Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 28 Şub 01:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

... Beylerbeyi Sarayı'na Dâhiliye Nâzırı Talat Paşa, Baş Mâbeynci Tevfik Bey, Dârüssaâde Ağası Fahreddin Ağa ve Divân-ı Hümâyûn teşrifat memurlarından Ercümend Ekrem Bey'i gönderdiler. Bu gidiş hâtırasını Ercüment Ekrem Bey şöyle anlatıyor:

"Bize taraf-ı şâhâneden verilen bir emirle, bir vazîfeye gitmemiz husûsunda bir emir geldi. Fakat vazifenin ne olduğu söylenmemişti. Yukarıda isimleri zikredilen erkânla Beylerbeyi Sarayı'na gittik. Bizi bekliyorlardı. Sultan Abdülhamîd Han'ın muhâfızlarından Miralay Râsim Bey tarafından karşılandık ve doğru içeriye alındık. Talat Bey, Râsim Bey'e sordu:

"Haberleri var, değil mi?"

"Evet, beyefendi! Yukarı buyurun, ben geldiğinizi arzedeyim", dedi.

Sultan İkinci Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Kolektif (Sayfa 59)Sultan İkinci Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Kolektif (Sayfa 59)
silaes, Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası'ı inceledi.
27 Şub 22:32 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bu kitap benim ortadogu tarihine giriş dersimim ders kitabıydi. Malum Türklerden bağımsız Ortadoğu tarihi yazılamıyo çünkü. =/ (bana kalsa atlantikte ada ülkesi olaydik kafa rahatti.) Iste o zaman ben bu kitabi aldım ve okumadım. Çünkü, okumam gereken hiçbir şeyi okumam gerektiği zaman okumam... Bu asilik lanet olsun ki huy bende...
Velhasil elf gözlerim pek bir ağlamaklı... Yazıları bana göre çok küçük ve uzun süre okuma yaptığimda gözlerim buğulandı. Bu yüzden de kitaptan kopmalar yaşadım.

Aslında konuya şöyle bir giriş yapacağim. Kapısına sözleşmeyle bir güvenlikçi koyduğunuz sitedeki dairenizde gaspa uğrarsanız ve tüm birikiminiz çalınsa bu güvenlik elemanini üzer miydi? Burada iki seçenek karşımıza çıkıyor. Yönetimi ve yöneticisi belli olan ve yönetmeliğin uygulandıği bir sitede ki bu sitede huzur ve sukunet de varsa bu güvenlik görevlisi işten kovulur ve işini kaybettiği için kendi menfaati gereği üzülür. Yok yöneticinin aidatlari tirtikladiği başibozukluğun yürüdüğü ve yan komsunuzla her gece müziğin sesinden dolayi kavga ettiğiniz bir sitede oturuyorsaniz ve alt komsunuz eve giren hırsiza çıkış yolunu gösteriyorsa siz de bu evinizi değerinin çok altinda bir fiyata ( belki de alt komsunuza) satip tasi tarağı toplayarak baba evinize dönmek zorunda kalacaksınız. O yüzden sizin evinizi sizden daha iyi kimse koruyamayacakken, lanet olasi Almanların komutasindaki kanal ve hicaz cephesinden başarı beklemek kusura bakmayin zir delilik olur. Zaten ana kademenin Alman olduğu yerlerin patir patir dökülürken Türk olan yerler direnebildiği kadar direnniştir. Düşünsenize esir olan alman komutana misira suruluceksiniz dediklerinde şeker orada ucuz mu diye soruyor ucuz dediklerinde tamam o zaman giderim diyor.

Burada arap ihaneti- hiyaneti hakkinda pek bir seye girmek istemiyorum. Ama Türkler çekildikten iki ay sonra neden Türklerden doktor ve mühendis bla bla dileniyosun ki...
İste ne olduysa oldu biz din kardeyiz, mehmet akif bizim de sairimiz falan. Valla sinirlendim bi sey demiycem. İhanet ettikten sonra bile menfaatleri için kene gibi yapismislar hala da bi ensemizden inmediler. Kendi derdimiz yetmiyo bide onlarin derdi. Ya öf neyse. Abdullah bin zayed diyo ya fahreddin paşa kutsal emanetleri çaldi hirsiz filan diye işte o emanetlerin tam listesi bu kitapta var. Hani tarih dersinden hatirlarsiniz yavuz halifelikle birlikte kutsal emanetleri de istanbula getirdi diye. Hah iste aslinsa bin zayedin karnini agritan bu emanetler ve yavuz döneminden beri İstanbuldalar ki biz bu emanetleri de memlüklulerden aldik. Ama zayed bir bedevi oldugu için onun bunu bilmemesi gayet normal çünkü o bir bedevi.=) akabinde fahreddin pasanin getirdigi emanetlerin içinde evet önem teşkil edenleri de var lakin büyük bir çogunluğu halifenin yani osmanli padisağinin emirlere gönderdiği yukte hafif pahada ağir şeyler. Yani bizim malimizi biz aldik. Bu abdullah bin zayed evini boşaltirken esyalarini yeni ev sahibine birakiyo heralde canimm yaaa=)))
Bedeviyi urbani bi yana birakalim.

Kitaptan çikarabileceğimiz yegane şey aslinda bizim arap bileğine değil ingiliz aklina yenildiğimiz. Adamlar bildiğin araplardan bedenen yahudilerden de beynen casusluk faliyetlerinden yararlanmış ya la. Tabi işin acikli kismida arap kaniyla işleri bittiğinde yahudileri filistine yerlestiri verdilerde araplarda zivanadan çikti ya vallahi asrin trolluğü...

