Yasee, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

Otobüs...

Dışarda tam "okuldan kaçma havası" var.
Bahar duygularımızı gıdıklıyor. Sadece tabiat değil, yaşama sevinci de çiçek açar böyle günlerde, malum.
Puslu, karamsar kış ayları geride kaldığı için midir nedir, bütün sıkıntılar unutulur, "oh be dünya varmış" der insan, "hayat ne güzelkardeşim..." 

Zülbiye Hanım da böyle düşünüyordu...
62 yaşındaydı.
Aslen Tekirdağlı'dır.
İki çocuk annesi.
Torunu Emre'nin elinden tutmuş, çarşıya çıkmıştı. Çarşı aslında bahane... Bir başka severdi Zülbiye Hanım Emre'yi... Hani "yeri başka" derler ya, öyle. Çok istediği spor ayakkabıyı alacaktı ona... Çünkü torunun bıyıkları terlemeye başlamıştı. Kızlara hava atmasının hem yaşı, hem mevsimi gelmişti... 

Sibel ile Sinem ise, kız kardeşler.
İkisi de su damlası.
Biri 23, öbürü 19'undaydı.
Onlar da aslen Kayserili.
Sibel nişanlıydı.
Kısmetse gelecek ay evlenecekti.
Kısmetse...
Sinem, açık öğretim fakültesinde okuyordu.
Sınavı vardı önceki gün...
Ablacığı onu yalnız bırakmamıştı. Kapıda beklemiş, dua etmişti, zihin açıklığı için...
İyi geçen sınavdan sonra kol kola girmişler, bir yandan yürüyor, bir yandan bıcır bıcır laflıyor, kaynatıyorlardı.
İşte ne bileyim, düğün nasıl olacak, duvak uzun mu olsun kısa mı, hangi bulaşık makinesi alınsa acaba falan...
Ağabeylerinin kulaklarını da çınlatıyorlardı tabii...
O şimdi asker... Afyon'da acemi birliğinde... Zaten düğün tarihi de onun için gelecek aya alınmıştı... Yemin edecek, dağıtım izninde düğüne gelecekti. 

Diyeceksiniz ki, "eeee?" 
E'si şu... Sizin gibi, benim gibi, hayalleri olan, geleceğe dair mutluluk planları yapan, içlerinde mevsimsel mutluluk tomurcukları açan bu sıradan insanlar, evlerine dönemedi önceki akşam...
Çünkü öldürüldüler. 

"Demokratik gösteri haklarını" kullanan kansızlar, belediye otobüsünü ateşe verdi İstanbul'un göbeğinde.
Sonra da yokuştan aşağı ittirdi... Zülbiye Hanım, Sibel ve Sinem, o yokuşun sonundaydı. 

Zülbiye Hanım'ı arka lastiğin altından çıkardılar. Alışveriş torbası elinde... Ama el, vücudunda değil. Kopmuştu. Nasıl sarıldıysa o el o torbaya, bırakmamıştı. Aslında haklı... Kapkaççılardan "illallah" demişti o da, hepimiz gibi... Kaparlar maparlar, neme lazım. Ama İstanbul'un göbeğinde PKK olur mu? Aklına gelmemişti doğrusu...
Emrecik kenarda ağlıyordu. Devlet baba işe yaramamış, Allah baba korumuştu yavruyu... Gözünün önünde babaannesinin cesedi, aklında ömür boyu cevaplarını bulamayacağı sorular... Hastaneye götürüldü Emre...
Sonra itfaiye geldi. Söndürdüler otobüsü. O da ne? Altında iki ceset daha var. Tanımak imkânsız... Kömür. Sağa sola savrulan çantalardan birinden Sinem'in sınav başvuru kağıdı çıktı da, öyle öğrendiler ailesinden öbür kömürün kim olduğunu... 

Peki bu katliam nerede yaşandı? Kötü bir şaka gibi... 
"Gazi" Caddesi'nde. Ama bu insanlar ne şehittir, ne gazi... Olsa olsa Niyazi... 

