Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı

8,1/10  (23 Oy) · 
85 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.224 gösterim
Tahir Sami Bey, bir karakter olarak Mustafa Kutlu'nun bugüne kadar verdiği toplumsal yanı ağır basan eserlere nazaran, bireyi öne çıkaran, neredeyse tek kahramanlı bir hikâye. Yazar, kırk yıllık basın-yayın hayatında muhtemelen pek çoğuyla tanışmış, konuşmuş, oturup kalkmış Tahir Sami Beylerin tümünden yeni bir karakter inşa ediyor. Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, kendini kitaba, dergiye, bilgiye karşılıksız adayan, ancak toplumdan hiçbir kabul ve iltifat görmeyen, bir bakıma harcanmış bir ömrün hikâyesidir. Bu hikâye bizi, aramızda hâlâ dolaşan Tahir Sami Beylere daha bir şefkat ve saygıyla yaklaşmamızı sağlayabilir.
(Önsöz'den)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789759953096
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Asiye-Melikşah 
05 Mar 11:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kutlu'nun kitaplarını okurken acele etmemelisiniz.Bir akide şekeri nasıl damağa yapışıp yavaş yavaş yenmeliyse onun kitapları öyle okunmalı.Tadı öyle çıkar.Bazı cümlelerden sonra parmağınız kitap arasında kalmalı,yarı kapalı duran sayfada yazılanları uzaklara bakıp düşünmeli,hayal etmelisiniz.Ben böyle olunca lezzet alıyorum.Sanki kafamda öyküyü yazar okuyor da ben onu yemyeşil bir ormanda gezerken dinliyorum. Harika bir pazar keyfi verdi.Tavsiye edilir.

Mertcan Yüce 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Severek okuduğum hatta okul da bitirdiğim bir kitap.Tahir Sami beyin tek düze hayatını muazzam bir kalem işçiliğiyle anlatan Mustaya Kutlu'yu gerçekten tebrik ediyorum.Gerçi tek düze olduğuna bakmayın, Tahir Bey'in hayatı sizi içine çekiyor, aslında 'vay be ne hayatlar varmış' dedirtiyor bizlere.

Şeyma 
26 May 18:32 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Gezmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni insanlar tanımayı sever misiniz bilmem Sevgili Okur ama ben okumayı sevdiğim kadar yeni şeyler keşfetmeyi de severim. Bazen bu keşifler insana yepyeni ufuklar açar. İşte tatlı yazarımız Mustafa Kutlu da bu ufak gezintilerden birinde Tahir Sami Bey ile karşılaşır.

Klişe bir söylemdir belki ama hep deriz ya bazı hayatlar, insanlar vardır kitap gibidir, her sayfasında farklı sürprizler yer alır. İşte Tahir Sami Bey'in hayatı da kitap gibi bir hayat ve kendisi de kitaplarla yoğrulmuş bir adam. Kendisi için 'hayatını kitaplara adamış bir adam' desek yanlış olmaz sanırım. Tabii Mustafa Kutlu şu zamanda böyle nadide bir adam bulmuşken bu şahsı bizlere de tanıtmak ister. Ciltçilik işiyle uğraşırken memur olan ve hayatını bir arşiv dairesinde gazetelerle, kitaplarla geçiren mücerret bekârımız Tahir Sami Bey'in hayatını yazmak için harekete geçer. Her ne kadar anlatılan her şeyi Tahir Sami Bey bizzat yaşamış olmasa da pek çoğu doğrudur. Özellikle de kitabın final kısmı epey hüzünlü.

Mustafa Kutlu'nun tarzı her kitabında olduğu gibi yine aynı seyirdedir. Kitaplarını okurken, hani lezzetli bir şey yersiniz de tadı bir türlü damağınızdan gitmez ya işte tam olarak böyle hissettiriyor. Sayfaları çevirdikçe bu his devam ediyor. Ayrıca fazlasıyla doğal bir üslubu olduğundan okuyucuya da bir rahatlık hakim oluyor. Sade, mütevazı ama derin bir yaşam hikâyesi okumak isterseniz buyrun Tahir Sami Bey'in kapısını çalın.

"Kitap aşkı başka sevda kaldırmaz. İki karpuz bir koltuğa sığmaz. Sığdırmaya kalkışırsan ömrün ıstırap içinde geçer. Kitapsever, mücerret bekâr kalmalıdır."

