Mehmet Işık, bir alıntı ekledi.
 02 May 15:28

Adaletsizliğin sonu hizipleşmeler, geçimsizlik ve iki yana da öldürücü zarar veren çatışmalardır. Oysa adalet, düşüncelerin birliğini ve sevgiyi getirir.

Devlet, Platon (Sayfa 40)Devlet, Platon (Sayfa 40)
Leyla Adige, bir alıntı ekledi.
01 May 19:11 · İnceledi

“Düşünün ki bir hokey maçında bile bir gol atıldığında bunu bir siyasi zafer gibi gören ve bundan kendi sosyal düzenlerinin üstünlüğü sonucunu çıkaran güçler harekete geçtiği zaman, ne çelişkilerin, kıskançlıkların ortaya çıkacağını, çekememezlik ve çekişmelerin olacağını çok iyi biliyorduk. Gezegenimizin gerçeklerini malesef çok iyi biliyoruz. Dünya dışı bir uygarlıkla ilişki kurulduğu zaman, bunun, yeryüzünde yaşayan insanlar arasında yeni bir iç savaş, yeni bir geçimsizlik sebebi olmayacağını kim iddia edebilir?

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 65 - Ötüken)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 65 - Ötüken)
Ayşe Çiçek, bir alıntı ekledi.
13 Nis 17:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sefil para! Hemen çıktın mı ortaya? Dostluğun ellerini kirletmeye ve seni hor gören iki adamın hayatlarını zehirlemeye hemen başladın mı? Bu yeni doğan kardeşlik yuvasına geçimsizlik kundağını sokmak, insanlar arasındaki münasebetlerde ilk ve son şart olduğunu ve elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını isbat etmek mi istiyorsun? Bayağı bir kafanın çirkef keşfi! Adalet rolü oynayan ihanet!

Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 81 - Varlık Yayınları)Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 81 - Varlık Yayınları)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
29 Mar 21:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçimsizlik başladı mı, gecenin derinliğine düşer insan yığını...

Arzu, Elfriede JelinekArzu, Elfriede Jelinek
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 09:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

... Ertuğrul Gazi tarafından böylesine bir hürmetle anılan mürşidin (Şeyh Edebali'nin) damadı ve beyi Osman Gazi'ye vasiyetine gelelim. Bu vasiyet (ya da öğüt) aynı zamanda, yüreklere, "devlet-i ebed müddet" aşkını ilham edip o aşkta muazzam bir imparatorluk inşa eden dinanizmin de kaynağıdır.

"Ey oğul, beysin" diye başlıyor, Şeyh Edebali:
"Bundan sonra öfke bize, uysallık sana."
"Güceniklik bize, gönül almak sana."
"Suçlamak bize, katlanmak sana."
"Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görmek sana."
"Geçimsizlik bize, çatışmalar, uyuşmazlıklar bize, adalet sana."
"Kötü söz, şom ağız, haksız yorum bize, bağışlama sana."
"Ey oğul! Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz."
"Şunu da unutma: İnsanı yasat ki, devlet yaşasın!"
"Ey oğul, yükün ağır, işin çetin, gücün kula bağlı."
"Allah yardımcın olsun."

