“Bizler Tanrı’nın istenmeyen çocuklarıyız. Öyle olsun.”

(Fight Club, 1999)

Film Repliklerimizin Bugün ki Konuğu, Trainspotting;
Tünaydınlar...

Film Replikleri alıntılarımızın bugün ki konuğu Trainspotting

Dibe vurmaktan çekiniyorsanız, bugünkü repliklerimizden uzak durunuz efendim. Çünkü; "Trainspotting, dibe vurmaktan çekinmeyenlerin öyküsü. Kısa ve hayal kırıklıklarıyla dolu hayatların baştan kabulü." dür...

Efendim biliyorsunuz ki yayınlandığı döneme damgasını vurmuştur. Günümüzde ikincisi çevrilmiş olsa da, ilkinin yeri apayrıdır. Irvine Welsh in kaleminden yeraltına iniyoruz.. Alıntılarımızı keyifle okumanız dileğiyle..

Filmi biraz yad edelim, müziğimizi dinleyelim;

https://youtu.be/qLgrTk7Gr38

https://youtu.be/yURI4n7q1Tg

Unutmayın ki; "Dibe vurmadan özgür olamazsın(ız)." Fight Club

İzleyiniz, okuyunuz.. Öneriyoruz...

İyi günler dilerim..! Sağlıcaklakalın..

Sizler işiniz değilsiniz. Sizler paranız kadar değilsiniz. Bindiğiniz araba değilsiniz. Kredi kartlarınızın limiti değilsiniz. Sizler iç çamaşırı değilsiniz. Sizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden pisliklerisiniz. Hepimiz aynı pisliğin lacivertleriyiz. Fight Club

Mehmet Y., Şanzelize Düğün Salonu'yu inceledi.
 28 Şub 10:53 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Şanzelize Düğün Salonu, okuduğum ikinci Tarık Tufan kitabı oldu. İlki, Ve Sen Kuş Olur Gidersin idi. İki roman arasında büyük benzerlikler vardı bence. Hatta birkaç sene sonra iki karakteri birbirine karıştıracak kadar büyük benzerlikler. İkisinin de annesi vefat etmiş ve bu müşfik ve sevgi dolu annenin vefatının ardından ruhen dağılmış bir erkek evlat kalmış geride.

Şanzelize Düğün Salonu, oldukça akıcı, zamanlar arasında geçişler yaparken bunları birbirine iyi eklemleyebilen bir roman. İnsanda, sonunu getirme isteği uyandırıyor. Tarık Tufan, kendine has bir üslup geliştirmiş. Aforizmaların sıklıkla yer bulduğu bir anlatımı var.

Özellikle aşk kavramının bir hastalığa hatta deliliğe göndermeler yapması bence doğru idi. Burada kahramanımızın Eda’ya duyduğu hisler yani aşk, bütün hayatını darmadağın ederken, aynı duyguların Eda tarafından, beş para etmez bir adam olan Savaş’a karşı hissedildiğini de görüyoruz.

Roman kahramanı muhafazakar bir ortamda yetişmiş; hatta muhafazakar da ne? Babası bir tarikat şeyhi; ancak bir anda bambaşka bir yola meyledecek bir kahraman. Vakit namazı kaçırmamış, hatta bırakın bira içmeyi bira satan dükkandan alışveriş dahi yapmamış bir genç aşkı uğruna içmeye başlıyor. Bunun nasıl bir duygu olabileceğini sanırım yalnızca yaşayanlar bilirler. Şahsım ve çevrem adına birçok benzerlik buldum. Yıllarca muhafazakar kodlarla yaşayan bazı insanlar, bugün, bu ülkede hem de muhafazakarların iktidarında kimliklerini sorgular hale geldiler. Kırılmalar yaşanıyor. Neyse, roman doğrudan bununla ilgili değil zaten…

Romanda ilginç hikayeleri olan karakterler var; Murat Menteş romanlarına benzetilmiş mesela –ki doğrudur. Ama ben bu tarz romanlar için Pulp Fiction ve Fight Club tarzı romanlar diyorum. Sürükleyici, özgün ve süratli.

Final bozucu bir cümle olur mu bilmiyorum ama eğer olabilir diye düşünen varsa, şu cümleyi okumasınlar; belirsizliklerle dolu bir son olmuş.

Tarık Tufan okumaya devam eder miyim? Kesinlikle evet.

Ve sonra bir şey oldu. Kendimi bıraktım sonsuzlukta kaybolup. Karanlık sessizlikle bütünleştim. Özgürlüğü buldum. Ümidin kaybolması özgürlük demekti.
*Fight Club

A.deniz, Dr. Jekyll ile Bay Hyde'yi inceledi.
21 Şub 23:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Klasik olarak bir kısmını öngörebileceğiniz bir kitap. Zira arka kapak yazısı her şeyi mahvetmiş. Bu durumdan ,kapak yazılarından fena bilgi alan zedelenenler ile dernek kurasım geliyor gerçekten yıldım. Konuya gelecek olursak , gerçekten yazıldığı çağın hem çok ötesinde hem de o çağ kokuyor buram buram. Ve "kötü" yü muazzam anlatıyor. İçimizdeki ,ruhumuzdaki kötüyü. Bizler fight club repliklerini ezbere bilir makinist olsun zindan adası olsun bu filmlerde kafayı yemiş bir nesiliz :D işte bu jenerasyon tutup bunu bir gecede okur diyorum. Okuyun okumayın deme parametrem de budur .

Her şeyden önce korkmayı bırakıp,bir gün öleceğini kabullenmelisin.
~Fight Club~