• Ansızın gelen eskiye özlem duygusu acıtıyor
 • Gözağrısı, değerlerimizle şekillenmiş mazimizi anıyor. Çocukluğumuzun masum, hevesli, eğlenceli anılarını günyüzüne çıkarıyor. Eskiye özlem kitabın ana teması. Büyükşehir telaşesinde unutulan günleri, artık göz ardı edilen değerleri hatırlatmak istiyor.

  2017 En İyi Deneme Kitabı Ödülü'nü alan kitap, beklentimi yüksek tutmama neden oldu. Birkaç denemesi dışında etkileyici olmadığını söyleyebilirim. Sürekli tekrarlanan cümleler, eğreti duran betimlemeler, eksiltili cümleler benim için sıkıcıydı.

  ''zihinlerin şemsiyesiz sıcak taşlıkları / batmakta olan güneşin kir bulaşığı donuk turuncu kıvamı / gövdemizin gizli buzullar gibi ıssızlaşan nahiyeleri / bir kırmızı çiçeğin mercekte buğulandıkça kızıllaşan yalnızlığı / alabildiğine uzanan sarı sessiz düzlüklerin sırma saçları / o kir bulaşığı turuncu güneş lekesi / sükûnetin kanun olduğu sularda kıpırtısız bekleyen kayıklar / içimizin direngen bozkırları''

  Böylesi betimlemelerle geçen ve beni yoran bir okuma oldu. Kitaptaki denemelerin, yazarın dergi ve gazete yazılarından derlendiği belli oluyor. Elinizde daha iyi bir kitap yoksa sadece vakit geçirmek için okunabilir.
 • Ne değişti? Çocukluk yıllarımızın üzerinden geçen yaklaşık 25 senede neler değişti? Neler eskisi gibi kaldı? Neleri özlüyoruz? Nasıl bir gelecek bekliyoruz?

  Biz çocukken istediğimiz her şeyi elde edemezdik. Küçük şeylerden mutlu olmasını bilir, kendimizi mutlu edecek bir şeyler daima bulurduk. Gazoz kapağı, kiremit taşları, küçük bir plastik top, ip, eski kibrit kutularının kâğıtları, meşeler… Bunlar bir çocuğu mutlu etmeye yeter mi? Evet. Fazlasıyla yetiyordu. Yani parayla saadet satın alınmıyor.

  Biz çoğun ne demek olduğunu bilmiyorduk ki aza kanaat edinelim. Motorlu taşıtların henüz sokaklarımızı yarış pisti gibi kullanmadığı yıllardı. Sokaklar bizimdi. Onlar sanki bahçemizdi. Şimdiki gibi ayrı gayrımız yoktu. Kızlı-erkekli beraber ip atlar, toplu saklambaç oynar, önümüze gelene bin tekme atar, bezirgâna sürekli kapı açtırırdık. Hey gidi günler!

  Akşam olduğunu annelerimizin o meşhur “hadi yemek hazır, eve gel artık!” sesini işittiğimizde anlardık. O zamanlarda komşulara olan güvende hiçbir kuşku yoktu. Bir komşunun evinde saatlerce kendi evimizdeymişçesine oturur, orada her istediğimiz önümüze gelirdi. Biz sormadan ve istemeden.

  Para hiçbir zaman bizim aradığımız bir meta olmamıştı. Küçük birkaç demir arabayla yılanlı yolda oyun oynamak ya da hepimizin özel sahip olduğu bir taşla sekiz kareden oluşan sek sek oyununu oynamak hepimizi mutlu etmeye yeterde artardı bile.

  Benim için mutluluk ilkokulda arkadaşımın evinden getirdiği ekmek arasına peynir domates konulmuş teneffüs öğünün paylaşılmasıydı. –ki bir daha o tadı bulamadım.

  Benim için mutluluk okul çıkışı koruması olmayan salıncakta ters dönecekmişçesine birbirimizi hızla sallarken o hızla en ileriye atlayabilmeye çalışmaktı.

  Benim için mutluluk sokakta oyun oynarken kazandığım meşeleri evde oturup sürekli saymak sonra tekrar saymaktı.

  Benim için mutluluk ip atlarken arkadaşımın gözbebeğinde beliren sevinç ışıltısını yakalayabilmekti.

  Benim için mutluluk sokağa çıktığım zaman arkadaşlarımı hep bir arada görebilmekti.
  O zamanlar oyunlar toplu oynanırdı. Şimdiki gibi çocuklar bencil değildi. Her şeyi paylaşırdık. Topumuzu, oyuncaklarımızı, bisikletimizi, sevinçlerimizi, kederlerimizi.

