#spoiler #

"jamie'e onaltı yaşında olduğu için "

Kitabın ilk sayfası böyle bir notla başlıyor ..okuyucu merak lı sayfayı çeviriyor ve kitabın içinde kendine bir yer arıyor.. ...."vagonda üst üste yığılmış gövdeler,sag dizimde dayanılmaz bir acı "

Şimdi okuyucunun girebileceği boşluğu bulmaya çalıştığı o klastrofobik noktada ,kelimeler bir tren hızında ilerliyor ..ilerliyor
Hadi biraz empati yapalım bakalım yazarı anlayabilecekmiyiz ????? 1000 K 'dan 120 kişi bir yük vagonuna bindirilelim ..binelim demiyorum bakın Bin-di-ri-le-lim...yani istemeden ...yani irademiz dışı..
sığabilirmiyiz acaba ??

zayifimiz var ,şismanimizvar ..akıllımız var delimiz var ..panik atagı ,fobisi ...evde bekleyen cocugu olanımız var .gribimiz,garibimiz, temizimiz, aşıgımız var ..

nerede durduğumuzu ,nerede ne kadarımızın ineceğini ,nereye götürüldüğümüzü bilmeyelim.
..hatta beşgun -besgece mi sürdü ?bu yolculuk daha kaç gün -kaç gece sürecek hiç hesap veren de olmasın.

Yemek yemek???.,tuvalet ihtiyacı mı ??o ne demek ??
..nefes almak için tahta duvarlara yapışıp ağzımızı dayayalım ki ..beynimize oksijen nüfus etsin ..
hatta ve hatta ısı -yı da eksi lerde tutalım .
....
ki ...donarak ölenlerin yerine, biraz daha elimizi kolumuzu harekete geçirebilelim...Arkadaslar !!!! ey insanoğlu !!!be Adem'in nesli !!!!!sen nasıl bir canavarsın ki ?? Insanlar derilerinden abajurlar yapıp odalarına astın..?

Benim feveranım kitaba değil ..kitap benden daha sakin anlatmış öyküsünü. .şu gibi temiz ,akıcı hiç ajitasyon yapmadan hatta yeryer safdilli,esprili bile diyebilirim .
Ama benim artık insana tahammülüm kalmadı bu kadar rezil ,kokuşmuş ,şeytanibir kötülüğe zerre tahammülüm yok ...yok kardeşim yoookkkk

Hepmiz kendimize gelmeliyiz ! Bu ırk,ten,dil,hele ki DĪN ayrımcılığını,aşmamız
Dünya savaş naraları atarken daha da kardeşleşmemiz , sarılmamız,kucaklaşmamız lazım..hepimiz bir zincirin halkalarıyız ...birimiz koparsa hepimiz dağılırız...

Dün diye baktığımız 2.dünya savaşı ,her hatırası ile bir derstir..her yanlışı bizlere "yapmamamız"gereken yaşam kılavuzudur..


"Sevgi dağıtın en büyük sadaka budur "

"Barış için, insanların zulme uğraması, ölmemesi ,aç kalmaması,donmaması, için elinizden ne geliyorsa yapın (tüm canlılar da buna dahildir )..


Iyi okumalar ...sevgiler -saygılar