Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı

8,3/10  (33 Oy) · 
115 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.355 gösterim
Tahir Sami Bey, bir karakter olarak Mustafa Kutlu'nun bugüne kadar verdiği toplumsal yanı ağır basan eserlere nazaran, bireyi öne çıkaran, neredeyse tek kahramanlı bir hikâye. Yazar, kırk yıllık basın-yayın hayatında muhtemelen pek çoğuyla tanışmış, konuşmuş, oturup kalkmış Tahir Sami Beylerin tümünden yeni bir karakter inşa ediyor. Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, kendini kitaba, dergiye, bilgiye karşılıksız adayan, ancak toplumdan hiçbir kabul ve iltifat görmeyen, bir bakıma harcanmış bir ömrün hikâyesidir. Bu hikâye bizi, aramızda hâlâ dolaşan Tahir Sami Beylere daha bir şefkat ve saygıyla yaklaşmamızı sağlayabilir.
(Önsöz'den)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789759953096
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
14 Eyl 21:34 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Özlemişim Kutlu'nun kitaplarını okumayı her zaman iyi gelmiştir bana sıkıldığımda baş ucumda illa onun kitaplarından biri durur okumuşum okumamışım farketmez. Okuduklarımdansa kitap, çizili yerlerini okurum illa bir rahatlık verir, dünyanın sıkılmaya değmeyecek kadar boş olduğunu hatırlatır bana. Okumadıysam da herhangi bir sayfasını açarım, muhtemelen hikayede sadece bir kere adı geçecek birinden bahseder ama ne bahsetme

(en sevdiğim özelliği bu hikayelerinin) sadece iki cümle kurar. Sonra başka bir şeye geçer ama sen hala orda kalırsın. Çünkü iki cümleyle sana özet geçer karakteri ama sana koskocaman bir hayal dünyası açar onun hayatını da yazsan bir hikaye daha çıkar ve ben kapatırım sayfayı onu kurarım kafamda hayal dünyasının deryasında kulaçlar atarım ormanlarında daldan dala atlarım.Ve sonunda uzun bir aradan sonra Tahir Beyle, Kutlu yolculuğuna devam ediyorum.

Kitabı bitirmiş, inceleme için yazdığım notları karıştırırken farkediyorum ya Hu diyorum okumadım mı buraları, her sayfada yeni bir heyecan, hüzün, mutluluk olup farklı yerlere savrulduğum için haliyle bir an hatırlayamıyorum. Şimdi yeterli bu kadar benim özelim diyerek Tahir Bey'e geçiyorum. Mustafa Kutlu'nun Tahir Beyle tanışması Kutlu'nun, İstanbul bitmez diyerek başladığı yolculuk sebebi ile oluyor. Gel zaman git zaman bunlar dost olup Sami Bey'in hayatı Kutlu'yu etkiliyor. Ona danışarak hayatını yazmak istiyor. Ee haliyle Sami Bey kırılıyor bunca dostluğu bir hikaye için yaptığını düşünüyor haksız da değil hani ben de öyle düşünürdüm neyse Kutlu bir şekilde hallediyor. Tabi Sami Bey'in bütün hayatını cümlesi cümlesine yazmıyor "sanat bu diyor uydurmadır" yani ekleme yapıyor hikayeye anlaşıyorlar Sami Bey'in beğenmediği yerler tekzib olarak düzenleniyor (ama sadece iki yerde oluyor dayanamıyor Kutlu )
Şimdi ipucu olabilir ama...
Kitaplarında her zaman zariflikten samimilikten yana ustası öleceği zaman onu baba yerine koyup ağlattığı çırağı var, baba-oğul ayrılırken ayıp sayıp ağlamayıp utanan evlat da. Sami Bey'in özel hayatında benzetmeler sizi hüzünlü yollarda diken üzerinde derbeder ederken bir anda huzura kavuşturuyor gül bahçesinde ki kokularla. Ee Sami Bey ortamından dolayı büyümüşte küçülmüş tabiri onun için en iyisi. İçine kapanık büyüyor Sami Bey bunun sıkıntılarını okulda çekiyor ama Zahit ile tanışmalarına sebep oluyor. Ve her kitabında olduğu gibi bu kitabında da her ırkı şenlendirip farklı bir yerde kullanıyor. Osmanlı huzurunu, birliğini yürütüyor bu kitap da yazar. Yine kitaba beni bağlayan bir özellikte Sami Bey'in babasının meclis dostları ve kitapları. İnanın kendimden çok şey buldum kitap da sizin de bulacağınıza eminim. Yine Sami Bey istanbullu ama köy hayranı ve büyük adamdır vesselam. Niye mi? Çünkü üzerinde gümüş kufi yazılı Selçukludan kalma bir yüzüğü kebap ve kitap için satıyor yani para da pulda gözü yok. Antikaya da merak salıyor dergide basıyor Sami Bey ve aşıkta oluyor. Ama bu adam sonunda kocaman bir kütüphane kuruyor kendine ve bu değerli kitapların içinde soğuk bir gecede uyuyor Sami Bey.
Daha bir sürü şey var yazamadığım affedin elimden gelen budur. Bana böyle bir kitap okumamı sağladığı için Mustafa Kutlu'ya, elime geçmesinde yardımı olana ve en önemlisi gece uyanıp uykulu uykulu "bana hikaye anlat" veya da "hala bitiremedin mi abla? , ben de okuyabilirmiyim" deyip rahat bırakmayıp sayfaların elimde tükenmesini farkettirmeyen dört yaşında ki ufak, şirin kıza şükranlarımı sunar. Kitabı tavsiye eder Hayırla kalmanızı dilerim. Allaha emanet olun.

