420 syf.
·
Puan vermedi
Başlı başına bir dünyadır: AŞK
"Kimisi Şems olarak doğar Kimisi Şems olarak ölür" (Şems - Mevlana’nın Tebriz'den gelen güneşi- Her coğrafyayı karış karış gezer. Yıllarını ruh yoldaşını aramaya verir ve aradığı Konya'da Mevlana'dadır. Ama o ruh için göze alması gerekenler vardır. ) Aşk, öylesine maddi öylesine basite indirgenen bir meta haline gelmişken gerçek aşkı bilmek isteyenlerin kitabı: AŞK/ELİF ŞAFAK Okurken sürekli merak edeceğiniz ve gerçek aşkın nasıl bir şey olduğunu günümüzdeki aşk sanılan duyguların ötesinde derin ve güçlü, ruha işleyen yönünü sürükleyici bir şekilde görebileceğiniz bir kitap. Yazarın edebi üslubu hayran olunası. Neredeyse her sayfada not almak isteyeceğiniz bir şey olacağını tahmin ediyorum. Kitabı okurken bir yandan Amerika'da yaşayan Ella Rubinstein'in hayatının sorunlarını çözmesine ortak olurken bir yandan da Mevlana ve Şems'in saf aşkının büyüleyici dünyasında kayboluyorsunuz. Mevlana ve Şems'in karakter özellikleri nasıldı, hayata bakış açıları nasıldı, nasıl tanıştılar, nasıl bir çevrede bulundular, o dönemki insanlar nasıldı gibi sorularınızı bu romanda cevaplayabilmeniz ve keyifli vakit geçirmeniz mümkün. Okuduğunuza değeceğini düşünüyorum. Maddi ve manevi bütün aşkları içerisinde barındıran bir roman. "AŞK’ın hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk." Aşk; Mevlana ve Şems'in bir ruhta bir bütün olmasını sağlayanla Ella'nın Aziz Z. Zahara'nın Aşk Şeriatı romanı sayesinde ulaştıklarının bütünüdür.
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
420 syf.
·
Puan vermedi
Aşk nedir?
Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde… Ella Rubinstein (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte “sorunsuz” bir evliliği vardır.
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
Reklam
Elbette bu durumdan ötürü kendini suçladı. Ama zaten biteviye suçluluk duymak, başkalarının hatalarını sırtlanıp taşımak, Ella Rubinstein'ın kişiliğinin ayrılmaz parçasıydı.
Sayfa 58
Evet, Ella Rubinstein bu akşam anladı ki, bir gün hiç beklenmedik bir şekilde tepesinin tası atabilirdi.
420 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
""Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde.. Ella Rubinstein (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte “sorunsuz” bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir. Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella’yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır. Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar… ve aşkın peşinde kat etmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller… Aşk… kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası… Aşk… Elif Şafak’tan arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir roman.
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
431 syf.
1/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Kitaba önyargıyla başladım. Çünkü okuduğum bir incelemeden etkilendim. Sevmeyeceğim, sevemeyeceğim dedim, 400 sayfalık kitap gözüme göründü 800 sayfa. Ve kitabı okumaya başladım. Önce kendime kızdım çünkü roman gayet iyi gidiyor, sürüklüyor, içine çekiyordu beni. İlk çatırdamalar günümüz zamanını okurken başladı. "Olur öyle şeyler mükemmel kitap olmak zorunda değil, bak ne güzel okutuyor kitap kendini" dedim. Sonrasında öyle bir cümle okudum ki Allah şahidim olsun içinde şayet Kur'an'ı Kerim ayetleri geçmemiş olsaydı duvara çalardım. Aynen yazıyorum cümleyi: "Açıkcası Ella Rubinstein, Müslüman kadınlara uzaktan uzağa acıyor, hepsini ayne kefeye koyuyor ve onlardan biri olarak doğmadığı için kendini şanslı sayıyordu." (syf. 204) Kendimi avuttum, Ella'nın gözünden çok okumuyorsun, kitabın yarısına geldin hem Mesneviyi merak ediyorsun, onun için bu kitabı okuyorsun, oku ve bitir dedim. Ve sonra bir çatırtı daha oldu ve maalesef bu mesnevi döneminin olduğu bölümde. "O neredeyse, kıblem o taraftaydı." (syf:358) Bu cümlede Şems-i Tebriz, Mevlanaya olan ulvi aşkından söz ediyor. Yani başka bir cümle mi yoktu? Daha fazla bu incelemeye devam etmek istemiyorum. Elif Şafaktan okuduğum ilk ve son kitaptır. Bir daha bu yazarın diğer kitaplarına gözümün ucuyla bir kere bakarım, ikinci defa bakma hatasına da düşersem bu benim ayıbımdır.
