Lost Secret, Geleceği Yönetmek'i inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Suya bir taş attınız . Attığınız taş bir dalga oluşturmaya başladı. Bu dalga kuvvetine baktığımızda merkezden uzaklaştıkça dalganın zayıfladığını görürsünüz. Ahmet Şerif İzgören Kitaplarında bir toplumun , bir sistemin , bir şirketin , bir devletin düzelmesi merkezden yani sizden başladığını çok net anlıyorsunuz. Bu noktada Geleceği yönetmek kitabınızı okuduğunuzda şu soruların cevaplarını alacaksınız ?
-Vatan ,millet , bayrak sevdası nasıl olmalı ?
-Her ne iş yapıyorsanız yapın hakkıyla mı yapıyorsunuz ?
-Türkiye gelişmiyor gelişmiyor diye avaz avaz bağırıyorsanız detayları
-Başarıya ulaşmış şirketlerin sırları nelerdir ?
-Devlet Elinde olan şirketler zarar ederken özelleşince neden kara geçtiği ?
-Eğitim sistemimizde olmazsa olmazları nelerdir?

Not: Ahmet Şerif İzgören hayranı olarak diyorum ki , Ahmet Şerif İzgören Kitapları bir kişisel gelişim kitabı değil , toplumsal gelişimin yolunu açacak kapının Anahtarıdır.

Hatice Akyer Mete, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

"Ömrün boyunca genç kalmak istiyorsan, gelişim göstermeye, öğrenmeye, keşfetmeye devam et ve kendini ruhunu körelten alışkanlıkların içine ya da zaten yapmayı bildiğin şeylerin uyuşturan rahatlığına kapatma!"

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 131)Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 131)
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emek ürünü bütün toplumsal durumlarda kullanım nesnesidir; ama yalnızca, bir kullanım cisminin üretimi için harcanmış emeği bu cismin "nesnel" özelliği, yani değeri olarak ortaya koyan belirli bir tarihsel gelişim çağı, emek ürününü metaya dönüştürür. Bundan dolayı şu sonuca ulaşırız: metanın basit değer biçimi, aynı zamanda emek ürününün basit değer biçimidir; ve yine meta biçiminin gelişmesi, değer biçiminin gelişmesi ile birlikte olur.

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 73 - BİRİNCİ KISIM: META VE PARA, Bölüm 1: Meta)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 73 - BİRİNCİ KISIM: META VE PARA, Bölüm 1: Meta)
Habibe, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Adı: Karamazov Kardeşler
Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Sayfa: 1025

Oğuz Atay'dan sonra her satırını hayranlıkla okuduğum canım Dostomun son başyapıtı dillere destan olacak nitelikte uzun soluklu. Fakat buna rağmen asla sıkmıyor, konuşma çizgilerinin olmayışı bile o kadar çok göze batmıyor ki bunu da ben söylüyorum yani :) (Yalnızca rahatlık açısından kendi kitaplığıma ciltler halinde olanı almayı düşünüyorum).
Kitabın güzelliği kurgu ile harmanlanan şahane bir derinliğe sahip olmasından geliyor. Su gibi derler ya hani gerçekten öyle. Karamazovlar sanki kapı komşunuzmuş gibi aşina oluyor ve tanıyorsunuz onları. Karakterini, hayat felsefelerini, acılarını, anılarını, sevinçlerini ve en gizli yanlarını sezmekle kalmıyor ezberliyorsunuz da.

Son sayfayı okuduktan uzunca bir süre sonra dahi Straetz Zosima'yı ve onun öğretilerini, kardeşi Markel'in üzerine roman yazılası hayat felsefesini/dünya görüşünü, Kolya'nın o yaşına rağmen kendinde bulduğu gücü, Alyoşa'nın manevi arayışlarını/sancılarını, Dmitri'nin yaşam mücadelesini ve vazgeçmişliğini, İvan'ın nasıl tükendiğini aklınızdan çıkaramayabilirsiniz. Ve bazı kadın karakterlerin neden öyle davrandığını anlamayabilirsiniz, şaşırmayın klasik Rus tavrıdır bu: anlaşılmazlık,belirsizlik.

