Huzursuz Bacak

8,2/10  (44 Oy) · 
131 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.083 gösterim
İçimde yıllar sonra memlekete dönmüş olmanın sevinci, ellerimde bavullar, havaalanının kalabalık telaşından kurtulup bir taksiye doğru yürürken azıcık terlemiş alnıma huzurun sessiz, sakin, ama garip bir şekilde ürpertici eli dokunuverdi...

Bavulları bıraktım, terimi sildim. Tam bu sırada o boz renkli kertenkele, ayaklarımın ucundan sessiz, sakin ama garip şekilde ürpertici bir bakışla süzülerek geçip gitti.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789759951399
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rıfat ÇELEBİ 
02 Şub 15:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yazar seçtiği karakterlerle alaturka ve alafranga yaşam tarzlarını kıyaslamamızı sağlıyor. Bu iki yaşam tarzını bir karakterde harmanlayarak toplum olarak iki uç arasında sıkılmışlığımızı ve denge arayışımızı ete kemiğe büründürüyor.Değişen ve değişirken içi boşalan şartlara inat inandığı değerlerden taviz vermeyen yüksek tahsilli Avrupa görmüş bir adamın iş arayışı, bocalayışları, gördükleri ve duydukları karşısında huzursuzlanan bacağı...Zamanda bir yolculuk, hüzün ve değişim...Yapılan en güzel yanlışlar... Geç kalınmış boğazda düğümlenen bir aşk... Bu kez Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının, camilerinin, yapıların pek dikkat etmediğimiz estetik yönüne dikkat çekerek bu alandaki değişimi gözler önüne seriyor, modern şehirleşmeyi eleştiriyor. Ülkemizin yıllardır boğuştuğu sağ-sol çatışması, başörtüsü sorunu  gibi siyasi sorunları irdeliyor. Değişim, yenilik, batılılaşma gibi kavramları sorgulatıyor. Tüketim alışkanlıklarımıza, ticaret anlayışımıza ve ekonomik temellerimize el atıyor.Ülke olarak kalkınmamızın önündeki engelleri şu şekilde sıralıyor:
1-Düzensizlik
2-Hukuksuzluk
3-Özgüven eksikliği
4-Hareket eksikliği
5-Dertsizlik
Kitap daha çok sonuncu tespitle ilgili. Memleket meseleleriyle okurunun  huzurunu kaçırıp dertlendirmek istiyor adeta. Kitabın sonu ise isyan ahlakıyla harekete geçmenin bir örneğini sergiliyor. Değişen, yozlaşan, içi boşalan, özden uzak, yapay, çakma, suni ne varsa hepsine isyana davet ediyor.
İyi okumalar...Huzurunuz kaçar inşallah :)

Şeyma Öztürk 
 07 Mar 19:00 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Huzursuz bacak... Ah ne kötü bir rahatsızlıktır, yakınlarımdan bilirim. Eseri alırken acaba huzursuz bacak sendromuyla uzaktan yakından bir alakası var mıdır hikâyenin diye düşünmedim değil. Garip ama bir sendrom etrafında güzel bir hikâye kurgulamış Mustafa Kutlu. :)

Eserde yer alan baş kahramanımız yurtdışında doktorasını tamamladıktan sonra ülkesine döner ve işte o zaman hayat kariyeri başlar. Türkiye'nin acınası durumunu görünce huzursuz bacak sendromu kahramanımızın kapısını çalar ve böylece hikâyemizin ismine konuk olur bu sendrom.

Huzursuz bacak olgusu etrafında yazar ülkenin pek çok sorunundan dem vuruyor kitapta. Ülkesine hizmet etme aşkıyla yanan, kendi ülkesinde adam yerine konulmamasına veyahut torpile, ikiyüzlülüğe boyun eğerek çalışmasının söylenmesine rağmen dik duruşunu bozmayan bir kahramanın hayat hikâyesiyle tanışıyoruz eserde. Ayrıca alaturka bir yaşam ile alafranga bir yaşamı kıyaslama imkânı veriyor okuyucuya anlatılanlar.

Kitap içerisinde altı çizilebilecek çok tatlı cümleler mevcut. Bunun yanı sıra "Her zamanki bizim Mustafa Kutlu" diyebileceğiniz tarzda yine hoş bir eser. Her ne kadar bir Mavi Kuş olmasa da okunmaya değer bir hikâye olduğunu düşünüyorum. Okumayı düşünenler için şuraya bir alıntı bırakalım. :)

"Çağımızda dürüst adam kaldı mı?
Artı yanında hediye olarak bir miktar saflık. Alaturka bir hediye ama olsun.
Bütün bunlardan öte sadakat."

Sümeyye Koçak 
29 Oca 23:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kutlu'nun okuduğum ikinci kitabı. İlk Uzun Hikaye'yi okumuştum. Ondaki gibi bu kitabın sonu beni hem duygunlandırdı hemde düşündürdü.
Dili günümüz türkçesi olduğundan rahat okunuyor. Kitabı çok beğendim ve her satırını merakla okudum diyebilirim. Ayrıca kitap çok eğlenceliydi. Yüzümde hep bir tebessüm ile okudum. :)

Huzursuz Bacak, uzun yıllar yurt dışında yaşamış, muhafazar gelenekten gelen Ömer Faruk'un, 12 Eylül sonrası tekrar ülkeye dönüşü sonrası eğitim,ekonomi, iş ve sanat hayatına kadar yaşanan değişimi anlatan güzelim öyküsü. Bir nevi "Eskinin mücahitleri müteahhit oldular." sloganının resmedilişi.
Muhafazakar geleneğin, bireyden hareketle yaşadığı değişimi sade ve tatlı bir üslupla bize anlatan Kutlu, hikayesinin sonunda yine buruk bir tat bırakıyor. Kapitalizm çağında "islam" kelimesinin anlamını bilmeden para ve makam uğruna yaşanan değişim sanırım bizden daha çok şey götürecek. Üzülerek ve ibretle izlemekteyim günümüz mücahitlerini(!)

