• Hayatım boyunca sahte kalabalıklara sığınmayacak kadar, yalnızlığı gerçek anlamda sadık bir dost ve yoldaş edinmiştim dünyama...
  -Edibe Toğaç-
 • Kaç yol ağlamaklı oluyorum geceleri...
  Nasıl da almış aklımı,
  Sürmüş, filiz vermiş içimde sevdan,
  Dost, düşman söz eder kendi kavlince,
  Kınanmak, yiğit başına.
  Bu, ne ayıp, ne de yasak,
  Öylece bir gerçek, kendi halinde,
  Belki, yaşamama sebep...
 • Hoş sözleri herkes söyler, herkes pohpohlar, iltifat eder, ama gerçek dost daima acı konuşur ve dostunu üzmekten korkmaz.
 • Gerçek dost insana ölümü ve Allah'ı hatırlatandır , dost görünen dost ise unutturan..
 • "Eee, Sam!" dedi. "Ne dersin? Shire'ı en kısa zamanda terk ediyorum hatta artık, eğer mümkün olursa Çukurçay'da bir gün bile beklememeye karar verdim."

  "Âlâ beyim!"

  "Hâlâ benimle gelmeye niyetli misin?"

  "Öyle."

  "Çok tehlikeli olacak Sam. Daha şimdiden tehlikeli zaten. Büyük bir ihtimalle ikimiz de geri dönemeyeceğiz."

  "Eğer siz geri dönmezseniz beyim, ben de dönmem, ona şüphe yok," dedi Sam. "Sakın ola onu bırakma!, dediler bana. Bırakmak mı!, dedim. Hiç niyetim yok. Aya bile tırmansa onunla birlikte gideceğim; hele o Kara Süvariler'in biri onu durdurmaya çalışsın, karşısında Sam Gamgee 'yi bulur, dedim. Onlar da güldü."
 • Sevgili Dost,
  Bu keşmekeşin içinde boğulurken, bana mektuplarınla bir an için nefes aldırdığın için ne kadar teşekkür etsem az sana. Sahi dostlar asıl böyle günler için var değil mi?

  Zor zamanlardayız sevgili dost, bir selâma, bir güzel söze, bir tebessüme muhtaç bu kalplerimiz. Artık onu samimi bir muhabbetle, güvenle doldurmak öyle zor bir hale geldi ki. Bilmiyorum kalplerimiz de mi koflaştı artık, insanlar ezdikleri şeyin sesini neden duymuyorlar?

  Sevgili dost,
  Ellerini kalbimin üzerine koy, muhabbetinle dolsun içi.

  Sevgili dost,
  Zor zamanlardayız demiştim ya, dört bir yandan sarmışlar çevremizi. Sanki kibir, fitne, fesat, kötü zan ve hasetten bir harca bulanmış her yer. İnsanların yüzlerinde öyle içten bir samimiyet taklidi var ki seçemiyorum içlerinden sen gibisini. Hüsn-ü zan ile bakmanın, kötülüğün içindeki güzelliğin ayırdına varmak için çabalamanın aptallık olarak görüldüğü bu zamana ayak uyduramıyorum. "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasıncılık" oyunun içinde yenil, ama yıkılma diye fısıldıyorum sürekli kalbime. Varsın oyun dışı kalalım diyorum. Ama İsmet Özel, “Dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. Doğan bebek havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. Soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. Açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. Yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. Bir gün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. Savaş bitmiştir.” diye anlatıyor ya hani ben o saldırıyı püskürtememekten, oyunun içine çekilmekten korkuyorum.

  Sevgili Dost,
  Sevgi orduların nerede? Bil ki sen olmazsan gücüm yetmez ayakta kalmaya, kırılır kabuğum bir zaman sonra.

  Sevgili Dost,
  Yeni taşındığım bu ilçede neredeyse her gün, farklı farklı mahallelerin pazarı oluyor. Rengarenk meyveler ve sebzeler, süslü tezgahlar, güzelliğinden gözleriyle emin olamadığı ne varsa almak istedikleri dokunan, koklayan insanlar ve heyecanlı bağırışlarıyla birbirine laf atan esnaflar. Özlemişim bu manzarayı. İnsanların arasına karışmayı, izlemeyi onları. Pazar; ihtiyacın olan her neyse onlarca seçenek arasında kesene, bütçene, zevkine göre payına düşeni aldığın yer. Tüm bu cümbüşü izlerken düşünüyorum; Bu dünya pazarında benim payıma düşen ne? Başımıza gelen her şeyin bir sebebi vardır. Yaşananlar nasip çerçevesindedir. İnsanların bir mecliste boşuna durmaz, boşuna işitmezmiş söylenenleri. Ortaya onlarca laf söylenir, kişi ihtiyacı seçer kalbine koyarmış.

  Sevgili Dost,
  Kelimeler de nasibe dahildir. Kimi yarana merhem olur, kimi sana el verir sen merhem olursun. Son birkaç gündür okuduğum kitaplara bakıyorum. Onlarca sayfa, yüzlerce cümle, binlerce kelime. Geriye bana altını çizdiklerim kalıyor onca bütünden. Kalbime onlar işliyor. Kimi bana merhem, kimini ben merhem olabilirim diye alıp koyuyorum kalbime.

  Sevgili Dost,
  Cümleler de senin pazarın, geziniyorum içinde. İhtiyacım olan her bir parçayı alıp, koyuyorum sepetime.
  İçinde ne var dersen, işte şöyle;

  “ Sevgili dost,
  Tahterevalliye tek başına binen, aşağıda durmayı hak eder, gel ve yüksel.” demişsin.

