Hayat Güzeldir

8,5/10  (36 Oy) · 
142 okunma  · 
38 beğeni  · 
835 gösterim
Onlar çekişedursun, parkın uyanık güvercinleri hiç çekinmeden önlerine kadar gelmiş, dökülen susamlara dalmışlardı. Çocuklar fazlalık olan parçayı güvercinlere doğradı. Önlerinde bir güvercin bahçesi oluştu.

Biri çekinerek ayaklarına dolanan kuşlardan birini okşadı. Hayret, kaçmıyor. Bir daha okşadı, bir daha, çok hoşuna gitti bu. Hayatında ilk kez bir güvercin okşuyordu. Onu gören öteki de güvercinleri okşamaya başladı. Arada bir göz göze geliyor birbirlerine gülümsüyorlar. Yüzsüz güvercinleri aç sanmışlardı. Kalan simitleri de doğradılar. Kuşlar yedikçe sanki onlar doyuyordu. Güvercinlerin parlak tüylerinden geçen sevgi ve merhamet en saf hali ile çocuk kalplerini doldurmuştu.

Sonunda simitler bitti.

Ortada tek bir susam tanesi kalmadı.

Güvercinler birden havalanarak ve çocukların yüreklerini ağza getirerek uçtular.

İleride simit yiyen bir genç çiftin önüne kondular.

Simitçiler birbirlerine baktı.

Sonra güvercinlere baktı.

İkisi de sevincini bulmuştu.

Artık ne açlık, ne tasa. Artık gidebilirler, yeniden satışa çıkabilirler.

Her birinin etrafında yüzlerce melek dolaşıyor.

Elbette bütün simitleri satacak, cepleri para dolu olarak analarına koşacak, bu güvercin hikayesini anlatacaklar.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789759952358
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan ATA 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayat üzerine yapılmış betimlemelerden oluşan bir solukta okunacak hikayeler. Sıradan, her gün etrafımızda olan fakat göremediğimiz o güzellikleri, yalın anlatımıyla bize hatırlatıyor Mustafa Kutlu. Hayat güzeldir diyor ve gülümsüyorsun☺

"Yarabbi hayat ne kadar güzel , ama bizim gözümüz KÖR, kulağımız SAĞIR. Ancak DARA DÜŞTÜĞÜMÜZDE , PAÇAMIZ SIKIŞTIĞINDA görüyoruz bu güzellikleri. Bu kadar nimet! Bunların hangi birine şükretmeli? "

Bu kitaptaki hikayeleri okuyunca, sanki ölümün kıyısından dönmüş ve o dönüşte aklınız başınıza gelmiş gibi... Gibi diyorum zira , kitap ne kadar iyi olsa da etkisi uzun sürmüyor, çünkü insanoğlu her zaman hem nankör hem unutkandır!!!

Muhammed Işık 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Kutlu bu kitabında hayatın güzel olduğunu, umutların tükendiği yerde birden insanın yüzünün gülebileceğini anlatmaya çalışmış. Bazı hikayeleri duygulanarak okudum.

Mustafa Kutlu, kitaba ismini verirken Roberto Benigni'nin unutulmaz filmi La Vita E Bella'yı düşünerek mi bu ismi verdi bilinmez ama ismiyle bile ruhunuza iyi gelen bir kitap Hayat Güzeldir. Mustafa Kutlu, kısa hikayelerle karşımıza çıkıyor bu kitapta. O'nu okuyanlar az çok alışmıştırlar zaten bu tarzına. Gündelik hayatımızda sıradan, görmediğimiz ama bizim için anlam ifade eden şeyleri hikayeleştirmiş. Özetiyle her şey bizim mutluluğumuza hizmet ediyor yeter ki görebilelim. Simit satıcısı çocukların güvercinlere simit verirken unuttukları günün yorgunluğundan bir öykü çıkartmış mesela Mustafa Kutlu. Okurken sizi de sarmalayan bu sıcaklık çok sıradan bir şey değil mi oysa?
Çatışmaya giren nöbetçinin yaşadığı korku ile nur yüzlü sevgilisine bir can borcu olduğunu düşünürken uzandığı siperde, sağ yanından güzel kokusunu fark ettıği ottan bir yaprak koparıp parmaklarının arasında ezip nane ile kekik arası bu güzel kokuyu hissettiğinde “Yarabbi dünyada ne güzellikler var” deyişi gibi hayat, en zor anında size tutunacak bir dal bahşedebiliyor.
Kapağı süsleyen kırmızı gelincikler kitaba ismini veren öykünün içine kondurmuş yazar. Arabasıyla yolda giderken aniden şarampole yuvarlanan adamın kaza şokuyla ne yaptığını bilemezken kafasını candan çıkardığında karşısında kırmızı bir gelincik beliriyor ve ister istemez gülüyor adam bu güzellik karşısında. Benim için kitabın en güzel yeri de burası işte. insanın kendisini kaybettiği, mutsuz olduğu ve çeşitli ruhsal problemler içinde yorulduğu cagımızda yapabileceğimiz en güzel şey onlara hayatlarındaki kırmızı gelincikleri gösterebilmek. Hayatımızda yer eden kötülüğe gözlerimizi kapatıp iyi olanı görmesine yardımcı olmak. Çünkü insanın zihni sınırlı ve onu kötülükten kurtarmak gerekiyor. Mustafa Kutlu da öyküleriyle bunu başarabiliyor. Ömrü uzun olsun.