Asiye-Melikşah 
05 Mar 11:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kutlu'nun kitaplarını okurken acele etmemelisiniz.Bir akide şekeri nasıl damağa yapışıp yavaş yavaş yenmeliyse onun kitapları öyle okunmalı.Tadı öyle çıkar.Bazı cümlelerden sonra parmağınız kitap arasında kalmalı,yarı kapalı duran sayfada yazılanları uzaklara bakıp düşünmeli,hayal etmelisiniz.Ben böyle olunca lezzet alıyorum.Sanki kafamda öyküyü yazar okuyor da ben onu yemyeşil bir ormanda gezerken dinliyorum. Harika bir pazar keyfi verdi.Tavsiye edilir.

Mertcan Yüce 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Severek okuduğum hatta okul da bitirdiğim bir kitap.Tahir Sami beyin tek düze hayatını muazzam bir kalem işçiliğiyle anlatan Mustaya Kutlu'yu gerçekten tebrik ediyorum.Gerçi tek düze olduğuna bakmayın, Tahir Bey'in hayatı sizi içine çekiyor, aslında 'vay be ne hayatlar varmış' dedirtiyor bizlere.

Şeyma Öztürk 
26 May 18:32 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Gezmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni insanlar tanımayı sever misiniz bilmem Sevgili Okur ama ben okumayı sevdiğim kadar yeni şeyler keşfetmeyi de severim. Bazen bu keşifler insana yepyeni ufuklar açar. İşte tatlı yazarımız Mustafa Kutlu da bu ufak gezintilerden birinde Tahir Sami Bey ile karşılaşır.

Klişe bir söylemdir belki ama hep deriz ya bazı hayatlar, insanlar vardır kitap gibidir, her sayfasında farklı sürprizler yer alır. İşte Tahir Sami Bey'in hayatı da kitap gibi bir hayat ve kendisi de kitaplarla yoğrulmuş bir adam. Kendisi için 'hayatını kitaplara adamış bir adam' desek yanlış olmaz sanırım. Tabii Mustafa Kutlu şu zamanda böyle nadide bir adam bulmuşken bu şahsı bizlere de tanıtmak ister. Ciltçilik işiyle uğraşırken memur olan ve hayatını bir arşiv dairesinde gazetelerle, kitaplarla geçiren mücerret bekârımız Tahir Sami Bey'in hayatını yazmak için harekete geçer. Her ne kadar anlatılan her şeyi Tahir Sami Bey bizzat yaşamış olmasa da pek çoğu doğrudur. Özellikle de kitabın final kısmı epey hüzünlü.

