Gönderi
Kitap notlarım
Zaman Makinesi'ni inceledi.
120 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Zaman yolculuğu yapmak ister miydiniz?
Bir kitabın filmi çekilmiş ise önce kitabından mı filminden mi başlarsınız? Kendi adıma kitabı derim. Çünkü anlatılmak istenilen olayın görselliğiden çok okurken betimlenmesini daha dogru buluyor ve seviyorum. Böylelikle farklılıkları daha net anlayabiliyorsunuz. Kitabı okudum filmini izleyip daha da pekiştirmiş oldum. Doğrusunu söylemek gerekirse filmi de bir kaç küçük detay dışında gayet başarılıydı. Romanımıza gelecek olursak; Kitabı okumadim resmen izledim. Wells yazdığı her satır ile okuyucuyu büyülemeyi başarmış. En son George Orwell'in 1984 kitabında böyle hissetmiştim. O romanda da Zaman makinesi'nde olduğu gibi dönemin siyasal ve politik görüşlerine (baskılarına) atıfta bulunulmuş, insanların ayrıştırılması konu alınmıştı. Kitabın alt başlığında da yer aldığı üzere bir buluş olan zaman makinesini icat eden Zaman gezgini (yazar burada ismini gizli tutmayı tercih etmiş, filminde ise yazarın ismi kullanılmıştır.) Ruh bilimci, hekim, yayın yönetmeni ve gazeteciden oluşan bir dost meclisinde, geleceğe yaptığı zaman yolculuğunu anlatarak icadının doğruluğunu kanıtlamaya çalışır. #109899802 Spoiler; Zaman gezgini gelecek zamana (sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılına) yaptığı yolculukta, insan ırkının ikiye ayrılarak; iyi huylu Eloiler yeryüzünde baharı yaşayan canlılar iken, siyahla beyazın zıtlığı gibi yeraltında yabani yamyam Morlocklar'ın yaşamakta olduğuna tanık olur. Amaçları yukarı dünya insanı Eloilerin aristokrasisine istençsizcede olsa hizmet etmek olan Morlocklar, yazarın yaşadığı dönemin ötekileştirilen insan yapısına olan eleştirisini anlatmaktadır. Daha da detaylandirmak gerekirse; gelecek ile birlikte insanların makinelesmiş bir toplum olmasının korkusunu distopik olarak ortaya koymaya çalışmış. Ayrıca insan merak etmez, sorgulamaz ve düşünmez ise bir sebzeden farkı  olmadığına dair de bir argüman sunmuş. Bunu da şu alıntı ile açıklayabiliriz: "Alışkanlık ve içgüdü işe yaramaz hale gelmedikçe, doğa zekaya hiçbir zaman başvurmaz. Değişimin ve değişim gereksiniminin olmadığı yerde zêka da olmaz. Ancak çok çeşitli gereksinimleri ve tehlikeleri gidermek zorunda kalan hayvanlar zêka dan yararlanırlar."#110191903 Peki ya böyle bir şansınız olsaydı, zamanda yolculuk yapmak ister miydiniz? Bu kitabı okuyunca biraz farklı düşünebilirsiniz. Wells'in fantastik bilim kurgusunu okumanızı ardından da filmini izlemenizi tavsiye ederim. Kitaplı günler. :) 
Zaman Makinesi
8.1/10
· 12,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Yorum
13
Paylaşım
224
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
MutsuzBiri
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
Teacher Hanım
Bilin kurgu okumayalı uzun zaman oldu. İzlemeyi de seviyorum açıkçası. Tercihim önce kitabı okumak olur sanırım. Zaman yolculuğu ; evet fazla ütopik ama neden olmasın ki ? Bir an aklıma “Geleceğe dönüş” filmi geldi 😊 Çok güzel bir inceleme olmuş, kaleminize sağlık 🌸❤️👍
1
4
Kitap notlarım
Teşekkür ederim değerli yorumunuz için. 😊
1
Gülüzar Yıldırım
Ben bu kitabı okumadım ama kitaba yabancı da değilim. Bilimkurgu okuma alışkanlığım olmasa da okuyacağım kitaplardan biri olacaktır. Evet. Zamanda yolculuk, insanlık tarihi boyunca hep hayal edilen ve kafa yoran bir mesele olmuştur. Ama bu mümkün olsa bunu gerçekleştirmek için ne kadar cesaretimiz olur? Bu ayrı bir olay. Çok güzel bir inceleme hazırlamışsınız. Kaleminize sağlık.
1
5
Kitap notlarım
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Kendi adıma konuşmak gerekirse geçmişe gidip güzel anılarımı yeniden yaşamak isterdim. Ama gelecek konusunda kararsizim. :)
1
♪ ⋆Buğlem Rojda YİĞİT⋆ ♪
Waoww alıp götürdüğüne göre vende yapmak isterdim ellerine yüreğine sağlık böyle fantastik kitaplarla aram hiç yok ama ciddi anlamda iyi bir inceleme yapmışsın arada soru sorup cevaplaman da hoşuma gitmedi değil kıskandım başarılar dilerim sende aramıza katıldın ve hoş geldin☺️☺️👌👌💃
2
2
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER