“Yirmi iki yaşındaki genç bir teğmenin görevi uğruna dökeceği kanın, aylık 700 kuruş maaşının karşılığı olduğunu kabul edecek hiç kimse bulunamaz. Bu kan, maddi olarak ölçülemeyecek yüce bir duygunun, vatanı ve milleti korumanın ve mesleki namus gayretinin şeref hissiyle dökülebilir. Bu da fedakarlık demektir”

Mustafa Kemal ATATÜRK.

Zabit ve kumandan ile hasbihal

Fedakârlık, karşılıklı olur. Biri ‘feda’ ederken diğeri ‘kâr’ ediyorsa, bunun adı başka bir şeydir ve iyi değildir.

İbrahim Tenekeci

Calavera Manny
Fedakarlık dediğin şey...
Başkası için yaptıkların değil,
kendin için yapmadıkların aslında.

mavi portakal, bir alıntı ekledi.
24 May 03:33 · Kitabı okuyor

Zira aşkın, sonunda cömertçe ödeyemeyeceği hiçbir fedakârlık yoktur.Aşkta fedakârlık aşkın kendisi kadar tatlıdır; çünkü her fedakârlık aşkı ve aşıkı güçlendirir, bağımsızlaştırır.

Yalnızlar, Tarık Buğra (Sayfa 25)Yalnızlar, Tarık Buğra (Sayfa 25)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
23 May 23:30

Nitekim dünyayı bir makine, ruhu bir hayal, vicdanı bir gelenek olarak görmek, yaşamı fedakârlık ve vazife gibi kelimelerle açıklayan alimlerle eğlenmek demek değil midir?

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 136 - Kaknüs Yayınları)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 136 - Kaknüs Yayınları)
Gökhan, bir alıntı ekledi.
23 May 19:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir kaç önemsiz istisna mı!.. yine de iyiki demeli
Ne var ki kadınlar adeta tapılacak savaş komutanları olabilirler; taraftarlarından bir erkeğin asla sağlayamayacağı fedakârlık ve bağlılığı sağlayıp, dişiliklerinin karmaşık kimyasıyla yoğururlar.
Her şeye karşın, birkaç önemsiz istisna dışında, her zaman ve her yerde kadınlar savaşmak eyleminden uzak durmuşlardır..

Savaş Sanatı Tarihi, John Keegan (Sayfa 61 - Sabah gazetesi kitapları)Savaş Sanatı Tarihi, John Keegan (Sayfa 61 - Sabah gazetesi kitapları)
Ceren Özkurt, bir alıntı ekledi.
23 May 18:21

"Baskı altında sarf edilen her çaba, hayat enerjisinden fedakârlık etmeyi gerektirir."

Tezgah Dergisi - Sayı 4, KolektifTezgah Dergisi - Sayı 4, Kolektif
Eda CELİK, Badem Ağacı'ı inceledi.
22 May 13:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

#Kitapyorum
#MıchelleCohenCorasantı
#BademAğacı
#syf384

Bitti.... beni de bitirdi. Gözyaşlarıma engel olamadığım ender kitaplardan birisiydi, ağlaya zırlaya bitirdim kitabımı. İncir Kuşları, Uçurtma Avcısı ve Boyalı Kuş tarzında bir kitap...
Dili gayet akıcıydı elinizden bırakamadan bir çırpıda bitiyor. 1955 yıllarında başlayıp 2009 yılına kadar süren serüven İsrail’in işgal ettiği topraklarda Filistin’e yaptığı zulüm ve acıyı tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor. Filistin halkının uzun yıllardır kendi topraklarında verdiği var olma mücadelesine tanıklık ediyorsunuz, Filistinli Ahmed Hamit ile ailesinin hüzün ve umut dolu hikayesini okurken.
Badem ağacı, müthiş bir karakter olan keskin zekası ile herkesi kendine hayran bırakan, Filistin’in işgal altındaki topraklarında yaşayan ailesi ve sevdiklerini kurtarmak için inanılmaz bir mücadeleye imza atan 8 yaşındaki Ahmed Hamit’in hikayesi... Çaresizlik, korku, ölüm, açlık, yaşam, sevinç, mutluluk, cesaret, fedakarlık, ve kararlılıktan oluşan uzun bir yolculuk...
Müthiş bir azim ve başarı öyküsü diyebilirim. Kesinlikle tavsiye ederim okunmalı ve okutulmalı...
Teşekkürler
Kitapla kalın...

Rümeysa, Düşlerin Ötesinde'yi inceledi.
22 May 10:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitapta üç farklı karakter ve hayat hikayesine tanık oldum. Kitabın ana teması olan fedakârlık, dostluk ve kadın dayanışması çok güzel bir dille anlatılmış. Her kadının kendi içindeki üzüntüsü ve acısı farklı idi. Geçmişlerinde açılan yaraları öyle bir dayanışma ile sardılar ki birbirlerinin adeta merhemi oldular.
Kitapta en çok ilgi çeken yer, her bölümün başında dükkana getirilen eşya ile ilgili bir künyenin olmasıydı. Ürünün adı, üretim tarihi, genel durumu, özellikleri ve kimin satış için getirdiği tek tek açıklanmış. Bu kısa bilgilerden sonra ürünün hikâyesini okumak kitabı hem eğlenceli hale gelmesini, hemde okuyucuyu gerçekten de antika eşyalar satan bir dükkandaymış gibi bir etki yaratmasını sağlamış.