Değinmek istediğim onlarca şey var. Sondaki uzun uzadıya süren mahkeme bir nevi insanlık mahkemesi gibiydi mesela bol göndermeli, tesbitli ve oldukça edebi.
İçerisinde hayata, maneviyata, dostluğa, aşka, iyiliğe ve kötülüğe dair inanılmaz yerinde ve dozunda tesbitler, öneriler ve fikirler var ki kesinlikle her bireyin yirmili yaşlarıında bu kitapla tanışması gerektiği inancındayım. Ayrıca çocuğunuza bırakacağınız en iyi miraslardan biri de olabilir bu kitap. Kişisel gelişim kitapları yanında hiç kalır. Neden mi ? Çünkü erdemden söz ediyor insanlığın yozlaştırdığı erdemden. Babalıktan söz ediyor, kan bağıyla kurulsa da gerçeğin öyle olmadığından. Aşktan söz ediyor ne kadar yakıp yıkan bir his olduğundan. Ve daha binlerce şey.
Kitap bittiğinde üzüldüğüm noktalardan biri benim olmadığı için muazzam kısımların altını çizemeyişim ikincisi de biraz muğlak bir son oluşu. Oysa Rus edebiyatında daima keskin sonlar vardır. Hem şaşırdım hem üzüldüm o yüzden. Yine de en iyiler listemde çok çok üstlerde yerini aldı diyebilirim hatta bugüne kadar ki en en en şahane Dostoyevski eseri desem abartmış olmam.

Bir kere kitap hakkındaki değerlendirmeme başlamadan önce şunu belirteyim; her kişisel gelişim kitabı okuduğumda sanki "aman bunları biliyorum zaten, farklı bir şeyler söyleyin..!" tarzında düşüncelere kapılırım, klasik okuyucular gibi... ve gene her defasında, güzel ülkemizde bu tür kitapları yazanlara Allah yardım etsin derim, zira hepimiz tıpkı siyasette olduğu gibi, tıpkı futbolda olduğumuz gibi, tıpkı dini konularda olduğumuz gibi kişisel gelişim konusunda da birer uzmanızdır, her şeyi biliriz lakin uygulamada sınıfta kalırız...
Gelelim bu kitaba; bir kere kitabın yazarı dünya çapında takipçisi milyonları bulan bir bloger, ikincisi konusuna da hakim bir havası var. Bu ara popüler olan "aman be boş ver herşeyi, kafaya takma, hayatını yaşa" modunda ki diğer kişisel gelişim türünün genç yazarları gibi.
Mark Manson'da başlarda böyle bir hava estiriyor amma daha sonra da diyor ki gerçek dünyaya dönün, nereye kadar "pozitif" olacaksınız, arada "negatif" düşünün ki buna "tersine yasa" demiş, kendimizi uyuşturarak inkar etmek yerine derinlikteki sorunlarla yüzleşerek sorunlarınızı çözün demiş..
Pozitif yaklaşım tarzı hakkında çok şey anlatmaya gerek yok hepimiz biliyoruz., Manson'un negatif yaklaşım tarzında üstüne basarak belirttiği beş ilke şunlar;
1. Kimin yaptığını düşünmeden "hataların sorumluluğunu almak",
2. Cahilliğimizin farkında olarak kendi inançlarımızdan sürekli kuşku duymak,
3. Başarısızlıklarımızı, hatalarımızı keşfetmek,
4. Reddedebilmek, hayır diyebilmek,
5. Sürekli olarak ölümlü olduğumuzu düşünmek..
Bunlar çoğumuzu rahatsız edebilir ama takdiri sizlere kalmış..
Ben tipik kişisel gelişim kitaplarını eleştirenlen gibi yapmayacağım, bu türde yazılmış her kitabın faydalı olduğu düşüncesindeyim. Tavsiye eder miyim? Evet ederim...

