Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 09:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

... Ertuğrul Gazi tarafından böylesine bir hürmetle anılan mürşidin (Şeyh Edebali'nin) damadı ve beyi Osman Gazi'ye vasiyetine gelelim. Bu vasiyet (ya da öğüt) aynı zamanda, yüreklere, "devlet-i ebed müddet" aşkını ilham edip o aşkta muazzam bir imparatorluk inşa eden dinanizmin de kaynağıdır.

"Ey oğul, beysin" diye başlıyor, Şeyh Edebali:
"Bundan sonra öfke bize, uysallık sana."
"Güceniklik bize, gönül almak sana."
"Suçlamak bize, katlanmak sana."
"Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görmek sana."
"Geçimsizlik bize, çatışmalar, uyuşmazlıklar bize, adalet sana."
"Kötü söz, şom ağız, haksız yorum bize, bağışlama sana."
"Ey oğul! Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz."
"Şunu da unutma: İnsanı yasat ki, devlet yaşasın!"
"Ey oğul, yükün ağır, işin çetin, gücün kula bağlı."
"Allah yardımcın olsun."

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 40)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 40)
Ulaş Can, bir alıntı ekledi.
27 Şub 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzun yazıları okumak istemiyor artık insanlar; olabildiğince kısa olsun, ama mümkün mertebe çok şeyi anlatsın istiyor. Fakat bunu yaparken, yani ancak sayfalar dolusu yazıyla anlatabileceğini bir, iki, bilemedin üç cümleye sıkıştırırken yazar; elinden geldiğince de basit ve anlaşılır olsun istiyor.
Cümlelerin sonunu beklemek istemiyor artık insanlar; her ne diyecekse karşısındaki kişi, bir an önce desin ve sussun istiyor. Bu yüzden de, faraza birazcık uzatırsa konuşmasını; kaldırarak havaya ellerini ve de değişik vücut devinimleri sergileyerek, "lakin" diyor, sıra bende demek istiyor, bölüyor sözünü.
Çabucak sıkılıyor artık insanlar; bir televizyon kanalında, bir radyo istasyonunda sebat edemiyor. Aynı anda her şeyi izlemek, her şeyi dinlemek istiyor ama; hiçbirini izleyememiş, hiçbirini dinleyememiş oluyor. Vaktini harcadığı, tuşları aşındırdığı ile kalıyor.
Yemek kısa sürsün istiyor, mümkünse ayaküstü olsun. Uykuya zaman ayırmasın, yalnız gözünü dinlendirsin. Yolculuk hemen bitsin, yollar hızdan görünmesin. Misafir derhal gitsin, ortalığı dağıtıp kirletmesin. Çocuk gayrı büyüsün, eli ekmek tutsun.

Uzun birliktelikler de istemiyor artık insanlar! Şiddetli geçimsizlik var, boşansın. Dünya görüşlerimiz uyuşmuyor, yüzüğü atsın. Mesajıma geç cevap yazdın, ayrılsın istiyor. Uzlaşmak değil, benim dediğim olsun. Farklılıklar değil, sen de bana benze. Anlayış değil, ben buna gelemem diyor.

A insandan sıkıldım, biraz da B insandan sıkılayım...
Üzerime gelmesin, üzerine gitmeyeyim...
Ben ne istediğimi bilmiyorum, ama sen onu ver...
Ben ne istemediğimi bilmiyorum, ama sen onu yapma...
İşime gelmiyor ama, ok. Umurumda değil ama, kib.

Rüya Ağacı, Ulaş CanRüya Ağacı, Ulaş Can
Muhtar, bir alıntı ekledi.
27 Oca 15:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aile hayatında herhangi bir girişimde bulunmak icin ya eşler arasında tam bir geçimsizlik ya da sevgiye dayalı bir anlaşma gereklidir. Eşler arasındaki iliskilerin belirli olmadığı ve ortada ne bir geçimsizliğin, ne de anlaşmanın bulunmadığı zaman ise hiçbir ise yaramaz. Pek çok aile sırf aralarında ne tam bir geçimsizlik, ne de bir anlaşma olmadığı için eşlerin her ikisinin de nefret ettiği eski yerlerinde yıllarca kalır.

Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 960 - İş Bankası Kültür Yayınları)Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 960 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Soner, bir alıntı ekledi.
 19 Oca 00:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En ateşli sevişme
O konuşadursun,aklıma çok hoş bir anı geldi.En güzel ,en ateşli sevişmemizi boşandıktan sonra yaşadığımızı hatırladım.Henüz 1 yıl olmamıştı evleneli ama ikimizde özgür kalmak istiyorduk ,evlilik hayatı Karabasan gibi boğuyordu ikimizide .Bu yüzden mahkemede iki tarafın avukatı da “şiddetli geçimsizlik “gerekçesiyle ,anlaşarak ayrılmak istediğimizi söyledi.Karı-koca olarak girdiğimiz adliye binasından ,iki bekar -iki dul olarak çıktığımızda ılık bir bahar güneşi ısıtıyordu ortalığı.....sonra ne oldu bilmiyorum lokantadan çıkıp ona bıraktığım eve gittik ,eşyalarımı almış olduğum ve artık görmeyeceğim bu evde ,kendimizi sabırsızlıkla yatağa attık,daha önce hiç yaşamadığımız bir tutkuyla Arzu’yla birbirimizin gövdesinden alınacak hazzın en yüksek noktalarına yükseldik,uçtuk ,dağ doruklarına tırmandık ,o doruklardan kendimizi boşluğa fırlattık,deniz diplerine dalıp çıktık,gökkuşağının altından geçtik ..

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 77 - DK)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 77 - DK)
Çı₺Kırıldım, bir alıntı ekledi.
 16 Oca 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sinir sistemi bozuldu mu, organizmadaki işlemede kimya alışverişi, anyon katyon dengesi de kaybolur. Devamlı sinirlilik, kanser, böbrek, karaciğer ve pankreas rahatsızlıklarını ortaya çıkarır.


Bunun başlıca sebepleri: Huzursuzluk, kiminle olursa olsun devamlı geçimsizlik, kazanç sıkıntısı, haset, kıskançlık, fena beslenme, haram ve yasak gıdalar, kumar, içki, uykusuzluk ve inançsızlıktır!

Yazıklar Çıkmazı, Üstün İnanç (Sayfa 88 - undefined)Yazıklar Çıkmazı, Üstün İnanç (Sayfa 88 - undefined)
Emine Karaca, Mandalina Çekirdeği'yi inceledi.
01 Oca 16:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum
#zekeriyefiloğlu
#mandalinaçekirdeği
İstanbulda şiddetli geçimsizlik dolayısı ile ayrıldığı annesi ve bir erkek kardeşi ile dedesinin evine sığınmak zorunda kalan Aybüke.
Dedeleri dayıları ve teyzeleri ile birlikte yaşayan ayüke daha küçüktü ilk okul 5. sınıfa kadar okuyabildi. Bu arada babasını da görmek istiyordu hafta sonları gidiyordu babası evlenmişti Melek adında bir üvey annesi vardı ama hiç üvey annelik yapmamış kızı gibi sevmişti onu.
Evde nüfusun kalabalık olmasından dolayı Aybüke okulu bırakıp çalışmak istedi artık genç bir kızdı. Aileye katkı sağlamak dedesine yük olmak istemiyordu.
Çalışmaya başlayınca evde olan sorunlar bitmedi Aybüke bu sorunlardan kaçış olarak evlenmeyi istedi.
Aybükenin evlenmek istemesinin asıl nedeni neydi?
İş yerinde birilerinin vasıtası ile biriyle tanıştı konuşmaya başladı ama adamın uygunsuz hareketleri dolayısıyla ayrıldı. Bu arada da annesinin teyzesi hollandadan bir akrabalarının ona talip çıktığını söyledi.
Komşuları Ayselin erkek kardeşi Metin ilk aşkıydı ama onunla da olmadı.
Hollandalı Murat'a da kanı ısındı dış görününe önem verip ona aşık oldu. Bir tarafı olmaz dediği halde dedesinin de isteği üzerine evlendi.
Murat ile evlenmeyi neden istemedi?
Murat ile evlendi evden kaçış olarak bunu seçti fakat sorunlar bitmedi bir haftalıkken şiddetle karşılaştı. Ama yine de sabretti devam etti hollandaya gitti. Orada da çok acılar çekti.
Onca acının içinde hayata tutunması içindi sanki allah ona Bengisuyu verdi Muratın armağanıydı ona.
Kızının varlığı Murat'ı değiştirdi mi?
Hollanda vatandaşı olmuştu artık Aybüke orada kaldı. Hayata tutundu kızı için yaşadı.
Ama tüm yaşadıklarına değdi Bengusu okudu ve onu son günlerinde mutlu etmeyi başardı.
Aybüke ve Metinin yolları sonunda birleşecek mi nerede?
Kitabın devamı ve soruların cevabı yazarımız Zekeriya Efiloğlu'nun harika kitabı mandalina çekirdeğinde. Kitabın bazı yerinde üzüldüm bu kadar da olamaz dedim. Ama bazen de kızdım bir kadın o kadar yaşanmışlıklarından ders alıp hayatına yol vermez mi dedim bu kadar mı zayıfız biz kadınlar. Hayatımız bir sınav allahım sınavı kolay geçenlerden eylesin diyorum...