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kutlu'ya yakışan güzel bir hikaye daha...
Kutlu, uzun yıllar yurt dışında yaşamış ve 12 Eylül Öncesi İslami kesimde yer almış olan bir kişinin İstanbul'a gelişiyle birlikte yaşadığı 4-5 günü anlatıyor. Çok şeyin değiştiğini, eski dostlarının değiştiğini kahvehaneden, iş görüşmesine, seminerden, üniversite ortamına kadar tahkiye ediyor.
Hikayenin sonunda ise babadan kalan çiftlikte organik tarım yapmaya karar veriyor. Çiftlik kahyasının isminin Adem olması, eşinin olması ve yalnız yaşamaları güzel bir gönderme oluyor tabii. En başa dönmek!

Fatma Nur DOĞAN 
 19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Yazar herhangi bir şeyi, çok iyi bildiği bir şeyi, acaba bir sayfa sonra ne olacak merakını hiç kaybettirmeden anlatıyor.
Huzursuz Bacak’ın kahramanı Ömer Faruk, üniversite yıllarında memleket meseleleri üzerinde çatışma yanlısı değil, uzlaşımcı bir tavır sergilemesine rağmen babasından her seferinde ihtar almış; bu yüzden de yüksek tahsili için yurtdışına gönderilmiştir. Huzursuz bacağın tıklamaya başlaması, işte bu yurtdışından ülkeye dönüş ile başlar. Memleketi, ailesi ve de arkadaşları bıraktığı gibi değildir. Kendisinin özlem duyduğu her ne varsa, artık çoktan vazgeçilmiştir burada. Mazi ile şimdiki zaman arasında uçurumlar vardır. Ülkede maddi kıymetlerin beraberinde manevi kıymetlerin de değişmesi, Ömer Faruk’u bir arayışa iter. Kutlu’nun diğer hikâyelerinden farklı olarak şehir hayatının, meselelerinin göbeğinde başlayan bu hikâye; babadan kalma bir çiftlikte, toprağın şifalı ellerinde nihayet bulur. Huzursuz bacağın tıklaması, toprağa basınca kesilir.
Huzursuz Bacak, okunmaya; fikredilmeye değer bir eserdir. Çünkü bu hikâyede Türk toplumunun, bireyinin, memleket meselelerinin analizi vardır.
Hikâyenin yayın tarihiyle şu anki tarih arasında yedi sene olmasına rağmen maalesef sorunlarda bir çözümlenme görülmediğinden okurken hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.
Keyifli Okumalar :)

Kitaptan 69 Alıntı

senanur 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dört bir yanım ezan sesi ile kaplanıyor,şükür Rabbime,şükür.
Ezan sesi semalarda yükseldikçe,elbette bir hayatımız vardır.

Huzursuz Bacak, Mustafa KutluHuzursuz Bacak, Mustafa Kutlu

".....Dört bir yanımı ezan sesi kaplıyor. Şükür Rabbim'e. Ezan sesi semalara kadar yükseldikçe elbette bir hayatımız vardır. Tövbe kapısı açık,gayret kuşağı yanı başımızdadır. Gayret bizden,tevfik Allah'tan....."

Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 124)Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 124)

"Biz böyleyiz işte, ikinci el bir hayata evet demişiz.Varoluşçuluk, sürrealizm, bugün için postmodernizm hep öyle.Çıkara çıkara Türk Einstein'ini, Sivaslı Sindi'yi çıkarıyoruz.Gelişen bir şehrimizi “Doğu'nun Paris'i” ilan ediyoruz."

Huzursuz Bacak, Mustafa KutluHuzursuz Bacak, Mustafa Kutlu
Semira Yavuz 
02 Mar 11:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pencereden Kuş Uçtu
Yahya Kemal gibi yapıp bir tepeye çıkmalı (Tepe mi kaldı ya!),oradan bakmalı.

Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 36 - Dergah)Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 36 - Dergah)
Sümeyye Koçak 
 24 Oca 22:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm dahi üzerinden zaman geçtikçe eskiyor.

Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 51)Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 51)
 
12 Tem 12:19 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazıları memeleketi kurtarılacak duruma sokar ve sonra "memleket elden gidiyor" diye bağırır.
-Anladım halaskâran.
-Aferin.
-Bir gece ansızın gelip kurtaracaklar.

Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 22)Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 22)
 
12 Tem 12:04 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Biz eskiden duvarlarla konuşurduk. Duvarlar anlatırdı memlekette olup bitenleri. Güç kavgası onların üzerinden yapılırdı. Onların rengi yansırdı insanların yüzlerine. Duvarları yıkmışlar... Tarihin sonu.

Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 7 - Dergah Yayınları)Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 7 - Dergah Yayınları)
Sümeyye Koçak 
28 Oca 12:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu acı içinde kıvranırken birden ezanlar patlıyor. Dört bir yanım ezan sesi ile kaplanıyor.
Şükür Rabbime, şükür.
Ezan sesi semalara yükseldikçe elbette bir hayatımız vardır. Tövbe kapısı açık, gayret kuşağı yanı başımızdadır. Gayret bizden tevfik Allah'tan.

Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 124)Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 124)
Şeyma Öztürk 
07 Mar 12:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Kim olursan ol, doğup büyüdüğün yerden kopamazsın. O seni ömür boyu takip eder."

Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 129 - Dergâh Yayınları)Huzursuz Bacak, Mustafa Kutlu (Sayfa 129 - Dergâh Yayınları)