failimuhtar, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · 9/10 puan

İnsanın kendi varoluşuna anlam bulma arayışının, hatta buna yönelik kuşkusunun, her durumda bir hastalıktan kaynaklandığını ya da böyle bir hastalığa yol açtığını kesinlikle reddediyorum. Varoluşsal engellenme kendi içinde patolojik (hastalıklı) olmadığı gibi patojenik (hastalık yaratıcı) da değildir. Bir insanın, yaşamın yaşamaya değer oluşuna ilişkin kaygısı, hatta umutsuzluğu, varoluşsal bir bunaltıdır. Ama kesinlikle bir ruh hastalığı değildir. Böyle bir şeyi ruh hastalığı terimiyle yorumlayan bir doktor, hastasının varoluşsal umutsuzluğunu, uyuşturucu ilaçlar yığınının altına gömebilir. Bunun yerine onun görevi, varoluşsal gelişim ve gelişme krizi boyunca hastaya yol göstermektir.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 116 - 117)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 116 - 117)
Pink, bir alıntı ekledi.
 13 saat önce

Diyalektik - marx VS hegel
Marksizme göre madde, bizim dışımızda bizim düşüncemizden bağımsız ve ezeli olarak vardır, ama sürekli bir hareket ve devinme içindedir de. Hareket maddenin bir varolma biçimidir; hiçbir yerde, hiçbir zaman hareketsiz bir maddeye rastlanmamıştır, maddesiz hareketi kavrayamayacagimiz gibi hareketsiz madde diye bir şey düşünemeyiz. Karşıt akımların, güçlerin çarpıştığı bir alandir madde. Bu çarpışma sonucunda yeni bir bireşime varırlar. İşte ''diyalektik'' diye de, bu çarpışmaya ve karşıtların bireşimine varmalarının incelenmesine denir.
Modern çağda diyalektik hegelle beraber, yalın bir tartışma ve karşıtlar yoluyla sonuca varma sanatından çıkar ve 'kurallar''ı olan bir ''düşünme yöntemi'' haline gelir.
Hegel herşeyin hareket halinde ve değişmekte olduğunu, oluşlar arasında üstelik surekli bir bağlantı olduğunu ileri sürmüştü, butune bu diyalektik oluşumun temelini somut gerçeğe değil bir çeşit ''düşünceleştirilmiş Tanrı'' ya ya da ''Tanrı laşmış düşünce''ye kendi deyimiyle ''idea''ya bağlamıştı. (Hegel felsefesini idea ya dayandırdığı için idealist bir filozoftu)

Marx ve Engelse göre oluşum, giderek tarihsel
gerçeklik ''diyalektik''tir. Ama dış gerçeklikteki bu diyalektik gelişme hegelin sandığı gibi düşüncenin dışa vurması değildi. Tam tersidir. Tezli,antitezli,sentezli gelişim,yani diyalektik gelisimr aslindae maddenin kendisinde olur, düşüncenin diyalektiği ise madde planındaki diyalektiğin bir yankısıdır

Uygarlık Tarihi, Server Tanilli (Sayfa 182)Uygarlık Tarihi, Server Tanilli (Sayfa 182)
instagrmkahvecisi, Balık Çorbası'ı inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde

Görsellerini sevdiğim kitabın yazı stili de ayrı güzel. Arada bazı yazılara renkli olarak vurgu yapması güzel bir ayrıntı olmuş. Kişisel gelişim +8 yaş için geçen kitabı ben daha küçük olan çocuğuma keyifle okudum. Kitabın sonundaki izgören akademi tanıtımına bayıldım ki zaten bir A. Ş. İzgören hayranıyımdır.

Kaçımız eleştiriye açığız, hangimiz düzgün dille eleştiri yapabiliyor? Farklı açılardan bakmaya meylimiz ne seviyede? Okumalarımız sıradan okuyalım bitsin şeklinde mi devam ediyor? Yoksa kafamda ne gibi sorgulamalara çığır açtı, ne öğrendim, ne anladım? Hayatıma nasıl uygulayabilirim şeklinde mi? böyle sorularla bence beynimizi yakarak doğruya adım atabilmeye çalışmalıyız .

