1000Kitap Logosu
Salih
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı'ı inceledi.
164 syf.
·
2 günde
Kitapseverlik nedir? Kime denir? Nasıl olunur? cevaplarını bulacağınız çok güzel, samimi bir uzun hikaye Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı. Eserlerinin yarısını (şimdilik) okumuş biri olarak artık bir Mustafa Kutlu kitabı elime aldığımda neyle karşılaşacağımı çok iyi bilir oldum. En son yeni kitabını okumuştum ve bir gün bir kitap yazsaydım böyle bir kitap yazardım demiştim. Aynen öyle artık Kutlu'nun kitaplarının giriş kısmını okuduğumda devamını tahmin edebiliyorum en azından akışını. Bu can sıkıcı mı? Asla. Mustafa Kutlu'nun insana huzur veren okuyucuyla hasbihal ediyormuşçasına yazdığı kitapları her zaman ilgi çekicidir ve de okuyucularını tahmin eder. Ama bu kitap bir başka kitaptı. Şöyle söylüyeyim on altı kitabını okumuş biri olarak ben bu kitabı ilk dörde bilemedin ilk beşe koyarım. Öncelikle yazar bu kitabında farklı bir teknik kullanmış kendisini de kitabın içine katmış. Gazeteci yazar Mustafa Bey olarak bilhassa giriş bölümünde kendisini sıkça görüyoruz. Daha sonra sahneyi asıl sahibi olan Tahir Sami Bey'e bırakıyor. Ah Tahir Sami ahh. Okuyucuyu hüzünlendiren bir hikayesi var hem de baştan sona, özellikle de sonda. Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı Mustafa Kutlu'nun her zamanki yaptığı gibi taa dedesinin dedesinden falan başlıyor. Bilin bakalım nereliler. Evet Erzincan diyenleri duyuyorum doğru tahmin. Erzincan Kemaliye'den İstanbul'a göçen bir aile.. Tahir Sami'nin özelde hayatıyla beraber genelde toplumsal yapı ve insanımızın hayata kitaplara bakışını gösteriyor yazar bize. Tahir Sami tam bir sahafçı, arşivci, kitap sevdalısı. Öyle ki kitaplar için evlenmiyor, kardeşiyle kitaplar yüzünden kavga edip evden ayrılıyor falan. Tahir Sami Bey’in hayat yolculuğunda aslında bir dönemin panoraması çizerek o dönemin eleştirisini yapıyor yazar, Sami Bey'in hayatında ve iç dünyasında ortaya çıkan bir huzursuzluk yahut hüzünü anlatarak. Hikayede görülen sade hayat, aslında içinde devam eden bir keder bir hüznü barındırıyor. Dışardan bakınca sıradan tekdüze bir hayat. Ama asıl hikayeler böyle kişilerden çıkıyor ya zaten. Mustafa Kutlu'da Tahir Sami'den muhteşem bir uzun hikaye çıkarmış. Ve hikayenin sonunda kafalarda yine deli sorular. En önemliside hikayelerinde gerçekçi taraf sürekli olan Mustafa Kutlu, Tahir Sami'yi yazarken kimden esinlendi ve onun çalıştığı yer bina neresiydi. Öğrenmesem çatlıcam. Ee İstanbul'da uzun süre yaşamış ve Kutlu'yu da az çok tanıyan biri olarak bir tahminim de yok değil hani.
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı
Okuyacaklarıma Ekle
3
Yorum
2
Paylaşım
50
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler
Nesrin Korkmaz
Bu kitap bir yıldır elimde. Kemaliye'den ayrıldığım şu zamanda okumak nasip oldu. Mustafa Kutlu'nun 4-5 kitabını okumuş ve beğenerek takip ediyordum zaten. Bir yıl önce okusam bu kadar etkilenmezdim. Şimdi araya hasret, şimdi araya gurbet girdi. Artık daha iyi anlıyorum Mustafa Kutlu'yu. Sizde çok iyi anlatmışsınız . Bir yanım hemen okuyup bitirmek isterken, bir yanım yavaş oku tatlandır iyice diyor :)
1
Burçin
Hiç Mustafa Kutlu okumamış birisi olarak incelemeniz ilgimi çekti ve hem yazarın diğer kitaplarını hem de bu kitabını edinme ihtiyacı hasıl oldu. Teşekkürler..
2
1
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Burçin
Hikaye daha çok tercihimdir. Teşekkürler..
1