Giriş Yap
176 syf.
·
Puan vermedi
Milli mücadele yıllarında daha 15 yaşındayken hiç tanımadığı bir adamla evlendirilir Şerife. Kastamonu'nun köylerinden birinde cepheye durmadan askerler giderken sıra Şerife'nin kocasına gelir ve birdaha geri dönemez. Genç yaşında dul kalan Şerife, birkaç yıl sonra savaştan gazi olarak dönmüş, tek bacağı olmayan, az gören ve duymakta sorun yaşayan Yusuf ile evlenir. Savaş zamanı yüzünden yoklukla savaşan halk birde bulaşıcı hastalığa maruz kalır. Bu sırada Şerife ve Yusuf'un bir kızı olur. Hastalık yüzünden annelerini kaybeden bebekleri emzirerek süt annesi olan Şerife'ye köylü artık Şerife bacı demeye başlar. Cepheye cephane gitmesi gerekmektedir ve her aileden bir kişi seçilir. Şerife'de evde gideceği tek kişinin olmasının verdiği gururla kundaktaki bebeğini alıp yollara düşer. Her şey vatan içindir. Yeter ki vatan sağolsun. İstiklal yolunda gururla kendini öne atan vatan için elinden geleni yapan bir kadındır Şerife Bacı. Milli mücadele yıllarında halkın çektiği sıkıntılara rağmen vatan için varını yoğunu verdiği her şeyi göze aldığını birkez daha başka kitaptan okumak göğsümüzü kabartıyor. Savaş yıllarının görünmez kahramanları kadınların yaptığı fedakarlıklar ve cesurca kendilerini öne atmalarını okuyoruz. Ülkemizin bugüne ne zorluklarka geldiğini, o yıllarda bizler için ne mücadeler verildiğini okurken duygusallaşmamak elde değil. Büyük küçük herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.
Şerife Bacı
9.5/10 · 15 okunma
Reklam
Bilindiği gibi batıda, ilk defa Orhan Gazi'nin isminde Gürhan'ın kardeşinin ismini, yani Oğuz'un amcalarından birisini görüyoruz. Bunu da, Uzakdoğu'daki devlet anlayışının Kayılar tarafından Asya'ya getirilmiş olmasıyla izah edebiliriz.
Asya Tarihi, Zeki Velidi ToganSayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Tek arzum, emelim vatanda vahdet Çalışır, didinir, ederim gayret Son durak, son rütbe ya bir şehadet Ya gazi olurum" diyene kurban.
176 syf.
·
10 günde
·
8/10 puan
Türk kadınları
Vatanın nasıl zorluklarla kurtulduğunu okuyacağınız romanımızı öncelikle ilk, orta okulların ve tüm kitap severlerin severek okuyacağını umuyorum. Dönemin şartlarında kız çocuklarına hiç fırsat verilmiyordu. Kizlar okula bile gönderilmiyor , Evlenecek yaşa gelince de iyi bilinen bir aile çocuğu ile evlendiriliyor du. İlk eşini ne yazık ki şehit veren Şerife ailesinin evine dönmemişti. Bir müddet sonra çevre baskısı ile ikinci evliliğini yine sorgusuz sualsiz gazi olan köylüsü ile çocukların olur bu dünya tek başına çekilmez diye yapılmıştı. Ve zaman ona iyi gelmiş ve nur topu gibi bir kızı olmuştu. Ama savaş şartlarından dolayı görev ona düşüyordu. Kağnısı ile vatana olan borcunu ödeyecekti. 1000kitap.com/muharremkasitoglu 'nun eşsiz vatanımız için yazdığı bu roman başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet, tüm gazi ve şehitlerimize bur borç olarak 1000kitap.com/pozitifyayinlari 'ndan çıkmıştır.
Şerife Bacı
9.5/10 · 15 okunma
Reklam
Damıtılmış Asırlar
Ve anladım ki; yalnızlığın sonu yok, Ana rahminden mezara, Bu duvarların bir bitişi, Kalorifer petekleri dertli, -yine gazı kesmişler, Gün aydı, yarı geceden, Uykusuzluk konyak etkisi bıraktı, Ruhum tel kırdı kendi içinde, Zincire vurulmuş Prometheus, Börklüceli Mustafa ve Bedrettin, Asırlardan damıtarak gelir bize...
2 yorumun tümünü gör
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42