Eğitim sistemimizin eleştirel okumaya yönelik gelişim göstermemiz adına ne yaptığını sorguluyoruz ve öğrenim hayatımız boyunca düşünmeye, yorum yapmaya, fikirlerimizi açıkça belirtmeye dair yeterince gelişim göstermememizin nedeni yalnızca kendimiz değilizdir diye düşünüyoruz? ve bu konu böylece uzayıp gider diye düşünüyorum.

Kesik kesikliğiyle , bağlantıyı tam yakalayamayan incelememin devamı aşağıda ( eleştirel olabilmek adına yazdım ^_^:D )
-----------------------------------------------------------------------------------------

Eleştiri konusunda fazla eksiğim mevcut olduğu için arayışa girdim kimi eleştirsem diye :P pek tabii okuduklarıma eleştirel bakış açısıyla yaklaşmak en iyi başlangıç sayılabilir diye düşünerek kitabı okumak istedim.

Kısaca bahsedecek olursak:
Yazar kitabı:
1)Okumanın işlevi
2)Okumanın iletişimsel boyutları
3)Öğretici metinleri okuma
4)Yazınsal nitelikli metinleri okuma
5)Şiirleri okuma
diyerek kısımları ayırmış ve her kısma dair önemli isimlerin yazılarıyla destekleyip açıklamalar yapması anlaşılır ve pekişitiriciliğe kuvvetlilik kazandırmış.

Seçilen önemli isimlerden örnekler : Montaigne, Hilmi Yavuz, Bacon, Walter Winkelmann, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Ferit Edgü, Sabahattin Eyuboğlu gibi böyle uzayıp giden bir derya ile karşılaşıyoruz.

Yazarın başlığa dair bilgiler verip, ardından önemli isimlerin yazılarından kesitler sunup yazıya dair açıklamaları ve sorularıyla düşünmeye, anlamaya yönelik egzersizlerle ısıtıp beynimizi hareketlendirmesi oldukça iyi ^_^

Özellikle ''örnek ve uygulama'' başlığında:; verilen metne dair sorular farklı açıdan bakmaya yönelik , zengin bir soru havuzu niteliğinde. Kendi adıma vakit ayırıp tek tek yanıtlamadım her bir soruyu ama üzerinde düşünüp yanıt bulmaya çalışınca insanı gerçekten geliştirebilecek türden.

Kitabın düzenini beğendim baya ve yazarlara dair verdiği örneklerin uyumu ne kadar emek verildiğinin göstergesi. Eleştirel okumaya dair temel atma açısından kendi çıkarımıma göre ideal olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca bence yazarlığa adım atmak isteyenler için yardımcı olabilir , nitelikli adımlar mevcut.

#27920284 bu güzel, doyurucu incelemeye de bakmanızı öneriyorum. ^_^

Kitabı da tavsiye eder, iyi okumalar dilerim ^_^

Whats in my library?, Ustaca Sevmek'i inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

12 bölümden oluşan bir kişisel gelişim kitabı ama o popüler kişisel gelişim kitaplarına da pek benzemiyor. Adım adım açıklayıp bütün bölümlerin birbirleriyle bağlantılı olması sebebiyle insanı yormadan ama durup bir düşünecek, kendine bakacak kadar zaman tanıyan bir kitap.
-Birinin sizi sevmesi değildir sahiplik duygusu, denetlemesi, kollama-kollanma gereksinimi veya hayatına gıpta etmek.. Sevdiğiniz kişi birlikte çok güzel vakit geçirip mutlu olduğunuz, karşılıklı birbirinize saygı duyduğunuz, başarılarına beraber sevindiğiniz kişidir. Mutluluğunuzun sorumlusu o ya da bir başkası değil, kendi kendine mutluysanız zaten o zaman sevmeye başlarsınız.