Omer Filiz, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

"Bir fırtına tuttu bizi, deryaya kardı.
O bizim kavuşmalarımız a yârim, mahşere kaldı...

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Everest)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Everest)
Ayşegül_P, bir alıntı ekledi.
18 Mar 13:30 · Kitabı okuyor

"...Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz..."

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 18 - Everest Yayınları)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 18 - Everest Yayınları)
Ayşegül_P, bir alıntı ekledi.
18 Mar 13:28 · Kitabı okuyor

"...Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir..."

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 17 - Everest Yayınları)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 17 - Everest Yayınları)
Mücahit ÖZDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 Mar 10:48 · Kitabı okuyor

İnsanın en zayıf anı, kendini en güçlü hissettiği andır.

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 50 - Everest yayınları)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 50 - Everest yayınları)
Mücahit ÖZDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 Mar 10:38 · Kitabı okuyor

Fırtınalı okyanuslardan kurtulup, ölü bir denizde batmayı bekleyen yelkenli gibi çaresiz, öylece kalakalmışken, insan daha iyi değerlendiriyor kendini.

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 44 - Everest yayınları)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 44 - Everest yayınları)
Şiir Hatun, Elveda Güzel Vatanım'ı inceledi.
18 Mar 00:07 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

"Sahi neydi vatan? Bir toprak parçası mı, uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, kalabalık şehirler, tenha köyler mi? Şimdi farkına varıyorum ki, benim için bir tek vatan varmış, o da sensin..."
Kitabın bu kısmını okuduktan sonra ismi daha bir mânidar gelmeye başladı. Eski bir ittihatçı olan Şehsuvar Sami mektupları ile çok sevdiği vatanına, Ester'e veda ediyor. Mutlaka tavsiye ederim...

Caner Cirtel, Elveda Güzel Vatanım'ı inceledi.
17 Mar 12:17 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Osmanlının son yılları ve o dönemin öenmli şahsiyetlerinin yollarının kesişmesi olay örgüsünü daha dikkat çekici hale getirmiş. Bir adamın başından geçen olayları kavuşamadığı sevgilisine yazdığı mektuplarla anlatması dahası kitabın sonundaki gazete detayı kitabı daha bi ayrı yere taşıyor. Okumanızı tavsiye ederim kesinlikle sıkılmazsınız ayrıca ittihat ve terakkinin yoğun geçtiği bölümlerde bozdoğan türküsünü ve şafaktakileri açarsanız tüyleriniz diken diken olabilir benden söylemesi :)

Tavbanu, bir alıntı ekledi.
17 Mar 11:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kendime ayırdım bu pasajı..!!!
''İçinde Tanrının bir tek kulunun dahi olmadığı bir köy gördün mü hiç? O kulakların zarını yırtacak kadar kuvvetli sessizliği işittin mi? En tatlı çocukluk hatıralarının birer kabusa dönüştüğüne şahit oldun mu?...''

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 652 - everest cep)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 652 - everest cep)