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
Reklam
420 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
23 günde okudu
"Yolun sonuna kadar gitmeye yeter mi yüreğin"
Merhaba Sevgili Okurlar ; Aslı İngilizce olan ve Kadir Yiğit Us ile yazarı tarafından dilimize tercüme edilen roman, Ella Rubinstein adında kırkına yaklaşmakta olan ve evliliğinin yanı sıra hayatını da sorgulamaya başlayan bir kadının geç de olsa aşkı bulma öyküsü. Romanda belli bir anlatıcı yok. Roman, karakterler üzerinden anlatılarak gidiyor. Aralarındaki bağlantıyı kurmak da okuyucuya düşüyor doğal olarak... Romanda beğendiğim özelliklerden biri de şiir tadında cümlelerin varlığı. Arada ağaçlardan kaybolmayıp ormanı görebilmek herkesin bildiği sözleri kullanmasa çok daha iyi olurdu... Sonuç olarak, Elif Şafak’ın Aşk isimli romanını başarılı bulduğumu, bir takım sıkıntıları olmasına rağmen üslubunu beğendiğimi söylemeliyim. Onun daha güzel yazma ve Türkçe’yi güzel kullanma gayretini takdir ettiğimi ifade etmeliyim. .. Okur zayıf ve düşkün kimselere yardım eden Şems’e bir kahraman olarak hayran olmaya başlıyor... Keyifli okumalar dilerim...
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
İşin aslı, Ella dinden de dindarlardan da pek hazzetmezdi. Tıpkı tarihte olduğu gibi günümüz dünyasında da en korkunç ve en kanlı kavgaların din adına yapıldığını düşünüyordu. Dinlerin insanlığa ne faydası vardı, insan ırkını birbirine kırdırmaktan başka? Hangi dinden olursa olsun bağnazlığa tahammülü yoktu. Gene de (her ne kadar bunu Aziz’e itiraf etmemişse de), İslam’daki köktendinciliğin, Hıristiyan ve Yahudi köktendinciliğinden daha tehlikeli olduğuna inanıyordu. Tüm Semavi dinler birbirine benziyordu ama İslamiyet daha katı, daha kapalı bir din değil miydi? Hele kadınlar için. Açıkçası Ella Rubinstein, Müslüman kadınlara uzaktan uzağa acıyor, hepsini aynı kefeye koyuyor ve onlardan biri olarak doğmadığı için kendini şanslı sayıyordu.
420 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
Şems ve Mevlena arasındaki mistik Aşk ve Ella Rubinstein adlı Amerikalı bir kadın ile Aziz Zahara adlı bir Sufistin günlük yaşamdaki dünya aşkını konu alan bir romandır. Şems ve Mevlana’nın otobiyografik mistik aşkını anlatan Aşk Şeriatı adlı kitap, Zahara ve Ella’yı bu mistik aşka benzer bir dünyevi aşkla birleştiriyor. Şems ve Mevlana’nın mistik aşkıyla, Zahara’nın mistik kimliği Ella’yı büyüleyecek ve kırk yaşında evli ve üç çocuklu bir ailesi olmasına rağmen hayatında tam bir değişim yaşayacaktır..
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
420 syf.
3/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Baştan sona yanlışlarla dolu bir kitap
Kitabı ikinci kez okumaya karar verdim ve incelememi de yeniden yazmaya. İlk okuduğumda aşırı beğenmiştim. Ama bu kitaptan sonra Şems Tebrizi ve Mevlana ile ilgili bir çok şey okudum. Tekrar bu kitaba döndüğümde Şems Tebrizi, Mevlana, Peygamber efendimiz ve Yüce Allah'ın kelimelerinin ne kadar yanlış kullanıldığını görerek üzüldüm. O kadar
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
Reklam
420 syf.
·
Puan vermedi
Ya ortasındasındır Aşk'ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde.. Ella Rubinstein (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte "sorunsuz" bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir. Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella'yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır. Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar... ve aşkın peşinde katetmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller... Aşk... kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası... Aşk... Elif Şafak'tan arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir roman.
Aşk
AşkElif Şafak · Doğan Kitap · 200966,6bin okunma
39 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.