“İnsanlar başaklara benzer.İçleri boşken başları havadadır; doldukça eğilir

Oteller Kitabı, Ferhan Şensoy

Hünkar ÖZTÜRK, Rum Memet'i inceledi.
18 May 12:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ferhan Şensoy'u tanıyanlar bilir tarzını bu anlatılmaz tiyatrosuna gidip izlemeniz gerek kitabı da yine kendi tarzıyla anlatılmış yine yurdum insanından, yurdumdan alınan olayları derlemiş olduğu bir kitaptır. Parça Parça anlatmış olayları okurken sıkılmayacağınız bir kitap diyebilirim.

Güzel insan seversen güzel insan olursun.
Zamanla ya da zamansız. Ferhan ŞENSOY

Hünkar ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
09 May 15:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

hava sıcakken
afitap kaşınırken bitliyken
hamama alındı
lüle saçı en kökünden kesildi
ilâçlandı dövüldü ve yıkandı
biraz dövmek âdetti
sopaya alışsınlar
yarın bunların memeleri de büyür
başedemeyiz rıfat bey.

Afitap'ın Kocası İstanbul, Ferhan ŞensoyAfitap'ın Kocası İstanbul, Ferhan Şensoy

İncelik :)
Yıllardır kimseye kitap vermiyorum. İsteyene bir adet alıp hediye ediyorum, piyasada bulunmayan bir kitapsa fotokopi veriyorum. Kitap verilmez, alınır.
Ferhan Şensoy

Li-3, Kalemimin Sapını Gülle Donattım'ı inceledi.
 29 Nis 22:15 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi

İNCELEME DEĞİL YİNE YORUMLAMA ÇARŞAMBALICA

Hiçbir Türk erkeği demesin ki "ben ne hovarda günler geçirdim be lisede ve üniversitede" ta kiiiiiiiiiiiiiii Bu kitabı okuyana dek.

Ferhan Şensoy'u hemen hemen hepimiz biliriz. Oyunlarını izlemeyenler belki de çok azdır. Ben de bu kitabı imzalatmıştım "Ferhangi Şeyler" oyununda. Adam hala yakışıklı abi. Avrupa'da o kadar kızın kalbini çalması boşuna değil yani :))


Gelelim kitaba.

Yahu insan kitap okurken kahkahalara boğulur mu ya? Ciddiyim, okurken çoğu yerde yataktan düşme vaziyetine geldim. Üstelik okurken de onun üslubu ile okuyorsunuz gayrı ihtiyari. Bu da inanılmaz bir zevk veriyor. Aynı memleketten olmam hasebiyle kitapta geçen yöresel ağzı ve küfürleri severek okudum. Küfür etmek bir insana ancak bu kadar mı yakışır ve eğreti durmaz :))

Kitap zaten sohbet havasında. Sanki karşıma oturmuş ta anlatıyor. O kadar samimi ve içten yazmış. Üstelik hiç bir olayı da atlamamış. İçinde bolca cinsel hayatından da bahsediyor ve bunları da utanma veya sıkılma duygusu olmadan aktarıyor. Zaten onu bilen bilir, tiyatro için baya baya soyunmuş, tabiri caiz ise anadan üryan olmuş :)

Kitap Ferhan Şensoy'un çocukluğundan başlayıp, lise hayatı, daha sonra Fransa dönemi vs ile devam ediyor ve yurda dönüşü ile noktalanıyor.
İnanılmaz eğlenceli ve macera dolu bir lise hayatı yaşıyor. Galatasaray Lisesi ve taksim haliyle. Düşününce çok şahane değil mi?

Daha eğlenceli olan kısım ise Fransa ayağı. Tiyatro okulunda tiyatrolar sergiliyorlar. Hatta sokak tiyatrosu da yapıyorlar ve adı da "Nazım Hikmet Tiyatrosu". Farklı insanlarla kaynaşıyor, dünyaca ünlü tiyatrocuların asistanlığını yapıyor.

İnanılmaz yetenekli ve girişimci birisi. Ülkemizdeki tiyatronun gelişimi için de fikirler üretiyor ve bunları uygulamak için yanıp tutuşuyor.

Bazı bölümlerde de çok çok çok ince ayrıntılardan bahsediyor.

