 267 - Seha Neşriyat, 1992 İstanbulKitabı okuyor
Nevruz ve Mihrican
Peygamberimiz Medine'ye hicret ettiğinde, ahalinin (herhalde bir müddet Arabistan ve yemen'de egemen olan Sasani devletinin, İran zerdüşt kültürü tesiri altında kalarak) Nevruz ve Mihrican, (yani ilk ve son baharda geceyle gündüzün eşitlendiği; günlerini bayram edinip kutladıklarını gördü; medineli ashabına -radıyallahu anhuma- sordu: -Nedir bu iki günün mahiyeti? Dediler ki: -Ya Resulallah! Bunlar bizim iki bayram günümüzdür, İslam öncesi Cahiliyye devremizden beri bunları kutlar, bu günlerde eğlenir, çeşitli oyunlar oynarız... Efendimiz bunun üzerine buyurdu ki: -Yüce Allah sizler için bu iki günü, yerlerine, çok daha hayırlı olan Ramazan ve Kurban bayramlarını ikame ederek değiştirmiş bulunuyor. (Artık bu Nevruz ve Mihricanı değil, o Ramazan ve Kurban bayramını kutlayın.)
Sayfa 266 - Seha Neşriyat, 1992 İstanbulKitabı okuyor
Bir gün yanına Efendimiz Ömer geliyor ve şöyle diyor:
“Ya Resulallah, seni kendi canımdan başka her şeyden çok seviyorum.” “Olmadı ya Ömer, beni her şeyden daha fazla sevmedikçe bir mümin olamazsın.” “Ey Allahın Resulü, vallâhi şimdi seni canımdan da daha çok seviyorum.”
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَا تَضْرِبُوا وُجُوهَ الدَّوَابِّ فَإِنَّ كُلَّ شَيْءٍ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ. (طس) Rasûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “hayvanların yüzlerine vurmayın. zira her şey, (Allâhü Teâlâ’ya) hamdederek (onu) tesbih eder.” |teberânî hayvanlar Allah’ı zikrediyorken sen ne ile meşgulsün ey insan!?
Peygamber Efendimiz aleyhissalâtü vesselâm şöyle buyururlar: ✓ "Gece karanlığı olduğu zaman yahut akşama girdiğiniz vakit çocuklarınızı dışarı çıkmaktan alıkoyunuz. Çünkü şeytanlar o sırada dağılırlar. Gecede bir saat geçince dişarıdaki çocuklarınızı evlerinize çağırınız. Allah'ın ismini anarak Bismilliharrahmanirrahim diyerek kapıları kapatınız. Çünkü şeytan kilitlenmiş kapıyı açamaz. Yine sizler Allah'ın ismini anarak Bismillahirrahmanirrahim diyerek kaplarınızın ağızlarını bağlayınız. Bismillah diyerek üzerlerine enlemesine bir şey koymak suretiyle de olsa kaplarınızın ağızlarını örtünüz. Kandillerinizi (lambalarınızı) söndürünüz." Müslim, Eşribe:97
Câbir b. Abdullah -radiyallahu anh- Efendimiz'den(sav) şöyle naklediyor:
“Cebrâil bana geldi ve şöyle dedi: –Yâ Muhammed! İstediğin kadar yaşa, mutlakâ öleceksin. İstediğini sev, sonra mutlakâ ayrılacaksın.
"ey merhamet sahibi, yüce Allah'ım! Bizleri cehennemden, cehennem azabından, bizi cehenneme sürükleyecek her türlü amelden uzaklaştır. Bizleri takva sahibi kişilerle birlikte cennetine koy. " "Ey merhametlilerin en merhametlisi! Ayıplarımızı ört, bizi korkularımızdan Emin kıl, kusurlarımızı bağışla, bizi huzurunda utandırma. Efendimiz Hz Muhammed'e (s.a.v) onun ailesine ve arkadaşlarına selamet ver. "
Peygamber, bir insan olarak bazı hususlarda meyil sahibi olmasına rağmen o, hiçbir zaman dünya­ya meyletmedi. Dünya malına ve paraya tamahta bulunmadı. Baş­kalarına karşı büyüklük taslayıp hiçbir zaman diğer insanlara karşı övünmedi. O, yumuşak huylu, tatlı dilli güzel kalpli merhametli bir insandı. ... kendisine, ‘Efendi­miz... Seyidimiz...'diye hitap edilmesini yasakladığını, sarayda yaşamadığını, perdedarları ve kapıcıları olmadığını görüyoruz.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.