  Şimdiki çocuklar eğmişler kafalarını sokakta telefon ve tablete, evde bilgisayar ve televizyona! Bencil bir hayat sürüyorlar. Ya da ailesinde kendisine alınan pahalı bir oyuncakla hava atma telaşına düşmüş, ya da bisikletinin cakasını satma derdine düşmüş bir aşağı bir yukarı pedallayıp duruyor. Bu esnada ebeveynleri de uzaktan göz temasını kaybetmiyor. Çocuğuma bir şey olur diye hep bir tedirgin ruh hali içerisinde strese girmeden edemiyor.

  Peki zamanımızın çocukları kötü çocuklar mı? Elbette ki değiller. Bu zamanın ruhu ile alakalı bir durum. Şu anda çocuklar her şeyi bizim zamanımızdakinden daha önce öğreniyor, daha fazla bilgili oluyorlar ve teknoloji ile küçük yaşlarda tanışıyorlar. Bunların katkılarını büyüdüklerinde kuşkusuz göreceklerdir.
  Belki de biz eskiye, geçmişteki yaşanmışlıklara, sade ama samimi havaya, tekrar birlikte beraber olabilmeye, tekrar çocuk olabilmeye özlem duyuyoruz. Dolayısıyla çocuklarımızın da özlemini duyduğumuz zamanlarda ki gibi yaşamasını ve olmalarını bekliyoruz. Ama bu olanaksız!

  Öyleyse nasıl bir gelecek bekliyoruz? Asıl önemli olan çocuklarımızın ne ile oynayıp büyüdüklerinden ziyade, büyüdükleri zaman bizi biz yapan toplumsal değerlerimize, geçmişimize, örfümüze, adetlerimize, ananelerimize sahip çıkıp çıkmayacakları ile alakalı bir durum.
  Geçmişle-geleceği, kültürle-teknolojiyi harmanlayıp ileriye sağlam adımlar atabilen çocuklar yetiştirebilmektir esas olan. Tarihini okuyup bilen, atalarına sahip çıkan, geçmişini hem unutmayan hem de geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarabilen bir nesil yetiştirebilirsek işte o zaman gelecek bizim için daha aydınlık ve daha müreffeh olacaktır.

  Çocuklar bizim geleceğimiz ve ümidimizdir. Onları koruyalım ve iyi birer vatandaş olmalarına gayret sarf edelim. Güçlü ülke olmanın yolu, güçlü bireyler yetiştirebilmek ve oluşturabilmekten geçer. Biz bunu başarabilecek güçteyiz yeter ki isteyelim.

  Sevgiyle ve muhabbetle kalın…
 • “Azat buzat ,bizi Cennet kapısında gözet!”
  “Gözeeeet,oooy gözeeet…”

  Semih,Süleyman ,Hayri namı diğer “Üçler” canlı kuş yakalayarak bu kuşları Müslümanlar için cami,Hristiyanlar için kilise ve Yahudiler için sinogogların önünde “azat buzat ,bizi cennet kapısında gözet” diye satarlar. Satabilirlerse ne ala ,bir bayram havası yaşanır adeta. O tuttukları rengarenk kuşları geri ait oldukları yere ,gökyüzüne uçurmak en çok istedikleri şey.Ama paranın gözü kör olsun işte mecburlar bu işi yapmaya…
  Satamadıkları kuşlar ya ölür ya da yemek zorunda kalırlar.

  **************************************************


  İyi ki tanıştık büyük usta…

  Ben Yaşar Kemal’in kalemini çok beğendim.Bu kısacık kitap bile öyle doyurucuydu ki bendeki bıraktığı etki anlatılmaz… Netten araştırdığım kadarıyla kısaca sizlerle de paylaşmak isterim:

  Yaşar Kemal -( 1923-2015)
  Tam adı : Kemal Sadık Gökçeli
  Kürt kökenli Türk romancı, senaryo ve öykü yazarı. Yalnızca Türk romanının değil dünya edebiyatının da önde gelen isimlerinden biri olan Yaşar Kemal’in yapıtları kırkı aşkın dile çevrilmiştir. Yaşar Kemal, Türkiye’de aldığı çok sayıda ödülün yanı sıra yurtdışında aralarında Uluslararası Cino del Duca ödülü, Légion d’Honneur nişanı Commandeur payesi, Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres nişanı, Premi Internacional Catalunya, Fransa Cumhuriyeti tarafından Légion d’Honneur Grand Officier rütbesi, Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü’nün de bulunduğu yirmiyi aşkın ödül, ikisi yurtdışında beşi Türkiye’de olmak üzere, yedi fahri doktorluk payesi aldı.

