Sevgi Bütüner, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okuyor

En mutlu dakikalarımızda bile bana yalnız ıstırap vereceğini hissediyordum. Ne yapayım ki ondan gelen ıstırap bile beni mutlu ediyor. Ona mutluluk bulmak için mi gidiyorum sanki? Onun yanında beni neler beklediğini, neler çekeceğimi şimdiden biliyorum. Beni sevmeye yemin etmiş, türlü sözler vermişti. Bense hiç hiçbirine inanmıyor, değer vermiyorum; yalan söylemediğini, söyleyemeyeceğini bildiğim halde , önceleri de sözlerine önem vermiyordum. Onu hiçbir şekilde bağlamak istemediğimi kendim söyledim. Ona karşı en doğrusu böyle hareket etmektir. Tasmayı kimse sevmez, en başta ben. Yine de seve seve tutsağı olurdum, gönüllü tutsağı. Yanımda olsun onu göreyim diye her şeye katlanırdım, yanımda gözümün önünde başkasını sevmesine bile! Ne aşağılık değil mi Vanya? Böyle arzulara ancak alçaklık denir, değil mi? Öyle olsun. Alçaklık diyorum ama beni bıraksa da kovsa da dünyanın öbür ucuna kadar peşinden gideceğim.

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 46)Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 46)
Sevgi Bütüner, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

“Sözlerinde idam sehpasına giden mahkûmun acı umutsuzu vardı.”

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
BSKC, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çalış , mahfol ,dilen ama onlara gitme!!! NELLY SEN BİTANESİN :(

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiEzilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Kasım İ., bir alıntı ekledi.
22 Mar 17:14 · Kitabı okuyor

Bazı sevecen ve ince duygulu kişiler en sevdiklerine bile sadece başkalarının yanında değil, onlarla baş başa kaldıklarında bile şefkat gösterme konusunda oldukça inatçı ve hatta utangaç olurlar. Bu gibi insanlarda sevgi taşkınlıklarına pek nadir rastlanılır. Bir kez baskıdan kurulduktan sonra ise duyuruları da o ölçüde sıcak ve heyecan dolu olur.

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 72)Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 72)
Fırat eviz, bir alıntı ekledi.
21 Mar 00:31

Erkek soğudukça öbür tarafın aşkı şiddetlenir.. Kıskançlık hayatlarını cehenneme çevirir.Bunun ayrılmaya,hatta cinayete kadar yolu var..

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiEzilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Siyasi, sosyal koşuşturmalar şiirime zarar veriyor mu? Olur mu hiç... hayat olmadan sanat olur mu hiç... eylem olmadan kuram olur mu... benim bütün kederim, itirazım, arzum, gelecek rüyam, içinde çırpınıp durduğum şu gerçeklik içinden canıma, kalbime yürüyor. Yazarak itiraz ettiğim her şeye, tam da doğduğu kaynakta eylemli olarak da itiraz ediyorum. Benim, bütün mazlumlar adına bir adalet talebim var; benim bütün emekçiler adına eşitlik talebim var; bütün ezilenler adına barış talebim var; benim bütün mutsuzlar adına bir varoluş talebim var. Elbette harflerle olduğu kadar yürüyerek, konuşarak da sözümü söyleyeceğim. (...) Şairin aydın kimliği, toplumsal sorunlara ilgisi, siyasetin pratiği içinde tutum alması, başka hayatların sorumluluğundan korkuyla kaçan kimi çevreler tarafından, en hafifiyle bir sakınca olarak işlenip durmuştur. İçtiğiniz suda politika olacak ama yazdığınız şiir, içinden doğduğu toprağa ayak basmayacak (...) Bu düşüncenin en büyük zararı, şairi köksüz bir şiir yazmaya götürmesi olmuştur.

"Polisiye" romanlarını okurken biz sadece kurban-katil-polis üçlüsünü mü okuruz? Ya da kurban-katil-polis üçlüsünün yanısıra bir mesaj mı verilmek istenir?
Eğer sadece kurban-katil-polis üçlüsünü okursak, o roman "kaliteli" değildir. Ama cinayetin işleniş amaçları ya da herhangi bir şey üzerinden mesaj başarılı bir şekilde okuyucuya aktarılırsa, o roman başarılıdır... kalitelidir... Bu kitapta öyle oldu. İncelememi verilmek istenen mesaj üzerine yazacağım ama onun öncesinde şu girişi yapmak istiyorum:

Yalnızım. Kitaplarım var. Kalem ve mürekkep var. Kalem ve mürekkepin bilenmesinden oluşan olağanüstü bir güç var. Eğer o da olmasaydı ne olurdu halim?
Vücudumu ayakta tutan kemik, organ, olağanüstü sistemler, hücreler vb. var. Ama ya ruhum için ne var? Ruhumu nasıl ayakta tutuyorum? Kalemin ve mürekkepin bilenmesinden ortaya çıkan olağanüstü güç sayesinde.
Yazılarımda, 2 "ben" mevcuttur. O iki ben çok sıkı bir dosttur. İyi günde, kötü günde. Bazen çelişirler. Tartışırlar. Dövüşürler. İkisi de egosunu tatmin etmek için bencilce davranırlar. Çok dengesizlerdir. Bir "ben" sol derken, diğeri "sağ" der. Bir "ben" yaşama enerjisiyle doluyken, diğer "ben" hayata küsmüştür. Ben bu iki "beni" yazılarımda barıştırıyorum.
Yeter bu kadar! Verilmek istenen mesaja geçelim:

O "şeytan üçlüsünün" yanı sıra verilmek istenen, nokta atışı bir mesaj var. Bu mesajdır ki, toplum olarak hepimiz muzdaribiz.