Namütenâhi, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Dünyadışı bir uygarlıkla ilişki kurmanın, yeryuvarlağında yaşayan topluluklar arasında yeni bir geçimsizlik kaynağı oluşturmayacağı konusunda kim güvence verebilir?"

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 72)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 72)
salih, bir alıntı ekledi.
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

İlk eşiyle şiddetli geçimsizlik yaşan ve boşanıp Suriyeli bir kadınla evlenen Ömer'in hikayesi. Ömer, 36 yaşında asgari ücretle çalışan, lise mezunu bir güvenlik görevlisi. İlk eşiyle 2010 yılında görücü usulüyle evlenmiş akrabalık bağı yok. Ancak 6 ay sonra boşanmış, sebep şiddetli geçimsizlik, aileler arası problemler. Sonra Suriyeli bir aile ile tanışmış. Kız 24 yaşında imiş. Aile önce bu evliliği reddetmiş. Daha sonra ısrar edince Suriyeli aile teklifi kabul etmiş. Her iki tarafın birbirini daha iyi tanıyabilmesi için 2 ay nişanlı kalmışlar. 10 bin liralık altınla (bu mehir kabul edilmiş) kız istenmiş, nikah Suriyeli ailenin usullerine göre yapılmış, önce dini, sonra resmi nikah. Bir tane çocukları var şuan. Ömer'e "Niçin Suriyeli biriyle evlendin?" diye sorduğumuz zaman şöyle cevaplıyor:

Urfalılardan çok çektim, birinci eşimin ailesi para ve altınlarıma el koyup geri vermediler, ben de " Urfa'nın suyunu içmiş biriyle daha da evlenmem" diye kendime söz verdim, o nedenle yabancı birine yöneldim. Ayrıca Suriyeli kadınlar, erkeklerine daha iyi davranıyor, eve gelince beni sanki yeni görmüş gibi karşılıyor, sabah kalktığımda kahvemi hazırlıyor, çok memnunum kusursuz adeta.

Türkiye'deki Suriyeliler, Mahmut Kaya (Sayfa 95 - Hiper Yayıncılık)Türkiye'deki Suriyeliler, Mahmut Kaya (Sayfa 95 - Hiper Yayıncılık)
Haree, bir alıntı ekledi.
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Geçimsizlik nedeniyle boşanan veya boşanmaya karar veren eşlerin çoğunluğu geçimsizliği tanımlayamadıkları gibi, doğru dürüst, somut bir geçimsizlik örneği de gösteremezler. 1 yıldan 30 yıla kadar süren evlilikleri yıkan geçimsizlik ortak bir sözcükle anlatılır: "Anlaşamıyoruz". Anlaşma bir iletişim sorunudur. Evlilik, kaynakla alıcının sürekli olarak yer değiştirdiği bir iletişim grubudur. Sağlıklı iletişim için gerekli olan bütün temel ilkeler, kurallar öneriler evlilik için gereklidir. İnsanların mutluluğu, çocukların, gençlerin sağlıklı yetişmesi aile iletişiminin sağlıklı olmasına bağlıdır.

Stres, Özcan Köknel (Sayfa 44)Stres, Özcan Köknel (Sayfa 44)