  **************************************************
  İstanbul’un değişmesi ve insanlığın da şehirle birlikte kirlenmesidir anlatılan… Eskiye özlem sıkça dile getirilir:

  “İnsanlık öldü mü? dedim.
  “Yok,” dedi,
  “ölmedi ,ölmedi ama,bir şeyler oldu,başka bir yerde sıkıştı kaldı herhalde?”
  “Nerede kaldı acaba?”

  **************************************************

  Dindar insanlardan beklenenin dışında görülen davranışlar… Nerede hoşgörü? Nerede dedirtti… Dini inancıyla insanlığı örtüşmeyenler…

  Kuşlar da gitti …

  “Azgın suratlı ,bereli adamlar,gözleri velfecr okuyan,camiden Allah’la yaman bir döğüşten çıkmışçasına,yüzlerinin olanca nurunu orada,içeride bırakmış çıkan insanlar,mümin mi bunlar,bu öfkeden bastıkları yeri çatlatanlar,bunlar mı mümin? Kuşlar başlarını alıp gittiler ,çoktan…”


  İnsanlığın insanlardan gittiği gibi!

  **************************************************

  Etkinlik için Li-3 ‘e teşekkür ederim . Etkinliği oluşturan ,katılan herkesin emeğine sağlık… Kesinlikle Yaşar Kemal okumaya devam edeceğim…
  Anlatacaklarım bu kadar,ben çok beğendim ve tavsiye ederim… İnsanlığın bitmemesi umuduyla …

  https://www.youtube.com/watch?v=R8DuZJ5-dmA


  Teşekkür ederim…
  Sevgiler…
  Saygılar…
 • Geceyarısı, karanlık bir bozkırda
  Işıklar içinde akan bir tren kadar yalnızım
  İçinde onca insan, içinde dünya...
  Soluk soluğa, demirden bir ırmağa mahkum
  Ve bilmeyen sonsuzluk nedir,
  Haklı olan kim bu kargaşada?
  Ateş ve su, yaşam ve ölüm, irin ve şiir
  Ucu bucağı olmayan bu çığlığın
  Ortasında nasıl barışılabilir?
  Anlamak isterim, hangi yasa
  Bir beşikle bir darağacını
  Aynı ağaçtan, ne adına varedebilir?

  Sorular sormak için geldim şu dünyaya
  Yaşım acıların yaşıdır
  Boynumu üzgün bir çiçek gibi kırıp da
  Yollara düştüğümde, başımda deniz köpüklerinden
  Ya da sabah yellerinden bir taçla
  Yürüdüğüme inanırdım - yanılırdım
  Geceyi günle, acıyı sevinçle kardığım
  Bu söylencenin bir yerinde durakladım
  Ve anlatamadım, konuşamadım bir daha.

  Acını ödünç ver bana, gözyaşlarını
  Damarlarında uyuyan sevinci ödünç ver
  Yitirdim çünkü onları da..
  İlenmiyorum, el çırpmıyorum artık
  Ne aklımda yaşadıklarım üstüne düşünceler
  Ne de geleceğime dair bir tasa.
  Gelirken çan çalmıyor yalnızlık
  Bir adam, bir sokak, bir ev
  Yüzle, gülüşler, susuşlar boyunca

  Soruların vardı senin, ne çok soruların
  Gözlerin dünyayı eleyip dururdu boyuna
  Bir fısıltı gibi başladı sevgim
  Çığlık oldu, kağıtlarda çiçek açtı sonra
  Sonrası...Mutlu bile olduk bazı
  Artık sen yadsısan da ne kadar
  Ya da ben bilmiyorum mutluluk nedir
  Anlatsın yollar, yollar, yollar...

  Şimdi gece, soluğumu verdim içime
  Az önce kağıtlara gül kuruları serptim
  Dolaplardan kekik, nane kokuları çıkardım
  Öylece serptim, seni yazacağım diye
  Sen ki, deniz görmemiş bir deniz kızısın
  Aklımın almadığı bir yerde, öylesin
  Şimdi gece, iki kişilik bu yalnızlık
  Bize artık yeter de artar bile...

