nihal baysal, Uğultulu Tepeler'i inceledi.
 20 saat önce · Kitabı okudu · 26 günde · Puan vermedi

Uğultulu Tepeler’i çok karmaşık duygular eşliğinde okudum. Başlarda karakterlerin kim olduğu, kimin kimle ne ilişkisi olduğunu anlamakta zorlandım. Ama bunu aştığım andan itibaren kitap çok akıcıydı. Bu nasıl bir kitaptır diye aklında soru işaretleri olanlaradır bu söyleyeceklerim. İnsanların tatlı tatlı birbirine kur yaptığı bir kitap değil bu. Aşkın belki de karanlık yüzünü gösteriyor. Bir insanı hem sevip hem nasıl nefret edebilirsiniz? Gerçekten de insan en çok sevdiğini mi üzer? Kötülük kişinin tercihi midir yoksa şartlar mı insanı kötü yapar? Okurken not aldığım bu sorular belki de kitabın özeti niteliğinde.

Olayların gözlemci bakış açısıyla anlatılması okuyucuyu taraf tutmaktan alıkoyuyor. Ve Bronte, insanın hamurunda olan dedikodu dinlemek gibi bir huyunu kullanıp romanın içine dahil ediyor okuyucuyu.

Karakterlerin her biri çok gerçek. İyiliğiyle, kötülüğüyle. Aşıklar konuşurken abartılı cümleler yok ama birbirlerine olan aşkları da nefretleri de içinize işliyor. Kitabın genel atmosferi boğuk. Hatta bir ara bu boğukluk bana fazla geldi ve okumaya ara verdim.

İleride aşık olduğum bir zaman tekrar okumayı planlıyorum. Eminim o zaman daha başka duygular yaşatacaktır bu kitap.
Keyifli Okumalar :)

Tuğçe, bir alıntı ekledi.
20 Mar 21:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bağışlayın ama burada kitapsız nasıl yaşayabiliyorsunuz? Kitaplarımı elimden alın, kendimi bir anda çaresiz kalmış hissederim."

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 426)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 426)
Kadriye Ökten, bir alıntı ekledi.
19 Mar 03:50 · Kitabı okuyor

You fight against that devil for love as long as you may; when the time comes, not all the angels in heaven shall save him!

Wuthering Heights, Emily BronteWuthering Heights, Emily Bronte
Ayşe Karabacak, Uğultulu Tepeler'i inceledi.
 18 Mar 16:43 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan


Bronte Kardeşlerden Emily’nin İngiliz edebiyatına kazandırdığı bir klasik. Ablası Charlotte ise Jane Eyre’nin yazarı. Malesef çok erken yaşta vefat ettikleri için, bu güzel romanlar tek eserleri. kızları olarak büyüdükleri evde, yalnızlıkları ve kasveti romanına da yansımış. Eleştirmenlerden birisi “daha parmaklarını emmeleri beklenecek bir yaşta,onlara ölüm üzerine öbür dünya üzerine konuşmaları öğretilmişti” demiş.

O kasvet romanda da var. Zalim, yabani, kaba karakterlerin yanında iyiliğin, mutluluğun nasıl çırpındığını okuyoruz. İnsanlığa uzak bir yerde iki malikanedeki ailelerin aşk ve nefret ilişkileri üzerine bir kurgu. Acı bir öcalma hikayesi aslında.

Önemli ve değerli bir eser.
Mutlaka okunmalı.

N., bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:03 · Kitabı okuyor

Yatağa gitti, pencereyi zorlayarak açtı .Bunu yaparken de kendini tutamayarak gözlerinden yaşlar boşanmaya başladı. “Gel,gel!” diye hıçkırdı,”Cathy, ne olursun gel.Ah ne olur Cathy... Bir kerecik geliver; ah sevgilim, bu sefer beni dinle , ne olur, Catherine,bu sefer olsun! “

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 39 - Can yayınları)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 39 - Can yayınları)
Özlem uyanık, Uğultulu Tepeler'i inceledi.
15 Mar 18:22 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanları ezen,aşşağılayan,zulmeden kötü bireylerin bir zamanlar özellikle çocukluk döneminde aynı muameleye maruz kaldığını bu romandan da çıkarabiliriz.Bana göre duygu istismarı sonradan kazanılmış birşey değildir.Kişinin çocukken kendisinden daha büyük birileri tarafından etkilendiğini düşünüyorum.Her zaman için istismar,istimarı doğurur.Romanı okumadan önce yapılan yorumlar tutkulu bir aşkın nasıl nefrete dönüştüğü şeklinde olduğuydu.Bana göre romanın baş kahramanı küçükken duygusal istismara uğrayan bir çocuk ve kendisine yapılan acımasızlıkların intikamını almak için elinden gelen her şeyi yapan bir yetişkinin hikayesi.

Ayşenur doğan, bir alıntı ekledi.
15 Mar 03:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aynı hırpalayıcı rüzgar karşısında başka başka iki ağaç aynı biçimde bozulurmu, bozulmazmı bunu zaman gösterir?

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
Damla Güler, Uğultulu Tepeler'i inceledi.
14 Mar 22:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki :) Bu kitaba aşk romanı veya romance deyip geçmek çok yanlış olur. Kendinizi hiçbir karakterin yerine koyamazsınız, İngiliz insanının o soğukluğunu ve kibrini hissedersiniz okurken. Dahası bir kitapta bu kadar çok ölümün olması da ilginçtir. Fakat sizi o kadar sürükler ki uzun zaman etkisinden çıkamazsınız.

Aydolu oran, Uğultulu Tepeler'i inceledi.
13 Mar 16:32 · 7/10 puan

Güzel ve sürükleyici bir klasik. Ama ilk defa bir kitapta favori karakterim yoktu. Sanırım bunun nedeni yazılan karakterlerin hepsinin iyi olduğu kadar insanı uzaklaştıran kötü huylarının da olması.