Mustafa Kutlu'nun tarzı her kitabında olduğu gibi yine aynı seyirdedir. Kitaplarını okurken, hani lezzetli bir şey yersiniz de tadı bir türlü damağınızdan gitmez ya işte tam olarak böyle hissettiriyor. Sayfaları çevirdikçe bu his devam ediyor. Ayrıca fazlasıyla doğal bir üslubu olduğundan okuyucuya da bir rahatlık hakim oluyor. Sade, mütevazı ama derin bir yaşam hikâyesi okumak isterseniz buyrun Tahir Sami Bey'in kapısını çalın.

"Kitap aşkı başka sevda kaldırmaz. İki karpuz bir koltuğa sığmaz. Sığdırmaya kalkışırsan ömrün ıstırap içinde geçer. Kitapsever, mücerret bekâr kalmalıdır."

mütereddit 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tam olarak 3 ders saati ve 2 tenefüs boyunca dur duraksız okuduğum, âdeta akımına takıldığım bir kitaptı. Mustafa Kutlu yine o üslubuyla beni kendine hayran bıraktı. Tahir Sami Bey kendi özel hayatının kitap olma fikrine şaşırarak karşılık vermişti. Benim hayatım tekdüze... ne diye kitap yapıyorsun demişti. İşte Mustafa Kutlu'nun güzelliği burada başlıyor. O tekdüzeliği bize o kadar güzel aktarıyor ki kitaba hayran kalmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden. Yazarın daha önce okuduğum Beyhude Ömrüm adlı kitabında da aynı şeyleri hissettiğimi, düşündüğümü söyleyebilirim. Bir şekilde yazar insanın kendi uğraşları arasında yaşamının gelip geçtiğini anlatmaya çalışıyor. Tahir Sami Bey kitaplara aşıktı ve yine kitaplarını dizip yaptığı yatağında ölümü tattı. Belki dışarıdan insanlar onun yalnız başına öldüğünü düşünecekti. Ama o kitaplarıyla-tüm hayatını verdiği kitaplarıyla birlikte öldü. Tıpkı her birimizin kendç uğraşları arasında öleceği gibi...
Belki bu kitap olmaz ama herkesin mutlaka bir Mustafa Kutlu kitabı okumasını isterim. Şimdiden iyi okumalar ☆

Salih Çermik 
10 Oca 17:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat tutkular üzerine kuruludur birazda. Çünkü insan tutkularının, sevdiği şeylerin ardından koşar yaşamı boyunca. Tahir Sami Bey de öyle. O'nun peşinde koştuğu şey ise -bence de hayatın en anlamlı unsuru olan- kitaplar... Mustafa Kutlu bir kişinin nazarında aslında kitaba olan tutkuyu, kitaba nasıl değer verilmesi gerektiğini anlatıyor. Ki kitabın en çarpıcı cümlesi de buna ışık tutar tarzda: 'Kitap aşkı başka sevda kaldırmaz.' Tavsiye edilir.

Alper Yazıcıoğlu 
02 Ağu 01:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı adlı uzun hikayesinde Mustafa Kutlu üslup açısından bir denemeye kalkışıyor. Ancak kitabın ortalarına doğru kitaba başladığı üslubu ince bir noktayla bırakıyor ve farklı bir teknikle devam ediyor hikayeye. Hikayede anlatılan Tahir Sami Bey ile sohbet eden, tanışan ve onun ağzından duyduklarını okuyucuyla paylaşan Kutlu hikayenin devamında okuyucu ile Tahir Sami Bey'in arasından çekildiğini nazikçe dile getiriyor ve böylelikle yazar ile okuyucu arasında güzel bir etkileşim meydana geliyor. Üsluptan ziyade konuyagelecek olursak Tahir Sami Bey kitap ddüşkünü bekar bir memur. Kitaplara olan düşkünlüğü ailesiyle arasında problemlere sebep veren Tahir Sami Bey'in hayatındaki değişiklik ve sonrasındaki gelişmeler ise okuyucuyu şaşırtan cinsten. Biten bir filmin ardından huzunlenen izleyicinin tepkisine benzer bir tepki verecektir okuyucu bu eseri bitirdiğinde diye düşünüyorum.