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 40)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 40)
Ulaş Can, bir alıntı ekledi.
27 Şub 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzun yazıları okumak istemiyor artık insanlar; olabildiğince kısa olsun, ama mümkün mertebe çok şeyi anlatsın istiyor. Fakat bunu yaparken, yani ancak sayfalar dolusu yazıyla anlatabileceğini bir, iki, bilemedin üç cümleye sıkıştırırken yazar; elinden geldiğince de basit ve anlaşılır olsun istiyor.
Cümlelerin sonunu beklemek istemiyor artık insanlar; her ne diyecekse karşısındaki kişi, bir an önce desin ve sussun istiyor. Bu yüzden de, faraza birazcık uzatırsa konuşmasını; kaldırarak havaya ellerini ve de değişik vücut devinimleri sergileyerek, "lakin" diyor, sıra bende demek istiyor, bölüyor sözünü.
Çabucak sıkılıyor artık insanlar; bir televizyon kanalında, bir radyo istasyonunda sebat edemiyor. Aynı anda her şeyi izlemek, her şeyi dinlemek istiyor ama; hiçbirini izleyememiş, hiçbirini dinleyememiş oluyor. Vaktini harcadığı, tuşları aşındırdığı ile kalıyor.
Yemek kısa sürsün istiyor, mümkünse ayaküstü olsun. Uykuya zaman ayırmasın, yalnız gözünü dinlendirsin. Yolculuk hemen bitsin, yollar hızdan görünmesin. Misafir derhal gitsin, ortalığı dağıtıp kirletmesin. Çocuk gayrı büyüsün, eli ekmek tutsun.

Uzun birliktelikler de istemiyor artık insanlar! Şiddetli geçimsizlik var, boşansın. Dünya görüşlerimiz uyuşmuyor, yüzüğü atsın. Mesajıma geç cevap yazdın, ayrılsın istiyor. Uzlaşmak değil, benim dediğim olsun. Farklılıklar değil, sen de bana benze. Anlayış değil, ben buna gelemem diyor.

A insandan sıkıldım, biraz da B insandan sıkılayım...
Üzerime gelmesin, üzerine gitmeyeyim...
Ben ne istediğimi bilmiyorum, ama sen onu ver...
Ben ne istemediğimi bilmiyorum, ama sen onu yapma...
İşime gelmiyor ama, ok. Umurumda değil ama, kib.

Rüya Ağacı, Ulaş CanRüya Ağacı, Ulaş Can
Otodidakt, bir alıntı ekledi.
27 Oca 15:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aile hayatında herhangi bir girişimde bulunmak icin ya eşler arasında tam bir geçimsizlik ya da sevgiye dayalı bir anlaşma gereklidir. Eşler arasındaki iliskilerin belirli olmadığı ve ortada ne bir geçimsizliğin, ne de anlaşmanın bulunmadığı zaman ise hiçbir ise yaramaz. Pek çok aile sırf aralarında ne tam bir geçimsizlik, ne de bir anlaşma olmadığı için eşlerin her ikisinin de nefret ettiği eski yerlerinde yıllarca kalır.

Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 960 - İş Bankası Kültür Yayınları)Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 960 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Soner, bir alıntı ekledi.
 19 Oca 00:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En ateşli sevişme
O konuşadursun,aklıma çok hoş bir anı geldi.En güzel ,en ateşli sevişmemizi boşandıktan sonra yaşadığımızı hatırladım.Henüz 1 yıl olmamıştı evleneli ama ikimizde özgür kalmak istiyorduk ,evlilik hayatı Karabasan gibi boğuyordu ikimizide .Bu yüzden mahkemede iki tarafın avukatı da “şiddetli geçimsizlik “gerekçesiyle ,anlaşarak ayrılmak istediğimizi söyledi.Karı-koca olarak girdiğimiz adliye binasından ,iki bekar -iki dul olarak çıktığımızda ılık bir bahar güneşi ısıtıyordu ortalığı.....sonra ne oldu bilmiyorum lokantadan çıkıp ona bıraktığım eve gittik ,eşyalarımı almış olduğum ve artık görmeyeceğim bu evde ,kendimizi sabırsızlıkla yatağa attık,daha önce hiç yaşamadığımız bir tutkuyla Arzu’yla birbirimizin gövdesinden alınacak hazzın en yüksek noktalarına yükseldik,uçtuk ,dağ doruklarına tırmandık ,o doruklardan kendimizi boşluğa fırlattık,deniz diplerine dalıp çıktık,gökkuşağının altından geçtik ..

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 77 - DK)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 77 - DK)