Profesör, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Bir şarkı var, paylaşsam kimse anlamayacak, günlerdir kendi kendime dinliyorum.
Ve bir hayat var tam içimde, anlatsam kimse inanmayacak, yıllardır kendi içimde yaşıyorum. Anlamayanlara anlatamıyorum, anlatabildiklerim de bana inanmıyor.
Kimsesizleşince etraf, kendime geliyor gibi oluyorum. Yeni bilinmedik kelimeler üretiyorum, arkasına kimsenin anlamayacağı bir şarkı koyuyorum. Öyle bir hal aldı ki içimde ki tarifini de kendim yapıyorum hali de kendim yaşıyorum ve tüm anlaşılmazlığı da kendi içimde yaşıyorum...

Eyvallah 2, Hikmet Anıl ÖztekinEyvallah 2, Hikmet Anıl Öztekin
Çizmeli Kedi, Kanatlar ve Küller Sarayı'ı inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkese merhabalar!
Bugün nasılsınız faslını hızlıca geçerek, uzun zaman önce okuyup hala yorumunu girmediğim Kanatlar ve Küller sarayının yorumunu gireceğim. Yani umarım bunu bugün yapacağım çünkü nedense kitaba karşı hem oldukça olumlu düşüncelerim hem de oldukça olumsuz düşüncelerim var.
Gelelim kitaba. Her zamanki gibi bölüm bölüm inceleyeceğim ki söyleyeceğim detayları atlamayayım.
Şimdi uzun zamandır beklediğimiz bu kitaptaki olay akışı nasıldı? Bana göre oldukça akıcıydı ama çoğu kitapta olduğu gibi bu kitapta da kusurlar var. İnsanlar bile mükemmel değilken onların yazdıklarının da mükemmel olmayacağını düşünen biriyim ben zaten.
Kitapta olması gerektiğini düşündüğüm ek sahneler ve öne çıkacağını düşündüğüm karakterlerin daha da arka plana atılmış olması bana göre bu kusurlardan ilki. Tabi bu kusurlardan ikincisi de gereksiz, kitabı uzatmak için yazılmış olduğunu düşündüğüm, ek sahneler.
İkinci olarak karakterler nasıldı? Galiba bu yorumda uzun uzun övebileceğim tek yer burası olacak. Rysand, Feyre, Mor, Cassian ve Azriel. Kitabı okumamın tek sebebinin bu olduğunu söylemek isterdim ama bunu söyleyebilmem için Rysand ve Feyre’yi oradan çıkartmam gerekiyor. Tamam. İkinci kitapta her şey güzeldi, hoştu. Karakterler o kadar abartı durmuyordu ama bu kitapta o kadar abartıldı ki Feyre, biz de ondan bir şey beklerler olduk. Fakat ne oldu bir savaş çıktı, bütün karakterler yerlerde. Eee o kadar güç gösterisi nereye gitti? Hani Yüce özellikleriniz?
Sonra bir de yeni eklenmiş ve yarım kalmış karakterler geldi. Üç beş tanesini gerçekten sevebilirdik hatta favorimiz bile olabilirdi ama olur mu ana karakterlere boş boş sahneler yazmak daha önemli. Ne olacak ki zaten bu seri Ryshand ve Feyre’nin çocuklarının aşk hayatına kadar uzar.
Sonra gelelim Haybern Kralına bu adam kim? Gücü ne? Amacı ne? Bütün bunların bu kitapta olucağını düşünürken bunlar da atlatmıştı.
Son olarak çeviri nasıldı? Çeviri gözle görülecek şekilde kötüydü. O kadar göze batıyordu ki hani ikinci kitaptaki Cassian’a Eyvallah yaptırma sahnelerinin üzerimdeki travmasından daha kötüydü.
Kitaba yorum yapmaya devam ettikçe kitap gözümde daha da düşüyor. Bundan da şunu anlıyorum ki bir kitabı ne kadar seversek sevelim bir kusuru var ve bu kusurlar düşündükçe daha çok gözümüze batıyor. O yüzden bu kitabın yorumu da bu kadar. Genel olarak bakınca sevdiğimi düşündüğüm bir kitap olmasına rağmen detaylara inince o kadar da güzel değilmiş diyorum.
Gelelim son meseleye kitabı bu kadar gömmüş olmama rağmen böyle bir puan verdim. Neden? Çünkü dediğim gibi her ne kadar sonradan çok fazla göze batan detaylar olsa bir Cassian, Azrieli ve Mor gibi muhteşem detayları da atlamamak gerek. Ayrıca Feyre de sonunda davranışlarını düzeltip kendini sevdirmeye başlamışken ve ilk verdiğim puanı değiştirmek istemediğim için bu kitabın puanı da böyle olmuş oldu.
Herkese keyifli okumalar dilerim!

