636 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Carl Sagan'ın Contact eserinde söylendiği gibi, bu sonsuz evrende yaşayan bir tek biz varsak kocaman bir yer israfı olmaz mıydı? Sonsuz olan evrende, sonsuz sayıdaki galaksilerin içinde milyarlarca gezegen var ve farklı yaşam formlarının olması bir ihtimal değil gerçek. Tanrının varlığını ve sonsuz gücünü de bu sayede daha doğru bir şekilde kavrayabiliriz.

Şayet bizden başka türler yoksa eğer bu koskoca evren de tarafımızdan keşfedilmeyi bekliyor demektir. İnsan yaşamının Dünya ile sınırlı olmaması gerekir.

Dünyamız yaşanılamayacak bir gezegen halini alıp türümüz yok olmadan farklı gezegenlere yayılmayı başardığımızda evren de bir yer israfı olmaktan çıkacak. Binlerce yıl sonra bu mümkün olduğunda, o dönemde yaşayan insanlar için şu an ki varlığımız tam anlamıyla tarihin karanlık devirleri olacak. Hakkımızda pek az şey bilecekler ya da yeterince zaman geçtiğinde hiçbir şey bilmeyecekler. Şu anki en ileri teknoloniyi, uzay merakı ve onu keşfetmek için kullanan insanoğlu için, binlerce yıl sonra bilinmezlik ve asıl merak konusu, yaşadığımız bugün olacak belki de. Vakıf'ın Sınırı bundan söz ediyor. Seriyi tamamlamama 3 kitap olmasına rağmen en beğendiğim kitabın bu olacağına eminim.

Asimov'un hayal gücüne erişmek imkansız gibi. Hayret etmemek imkansız. Binlerce yıl sonrasını şu anki ben olarak görmem imkansız evet ama Asimov'un kitapları o zamandan bir kesiti, çok gerçek bir biçimde gösteriyor. Kurgu olduğuna inanmak istemiyorum. Biliyorum ki bilim söz konusu olduğunda imkansızlık söz konusu değil. Galaksi imparatorluğu, telepatiyle anlaşma, hiper uzay... Hiçbiri imkansız değil. Ve bu geleceği Asimov gibilere, tutkulu ve hayalperest bilim insanlarına borçlu olacağız.