Farkhunda, Sefiller'i inceledi.
 30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Ali Azimi - https://youtu.be/DUi9uYUeX9I Eleni Karaindrou -https://youtu.be/XI9qasBXrqk
Sefiller romanı için naçizâne ahenk barındıran bu iki parçayı, dinlemek hususunda sizin tercihinize bırakıyorum.

Tefekkür içerir!
Tanrı adına söz alan sınıfın, Tanrı adıyla yaptığı tüm günahları taşıyacaklar öteki Hristiyanlar olur.Kralın aç bıraktığı adam eğer ekmek çalarsa suçludur, ancak onu aç bırakan karnı tok olmalı ve kan dökmelidir. Yargıçlar böylelikle Tanrının unuttuğu, kimsenin saygı duymadığı, herkesin çirkin gördüğü adamları yaratırlar. En tâbîî ihtiyacını, gidermek için suça teşebbüs eden günahkar addedilenlere İncilden bağımsız, günahın yalnızca karnı tok ve sıcakta oturanlar için yanlış sayıldığı bir sistemle yargılanan masumların azabına dönüşür.
Tanrı adına, cezalanmış insanların ruhunu, Tanrı adına, iyiliğe teslim alabilecek yegane kişiler de Rahiplerden başkası değil. Haksız yere aldığı suçlamalarla ceza çekmeye devam eden bir adam İsa'nın tebdili değil de nedir? Baştan sonra Hristiyan olan biri ancak ölüme dek yaşadığı haksızlıklara sabr ve tevekkül ile dayanabilir, her halükarda hayal kırıklığı içinde dahi umud edecek ve sırtını Tanrı'ya yaslayarak huzur bulacaktır .

Malûmat içerir!
Bütün varlıkların birbirinin zıt özelliklerle hayatta olduğu. En zor, en çıkmaz yolda dahi bu zıtlık sayesinde hayatta kalındığını ufak bir göz kırpmasıyla hatırlatacak.
" Kötülük yapan karşı koyma; sağ yanağına vurana öbür yanağını da çevir"(Matta5:39) kitap boyunca İsa'nın bu öğüdünü ve insanın kötülüğe karşı koyma kuvvetinde ne denli acımasız olduğunu farkedin. Gerekirse kendini dahi hiçe sayacağını her şeyin düzen namına meşru sayıldığı bir ortamda, Tanrı adına yaşayanları "Unutmamak üzere okuyun".