mütereddit 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tam olarak 3 ders saati ve 2 tenefüs boyunca dur duraksız okuduğum, âdeta akımına takıldığım bir kitaptı. Mustafa Kutlu yine o üslubuyla beni kendine hayran bıraktı. Tahir Sami Bey kendi özel hayatının kitap olma fikrine şaşırarak karşılık vermişti. Benim hayatım tekdüze... ne diye kitap yapıyorsun demişti. İşte Mustafa Kutlu'nun güzelliği burada başlıyor. O tekdüzeliği bize o kadar güzel aktarıyor ki kitaba hayran kalmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden. Yazarın daha önce okuduğum Beyhude Ömrüm adlı kitabında da aynı şeyleri hissettiğimi, düşündüğümü söyleyebilirim. Bir şekilde yazar insanın kendi uğraşları arasında yaşamının gelip geçtiğini anlatmaya çalışıyor. Tahir Sami Bey kitaplara aşıktı ve yine kitaplarını dizip yaptığı yatağında ölümü tattı. Belki dışarıdan insanlar onun yalnız başına öldüğünü düşünecekti. Ama o kitaplarıyla-tüm hayatını verdiği kitaplarıyla birlikte öldü. Tıpkı her birimizin kendç uğraşları arasında öleceği gibi...
Belki bu kitap olmaz ama herkesin mutlaka bir Mustafa Kutlu kitabı okumasını isterim. Şimdiden iyi okumalar ☆

Salih Çermik 
10 Oca 17:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat tutkular üzerine kuruludur birazda. Çünkü insan tutkularının, sevdiği şeylerin ardından koşar yaşamı boyunca. Tahir Sami Bey de öyle. O'nun peşinde koştuğu şey ise -bence de hayatın en anlamlı unsuru olan- kitaplar... Mustafa Kutlu bir kişinin nazarında aslında kitaba olan tutkuyu, kitaba nasıl değer verilmesi gerektiğini anlatıyor. Ki kitabın en çarpıcı cümlesi de buna ışık tutar tarzda: 'Kitap aşkı başka sevda kaldırmaz.' Tavsiye edilir.

Feyza 
 12 Mar 22:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Esasında oldukça sıradan bir karakterin hayatı ancak bu kadar sürükleyici bir biçimde anlatılabilirdi.Tahir Sami Bey'in kitap tutkusu, sahaflara olan ilgisi beni bu karaktere oldukça yakın hissettirdi.
Mustafa kutlu hikayelerinin değişik bir hali var bir yandan oldukça sürükleyici, hemen okunup bitirilecek gibi diğer yandan yavaş okumak istiyor insan tadını alarak. Öykü okumayı sevenlere ya da bu türde ilk kez okuyacaklara tavsiye ederim.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tahir Sami Bey'in özel hayatı biraz da İstanbullu kitap kurtlarının özel hayatı gibi. Biz taşralılar çok da anlayamayabiliriz ama kitapevlere sahip olup, sahaflarda volta atmak, ciltçiliğe merak sarmak... Bunları ucundan kıyısından hissedebiliyoruz biz de. Yalnız sonuna takılıp kaldım ben, o unutulmuş daire bitince Tahir sami Bey de bitti demek!

Fatih* 
05 Şub 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir kitap.Bir solukta bitirdim.

Kitaptan 29 Alıntı

mütereddit 
 15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizleri de tek tek şu gökkubbenin altında mutlaka bir bekleyen vardır.
Karşılaşmak!...
Ah, onu bilemem.
Onun adı kader.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergah yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergah yayınları)
a leaf 
26 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Bu memlekette niçin emeğin değeri, sabrın meyvesi, hasbî çalışmanın semeresi alınmıyor? Bu memleket kendi kozasını örenlere niçin hiç kıymet vermiyor? Hadi bunlar bir yana, ben bir yana, yahu insan kitap kıymeti bilir. Kitaba önem vermeyen toplum nasıl ayakta kalır, nasıl yaşar? ''

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa KutluTahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu
mavera 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ah bu karşılıksız aşklar, "Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli" diyor şarkı. Doğru mu?..

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 144)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 144)
Şeyma 
25 May 01:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Kulağına küpe olsun. Kitap aşkı başka sevda kaldırmaz. İki karpuz bir koltuğa sığmaz. Sığdırmaya kalkışırsan işte bu bey gibi ömrün ıstırap içinde geçer.
Kitapsever mücerret bekâr kalmalıdır."

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 75 - Dergâh Yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 75 - Dergâh Yayınları)
Asiye-Melikşah 
05 Mar 11:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu memleket kendi kozasını örenlere niçin kıymet vermiyor?Yahu insan kitap kıymeti bilir.Kitaba önem vermeyen toplum nasıl ayakta kalır,nasıl yaşar?

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 163)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 163)
Şeyma 
24 May 23:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Vay be! Görüyorsun aziz okuyucu, birden 'Beklenen adam' olup çıktım. Ama buna şaşırmayın. Sizleri de tek tek şu gökkubbenin altında mutlaka bir bekleyen vardır.
Karşılaşmak!...
Ah, onu bilemem.
Onun adı kader."

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergâh Yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergâh Yayınları)
mütereddit 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fâni ile bâkinin farkını fark eden için eşya kaç para eder.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 8 - Dergah yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 8 - Dergah yayınları)
3 /