Giriş Yap
250 syf.
·
8 günde okudu
·
Puan vermedi
Boşluk” ilk satırından son satırlarına kadar tek kelimeyle “hakikat” romanı. İlk defa Ahmed Günbay Yıldız Romanı okudum. Karakterler,duygu yoğunluğu ,olay örgüsü sebebiyle fazlasıyla akıcı bir roman. Bir solukta okuyacağınız fakat etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir eser. Günümüz gençliğine tavsiye edebileceğim en güzel kitaplardan biri diye düşünüyorum. Olay Cihan adında bir gencin daha gençliğin baharında ,inanç tohumları yeşerirken ,namaz kılıp hayatı anlamlandırmaya çalışırken ,Sevdiği Doktor Vedat abisini kendisine rol model almışken ,babası tarafından (yaftalanıp ,çağ dışı ,gerici bulunup)eğitim görmek üzere yurt dışına gönderilir. Eğitimini tamamlayıp Doktor olur fakat ,merhamet ve inancın eksikliğiyle ecnebi toprakların kültürüyle bambaşka bir cihana dönüşür. Sabırsız ,ukala, inançsız, havalı bir insan olur. Amcasının kızı İsmetin nişanlısı Ebruya aşık olur.Gizlice evlenirler,Şahin adında bir de çocukları olur fakat şiddetli geçimsizlik ve Cihanın kıskanç davranışlarından dolayı boşanırlar. Cihan İsmetin düşmanlığını kazanır bu vesile ile Daha sonra boşanmalarının ardından Ebru tekrar İsmet ile evlenir. Fakat iki aile arasındaki husumetler hiç eksik olmaz. Cihan defalarca Hapisaneye girip çıkar. Sonunda bulunduğu şehirden ailesinden sürgün cezası sebebiyle ayrılmak zorunda kalır. Oğlunu alır uzak bir kasabada kendini dinleme ve bulma imkanı bulur ,içine dönüp yıllar önce içinde filizlenen inanç tohumlarını hatırlar ve dinini yaşamaya başlar. Daha sonra yıllar önce örtüsünü gerici bulduğu için halasının kızı tarafından reddedilen Tuba ile karşılaşır. Tuba o kasabada öğretmenlik yapar. Cihan’ın değişimi Tubayı çok etkiler ve evlenirler. Cihan oğlu Şahin ve Tuba ile mutlu bir evlilik yaşarken bulunduğu kasabada Doktorluk görevini yeniden icra etmeye başlar.Mutlu evlilikleri uzun sürmez ,devamını okumanızı tavsiye ederim.:)) Fazlasıyla spoiler verdiğimi düşünüyorum Sonunun böyle bitmesi beni üzse de ,Ölümün inanan ve takva sahibi bir kul için bitiş değil başlangıç olduğuna sığınarak,Mücahitlik makamına erişen Cihan için Sevinmeden edemiyorum. Son sözler ile bitirmek istiyorum. "Kör zihniyet bulandırdı,tertemiz dünyamızı, Bizi bize düşürenler,seyreder kavgamızı. Bütün hakimler toplansa ,göremez davamızı, Yarın kıyamet gününde,şikayet Mevla’mıza”•••
Boşluk
7.9/10 · 2.614 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Öfke ve onun kaçınılmaz sonuçlarından biri olan şiddetten en ağır darbeleri aileler alıyor. Eşler ve aileler arasındaki geçimsizlik bir yana dursun, iyi bir aile ortamında yetişmesi ve gelişmesi gereken çocuklar, aile problemlerinden ve boşanmalardan en çok zarar gören taraf olmaktadır. "Makalemden Dökülenler"- İrfan AYDIN
Alttaki arapçası
Aile yuvası bireysel sorumluluk dışında farklı sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Evlilikle birlikte eşler iyi ve kötü günlerinde birbirlerinin yanında olmak zorundadırlar. Çünkü evliliğe adım atmak bir bütün olmak demektir. Hastalıkta, sağlıkta, sevinçte ve hüzünde eşler birbirinin yanında olmalıdırlar. Hayatı paylaşmalıdırlar. Paylaşmanın sağlıklı olabilmesi için ilk iş, eşlerin birbirini doğru tanımalarıdır. Eşler, birbirlerinin kişilik özelliklerini, yeteneklerini, güçlü ve zayıf yanlarını öğrenmeli ve başta birbirlerini olduğu gibi kabul etmelidirler. Daha önce yerleşmiş yanlış tavırların zorlama, baskı ile değiştirilmesi zordur. Anlayış ve sabır ile tavırlarda güzelleşme sağlanabilir. Günümüzde faydacı bakış açısıyla yetişmiş gönül zenginliğini kazanamamış bireyler, aile ortamında kolayca gergin, tahammülsüz, geçimsiz bir eşe dönüşebilmektedir. Bu kişilerin kurduğu aileler, kısa sürede geçimsizlik girdabı içine düşebilmekte ve şiddetli geçimsizlik nedeniyle kolayca boşanma yoluna gidebilmektedirler. Oysa aile yuvası paylaşma, özveri, sevgi ile huzur ve mutluluğu sürekli kılabilir. منزل العائلة يحمل معه مسؤوليات مختلفة إلى جانب المسؤولية الفردية. مع الزواج ، يجب أن يكون الزوجان مع بعضهما البعض في السراء والضراء. لأن الدخول في الزواج يعني أن تصبح واحدًا. يجب أن يكون الزوجان مع بعضهما البعض في المرض والصحة والفرح والحزن. يجب عليهم مشاركة الحياة. من أجل أن تكون المشاركة صحية ، فإن أول شيء يجب فعله هو أن يعرف الزوجان بعضهما البعض بشكل صحيح. يجب أن يتعلم الزوجان السمات الشخصية والقدرات ونقاط القوة والضعف لكل منهما ، ويجب أن يتقبل كل منهما الآخر كما هو. من الصعب تغيير المواقف الخاطئة السابقة بالإكراه والضغط. مع التفاهم والصبر ، يمكن تحسين المواقف. اليوم ، يمكن للأفراد الذين نشأوا بمنظور نفعي ، والذين لم يكتسبوا ثراء قلوبهم ، أن يتحولوا بسهولة إلى زوجة متوترة وغير متسامحة وبغيضة في البيئة الأسرية. يمكن للعائلات التي أنشأها هؤلاء الأشخاص أن تقع في دوامة من عدم التوافق في وقت قصير ويمكنهم بسهولة الذهاب إلى الطلاق بسبب عدم التوافق الشديد. ومع ذلك ، يمكن للمنزل العائلي أن يجعل السلام والسعادة دائمًا من خلال المشاركة والتضحية بالنفس والحب.
Aşkın mahiyeti
Benzerlikler ne kadar çoksa, birleşme o kadar büyük, sevgi o ölçüde sağlam olur. Bunu anlamak için kişisel olarak bakmak yeterlidir. Bunu Allah'ın Elçisi'nin şu sözü de yeterince açıklığa kavuşturmaktadır: "Ruhlar askere alınmış bir ordudur. Orduyu oluşturan askerler birbiriyle tanışıyorlarsa aralarında iyi geçim olur; birbiriyle hiç tanışmıyorlarsa aralarında geçimsizlik ve uyuşmazlık sürer."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Geçimsizlik nedeniyle açılan bütün boşanma davalarında uygulanan kural aynı olsa bile, mahkeme önüne getirilen ve geçimsizlik nedenine dayanan her davanın diğer bütün davalardan ayrı somut ve özel niteliği vardır. İşte hukuki muhakemeyi zorlaştıran, hâkimin işini güçleştiren temel sorun da budur.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
99
986 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14