Aile hayatında herhangi bir girişimde bulunmak için ya eşyalar arasında tam bir geçimsizlik ya da sevgiye dayalı bir anlaşma gereklidir.
“Hasmınla iyi geçinmeye bak, ta ki seni düşmanlık kılıcıyla biçmesin / Dostlarınla geçimsizlik yapma, ta ki senden sonra düşmanla dost olmasın.”
Dostlarınla geçimsizlik yapma ta ki senden sonra düşmanla dost olmasın !
Aile hayatında herhangi bir girişimde bulunmak için ya eşler arasında tam bir geçimsizlik ya da sevgiye dayalı bir anlaşma gereklidir.
Sayfa 959Kitabı okudu
Ne var ki babasiyle hiçbir konuda anlaşamaz. Çünkü babası, onyedinci yüzyılın koyu ve doğulu ortaçağında yaşarken, oğlu tam çağının ileri görüşlü bir aydınıdır. Babası abdestsiz yere basmaz, oğlu kafayı çekmeden yatağa girmez. Ne var ki baba-oğul arasındaki bu anlaşmazlık çok sessiz geçer, hiçbir zaman aralarında çatışma olmaz. Babanın yenilecek parası oldukça da bu böylece sürüp gidecek, «Sünnet-i şerif» üzere sakal bırakmış hoca efendi ile, içkiye düşkün kalender-meşreb oğlu arasında hiçbir geçimsizlik olmıyacaktır.
Bir kadın bir imzayla vatandaş, bir imzayla eş olur... Kiminin babası gebeş, kocası da leş olur. Kaçmayı bilmeyene ölüm tebelleş olur. Boşanmak sultanlıktır, özgürlüğe eş olur. Kara kaplı defterlere geçtik Ülker adını, Yetkimize dayanıp mağdur ettik kadını, Kendi seçmiş babasının daha leş damadını Şiddetli geçimsizlik derler kadın dövmenin adını. Ömür dediğiniz şey, uzun bir darp raporu. Kader denen kederler hep devletten ötürü, Bunu yüksek söylersen polis alıp götürü... Allah'a sevk edilir zalim kulların yükü. Aşık Serumi der ki: Boşayın ey hâkimler! Babasının dilinde; yıllardır “eller ne der?” Kocası da öğrenmiş, affa uğrar caniler, Boşansın da sokakta rahat yürüsün Ülker.
Sayfa 103 - Everest Yayınları
Bak, ne işler açmış yurtdaşların başına Geçimsizlik, neler etmiş zavallılara.
Hasmınla iyi geçinmeye bak, ta ki seni düşmanlık kılıcıyla biçmesin, Dostlarınla geçimsizlik yapma, ta ki senden sonra düşmanla dost olmayasın.
Erkeklerle kadınlar eskiden beri aralarında ebedi bir beyin uyuşmazlığı meselesiyle yorgundurlar. Tabiatın kilit ve anahtar gibi birbirini tamamlamak için yarattığı bu çift arasındaki geçimsizlik nedir?
Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okuyor
416 syf.
·
Puan vermedi
·
10 günde okudu
Kitaptan alıntıdır: Yaptığımız her şeyin yalnızlık korkusundan yapıldığı doğru mu? Hayatımızın sonunda pişmanlık duyacağımız her şeyden vazgeçmemiz bu yüzden mi? Düşündüklerimizin bu kadar nadiren söylememizin nedeni bu mu? Yoksa niye bütün o şiddetli geçimsizlik çekilen evliliklere, yalancı arkadaşlıklara, can sıkıcı doğum günü yemeklerine tutunup kalıyoruz ki? Bütün bunlardan vazgeçseydik, sinsice gelişen şantaja bir son verebilseydik ve kendimize tutunsaydık, ne olurdu? Bastırılmış arzularımızın ve onların tutsaklaştırılmasına duyduğumuz öfkenin bir fıskiye gibi fışkırmasana izin verseydik? Çünkü korkulan yalnızlığın temelinde ne vardır aslında? Söylenmeyen sitemlerin sessizliği mi? Evlilik yalanlarının ve dostane yarı gerçeklerin mayın tarlasından soluğunu tutarak görünmeden geçmek için duyulan zorunluluğun olmaması mı? Yemek yerken karşımızda kimsenin oturmaması özgürlüğü mü? Yaylım ateşi gibi süren buluşmalar kesildiğinde önümüzde açılan zamanın bolluğu mu? Bunlar harika şeyler değil mi? Cennetsi bir durum? Öyleyse neden korkuyoruz bunlardan? Nesnesini düşünmediğimiz için var olan bir korku mu duyuyoruz sonunda? Düşüncesiz ana-babalar, öğretmenler ve papazlar tarafından kafamıza sokulmuş bir korku? Özgürlüğümüzün ne kadar büyüdüğünü görselerdi başkalarının bize imrenmeyeceklerinden nasıl bu kadar emin olabiliyoruz?
Lizbon'a Gece Treni
Lizbon'a Gece TreniPascal Mercier · Sia Yayınevi · 20211.204 okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.