Neden Niyazi? Son olarak bunu da yazalım, bitirelim... Kızlar toprağa verildi dün. Ne bir belediye başkanı geldi başsağlığına, ne bir milletvekili, ne bir bakan, ne başbakan, ne de AB temsilcisi...
Belli ki, kimse üstüne alınmamış... Bir tek kim geldi biliyor musunuz? İETT Müdürü... Otobüs öldürdü onları çünkü...

Kadın, Yılmaz Özdil (Sayfa 175 - Kırmızı Kedi (PDF))Kadın, Yılmaz Özdil (Sayfa 175 - Kırmızı Kedi (PDF))
Caner Tuncer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
 22 saat önce · Kitabı okudu · 34 günde · 9/10 puan

Türk tarihinin en büyük profesörlerinden biri olan, birçoğunuzun tanıdığı İlber ORTAYLI'nın, Türk tarihinin en büyük dehalarından, önderlerinden biri olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında bir kitap yazmasının tarihimizi anlamak, Paşa'mızı anlamak adına ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum öncelikle.

Kitap; isminden anlaşıldığı gibi sadece Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında değil. İlber Hoca bu eserinde, ATATÜRK'ün o dönem ki silah arkadaşları İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak, Enver Paşa gibi isimler ile ilgili bölümler de oluşturmuş. Aynı zamanda dönemin son padişahları ve halifeleri, sadrazamları ile de ilgili gayet objektif bir biçimde anlatımlara yer vermiş. Kitap bana göre, I.Dünya Savaşı öncesi ve sonrası, II. Dünya savaşı sonrası, dönemin Rusya'sı, İngiltere'si, Yunanistan'ı, yani kısaca 20.yüzyılı meşgul eden önemli diğer olaylar, kişiler ve devletler hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir kaynaktır.

Sıkça faydalandığı kaynak eserleri veyahut kişileri not ederek, 20.yüzyıl dünyasını daha detaylı anlamak isteyen okurlarına da büyük bir nimet sunmuştur İlber Hoca. Meraklıları ve takipçileri için ise merak edilen bir diğer konuya ise şöyle değinmek istiyorum. Anlatımı, söylemleri tıpkı açık oturumlarında, katıldığı programlarda ve röportajlarına benziyor. Kimi zaman öznel düşüncelerini söylemekten kaçınmıyor, mantıklı iğnelemeler yapıyor ve arada bir konudan sapıyor. Son söylediğimi eleştiri düzeyinde söylemedim. Zira İlber Ortaylı gibi büyük bir tarih bilgininin bize her detayı aktarmak istemesi benim için gayet tabiidir.

Okuduğum ilk büyük tarih kapsamlı kitap olmasından kaynaklı olarak anlatımı ve dili okuma ve anlama sürecimi biraz uzattı diyebilirim. Buna rağmen İlber ORTAYLI'nın engin tarih bilgilerinden faydalanmak için o dönemin tüm meraklılarına (ki İlber Hoca'ya göre bütün Türk evlatlarına) önerebileceğim bir eser.

Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
Dün 17:12 · Kitabı okuyor

Enver Paşa iyi bir asker olsa da büyük bir strateji uzmanı,büyük bir kumandan,imparatorluk ordularını yönetecek bir mareşal değildi.Kaldı ki rütbesi de o mertebede değil.Evet Trablusgarb'ta savaşmış,başarılı olmuş,Edirne'yi istirdad etmiş,Makedonya'da komitacı kovalamıştı.Tercüme-i hali başarı ile doluydu,fakat bu,bir imparatorluk ordusunu,Osmanlı tarihinin gördüğü en büyük en kalabalık orduyu başarıyla yönetebileceği anlamına gelmiyordu.Ordunun iaşesi sağlanamadı,konaklamayı düzenlemek konusunda beceriksiz kalındı.Bir milyon askere uygun organizasyon,kışla,sevk edecek demir yolu yoktu ve bu orduyla harbe girip,kışta da bu askerleri Sarıkamış'a sevk etmek zorunda kalındı.Dona dona gittiler,kışlık kıyafeti bile hazırlanamadı.Bu hususta hepsi dondu diye uyduruk bir tarih yazımı da var ki amatörler abartmayı severler.Elbette orada bütün ordu donmuş değildir.18-19 bin kadar Rus kaybı vardı.Donan ordu bunları yapabilir mi?Ama çok sayıda askerin telef olduğu da doğrudur.Deyim yerindeyse,o orduyu ''General Kış'' götürdü.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 107)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 107)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
Dün 16:49 · Kitabı okuyor

