Bir dava mahşere kalmışsa, kullara fuzuli kadılık düşmez.

Erol Güngör

Fuzuli'den..
Gamze tîgin çekdi ol mâh olma gâfil ey gönül
Kim mukarrerdür bu gün ölmek sana şîven bana

Fuzuli
Mey biter saki kalır, her renk solar haki kalır, diploma insanın cehlini alsada; hamurunda varsa eşeklik, baki kalır..

Elif Çalışkanoğ, bir alıntı ekledi.
20 Haz 04:25 · Kitabı okudu · 10/10 puan

“Bak bu Anna Karenina, aşk yüzünden intihar; bu Bovary o da aşk yüzünden intihar; bu Werther, o da aynı şekilde; bu Othello, aşk yüzünden cinayet; bu Fuzuli'den Leyla ile Mecnun. Öteki kitapların da sayfalarını çevir. Onlarda da delirmeler, toplu katliamlar, intiharlar, cinayetler göreceksin. Söylüyorum sana, dünyanın en tehlikeli duygusu aşktır. İnsanları felakete sürükler.”

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 169 - Doğan Kitap - 208. Baskı - Ocak, 2017)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 169 - Doğan Kitap - 208. Baskı - Ocak, 2017)

Öyle ser-mestem ki idrâk etmezem dünyâ nedir,
Ben kimem sâki olan kimdir mey-i sahbâ nedir?
*Fuzuli

Öyle kaybettim ki kendimi aşk içkisiyle, anlamıyorum dünya nedir? Ben kimim, saki olan kimdir ve içki kadehi nedir?

thebeast, bir alıntı ekledi.
19 Haz 09:02 · Kitabı okudu

Matematik ve fizik gibi dersler, ayakları yere sağlam basan, oturaklı, gerçekçi, yani hesabını kitabını bilen insanların işiydi. Oysa resim, fuzulî bir meşgale, gergefle nakış işlemek gibi kadın harcı beyhude bir çaba, hayalperest bir serseri mesleğiydi. İşin doğrusu, Sağır'm o güne dek gördüğü ve tanıdığı insanların neredeyse tümü, hesap kitap işlerini erkeğe, güzelliği ve onu üretmeyi de kadına yakıştırır, ikincisini aşağılamak bir yana, üstelik onu kirletmeyi ve lekelemeyi de marifet sayarlardı. Belki de güç tutkusunun insanı vardıracağı yegâne yer, erkeklik ve onu kullanmanın en kaba yolu olan şiddetti.

Efrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay AnarEfrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar