kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
5 dk. · Kitabı okuyor

(...) çünkü edebiyatın gücünün aldatmadan geldiğini, gerçeğin aldatma içinde gizli olduğunu, yani bir yalanın, aldatmanın aldatmacası olarak bir gerçeğin karesini oluşturduğunu dile getiriyor.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 177 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 177 - Yapı Kredi Yayınları)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Bu yönde dirençli bir çalışma ile Bolşevikler, erlerde biriken umutsuzluk ve yenilgi duygusunu, Çarlığa karşı organize bir harekete dönüştürüyorlardı. Gizli polisin izlemesine ve sırf parti üyesi olduklan için divanı harbe verilme tehlikesine rağmen, Bolşevikler görevlerini, devrimci bir savaşçının azmiyle yürütüyorlardı.

1917 Sovyet Devrimi 1, Kolektif (Sayfa 48 - Evrensel Basım Yayın)1917 Sovyet Devrimi 1, Kolektif (Sayfa 48 - Evrensel Basım Yayın)

Allah'ım! Geçmiş ve gelecek, gizli ve açık bütün günahlarımı bağışla! Benim ilâhım Sensin. Senden başka ilâh yoktur. (Buhârî, Tevhîd, 35)
Cumanız mübarek olsun.:)))

Neslişah Özbay, Kitaplar ve Sigaralar'ı inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsan okumaya doymuyor nasıl bir sey bu hızlı bitirdim kitap'ı çünkü makaleleri gayet hızlı okunan bir kitap. en uzunu aşağı yukarı elli sayfa süren yedi makale var kitapta, Orwell bunları 1940'lı yıllarda yazmış ve çeşitli gazete/dergilerde yayımlanmışlar.

Kitapla ilgili en kötü şeyi en başta söyleyeyim. 1946'da, '47'de yazılan makaleler var ve Orwell'in o zamanlar İngiltere'ye yönelik yazdığı eleştirileri yetmiş yıl sonrasında yaşadığımız şu ortama tamamen uyuyor. Moralim bozuluyor.

Düşünelim neden sigaralar? Çünkü yazar kitaba adını veren makalesinde diyor ki, "Kitapların pahalılığından şikayet ediyorsunuz ama sigaraya verdiğiniz para, benim kitaba verdiğim paradan daha fazla." Elbette bunu tam olarak böyle demiyor, daha düzgün cümleler kuruyor ama söylediği şey, özünde, bu. Oturmuş, satın aldığı, ödünç aldığı, hediye gelen ve kütüphaneden okuduğu kitapları da hesaba katarak bir karşılaştırma yapmış. Okumanın ucuz eğlence türlerinden biri -hatta muhtemelen radyo dinlemekten sonra "en ucuz olanı- olduğunu matematik ispatıyla önümüze koymuş. Uzuuun uzun hesaplar yapmaya girişmeyeceğim (çünkü beceremem) ama bugünkü fiyatlarla bir hesap yapsak, yine ortalama bir okurun yıllık kitap masrafı ortalama bir tiryakinin yıllık sigara masrafından çok daha az çıkacaktır eminim. Bir buçuk yıldır sigara içmeyen bir eski tiryaki olarak yıllarca sigaraya harcadığım bütçeyi kitaba aktarmak beni mutlu ediyor. (Evet Sigara içmeyin.)

Bir makalesinde kitap eleştirmenliğini konu alıyor ve gazetelere eleştiri yazan profesyonellerin ne kadar zavallı bir halde olduklarını anlatıyor. Diyor ki:
"Belli konular üzerine derinleşen kitaplarla uzmanlar ilgilenmeli; diğer yandan eleştirmenliğin büyük bir bölümü, özellikle de roman eleştirileri pekala amatörler tarafından da yapılabilir. Hemen her kitap insanda yoğun duygular uyandırabilir; bir okurun tutkulu bir şekilde hoşlanmadığı bir kitap hakkındaki fikirleri dahi sıkılmış bir profesyonelinkilerden kesinlikle daha değerli olacaktır."
Bu metni kaleme aldığı 1946'da internet denen icat henüz çok uzaklardaydı elbette, böyle bir düzenleme yapmanın zorluğundan ve editörlerin kadrolu eleştirmenleriyle çalışmak durumunda kaldıklarından dem vuruyor. Neyse ki artık internet var, birçok kitap seven amatör elimize klavyeleri alıp gönlümüzce ukalalık yapabiliyoruz. Ve ne kadar haklı, gazetelerde okuduğumuz kitap önerilerine değil, internetteki okur yorumlarına daha çok güveniyorum hep.

Yazının Korunması makalesinde basın özgürlüğünden, entelektüel özgürlükten ve yalnız tutucu sağın değil, dönemin komünistlerinin de düşünce özgürlüğüne zarar verdiğinden bahsediyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde (tabii o zaman henüz adı İkinci Dünya savaşı değildi) yazdığı bu metin geçerliliğini hâlâ koruyor.
"Ancak totalitarizm, bir inanç çağından çok bir şizofreni çağı vaat eder. Toplum, yapısı belirgin bir biçimde yapay hale gelince; yani yönetici sınıfı işlevlerini kaybetmesine rağmen güç kullanarak ya da sahtekarlıkla iktidara tutunmakta başarılı okunca totaliterleşir. Böyle bir toplum ne kadar uzun var olursa olsun asla ne hoşgörülü olabilir ne de entelektüel açıdan istikrarlı."
Kitabın sonu, yazarın St Cyprian's adlı yatılı okulda yaşadıklarına ayrılmış. Sekiz yaşında bir çocuğun yatılı okula verilmesi bile bana fazlasıyla tuhaf gelirken Orwell'in anlattıklarını aklımda canlandırmak güç. Minimum miktarda yemekle beslenen, binici sopasıyla dövülen çocuklar, kapısı kapanmayan tuvaletler, hijyenden çok uzak banyolar, el kadar veletler arasında sınıf ayrımı... Orwell'in okuluyla ilgili anıları pek de tatlı, hoş türden değil. İnternette biraz bakındım da, okulun bazı ünlü mezunları Orwell'in yazdıklarının tamamen hatalı olduğunu, okulun şahane bir eğitim verdiğini düşünüyorlar. Sir Cecil Beaton ise (Aldous Huxley'den Salvador Dali'ye, Pablo Picasso'dan Audrey Hepburn'e birçok ünlünün fotoğrafları ile tanınan bir fotoğrafçı) okulda Orwell'le beraber okumuş ve yazdıklarının abartılı olsa da eğlenceli olduğunu
söylemiş.

Dua kitabı tanrıyı sevmenizi ondan korkmanızı söylüyordu; fakat korktuğunuz birisini nasıl sevebilirsiniz ki? Kişisel duygularınız söz konusu olduğunda aynısı geçerliydi. Ne hissetmeniz gerektiği genelde yeterince açıktı, ama doğru duygu emredilemezdi.
Ve altını çizdiğim AlıntılarAncak totalitarizm, bir inanç çağından çok bir şizofreni çağı vaat eder.Toplum, yapısı belirgin bir biçimde yapay hale gelince; yani yönetici sınıfı işlevlerini kaybetmesine rağmen güç kullanarak ya da sahtekarlıkla iktidara tutunmakta başarılı olunca totaliterleşir.Böyle bir toplum ne kadar uzun var olursa olsun aslna ne hoşgörülü olabilir ne de entellektüel açıdan istikrarlı. Asla ne olayların gerçeğe uygun şekilde kaydedilmesine ne de yazınsal yaratımın ihtiyaç duyduğu duygusal samimiyete izin verir. Ancak totalitarim tarafından yozlaştırılmak için insanın totaliter bir ülkede yaşaması zorunlu değildir.Belirli fikirlerin yalnızca yaygınlığı bile yazın için konuları birbiri ardına erişilmez hale getirir.
"Totaliter devletlerin hayata geçirdiği örgütlü yalan söyleme durumu, kimi zaman iddia edildiği gibi askeri aldatmacalarla aynı nitelikte geçici bir önlem değil, toplama kampları ile gizli polis teşkilatı zaruri olmayı sürdürmediğinde dahi var olmayı sürdürecek; totalitarizmi bütünleyen bir şey.

"Sahafta çalışırken -sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. Dükkanımızın olağanüstü ilginç bir kitap stoku vardı, ancak müşterilerimizin yüzde onunun bile iyi kitabı kötü kitaptan ayırt edebildiğinden şüpheliyim. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı ama ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; yine de en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu."

Not: Sigara kullanmıyorum. (Zaten yasak diyorlar ama "Zararlı maddeler satılıyor! Görüyoruz sistem sadece yasa da yasak diyor." ama yasak işte yine satılıyor madem sağlığa zararlı, neden satılıyor? Başka bir deyişle kitaplar neden pahalı? Bunun bile vergisi var, çünkü sistem vergilerle dönüyor! Biraz siyasi oldu ama gerçekler bunlar, Orwell malum :) iyi okumalar

Helin Borak, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Var mı beni içinizde tanıyan? 
Yaşanmadan çözülmeyen sır benim. 
Kalmasa da şöhretimi duymayan, 
Kimliğimi tarif etmek zor benim... 

Bülbül benim lisanımla ötüştü. 
Bir gül için can evinden tutuştu. 
Yüreğine Toroslar'dan çığ düştü. 
Yangınımı söndürmedi kar benim... 

Niceler sultandı, kraldı, şahtı. 
Benimle değişti talihi bahtı, 
Yerle bir eylerim taç ile tahtı, 
Akıl almaz hünerlerim var benim... 

