Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı

8,4/10  (14 Oy) · 
66 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.157 gösterim
Tahir Sami Bey, bir karakter olarak Mustafa Kutlu'nun bugüne kadar verdiği toplumsal yanı ağır basan eserlere nazaran, bireyi öne çıkaran, neredeyse tek kahramanlı bir hikâye. Yazar, kırk yıllık basın-yayın hayatında muhtemelen pek çoğuyla tanışmış, konuşmuş, oturup kalkmış Tahir Sami Beylerin tümünden yeni bir karakter inşa ediyor. Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, kendini kitaba, dergiye, bilgiye karşılıksız adayan, ancak toplumdan hiçbir kabul ve iltifat görmeyen, bir bakıma harcanmış bir ömrün hikâyesidir. Bu hikâye bizi, aramızda hâlâ dolaşan Tahir Sami Beylere daha bir şefkat ve saygıyla yaklaşmamızı sağlayabilir.
(Önsöz'den)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789759953096
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mertcan Yüce 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Severek okuduğum hatta okul da bitirdiğim bir kitap.Tahir Sami beyin tek düze hayatını muazzam bir kalem işçiliğiyle anlatan Mustaya Kutlu'yu gerçekten tebrik ediyorum.Gerçi tek düze olduğuna bakmayın, Tahir Bey'in hayatı sizi içine çekiyor, aslında 'vay be ne hayatlar varmış' dedirtiyor bizlere.

mütereddit 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tam olarak 3 ders saati ve 2 tenefüs boyunca dur duraksız okuduğum, âdeta akımına takıldığım bir kitaptı. Mustafa Kutlu yine o üslubuyla beni kendine hayran bıraktı. Tahir Sami Bey kendi özel hayatının kitap olma fikrine şaşırarak karşılık vermişti. Benim hayatım tekdüze... ne diye kitap yapıyorsun demişti. İşte Mustafa Kutlu'nun güzelliği burada başlıyor. O tekdüzeliği bize o kadar güzel aktarıyor ki kitaba hayran kalmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden. Yazarın daha önce okuduğum Beyhude Ömrüm adlı kitabında da aynı şeyleri hissettiğimi, düşündüğümü söyleyebilirim. Bir şekilde yazar insanın kendi uğraşları arasında yaşamının gelip geçtiğini anlatmaya çalışıyor. Tahir Sami Bey kitaplara aşıktı ve yine kitaplarını dizip yaptığı yatağında ölümü tattı. Belki dışarıdan insanlar onun yalnız başına öldüğünü düşünecekti. Ama o kitaplarıyla-tüm hayatını verdiği kitaplarıyla birlikte öldü. Tıpkı her birimizin kendç uğraşları arasında öleceği gibi...
Belki bu kitap olmaz ama herkesin mutlaka bir Mustafa Kutlu kitabı okumasını isterim. Şimdiden iyi okumalar ☆

Salih Çermik 
10 Oca 17:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat tutkular üzerine kuruludur birazda. Çünkü insan tutkularının, sevdiği şeylerin ardından koşar yaşamı boyunca. Tahir Sami Bey de öyle. O'nun peşinde koştuğu şey ise -bence de hayatın en anlamlı unsuru olan- kitaplar... Mustafa Kutlu bir kişinin nazarında aslında kitaba olan tutkuyu, kitaba nasıl değer verilmesi gerektiğini anlatıyor. Ki kitabın en çarpıcı cümlesi de buna ışık tutar tarzda: 'Kitap aşkı başka sevda kaldırmaz.' Tavsiye edilir.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tahir Sami Bey'in özel hayatı biraz da İstanbullu kitap kurtlarının özel hayatı gibi. Biz taşralılar çok da anlayamayabiliriz ama kitapevlere sahip olup, sahaflarda volta atmak, ciltçiliğe merak sarmak... Bunları ucundan kıyısından hissedebiliyoruz biz de. Yalnız sonuna takılıp kaldım ben, o unutulmuş daire bitince Tahir sami Bey de bitti demek!

FatihTub* 
05 Şub 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir kitap.Bir solukta bitirdim.

Kitaptan 16 Alıntı

a leaf 
26 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Bu memlekette niçin emeğin değeri, sabrın meyvesi, hasbî çalışmanın semeresi alınmıyor? Bu memleket kendi kozasını örenlere niçin hiç kıymet vermiyor? Hadi bunlar bir yana, ben bir yana, yahu insan kitap kıymeti bilir. Kitaba önem vermeyen toplum nasıl ayakta kalır, nasıl yaşar? ''

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa KutluTahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu
mütereddit 
 15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizleri de tek tek şu gökkubbenin altında mutlaka bir bekleyen vardır.
Karşılaşmak!...
Ah, onu bilemem.
Onun adı kader.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergah yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 28 - Dergah yayınları)
mavera 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ah bu karşılıksız aşklar, "Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli" diyor şarkı. Doğru mu?..

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 144)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 144)
mütereddit 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fâni ile bâkinin farkını fark eden için eşya kaç para eder.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 8 - Dergah yayınları)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 8 - Dergah yayınları)

Cenab-ı Hakk'ın neyi ne zaman kuluna ihsan edeceğini bilemeyiz. Bu bazen bu dünyada olur, bazen öteki dünyaya kalır. Bize düşen sabır-şükür.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)
Mustafa Eroğlu 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok kitap sahibi olmak marifet değil,kıymetli bir kütüphane kurmak önemlidir.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 76 - Dergah)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 76 - Dergah)

Unutmayın, ben bir hikayeciyim.
Bende kalan ve benden çıkacak olanlar resmi kayıtlar, belgeler, krokiler falan değildir. Acılar, sevinçler, mücadeleler, inançlar, kavgalar, düşler, kalp kırıklığı, karşılıksız sevdalar, arkadaşlıklar, yalnızlık ve mutluluktur.

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 10)Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, Mustafa Kutlu (Sayfa 10)
2 /