• Biz ayrı dünyalardanız
 • İdam idam idam.
  Yine o güzelim kınalı Türkiye' m yol ayrımında. Bir grup şiddetin sosyolojik nedenleri üzerine kafa yorarken bir grup şiddetin sonuçlarıyla ilgilenmekte. Bir taraf idam isteğinin kendi içinde barındırdığı şiddetin farkında olamazken bir grup idamın yasal olduğu ülkelerdeki tecavüz istatistiklerinin yüksekliğini gerekçe göstermekte.

  Ege Üniveristesi Psiko-sosyal anabilim dalında doçent bir hocamın değindiği bir durum var ki aynen iletiyorum. Kendi Facebook hesabında paylaşım yapmış.

  Çocuk tacizcilerine idam istemek çok tehlikeli bir istek.
  1. Sonunda idam varsa tanık bırakmak ister mi tacizci? (Katillerin bir kısmı vicdan azabına dayanamayıp hapiste hükümlü olmayı ruhsal temizlenme olarak görür ve teslim olur. İdam cezası varsa öldürüleceği korkusuyla yaşam daha ağır basacak ve teslim olmayacaktır)
  2. Sonunda idam varsa suçu kimse işlemeyecek mi?
  3. İdamı istiyor olmak "ben çocukları koruyamıyorum, sadece intikamlarını alabiliyorum" demek değil midir?

  Sayın hocama cevap verelim.
  1) Dünyada kadınların statüsü üzerine çalışmalarıyla bilinen Woman Stats Project’in 2011 rakamlarına göre, dünyada tecavüzün en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani birinci grupta, ortalama her 100 bin kadından 60’ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer Afrika ülkeleri var.
  2) 1. Sorunun cevabında bulabilirsiniz.
  3) Yorumu size bırakıyorum.

  Bir film repliği vardır. (Sinan Çetin-Kağıt)
  Çok hoşuma gider.

  Bir sabah uyandınız ve birileri diyor ki size, sabah kahvaltısında zeytin yemek yasak. ne olurdu?
  +sabah kahvaltısında zeytin yemeyiz
  --yanlış, her yasak kendi isyancısını yaratır.

  Yahu hala anlamadınız mı? Her şeyin başı eğitim. İyileştirilmesi gereken tek kurum MEB. Türkiye' de eğitim bilinçli, kasten, planlı ve programlı olarak düzgün YA-PIL-MI-YOR.

  Amerika Finlandiya' nın son 14 yıldır PİCA sınavında 1. liği hiçbir ülkeye kaptırmamasına şaşırıp eli kolu bağlı beklemedi. Fin eğitim patentini satın aldı. Dünyadaki tüm gelişmiş ülkeler gözlemci heyet gönderdi Finlandiya' ya. Amerikanın matematik ve fen bilimlerinde (2006) başarı oranı (3,4) (10 üzerinden) şimdi (7,4) lerde genel ortalama. Nasıl oldu bu? Türkiye deki bütün akademisyenler Finlandiya eğitim sistemini ve başarısını bilir. Neden 4+4+4 lere bel bağlıyoruz. Bu bütçe eğitime gelince neden tam takır kuru bakır?

  Koca bir oooooooooooof diyorum bu idam isteyen şiddet yanlısı insanlara. Yahu tecavüzcüyü korumuyoruz burda anlasanıza. Yarın çocuğum olacak ve onun tecavüze uğrama ihtimali üzerine taaa 10 yıl-20 yıl-50 yıl sonrasının önlemini şimdiden alalım diyorum. Şiddet hepimizin içinde var. Suç işleme dürüstünü nasıl kontrol altına aldık bizler? Tanrı şiddeti verdi bize. Bu hepimizde var. GAME OF THRONES' un neden imdb si bu kadar yüksek hiç düşünmediniz mi? Şiddet! Tecavüz! Sex! Katır katır adam kesiyorlar ve insanlar bunu seviyor. Ben de izledim ve sevdim. Ama bu gerçeği değiştirmiyor. Kendini sosyal davranışlar açısından ehlileştiren insanlar bu suç dürtüsünü ancak ve ancak eğitimle kontrol altına alabilir. He diyeceksiniz okumuş insanlar da tecavüz ediyor... İşte bu 1-2 örnek dünyanın her yerinde var zaten. Bakın bakalım o okumuş insanların geçmişine... Bakın bakalım nasıl gelmiş oralara. Şiddeti minimize etmek ancak ve ancak bilinçli bir aile, bilinçli bir toplumla mümkündür. Ateist Japonya' da neden istatistikler bu kadar düşük? Neden yahu neden? Ülkelerinde idam olmadığı için mi yoksa bilinçli bir toplum oldukları için mi?

  Yorum sizin.
 • Herkesin çıplak dolaştığı bir gezegenden gelen ve bu garip karşılandığında “Kargalar da çıplak, garip geliyor mu?” diye cevap veren PK’ın prezervatifle tanışması da şöyle;

  -Bu nedir?

  -Prezervatif.

  -Ne işe yarıyor?

  -Nüfûsu kontrol altına almaya.

  -Nasıl?

  -Seks sırasında üzerine geçirerek.

  -Bunu üzerine geçirerek nufûsu nasıl kontrol ediyorsun?

  -Milyonlarca insanın yapmasıyla oluyor.

  -Bir sorum daha olacak. Yere biri para düşürdüğünde, herkes benim diye önüne atlıyor. Ama biri prezervatif düşürünce “benim değil” diye kaçışıyorlar.

  -Seks kişisel bir konudur dostum.

  -Sebep?

  -Kimse “bugün seks yapacağım” diye sağa sola bağırmaz çünkü.

  -Neden o zaman düğünlerde çalgılı çengili, havâi fişekli parti yapıyorlar? O da bir yerde “bugün seks yapacağım” demek oluyor.
 • Ulan dedim ne işin var senin aşkla sevgiyle ,
  Hayatın boyunca adam gibi sevilmemişsin,
  Doldur rakını bak işine .