Giriş Yap
Kaptan fantastik
Platon'un Devlet adlı eserinden esinlenerek oluşturulmuş ideal bir aile düşünün, her açıdan mükemmel yetiştirilmiş altı çocuk, her türlü devlet düzenine, dine ve sosyal hayata karşı... Bu altı çocuk annesi ve babası tarafından eğitiliyor. Şöyle düşünün çocuklar en küçüğünden en büyüğüne 6 dili konuşup, insan hakları bildirgesinin maddelerini tek tek açıklayabiliyor, ormanda avlanabiliyor, savaş teknikleri gibi üst düzey yeteneklere sahip ama biriyle sevgili olmak, evlilik, market alışverişi gibi sosyal hayatın getirdiği tüm becerilerden yoksunlar. Kesinlikle farklı bir konusu vardı yer yer düşündüren her yer güldüren bir film. İzlenmeli.
Platon'un Devlet ütopyası, her türlü devlet düzenine dine ve sosyal hayata karşı mı? Bence siz yanlışlıkla başka kitap okumuşsunuz. Ayrıca bahsettiğiniz gibi bir çekirdek aile kavramı yoktur o kitapta. Herkesin herkesin annesi ve babası olduğu bir toplum düzenini düşler Sokrates. Size iyi ve daha dikkatli okumalar dilerim.
Esinlenilmiş dedim bire bir kopyalanmış demedim. Ben kitabı değil filmi anlattım. Filmde geçen cümle Platon'un Devlet ütopyasından esinlenerek ne kadar harika bir düzen oluşturdukları yönündeydi. Filmi izleyip kendiniz görebilirsiniz. :)