Balkanlar'ın kaybedilişi hazmedilememiştir.Hatta Atatürk'ün kitapları arasındaki notlarında,Balkanlar ve bazı yerler için ''tekrar bize dönecektir'' mealinde notlar vardır.Kuzey Yunanistan,Batı Trakya,Güney Bulgaristan ve Makedonya Türklüğün hazmedebileceği kayıplar değildi ve imparatorluk toprakları değil Rumeli'deki ana vatan toprakları şeklinde görülüyordu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 93)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 93)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
 Dün 16:42 · Kitabı okuyor

İtalya'nın Trablusgarb'a saldırısında kabine ne kadar gaflet içindeyse,diplamasi bilmediği,istihbarat hizmetleri iyi gitmediği için,aynı durum Balkanlar'da da tekrarlanmıştır.Bu arada ikinci bir zaaf,maalesef donanmanın çok ihmal edilmiş olmasıydı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 89)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 89)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
Dün 16:36 · Kitabı okuyor

...teşkilatçılık Türk subayının vasfıdır.Türk askeri nereye giderse orayı teşkilatlandırır.Telegram(telgraf)yaygın bir şekilde kullanılır,kaldı ki 1840'lardan beri telgraf sistemini en çok biz tatbik edip geliştirmişizdir.Rusya telefonu kullanmış,biz ise telegram sistemini kullanmışızdır.Telegram ile saraya kadar ulaşırsın ama cephanen gelmez,yiyeceğin gelmez,iaşen gelmez.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 86)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 86)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
Dün 16:27 · Kitabı okuyor

Bizde ise,tabiri caizse,''odun olsun ,bizden olsun ''denilir.Bütün partiler ,bütün görüşler için bunun böyle olduğunu yaşadığımız hayat içinde görürsünüz.Bu kaçınılmaz bir hastalık olarak girmiştir ve bunun temelleri ittihatçı davranışında,misyonunda yatar.Bunun aşılması son derece zordur.Çünkü Türk cemiyetinin terbiyesi maalesef bir ölçüde bu ittihatçı modeline dayanır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 62)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 62)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
Dün 16:18 · Kitabı okuyor

Kim ne derse desin,Türklerin önde gelen önderleri,yöneticileri,yönetici vasfa sahip olanları asker saflarından çıkmıştır.Mustafa Kemal Atatürk de yani Mustafa Kemal Bey,sonra Mustafa Kemal Paşa da kurmay eğitimden geçmiştir.Mimar Sinan da askerdir;19.asrın haritacıları,16.asır gibi 19.asır gibi coğrafyacıları da,ressamlar ve Batı müziğini getirenlerde bu saflardan çıkar.Modern tıp,veterinerlik,mühendislik orduda 18.asrın reformları gereği olarak çıkmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 47)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 47)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
Dün 16:13 · Kitabı okuyor

Atatürk'ün ham baba hem de anne tarafından dedeleri birkaç kuşak öncesine kadar bellidir ve isim isim bilinir.Aslen Türk köyü olan bugünkü Makedonya'nın Kocacık köyündendir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 26)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 26)
Talha ACAR, bir alıntı ekledi.
Dün 11:52

Mondros sonrasında Mustafa Kemal'e, henüz İstanbul'a yeni gelmişlerken yaveri İtilaf Devletlerinin donanmalarını kast ederek "Paşam, gelmişler" demişti. İstanbul limanı yabancılar ile doluydu. İşte o gün mavi göğün altında, masmavi Marmara'ya bakarak, "Geldikleri gibi giderler" dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 166 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 166 - Kronik)