  Koştum, geldim ey dost. Söylediğini, aldım koydum kalbime.

  “Ellerimiz acaba insanlığın mutluluğuna mı, yoksa sefaletine mi katkıda bulunuyor? Eldivenlerimizi çıkarabilirsek, belki parmak izlerimizden anlayabiliriz neler yaptığımızı.” demişsin.

  Sorularını kazıdım aklımın en görünen yerine, parmaklarımı alıp önüme koydum. Gittim geldim doğduğum günden bugüne. Muhasebesini yaptım olabildiğince. Kah gurur duydum, kah kızdım kendime.
  Söylediğini aldım, koydum kalbime.

  “Bir kilimi üzerinde sevgiliniz gezinecekmiş, bir kaşkolu çocuğunuz boynuna dolayacakmış gibi dokur, bir binayı içinde anneniz oturacakmış gibi yaparsanız, ne o kilim eskir, ne o kaşkol solar, ne o bina yıkılır.” demişsin. Gayretim bunun adına sevgili dost.

  Öğüdünü aldım, koydum kalbime.

  Ve son olarak, bu keşmekeşin, nereye gittiğini bilmediğim telaşımın içinde neredeyse nisyana sürüklenmişken,

  “Bizim, peygamberi ısırmasın diye ayağını yılan deliğinin üstüne kapatan Ebu Bekir'imiz, suikasti haber alınca peygamberin yatağına yatan Ali'miz var. Son yudum suyu birbirlerine gönderip susuz şehit olan sahabilerimiz var. Bizim, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız”, “Sizden biriniz kendisi için sevdiğini Müslüman kardeşi için de sevmedikçe (istemedikçe) gerçek mümin olamaz”, “Size aranızdaki sevgiyi artıracak bir şey söyleyeyim mi, selamlaşınız”, “Hediyeleşin ki aranızdaki sevgi artsın,” diyen bir peygamberimiz var. “Sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz,” diyen Yunus'umuz, düşmanın attığı taştan değil, dostun attığı gülden incinen Hallac-ı Mansur'umuz var.” demişsin ya. İşte bu, dedim sevgili dost. Dost dediğin, karamsarlığa düştüğünde seni ayağa kaldırmalı, ümitsizlik tozuna bulanmışsa yüreğin, tutup silkelemeli seni. Sadece bu hatırlatma bile yeterdi umudumu berraklaştırmana.

  Hatırlatmanı aldım, koydum kalbime.

  Sevgili Dost,
  Biliyorum ama ara sıra hatırlatmana ihtiyacım var.

  Biliyorum, onca kötülüğe rağmen “Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey."

  Sevgili Dost,
  Biliyorum, çünkü ne olursa olsun, "Bizim sevmediğimiz kimse yoktur. Belki gönlümüze biraz serin gelenler vardır."

  Sevgili Dost,
  Biliyorum, her şeye rağmen sineni açmakla, serin gönülleri ısıtmakla, insanları sevmekle düzelecek.

  Her şey.

  Sevgili Dost,
  Aç sineni.

  Sevgili Dost,
  Ben geldim.
 • O kadar insancıl, o kadar güzel, o kadar iyi düşünüyordum ki, dünyadan bütün kötülükler kalksın, insanlar, özellikle ezilen insanlar mutlu olsun istiyordum ve o yönde davranıyordum, davranışlarımın hepsini bu insancıl düşünceme uyacak şekilde düzenliyordum. Güvendiğim insanlardan asla zarar gelmez diyordum, onlar da benim iyi olmamı istiyorlar, diyordum. Hele ki sevgilim... O benim için saçlarına aklar düşmüş küçük,sevimli, iyi yürekli, sadakatli bir melekti. Ama. İşte bu son koyduğum "ama" bağlacına kadardı her şey. Ama siz bana neden şu an küfür ediyorsun, neden umut edemiyor, neden daha güzel için çabalamıyorsun diyorsunuz. Size söyleyeyim arkadaşlarım, birincisi,ikincisi, üçüncüsü ya da beşincisi her neyse, bu kaçıncı rezil bir şekilde yıkılışımdı? Dost, arkadaş, sevgili, aile... Bu kalıplara yerleştirdiğim insanların hepsi mi yavşak çıkardı, herkes mi orospu çocuğu olurdu? Neyse, susacağım, bi bardak çayım var, gün ağarmak üzereyken önümde, işten yeni geldim. Hala kafamda şüphelerim var, kim bana ne yaptı diye? Ne bileyim, sadece çirkin. Yani bu şüpheler, olayların nasıl geliştiğine, nedenlerin neler olduğuna, kimlerle, nelerle bu olayların bu kadar çirkinleştiğine kadar, bu şüpheler, beynimdeki varsayımlar, beni delirtiyordu. Gerçek ne idi? Kim, kimlerlr beni sırtımdan vurmuştu, yoksa her şey bir şüphe miydi? Benim psikolojim bozuktu, o yğzden mi böyle düşünüyordum vs vs... Bilmiyordum, bilmemek öldürüyordu insanı. Sadece ayıp görseniz de kinliydim, üzgündüm, ruhum yaşlanmıştı, bütün dokuları, kasları eriyor, gözleri görmüyor, yürüyemiyor, bastonla geziyordu. Ruhum ölüyordu.