Sadık Kocak, Kırmızı Piyano'yu inceledi.
Dün 16:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Böyle final olmaz olsun. Kitap okumayı bilmeyen değil, okuma yazma bilmeyen biri bile daha güzel final yapardı. O ne rezalet öyle. Yani kitap hakkında olumlu olan ne varsa o son bölümde kaybeder gibi oldum. Bu kadar rezil, bu kadar insafsız bir final olamaz. Yani söyleyecek söz bulamıyorum şu final için. Açıkçası ‘Kafes’ okunur mu onu sorgular oldum o da aklımdaydı da gitti şuan resmen.
Burada aklımızda kalan iki kişi var. Önce Philip Tonka ve sonra da Hemşire Ellen. Yaşananlar falan oldukça ilgi çekici. En başta Tonka’nın başına gelenleri doktor özetlerken heyecanlandım dedim acaba fantastik bir kurgu mu okuyacağım vs vs ama sonra ses kayıtları ortaya çıktı, gizli görev ortaya çıktı. Kitabın eski ve yeniyi harmanlayarak birleştirdiği bölümler ortaya çıktı. Bunlar güzel olan kısımlardı.
Bir ‘Çöl’ bölgesinde yaşananlar ve anlatılanlar sizi şaşırtabilir ve doğal olarak beklentiye sokabilir ama bir insan 2 metre zıpladığını söyleyip 20 santim yükselemezse o insan hakkında ne düşünürseniz final kısmında onu düşündüm. Hani son bölümü aradan çıkart, kitap tamamdır. Muazzam ve mükemmeldir benim için. Final beni fazlasıyla yıprattı canlarım. 
Genel itibariyle beğendim ama o finalden sonra biraz sert eleştiri yapmayı da uygun buldum. He tamam ben beğendim kitabı ama daha iyi bir final yapabilirdi yazarımız. Kafes kitabını çok övdüğünüz için onu da listeme aldım. Kısa zamanda bulurum diye ümit ediyorum. Eyvallah kitabını da 1 haftadır arıyorum henüz bulamadım, onu da bulduğumda okuyacağım..

Milena, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 19:49

Yemek ucuz artık üç harfli indirim marketleri vesilesiyle üç otuz parayla aç kalmamayı başarabiliyorsun. Bir lokma ekmek için bilinmedik ormanlara girmeye, vahşi dev yaratıklarla savaşmaya gerek yok. Küçük bir kredi kartı yeterli, kart bedava. İçini doldurmak için bordrolu bir iş lazım günde 10-12 saat eyvallah çekmek yetiyor.

OT Dergi Sayı: 60, KolektifOT Dergi Sayı: 60, Kolektif
ece tekin, bir alıntı ekledi.
22 Mar 17:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık biri sana sorduğunda bu kadar basit olsun cevabın.
Ne için varsak, onun için yaşıyoruz.

Eyvallah 1, Hikmet Anıl ÖztekinEyvallah 1, Hikmet Anıl Öztekin
Seda Nur DOĞAN, bir alıntı ekledi.
22 Mar 10:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En çok Allah için sevmelere yer ayırdık içimizde ve bir umut, dedik hep.

Eyvallah 2, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 188 - Yakamoz)Eyvallah 2, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 188 - Yakamoz)
Seda Nur DOĞAN, bir alıntı ekledi.
22 Mar 10:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve biliyor musun? Günümüzde adam gibi adamların da asgarisi düştü bize.

Eyvallah 2, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 175 - Yakamoz)Eyvallah 2, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 175 - Yakamoz)