Rıdvan, Martin Eden'i inceledi.
 19 May 20:41 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tekrar tekrar tekrar okunacak okunup ders alınacak muhteşem bir yapıt.Bir insan kitabın bitişine ne kadar üzülebilir? okumaya başladığım andan beri kitabın sonuna kadar sanki kitabın içinde başka bir dünyaya seyehate çıkmışım gibi veyahut o seyehatte bu olanları kendim yaşamış gibi hissettim. Bu nasıl anlatılabilir bir son? Bu böyle nasıl bitebilir? İçimizi umutla ve karamsarlıkla aynı anda birşeyleri elde etmek için çok uğraşmanın gerektirdiğini ve aynı oranda elde ettiğin şeyin bir çırpıda nasıl yok edeceğinin serumunu aşılıyor kanımıza.Bu Burjuvazi ve Emperyalistliğin bir vahşeti ve sonucudur. Kanımızı emenlerin ve emdikçe sarhoş olanların sevgi dolu gösterisidir.Tarihten günümüze kadar insanoğlu eşit olamamıştır,sosyal bir sınıf henüz kurulamamıştır.Ezen vardır,Ezilen vardır, ve beyni ile ruhu ezenlerin yanında duranlar vardır, işte bu kesime Karl Marx ve Friedrich Engels "kapitalist orta sınıf'' demişlerdir... Neyse, diyeceğim o ki; artık maskelerinizden kurtulmanın vakti gelmedi mi yapmacık sahte sevgi yönlü maskenizi atmanızın tam vakti.İnsanı insan olduğu için sevmeliyiz.Doları,arabası,dayısı var diye değil. Ah Martin! Umutlarını yitirip kendini ruhen öldürmek ne kadar kötü birşeymiş.Kokuşmuş bir dünyadan atlamak;sonsuzluğa. ne kadar kötü.

Marksizm
Marksizm bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. Marksizm tarihin diyalektik materyalist bir yorumuna dayanan ekonomik ve toplumsal bir dünya görüşü, kapitalizmin çözümlenmesi ve bir toplumsal değişim teorisidir.

Nilüfer Kuzu, bir alıntı ekledi.
 15 May 16:28

Bilimsel bir sosyalizm yaratmak için, sosyalizmin öncelikle sağlam bir temele dayandırılması gerekiyordu...

Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Zeplin Kitap)Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Zeplin Kitap)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 May 17:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ekmek bir günde tüketilirken, pantolon bir yolda, bir ev yüz yılda eskimektedir. Bu nedenle dayanıklı metalar açısından, bunların kullanım değerini parça parça ve her seferinde belirli bir dönme için satma, yani kiralama olanağı doğmaktadır.

Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 91)Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 91)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 May 16:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün dünya yok olsa da adalet yerine gelsin.

Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 29)Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 29)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 May 16:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kiracının ev sahibine göre durumu, ücretli işçinin kapitaliste göre durumunun aynıdır."

Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 22)Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 22)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
11 May 23:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ticaret, gittikçe büyüyen bir ölçü­ de, dolandırıcılık oldu.

Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Sayfa 54)Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Sayfa 54)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
11 May 22:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her insan tutkusu, bir başlangıcı ve bir sonu olan mekanik bir harekettir.

Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Sayfa 25)Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Sayfa 25)

Ülkede birçok ünlü ismi etkileyen, sade basit bir anlatımla sıkmadan sosyalizm ve sürecini anlatan eser. Leo Huberman'ın adeta ilkokul öğrencisine anlatırmışçasına sosyalizmi ele aldığı başarılı kitabıdır..İnsanı hiç sıkmaz, terimlerle boğmaz ve konunun temelini iyi kavratır..
Kapitalizmin sosyalist açıdan tahlili, kapitalizmin sosyalistçe suçlanması, değişmeyi savunanlar(ütopyacı sosyalistler, karl marx ve friedrich engels alt başlıklarıyla)ve sosyalizm başlıkları ile anlatılan eser...