Veysel Yılmaz, bir alıntı ekledi.
58 dk. · Kitabı okuyor

TRİTON Neptün
GÜNEŞ'TEN UZAKLIK: 4.487.936.130 KM
MÜMKÜN: BULGULAR VAR
Her ne kadar adını Yunan mitolojisindeki denizler tanrısından alıyor olsa da Triton’da bir okyanusun bulunduğundan henüz emin değiliz.
Azot gazı püskürten gayzerleri neredeyse yüzeyinin tamamına yayılmış olan buzul uydu volkanik faaliyetlere dair işaretler de veriyor. Tüm bu bulgular orada bir okyanusun olabileceğini söylüyor.
Triton öyle uzak ki, şu ana dek sadece Voyager 2 uzay aracı tarafından incelenebildi. 1989 yılında Triton’un yakınlarından geçen araç ihtiyaç duyulan tüm verileri toplayamadı ama elde ettiği bulgular, Güneş’e bu kadar uzak bir bölgede bulunan uyduda bir okyanusun olabileceği ihtimalini doğurduğu için oldukça şaşırtıcıydı.

Popular Science Türkiye - Sayı 73, Kolektif (Sayfa 64)Popular Science Türkiye - Sayı 73, Kolektif (Sayfa 64)
Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

... Şu da var ki, saltanat kalktıktan sonra da cumhuriyete karşı monarşiyi ileri çıkaranlar görülmedi. Hanedan dahi mukadderatına boyun eğdi ve gülünç tepkiler, açık karşı örgütlenmelerde bulunmadı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 244 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 244 - Kronik)
Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Deha ancak çevresiyle parlar. Büyük adamların ideali, kitlenin itaati ve tasvibiyle gerçekleşebilir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 225 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 225 - Kronik)
Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Fatihlerin torunları ana yurdu savunmayı da bilmişti.
... Türkiye stratejik yönden bir dehayla hayata doğmaktaydı. Sakarya Irmağı'nın doğusunda başlayam direniş, 100 kilometre genişliğindeki cephede atılan topların yer yer Ankara'dan duyulmasına bile sebep olmaktaydı. 23 Ağustos ile 13 Eylül arası, yani 22 gün 22 gece süren savaş 900 yıllık Türkiye tarihi açısından en kanlı ve en inatçı direnişti. Fatihlerin torunları ana yurdu savunmayı da bilmişti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 218 - Sakarya Meydan Muharebesi)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 218 - Sakarya Meydan Muharebesi)
ozgurkitaplarim, İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bu kitap ile tanışmam İlber Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı sayesinde oldu. Atatürk’ün bu kitabı özgün diliyle okuduğunu ve başucu kitaplarından birisi olduğunu öğrendikten sonra hemen okuma listeme ekledim. Kitabı okumadan önce Atatürk’ün meclis konuşmalarında J.J.Rousseau’dan birçok defa alıntı yaptığını da öğrendim.

Kitabın konusuna gelecek olursak, kitabın ismi bize her şeyi anlatıyor. Rousseau eşitsizliğin kaynağını okuyucularına aktarırken bunu ilk insandan itibaren ele alıyor ve kitabın yazıldığı güne kadar ilerliyor. Kitabı okurken felsefik bir “Sapiens” kitabını okuyorum gibi hissettim.

Kitapta eşitlik ve özgürlük düşüncesi ön planda. Kadınlara ilk defa seçme ve seçilme hakkı 1900’lü yılların başında verilmesine rağmen Rousseau 1750’li yıllarda bu konuyu kitaplarında ve konuşmalarında açıkça savunmuş.

Kitabı okurken açıkcası zorlandım. Sık sık okumamda kopmalar oldu. Kitaptaki çoğu cümlelerin çok uzun olması cümleyi hatta paragrafı tekrar baştan okumama sebep oldu. Kitap genel olarak zor ama yazıldığı döneme göre etkileyiciydi.

Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

'İstiklâl Savaşı'nı İngilizler yaptırdı'
"İstiklâl Savaşı'nı İngilizler yaptırdı" diye ortaya çıkarsanız, aklı başında bütün insanlar gülerler, hatta en başta İngilizlerin kendileri gülerler. Çünkü böyle bir budalalık, böyle bir yorumun yeri yoktur!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 204 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 204 - Kronik)
Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce · Kitabı okuyor

Mustafa Kemal Paşa, TBMM'nin açılışından bir yıl sonra 23 Nisan 1921'de bugünün bayram olarak kurtlanmasına karar verdi. 23 Nisan 1927'de ilk kez "Çocuk Bayramı" olarak da kutlanmaya başladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 199 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 199 - Kronik)
sleepsleeslesls, bir alıntı ekledi.
12 saat önce

“umut çok tehlikelidir, bildiğin bütün silahlardan daha tehlikeli. ister biyolojik olsun, ister nükleer, ister mekanik. umut insanı atom bombası gibi, mermi gibi, top tüfek gibi, tabun gazı gibi birdenbire öldürmez. umut insanı yavaş yavaş öldürür. nasıl öldüğünü anlamazsın bile.”

Kesişme, Nejla Şen (Sayfa 32 - favori yayınları)Kesişme, Nejla Şen (Sayfa 32 - favori yayınları)
Erdi Can, Dahi Diktatör'ü inceledi.
 22 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Celal Hoca aklınızı alıyor; Marx ve Engels diyalektiğini çürüterek başlıyor. Sonra Adam Smith’e devletçilik politikası öncesi nereye gidiyordu Türkiye’ye geliyor. Yetinmeyip İbranice, Mao’nun 20 şablonluk alfabelerine sürüklüyor. PvQ=P dedirterek başlatıyor. Tüm bunları 150 sayfada anlatıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında araştırma yapıyorsanız bu kitaptan başlamanızı tavsiye etmiyorum. Öncesinde dönemin halet-i ruhiyesini anlatan başka kaynaklardan bir ön inceleme yapılıp, tüm bilgi birikiminizi kullanarak bu kitabı okuduğunuzda aslında Celal Hoca’nın ne demek istediğine ulaşabilirsiniz. Muhteşem bir akademisyen olmasına rağmen maalesef bunun getirdiği yoğun bir dil kullanımı mevcut. Puanım o yüzden 7’de kaldı.

Sabırlı Firuze, bir alıntı ekledi.
21 May 23:30 · Kitabı okuyor

Beraber
Herkes herkesin düşmanıdır, ancak, herkes herkesin bir tarafına da ısınır ve beraber yaşarlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 23)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 23)