Mesela, çok ünlü tuluat sanatçısı Ahmet Yekta'nın nasıl bu işe başladığı anısı. Ayrıca kendisi Ferhan Şensoy'un dayısı oluyor sanırım. Ufak bir araştırma ile bunu öğrendim.
#28357903 />
Bir diğer örnek ise Ergin Kolbek. O kim mi diyorsunuz? Buyrunuz.

http://www.cumhuriyet.com.tr/...ittigi_yerde....html

Okurken sık sık farklı isimlere ve olaylara atıfta bulunuyor Ferhan Şensoy. Ergin de bunlardan biri. Muhtemelen kimse bu ismi duymadı. Tıptı Ahmet Yekta gibi belki de.

Türkiye'de mizaha ve tiyatroya olan büyük katkısı için Ferhan Şensoy'a teşekkür etmemiz gereklidir diye düşünüyorum. Hele hele de "Pardon" filmi için :)

Pardon demişken;

-Hemen cevap vermek zorunda değilsin Asuman.
- Ben sözlüyüm.
- Sözlü mü? Ne sözü? Kimle sözlüsün?
- Kendisi subay.. Ben doğduğumda onlarla komşuymuşuz. O da benden üç ay önce doğmuş. Sonra annelerimiz bizi beşik kertmişler.
- Salak karılar! Beşik kertme neymiş? Sen beşikte mi büyüdün?
- Söz gelişi.. İşte.. Ne bileyim?
- Kerttirtmeyin beşiğinizi! Komşuda biri doğdu diye senin onunla evlenmen gerekmez! Sapıklığın alemi yok! Evlenemezsin! Evlendirtmem! Seni benden başka kimseye yar etmem Asuman! Ayrıca ben kahvede “Asuman benimki!” demişim artık, ağızdan çıkmış bir laf var.
- Evet ama, bizim de kesilmiş bir sözümüz var ortada.
- O sözü keseni dilim dilim keserim ulan! Heeeeyyyt

sssseee sseeee seee ssseeee :D

Yazımı bitirirken kitabı çok sevdiğimi belirteyim. İçinde bol küfür ve cinsel olaylar ama asla rahatsızlık uyandıracak türde değil. Hayatın içinden olaylar olarak anlatılıyor. Yani sırf tema cinsel yaşamı değil anlayacağınız.

Okumak isteyenlere şimdiden iyi okumalar diliyorum. Keyif alacağınızdan da eminim. son olarak adettendir bir şarkı iliştireyim.

Turgut Uyar şiirine yapmış olduğu yorum ve ekleme:

Ağustos yirmi iki, dediler ‘Ustan ölmüş’,
Çok komiksin Azrail, Turgut Uyar ölür mü?
https://www.youtube.com/watch?v=KsuAESsToZo

Aşık Mahsuni'ye yazılmış şarkı:
https://youtu.be/h-1aXlJQFe0

Boris Vian ne dese beğenirsiniz? :D
https://youtu.be/58mgXOwUd4k

Para Olmasaaaaaaaaaaa
https://youtu.be/lanrH_UbM28


Ve finali de Ütopyalar Güzeldir ile yapalım :D
https://youtu.be/3CWWWzVdlHY

Ayrıca; ben kahvede herkese Asuman benimki demişim artık, ağızdan çıkmış bir laf var ortada."

Ferhan sensoy / pardon

Emrah, bir alıntı ekledi.
10 Nis 17:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İletişim
Kimsenin birbirini dinlememesi, anlaşmamızı sağlıyor.

Eşeğin Fikri - Her Türkün El Kitabı, Ferhan Şensoy (Sayfa 8 - Bilgi yayınevi)Eşeğin Fikri - Her Türkün El Kitabı, Ferhan Şensoy (Sayfa 8 - Bilgi yayınevi)
Emrah, bir alıntı ekledi.
10 Nis 17:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kaval maval
Herkes gibi olmak bir tür sığınak. Sivri biber gibi ortada kalmanın insancıl ürküntüsü ve sürüyle gezmenin, kaval sesi ile süslenmiş güvencesi.

Eşeğin Fikri - Her Türkün El Kitabı, Ferhan Şensoy (Sayfa 7 - Bilgi yayınevi)Eşeğin Fikri - Her Türkün El Kitabı, Ferhan Şensoy (Sayfa 7 - Bilgi yayınevi)
Emrah, Eşeğin Fikri - Her Türkün El Kitabı'ı inceledi.
10 Nis 17:06 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Herkesin yaşadığı ama aklına gelmeyen hayattan kareleri kendine özgü üslubu ile alaycı ve eleştirel gözle esprili bir şekilde anlatmış. Bir nevi modern Nasrettin hoca..