  Dünyanın ölümünü gördüm, suyun toprağın
  En yakın dostlarımın birer birer
  Vakitsiz açan çiçeklerin, vakitli doğan çocukların
  Ölümünü gördüm, ama kimse
  İnandıramaz beni öldüğüne sevgilerin!
  Yaşam ki bir kum saatidir usulca akan
  Dolan sevgilerimizdir biz boşaldıkca
  Yaşımız biraz da sevgilerimizin akranıdır
  Vereceğimiz tek şey budur dünyaya.

  Şu dağılgan yüreğimi, şu köpüklere imrenen
  Yüreğimi bir gün yollara atarsam
  Bir gün bir nehir yataklarına dolarsam, korkarım
  Suyumun çoğu senden yana akacak
  Bütün sözcüklere adını ekleyeceğim
  Güldeniz, Gülekmek, Gülyağmur, Gülsarap
  Gülaşk, Gülsiir, Gülahmet, Gülerhan
  Ey gül yaşamım, yitip giden düşlerim!

  Gecelerdi, solgun - sessiz tüterdi yüzün
  Yatağımda bir kımıltıydın, dilimde türkü
  Uykusunda konuşurken sesini öptüğüm
  Varmak için beyninin kıvrak dağ yollarına
  Kokundu, bedenimi saran o ince buğu
  Esintisinde usul usul yürüdüğüm
  Ki değişmem yaseminlerle, portakal ağaçlarıyla..

  Sanki bir kız yürürdü yollarda
  Evimin sokağına girer, paspasa ayaklarını silerdi
  Kapımı açardı gümüş bir anahtarla
  Sanki hep gelirdi, sevişirdik bazı, konuşurduk
  Tozlu kitapların yığıldığı odalarda
  Kalırdı duvarlarda gülüşünden bir tini
  Yatağımda bedeninden bir oyuk.

  Benimse ellerim titrerdi, alnının aklığından
  Saçlarına saçlarına doğru titrerdi
  Şimdi kağıtların üstünde gidip gelen ellerim
  Titremiyor artık , yolunu biliyor şimdi
  Geceyarılarını çoktan geçti
  Bu şiir bitmeyince varolmayacak ellerim
  Ellerim uykusuz, ellerim geberesiye yalnız
  Süzülüp alçalıyor karanlığa doğru.

  Bütün yaşamım seninle geçiyor belleğimden
  Seninle var ve seninle sürüp gidecek artık
  Bir akdeniz kentinde limon koklayan
  Ve hep ufkun ardına bakan çocuk
  Acıyı buldu sonunda, kanayan bir gülden
  Çaldı yüzünü bir yaşamlık
  Geçer şimdi dumanlı bir kentin sokaklarından
  Şaire çıkar adı - az buçuk kaçık.

  Yeryüzünden silinmiş ırkların sonuncusuyum ben
  Oturup da şimdi aşk şiiri yazmam bundan
  Gülsün köpek sürüsü, lime lime edip
  Bu dizeleri, satsınlar haraç-mezat
  Doğru, benden sonra da tufan kopmayacak
  Ama haykıracağım laflarını tuzla kesip
  Yitip giden bu aşkı, nefesim tükenene dek.

  Beynime bir sarkaç gibi vuruyor sorular
  Neresinde yanıldık biz bu yaşamın?
  Hangi el bozdu büyüyü, hangi yazı
  Acılara hüküm verdi, soldan sağa taşarak?
  Kalbimde yıllardır kabuk bağladı yaralar
  Ödüm kopuyor, bir gün hepsi birden kanamaya başlayacak diye
  Yenilmeyeceğim, boyun eğmeyeceğim hiçbir şeye
  Hep direnen bir yanım kalacak
  Adımın soluk izi, acının seyir defterinde.

  şimdi gece, bindokuzyüzseksenikiyle
  Üçyüzaltmışbeşi çarp - oradayım işte
  Yorgun değilim, umarsızım yalnızca
  Geçmişle geleceğin öpüştüğü yerde bir nokta
  Gibiyim ve çoktan dürüldü defterim
  Uçurumlar üstünde uçuşur dizelerim
  Onlara köprü olacak bir beden yoksa da..

  Bu benim yalnızlığım, dalsızlığım benim
  Kana kana içtiğim çeşmelerden susayarak ayrılmak
  Titreyen bir ışık karanlıklarda
  Onu kim görebilir, kim tanıyabilir?
  Sonuda hep bir soruyla karşı karşıya kalmak
  Boynumun borcu bu, ödenmedi yıllardır.