Smyyeycll 
01 Ağu 21:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri.Kitabı bitirdiğinizde "Hayat güzel" diyorsunuz. İçinize "umut" aşılıyor, "hamd" ediyorsunuz yaşadıklarınıza.Bu dünyada kötü ile iyinin, çirkin ile güzelin, batıl ile hakkın varlığının iç içe olduğuna bir kez daha şehadet ediyorsunuz.Eğer içinizdeki ışığı canlandırmak istiyorsanız, okuyun. Ben sevdim. Başucu kitaplarımdan biri "Hayat güzeldir"

"Her nefeste Allah demek lazım ."

Selim Kitapçı 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Kutlu'nun diğer eserleri gibi bu eseri de yoğun bir günün sonunda ince belli bir bardaktan mis gibi demli bi çay içmek tadında... Yani ferahlamak, hayatı basit yanlarıyla okuyup doğal bir mutluluk tatmak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Süheyla Merve 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hayat güzeldir. Hikayede normal hayatların güzel anılarını, durumlarını, çocukların; şefkatini, masumiyetini, büyüklerin; yaşadıklarını, nasıl tutunduklarını, yaşlıların ise en ufak şeyde mutlu olduklarını anlatıyor. Hikaye hikaye ilerlese de sona doğru hikayeleri daha sıcak, daha tebessüm edecek bir hale bürünüyor. Mustafa Kutlu, Uzun Hikaye'den sonra tarzını değiştirse de bizler buna da alıştık.
Belki bir yaz kitabı değil ama kışın, bir çay ile beraber içinizi sımsıcak yapacak hikayeler mevcut. Bazı hikayelerin sadeliği beni sıktığı için altı veriyorum ama etkileyici hikayelerin olmadığını söyleyemem.

abdullah pak 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir zamanlar bizler böyle güzel insanlardık, ne olmuş bize diyor insan... her geceyi kadir, her geleni hızır bil düsturunun yansıması insanlar... yeri gelince ağlamak yeri gelince mutlu etmenin mutluluğunu yaşamak...

Ali TAHİR 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

kısaca Hayat herkese göre değişen bir yaşam olsa da kitabı bitirdiğimde "hayat gerçekten güzel galiba" demekten kendimi alamadım. hayata mutluluğun penceresinden baktığınızda içiniz açılır. tabi bu tamamen bir seçimdir. herkese seçimlerini doğru yapması temennisiyle okumanız gerektiğini rahatlıkla belirtebilirim. iki bölümü ise çok beğendim. "hayat güzeldir" ölümle burun buruna gelmiş birisinin bakış açısını ne ölçüde değiştirebileceği.. "Allah BES!" ise Osmanlıca bir deyim. "Allah Bes, baki heves." yani tevekkül etmek üzerinde durulmuş. Allah'a güvenildiği zaman insan gücünün dışında olan acı olayların bile üstesinden gelindiğini gözler önüne seriyor.

Kitaptan 11 Alıntı

Ahmet Can Ayhan 
18 Mar 19:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bana çekeceğim yükten ağırını verme. Bizi hastalıkla, açlıkla, yoklukla imtihan etme.”

Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 19)Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 19)
Ahmet Can Ayhan 
19 Mar 13:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama bilirsiniz "yokluk" bir mertebedir ki ona ulaşmak her babayiğidin harcı değildir.

Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 59)Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 59)
Aysel 
04 May 11:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Güya
Güya bu beldede zenginler azmış; israfın türlü yolsuzluğun boyu dağları aşmış, insaf bu şehri terk etmiş, merhamet kalmamış, oğul babayı, kız anayı dinlemez olmuş. Akrabalar birbirini akrep gibi sokmaya başlamış, zina ziyadeleşmiş, yoksulluk kol gezmeye başlamış,mazlumların ahı gökyüzüne yükselmiş.

Bunun üzerine Hızır Aleyhisselam Cenab-ı Hakk' ın izniyle boz atına binip geceleri dolaşmaya başlamış.

Hayat Güzeldir, Mustafa KutluHayat Güzeldir, Mustafa Kutlu
Ahmet Can Ayhan 
18 Mar 19:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeşil pencerenden bir gül at bana
Işıklarla dolsun kalbimin içi

Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 16 - Ahmet Muhip Dıranas)Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 16 - Ahmet Muhip Dıranas)
Ahmet Can Ayhan 
20 Mar 10:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ulu olan ancak takva sahibi olandır. İster vezir, ister şair, isterse çömlekçi olsun. Dâhilik abartıdır. Tevazu asıldır.

Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 133)Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 133)
Fatma Özaydın 
 14 Haz 11:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın ait olduğu yerden kopması nasıl da zor."

Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 110)Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 110)
Fatma Özaydın 
 14 Haz 11:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Güzellik böyledir; çocuk da olsa, yaşlı da olsa, dilinden anlayanı yüreğinden vurur."

Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 62)Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 62)
Salih Çermik 
10 Oca 17:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yarabbi hayat ne kadar güzel. Ama bizim gözümüz kör, kulağımız sağır. Ancak dara düştüğümüzde, paçamız sıkıştığında görüyoruz bu güzellikleri. Bu ne kadar nimet! Bunların hangi birine şükretmeli?

Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 51 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu (Sayfa 51 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)
2 /