Feyza 
 12 Mar 22:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Esasında oldukça sıradan bir karakterin hayatı ancak bu kadar sürükleyici bir biçimde anlatılabilirdi.Tahir Sami Bey'in kitap tutkusu, sahaflara olan ilgisi beni bu karaktere oldukça yakın hissettirdi.
Mustafa kutlu hikayelerinin değişik bir hali var bir yandan oldukça sürükleyici, hemen okunup bitirilecek gibi diğer yandan yavaş okumak istiyor insan tadını alarak. Öykü okumayı sevenlere ya da bu türde ilk kez okuyacaklara tavsiye ederim.

Nihat Baş 
14 Haz 11:03 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hiç tadını bilmediğiniz bir yemeği tatmak gibi daha önce okumadığınız bir yazarın kitabını okumak.. Sade anlatımıyla istediği mekana sizi kolayca adapte eden bir Mustafa Kutlu hikayesi.. Kitabın sonunda hissettiğim ..5 Dakikada olsa Tahir Sami gibi bir adamla sohbet edebilme isteği..

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tahir Sami Bey'in özel hayatı biraz da İstanbullu kitap kurtlarının özel hayatı gibi. Biz taşralılar çok da anlayamayabiliriz ama kitapevlere sahip olup, sahaflarda volta atmak, ciltçiliğe merak sarmak... Bunları ucundan kıyısından hissedebiliyoruz biz de. Yalnız sonuna takılıp kaldım ben, o unutulmuş daire bitince Tahir sami Bey de bitti demek!

2 /

Kitaptan 36 Alıntı

Aysel 
14 Eyl 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gökkubbe
"Sizleri de tek tek şu gökkubbenin altında mutlaka bir bekleyen vardır."

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - DergahYayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - DergahYayınları)
Aysel 
14 Eyl 21:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne kadar da bir ben
"Kitapların sayfasına zarar gelsin, seni bu evle birlikte yakarım."

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 96 - Dergah Yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 96 - Dergah Yayınları)
mütereddit 
 15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizleri de tek tek şu gökkubbenin altında mutlaka bir bekleyen vardır.
Karşılaşmak!...
Ah, onu bilemem.
Onun adı kader.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergah yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergah yayınları)
a leaf 
26 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Bu memlekette niçin emeğin değeri, sabrın meyvesi, hasbî çalışmanın semeresi alınmıyor? Bu memleket kendi kozasını örenlere niçin hiç kıymet vermiyor? Hadi bunlar bir yana, ben bir yana, yahu insan kitap kıymeti bilir. Kitaba önem vermeyen toplum nasıl ayakta kalır, nasıl yaşar? ''

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa KutluTahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu
Aysel 
 14 Eyl 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Allah ırak etmesin.
Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 47 - Dergah Yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 47 - Dergah Yayınları)
mavera 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ah bu karşılıksız aşklar, "Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli" diyor şarkı. Doğru mu?..

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 144)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 144)
Şeyma Öztürk 
25 May 01:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Kulağına küpe olsun. Kitap aşkı başka sevda kaldırmaz. İki karpuz bir koltuğa sığmaz. Sığdırmaya kalkışırsan işte bu bey gibi ömrün ıstırap içinde geçer.
Kitapsever mücerret bekâr kalmalıdır."

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 75 - Dergâh Yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 75 - Dergâh Yayınları)
4 /