  Her aşktan böyle bir şiir kaldı bende
  Yaşamımın bir dilimini özetleyen
  Unutuşun çiçekleri bunun için hiç açmıyor
  Donuyor bir gülüş tek bir dizede
  Yaşanmış yüzlerce anı, buruk bir özlem
  Çivileniyor beynimin bir yerlerine
  Geride -hayır- acılar filan da kalmıyor
  Bir boşluk yalnızca, uçurumlara özenen.

  Nefret ediyorum ve seviyorum seni
  Girdiğin bütün kapıları açık bırak
  Birazdan git diyebilirim çünkü..
  Çağım yalnız bırakmıyor beni, ellerini
  Tutuşumda, usulca öpüşümde dudağını
  Çağım aramızda çekilen kanlı bir bayrak
  Uzayan, akan bir irin yolu gibi.

  Sözcükleri güden çobanları var kalbimin
  Beynimin yaşamı saran kıskaçları
  Bitsin dediğim yerde bunun için başlıyorum
  Yitirdiğim her şeye dönüp de bakmam bundan
  Sensin yalnızlığa uzanan yolların düğüm yeri
  Ama şu anda içimde öyle çoğulsun ki
  Böyle irkilmezdim dünyayı kucaklasam.

  Çapraz yalnızlıklar astım göğsüme
  Yollarda bir savaşçı gibi yürüdüğüm doğrudur
  Gözlerle, dillerle kuşatılmış bir ülke
  kalbimdir ona tek sınır
  Susmayı bunun için severim bir çığlık gibi
  Donup kalır sesim kendi göğünde
  Onu ne anlayan, ne de duyan bulunur.

  Yaşamım sonsuz bir hac yolculuğuna dönüşüyor burada
  Kendi içimde ya da uzak yollarda
  Bulduğum ve yitirdiğim bütün varlıklar
  Bir mozayiğe biçim veriyorlar sessizce..
  Bende dünyanın acısıyla sevinci öpüşüyor
  Irmakların birleştiği o nokta benim
  İtilip tekmelendiğim bütün kapılarda
  Bana atılan her taş şimdi çiçek açıyor.

  Bir gün anlarsın beni neden suskunum
  Dünya içimde konuşurken böyle
  Bedenimi aşıyor yorgunluğum
  Karşında oturduğum masalardan dökülüp saçılıyor
  Bu öyle bir çığlık ki, susuşlar kalıyor geride
  Ondan öte her söz bir saçmalığı büyütüyor.

  Adını çoktan unuttun yüzün aklımda
  Ve bu şiiri neden sana adadığımı bilmiyorum
  Ama her güzellik nasılsa kendi adını bulur
  Bunun için ben Gül dedim sana..
  Yine de bir çiçeğe bunca yağmur yağarsa
  Kökleri toprağı saramaz olur
  Üstüne titrediğim her şeyi yitirmeyi öğrendim çoktan

  Söylenecek bir tek sözüm kalmazsa
  Çizerim yüzünü kuşların kanatlarına
  Her çırpınışta gökyüzüne dağılır
  Yüzün, hücrelerine varana dek uçuşur.

  Kağıtların aklığına aşkın tortusu çöküyor
  Parklar, sokaklar, söylenmiş ya da söylenmemiş sözler

  Yazdıkça biraz daha unutuyorum seni
  Ve her yerde düş tacirleri, şiirseviciler
  Bir şeyleri yorumlayıp duruyorlar aptalca
  Büyüteçlerle inceliyorlar şu yitik ömrümüzü
  Ben aşkın son hasatçısı, son peygamber
  Gülünç, soyu tükenmiş bir varlığı oynuyorum boyuna.

  Sana artık bir sığınak olsun bu şiir
  Noterlere ver onaylasınlar - her hakkı saklıdır
  Düşün, kalemimi sen tuttun yazarken
  Yeni okula başlayan bir çocuğa yardım eder gibi
  Öyle acemilikler yaptım ki ben
  Hiç kalır bu şiir onların yanında ve
  Nasıl ayaktayım diye şaşıyorum bazen.

  Görüp göreceği son şey bu şiirdir dünyanın
  Çığlığımdan arta kalan bunlar olacak
  Aklımın son kırıntılarını da burada harcıyorum
  Bundan böyle ibreler hep eskiye vuracak
  Yakınmıyorum, yerinmiyorum hiçbir şeyle
  Kalırsa odalarda unutulmuş birkaç şiir
  Bir yeniyetmen in altını çizeceği dizeler benden
  Senin adın nasılsa bir gün hepsini tamamlayacak...