Kamil iken cahil ettim alimi, 
Vahşi iken yahşi ettim zalimi, 
Yavuz iken zebun ettim Selim'i, 
Her oyunu bozan gizli zor benim... Yeryüzünde ben ürettim veremi. 
Lokman Hekim bulamadı çaremi. 
Aslı için kül eyledim Kerem'i. 
İbrahim'in atıldığı kor benim...

Sebep bazı Leyla, bazı Şirin'di. 
Hat'rım için yüce dağlar delindi. 
Bilek gücüm Ferhat ile bilindi. 
Kuvvet benim, kudret benim, fer benim... 

İlahimle Mevlana'yı döndürdüm. 
Yunus'umla öfkeleri dindirdim. 
Günahımla çok ocaklar söndürdüm. 
Mevla'danım, hayır benim, şer benim... 

Benim için yaratıldı Muhammet! 
Benim için yağdırıldı o rahmet! 
Evliyanın sözündeki muhabbet, 
Enbiyanın yüzündeki nur benim... 

Kimsesizim hısmım da yok, hasmım da 
Görünmezim cismim de yok, resmim de 
Dil üzmezim, tek hece var ismimde 
Barınağım gönül denen yer benim... 

Cemal Safi

Sufi Sözlük, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 108)Sufi Sözlük, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 108)
NihalÇetinoğlu, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

O öyle bir Allah'tır ki ondan başka ilâh yoktur.O başlangıcı ve sonu olmayan hayatı ile kendiliğinden diridir.Yarattıklarının bütün işlerinde hâkim ve kâimdir.Ne uyuklar ne de uyur.Göklerde ve yerde ne varsa onundur.Onun izni olmadıkça onun nezdinde kim şefaat edebilir? O,bütün varlıkların önlerinde ve arkalarında gizli ve açık ne hepsini bilir.Onun ilminden,ancak onun dilediği miktardan fazlasını kimse kavrıyamaz.Kürsüsü (mülk ve saltanatı) gökleri ve yeri koruyup gözetmek O'na zor gelmez.O çok yücedir ve çok büyüktür. (Bakara-255)

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır
EMİRHAN TAŞKIN, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Konuşmamızdaki en can acıtan şey kelimeler değil, kelimelerin altında bulunan gizli manalardı ki bunlar duygu yoksunuydu. Bu kelimelerle sürekli olarak gelmek istemediğini ima ediyordun. " Gelmek istemiyorum. Gelmemin sana ne faydası olur ki" şeklindeki tavrın çok can yakıyordu.

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka

Mevlâna'dan Seçmeler
Ey zâtı gizli, ihsanı duyulur Allah, sen su gibisin, biz değirmen taşına benzeriz.
Sen yel gibisin, biz toz gibi. Yeli gizlersin de, tozu meydandadır.

Sevgileri yarınlara bıraktınız
Sevgileri yarınlara bıraktınız
Çekingen, tutuk, saygılı.
Bütün yakınlarınız
Sizi yanlış tanıdı.

Bitmeyen işler yüzünden
(siz böyle olsun istemezdiniz)
Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı.

Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
Yılların telaşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklımıza gelmezdi.

Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı;
Gecelerde ve yalnız.

Vermeye az buldunuz
Yahut vaktiniz olmadı.

Behçet Necatigil

Cemile yılmaz, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Kolomb anılarında, 21 Ekim 1492'te Gibara'da "güzel bir dağın üzerinde cami gördüğünü" yazdı. Yalandı. Kolomb anı­larında, dağlardan birinin zirvesinde zarif bir camiye benzeyen tepecikten söz ediyordu!
Dr. Mroueh'in yalanının gizli amacı vardı; Berlin Duvarı yıkı­lıp Soğuk Savaş bittikten sonra ABD, Müslüman ülkelerde neoli￾beralizm/ vahşi kapitalizm ürünü "Ilımlı İslam Projesi"ni hayata
geçirdi.
Böylece... Dün nasıl Napoléon, Hitler ve Mussolini "Müs￾lüman" yapılmışsa, 1990'larda "Ilımlı İslam Projesi" de Ame￾rika kıtasını Müslümanlara keşfettirdi! Erdoğan "Ilımlı İslam Projesi"nin diliyle konuşuyordu!
Aslanlar kendi tarihlerini yazmadıkça, tarihi avcılar yazmaya devam eder!..
Yapmak istediğim; "galat-ı meşhur" deyimini, dil yanlışlığı tanımından çıkarıp genişleterek, politik hayatta doğru bilinen
yanlışlar üzerine yazmak...
Bilirim ki... Okşamayla elde edilmiş büyük çaplı doğru yoktur...

Galat-ı Meşhur, Soner Yalçın (undefined)Galat-ı Meşhur, Soner Yalçın (undefined)