M. İlhan, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

İster iyi olsun ister kötü, soylusundan ya da bayağısından bütün coşkulara olanca varlığımla kaptırabilirim kendimi -ne var ki asla kalıcı bir duygu, asla ruhun özüne nüfuz eden, kalıcı bir heyecan duyamam. Bende ne varsa, bir başka şeyi izleyerek varlık kazanır; ruh kendine karşı, yaramaz bir çocukla uğraşırcasına sabırsız; giderek büyüyen ve hep aynı kalan bir sıkıntı var. Her şey ilgimi çeker ama hiçbir şey beni avucunda tutamaz.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 39 - Can Yayınları)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 39 - Can Yayınları)
M. İlhan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Bütün bunlar gelip geçiyor ve hiçbiri bana hiçbir şey ifade etmiyor, hepsi yazgıma yabancı -hatta kendi yazgılarına bile yabancı: bilinçdışına ait şeylerden, insanın başına tuğla düşünce rasgele salladığı küfürlerden, bilinmeyen seslerin uzaklardaki yankılarından oluşan karışım- kolektif varoluş salatası.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 32 - Can Yayınları)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 32 - Can Yayınları)
Serhat Karakaş, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

"Benim büyülü silahlarım müzik, ay ışığı ve düşlerdir. Ne var ki müzik denince sadece çalınan değil, sonsuza dek çalınmadan kalacak müzik de anlaşılmalıdır. Ay ışığı derken, sadece aydan gelen ve ağaçların gölgelerini uzatan ışıktan söz ettiğim sanılmamalıdır; güneşin dışlamadığı ve nesnelerin aldatıcı görünümlerini güpegündüz karartan başka bir ay ışığı da vardır. Her zaman kendisi olarak kalan tek şey düşlerdir. Onlar bizim, içine doğduğumuz, her zaman doğal ve kendimiz kaldığımız parçalarımızdır."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando PessoaAnarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa
Serhat Karakaş, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

"Yaşamın yasası bu, bayan. Beden haddinden çok ayrışmaksızın ayrıştığı için yaşar. Her an ayrışmasaydı bir mineral olurdu. Ruh, direnmesine rağmen, sürekli ayartıldığı için yaşar. Her şey, bir şeye karşı koyduğu için yaşar. Ben her şeyin karşı koyduğu şeyim. Ama, eğer ben var olmasaydım hiç bir şey varolmazdı, çünkü karşı konulacak bir şey var olmazdı; tıpkı hafif havada iyi uçtuğu, havasız yerde daha iyi uçabileceğini sanan, müridim Kant'ın güvercini gibi."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando PessoaAnarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa
Anıl ALIŞ, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

H.K.
Varlığımızı öyle bir hale getirelim ki, başkalarının gözünde hep bir muamma olarak kalsın, bizi en iyi tanıyanların ötekilerden tek farkı, sadece daha yakın olup da bizi çözememeleri olsun.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 164)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 164)

"Anlaşılmayı her zaman reddettim.Anlaşılmak kendini satmaktır." Fernando Pessoa