• * Ne kadar iyi olursa olsun verdiğin fazla değer ve gösterdiğin fazla tevazu her insanı kötü yapacaktır. Bu yüzden insanlara verdiğin değeri tümüyle gösterme, hatta onlardan bir sır gibi sakla. Ibn-i Haldun'un şu sözünü de unutma: "Fazla tevazunun sonu, vasat adamdan nasihat dinlemektir."
  * Her işini Allah'a bırak. Olsun diye çırpınma. Olmayanda vardır hayır ve sabrettiğinde Rabb'in sana o hayrı gösterip, önünde beklediğin kapılardan çok daha güzelini açacaktır.
  * Hiçbir şeyin üzerinde çok düşünme. Eninde sonunda zarardan başka bir şey elde edemeyeceksin. Bu hayat, bir nefesten ibaret. Düşüneceğin tek şey bu olsun.
  * Mesafeni iyi ayarla. Senin için en büyük kalkan bu olacaktır.
  * Beklentini sıfırla, çünkü hiçbir şey umduğun anda olmayacak. Üzüleceksin, yapma.
  * Cevabının yalnızca "evet" veya "hayır" olacağı sorularda kararsızsan cevap mutlaka "hayır"dır.
  * Kınadığın şeyi kendin yaşamadan ölmezsin. Bunu hep hatırla, hep hatırlat.
  * Sabırla ve kararlılıkla besle ruhunu. Bu sana çok şey kazandırdı, çok şey kazandıracak. * En çok insanlığa önem ver. Lügatında "Tebrik ederim", "Teşekkür ederim", "Özür dilerim", "Geçmiş olsun", "Başın sağ olsun" olmayan insanları hayatından çıkar. Sana ve yaşadıklarına saygısı olmayana saygı gösterme. Bu, kendine olan saygını artıracak ve seni huzura taşıyacaktır.
  * Başarısızlıklara tecrübe olarak bak. Tecrüben senin en iyi öğretmenin olacak ve seni mutlaka bir gün başarıya ulaştıracak.
  * Dil öğren. Bir değil birden fazlasını hem de. Araştır, keşfet. Dışarıda bambaşka bir dünya var. Ufkunu genişlet.
  * SANA YÖN VERILMESINE ASLA IZIN VERME!
  * Belli bir yaşa gelmiş kimse değişmeyecek. Çabaladığına değmeyecek. Uğraşma.
  * Kendini sev. Sevmiyorsan da kimseye belli etme ve kendini sevmeye çalış. Sevilmenin ve saygı görmenin ilk kuralı budur, unutma.
  * Her zaman şunu hatırlayarak yaşa:
  En değerli sensin!
  En değerli sensin!
  En değerli sensin!

  #kendimenot #geceyenot