Kitapta ermeni meselesi, filistinlilerin topraklarini yahudilere satip satip yahudi nufusu arttiginda biz bunlari burda istemezükkk( 2 liralik topraği 5 liraya yahudiye sattim diye sevirken iyiydi) diye çildirmalari ve toptan saldiri altinda kalmalari sonucunda da baslarini tasa vurmalari falan var
Filistin- yahudi meselesi olmak üzere çok geniş yönlü bir kitap. Ve kitap tamamiyle o dönemin canli tanigi feridun kandemir in gözlemiyle belgeler ışığında yazılmış bir sürü osmanlica belge var ve bunlar transkript edilip sadelestirilerek de okuyucuya sunulmuş son 8o sayfasi belgeler kaynaklar ve resimlerden ibaret.

En son çok güldüğumde hainlerin ingilizlerden tekme yiyince biz osmanliya ihanet etmedik biz ittihat ve terakiye isyan ettik. Çunku onlar bizden 3 kişiyi asti fazladan doktorunuz varsa bize versenize demeleri =). Bu isyan kabagi ittihat ve terrakiye patladi ya yahuuuu =) burdan yak...

Kitap çok güzel okuyunuz efendim

silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 19:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şerif Hüseyin ve oğulları, isyan hazırlığını iyi düşünerek yapmışlar ve ancak Çanakkale Seferinden çekilen İngiliz Kuvvetleri Mısır'da toplandıktan ve taaruza geçebilecek duruma girdikten sonra isyan etmişlerdir.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 395)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 395)
silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 11:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hemen her yerde, kadınların ve çocukların ağzında bile: "Türkleri kovacağız, keseceğiz. Arap hükümeti teşkil edeceğiz." Gibi sözler dolaşmaya başlamıştı.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 372 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 372 - Yağmur)
silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 01:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hey gidi gafiller heyy!" Demişti, biz ölmedik yahu!... Ölmeğe de niyetimiz yok... Hele şunlara bakın, adama bir karış vatan toprağı verecek Türk mü var sanıyorlar..."

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 350 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 350 - Yağmur)
..., bir alıntı ekledi.
27 Şub 00:34

1. Dünya Savaşı'nda Hicaz'a asker gönderilmesi
Birinci Dünya Savaşı sırasında Dördüncü Ordu karargahında Mekke ve Medine'yi kurtarmak için Hicaz Seferi Kuvveti hazırlanması meselesi görüşülürken, Harbiye Nazırı (Savaş Bakanı) Enver Paşa bu iş için M. Kemal'i atadı ve bunun üzerine M. Kemal:
"Değil Hicaz'a asker sevketmek, hatta oradaki askerleri de geri almak ve kuvvetleri verimsiz yönlere dağıtmamak gerek" diyerek görüşünü belirtti ve sonunda M. Kemal'in bu görüşü kabul edilerek Medine'nin boşaltılmasına karar verildi...
Tam bu sırada ışıkların aniden sönerek ortalığın zifiri bir karanlığa bürünmesi üzerine bunu Ilahi bir Ikaz kabul eden Cemal Paşa birden ürperip sarsıldı ve daha sonra Hicaz'ın boşaltılmasından vazgeçilerek Fahreddin Paşa Medine'ye gönderildi.

Arap Çöllerinde Türkler, Alpay Kabacalı (Sayfa 58 - Cem Yay., Istanbul, 1990)Arap Çöllerinde Türkler, Alpay Kabacalı (Sayfa 58 - Cem Yay., Istanbul, 1990)
silaes, bir alıntı ekledi.
 27 Şub 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fahreddin Paşa işte böyle yurt toprağına kavuştuktan sonra, doğruca Ankara'ya gitti. Orada buluştuğu Gazi Mustafa Kemal Paşa, kendisini etrafına" sağlığında adını tarihe altın harflerle yazdıran kahraman!" Diye tanıtarak, bir müddet misafir ettikten sonra, büyükelçi olarak Afganistan'a gönderdi.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 325 - Yağmur ( Türkiye Cumhuriyeti Devletini resmi olarak tanıyan ilk müslüman devlet Afganistandır. Ve iki devlet arasında dostluk antlaşması imzalanmıştır. Bunun altini çizmekte fayda var.)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 325 - Yağmur ( Türkiye Cumhuriyeti Devletini resmi olarak tanıyan ilk müslüman devlet Afganistandır. Ve iki devlet arasında dostluk antlaşması imzalanmıştır. Bunun altini çizmekte fayda var.)
silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 00:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İkinci Meşrutiyet günlerinde, hürriyetin ilanı üzerine sokaklarda herkes: "Yaşasın Enver, yaşasın Niyazi! Filan diye bağırırlardı. Yahudiler yalnız; "Yaşasın!" derlermiş, kim yaşasın diyenlere de ne olur ne olmaz, belki bir değişiklik olur ihtimalini düşünerek:"daha belli değil." Derlermiş.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 323 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 323 - Yağmur)
silaes, bir alıntı ekledi.
26 Şub 22:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Alemin kalbine, vicdanına, inancına karışıp da illa benim dediğim gibi düşunecek, benim dediğim gibi inanacaksın demeye ne hakkınız var?"

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 288 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 288 - Yağmur)
silaes, bir alıntı ekledi.
26 Şub 22:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Allahtan istenecek yardım, başka hiç kimseden istenilemez. Bunu bilmeyip istenirse, bu müşriklik olur."

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 288 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 288 - Yağmur)