"Deli" diye tımarhanelere tıktığımız insanlar gerçekten deli mi?
Hepimizin farklılıkları var. Bunlar, bizi biz yapar. "Deli" diye tabir ettiğimiz insanlar, aslında bizden farklılar. Hayata dair bakış açıları bizden çokça farklı. Biz de at gözlüğü varken, onlarda yok.
Aslında, onlar deli değiller. Bizden daha zekiler. İşte bu yüzden dışlanıyorlar.
Bir denize baktığımızda, biz salt su görüyorsak onlar denizin içindeki canlıları görüyorlar... tabiri caizse... Bunun neresi suç! Hep farklı olanı dışlama eğilimindeyiz. Aslında herkes farklı ama kimileri çoğunluğa uyup klişe bir hayat sürerken, kimileri bizim "deli" diye tabir ettiklerimiz hayatın anlamını kavramaya çalışıyorlar.
Kanıt mı istiyorsunuz? Albert Einstein. İzafiyet teorisini ortaya attığında herkes ona deli demedi mi? O olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. Sırf bu yüzden dışlandı.
Herkes gibi bir hayat yaşıyoruz. Bir renk katsak ya? Deli dediğimiz insanlar gibi olsak ya? Delileri kıskanıyorum çünkü onlar hayatın tadını çıkarıyorlar. Hayatı anlamaya çalışıyorlar. Bizse ne bir sorguluyoruz ya da hayat uğruna bir şey yapıyoruz. Baylar, bayanlar, sizlere yemin ederim, bunun ne kitap okumakla alakası var ne de başka bir şeyin... Her şey; bakış açısında gizli. Eh, bakış açısı da değişmez.
Biz de zor olanı yapmayacağımıza göre kolay olanı yapıyoruz: bakış açısı farklı olan insanları dışlıyoruz. Ne de olsa daha kolay!
Yani; toplumda iki bakış açısı mevcuttur: biri "A" diğeri "B" olsun.
A bakış açısı; bizler yani hayatın değerini anlamayan, klişe bir hayat süren, pohpohlamaya ya da yerin dibine gömmeye hevesli olan bizler... At gözlüğün sahip olan bizler... Birilerinin kuklası olan bizler...
B bakış açısı; deli diye tabir ettiğimiz, dışladığımız insanlar... zekiler... gerçek asiller... Varoluşun temel nedenini ve yaşama gayemizi anlamış olanlar... Ne mutlu ki onlara! Ezilenler... hor görülenler... Ama her şeye rağmen; dik duranlar... Siz olmasanız dünya çekilmezdi be...B bakış açısına sahip insanları biz tımarhaneye tıkıyoruz... ve yakında onların nesli tükenecek... Boşluğa düşeceğiz. Herkes A bakış açısına sahip olacak. Ne bir farklı görüş olacak ne de başka bir şey...
Hayat, ellerimizden kayıp gidercesine akıp gidecek...
***
Aslında; B bakış açısına sahip olanlara başka bir şey yapılmalı... Kitap beni bu yüzden etkiledi. Kitapta Sağlık ve Zeka Merkezi diye bir yer geçiyor. Ve burada B bakış açısına sahip olanlar yani deli diye tabir ettiğimiz kimseler kalıyor... B bakış açısına sahip kişilerle... Bu sayede ne onlar bir zorluk yaşıyor ne de biz...

Deli deyince hepinizin aklına ne geldiğini bilirim... ne yazık ki o deliler şu anda acınası durumdalar... Onları bu hale biz soktuk! Dışladık onları. Farklı olanlarla alay ettik... Onları bir hiç saydık...

***
Az önce 2 "benin" konuşmasını okuduk. Kendini şanslı bil! Bir "benim" egosunu tatmin etti şu anda. Neyse, kitabın konusundan bahsetmeyeceğim ki zaten arka kapak sizleri aydınlatacaktır... Bu kadardı. Rahatladım. Şimdi gündelik işlerime koyulabilirim. Sorun yok. Tamam.

S., bir alıntı ekledi.
18 Mar 23:44 · Kitabı okuyor

Ölürüm. Ölmek bir şey değil! Ölmeye şimdiden razıyım. Ama onsuz yaşamak ölümden bütün işkencelerden daha beter!

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 45 - Nataşa)Ezilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 45 - Nataşa)