Makyaj Yapan Ölüler

9,1/10  (32 Oy) · 
120 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.543 gösterim
Ey kutsal ağrı!
Saklandığın yerden çık!
Yalnız kendimizi değil, çevremizi de yakıp yıkıyoruz! Biz acı duymayanlar ahalisi, akan kanımızı boş gözlerle, bir nehir gibi seyrediyor, kopan ayağımıza vitrinlerden ayakkabı beğeniyoruz.
Ey kutsal ağrı! Gel ve sessizliğimiz boz!
Kulakları sağır etsin çınlayan sesin!
Başımızdaki tacımızı ağrıdan bir çelenkle değiştir!
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  165
 • ISBN:
  975644634x
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
KörKalem | Halil K. 
 26 May 20:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir deneme, ve yine KörKalem...
Merhabalar.
Konu Ali Ural olunca ben söyleyecek pek bir şey gerçekten bulamıyorum. Adam müthiş ötesi müthiş. Harika bir değer, harika bir kalem. Gerçekten enfes bir kitaptı. İçinde çok güzel denemeler vardı. Kitap çok doyurucuydu ve okurken okuyucuyu yormuyordu. En dikkatimi çeken nedense, en son denemeydi. Ölümle alakalı olan hani... Her şeyin sonudur ya hani ölüm, kitabın da sonuydu.
Yine bizi çok ince şeyleri düşünmeye sevketmiş kitapta sevgili Ural. Kimsenin düşünmeye zahmet etmediği şeyleri hani... Kesinlikle öneriyorum, mutlaka okumanız gereken kitaplardan biri.

Velhasıl kelam sözlerime şu cümleyle son vermek istiyorum: Âh kimsenin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya...

Sumeyye 
 13 Eyl 23:25 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba sevgili 1K. sevgili A.Ali Ural yine döktürmüş doğrusu... Okuduğum üçüncü kitabı olmasına rağmen beğendiğim en önemli yazarlar listesinde yerini aldı açıkçası, bir deneme ve şiir kitabını okuduktan sonra yine bir deneme kitabıyla devam etmek istedim ve iyi ki de öyle yapmışım. Kitap öyle güzel kurgulanmış ki, o kadar güzel ifadelerle ve istisnai bir kelime harcıyla yoğrulmuş ki ; kendinizi deneme okuyor gibi değil de, dünyanın her alanından, her yöresinden masallı bir anlatımla bilgiler ediniyor,farklı düşüncelere dalıyorsunuz. Ben, kendimi kaybettim, yoksa kendimi buldum mu demeliyim? Ben bunu düşünürken siz de en iyisi kitabı alıp okuyun efendim.
EN SEVDİĞİM CÜMLESİ: "Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi?"

Hatice Şahan 
26 Şub 11:33 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Adı itibariyle farklı bir kitap, Kitabı ilk gördüğümde ismi dikkatimi çekmişti ve içeriğini merak etmiştim doğrusu...Ama okumaya başlayınca kitabın ne demek isteğini daha iyi anladım.İçindeki birkaç sayfalık denemelerden oluşuyor ve her deneme bana hayatın perdeler çekili camlarını açtı adeta.Çünkü her biri günlük yaşamda sıklıkla rastladığımız ama hikmet nazarıyla bakmadığımız şeylere dikkati çekiyor.Farkedemediğimiz onca şeyden "Son anda fark edenler, geri dönün " diyor yazar.

ALEYNA YILMAZ 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Bu yazarın okuduğum üçüncü kitabı ama bütün kitaplarını gözüm kapalı önerebilirim.Her zaman ki gibi alt cümlelerle dolu bi kitap muhteşemdi.

Ali Ural ve eserlerini andığım vakit aklıma 'Ali Ural'ın denemeleri' ve 'Ali Ural denemelerinde öğreticilik' gelir.

Deneme türünün üstadlarından biri olarak gördüğüm Ali Ural, denemelerinde kendi tarzını yansıtan bir üslup çizgisi yakalamış.

Kimi zaman şiirsel bir dille duygulara hitap ediyor. Kimi zaman bir hikaye okuyormuşsun tadı veriyor. Kimi zamansa deneme okuduğunun farkındalığını hissediyorsun. Farklı tarzlarda dile getirse de denemelerin sonunda daima bir didaktik hava var. Mutlaka bilgi veriyor. Okurlarım deneme okuyor ama onlara ufak tefek de bilgi vereyim havasında.

Bir hikaye kitabı ya da roman olsaydı içerik hakkında bilgi verebilirdim lakin her biri birbirinden farklı 41 adet denemenin konusu da farklı.

Bir haftasonu dinlenirken okumalık bir kitap. Yine bir başka havası var kitabının.

Kübra karakaş 
Dün 10:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evinizin penceresinden dışarı baktığınızda etrafınızdaki olaylar konu komşudan,haber bültenlerinden duyduğunuz haberler güzel,akıcı,özgün bir anlatımla akıyor sayfalarda.Yazarın gazete yazılarını topladığı bu eser, siz satırları okurken damağınızda şiirsel ve deneme tadında lezzetler bırakıyor.Keyifle kısa sürede okunacak bir kitap.iyi okumalar....

Deneme seviyorsanız ve hayata farklı bir acıdan da bakmak istiyorsanız tam size göre.. Kitap okurken beğendiğim satır altlarını çizdiğimden ,yazarın kitaplarını pek temiz bırakamıyorum :)

Kivirciktosh 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ağustos ayının ikinci kitabı: ‘’Makyaj Yapan Ölüler’’ oldu. Ne kadar ilginç bir ismi var değil mi? İsmi çok dikkatimi çektiği için hemen almıştım kitabı. Aslında Ali Ural’ın kitaplarının kapakları da çok ilginç, çok güzel. Edindiğim izlenime göre Ali Ural’ın ilk olarak ‘’Posta Kutusundaki Mızıka’’ kitabının okunması tavsiye ediliyor. Ama ben ilk olarak bu kitabı okumak istedim. ‘’Hamza’’nın etkisinden henüz çıkamamışken bu kitaba başladım. En başta çok farklı geldi, anlayamadım neler olduğunu. İlk yazıyı birkaç kez okudum. Sonunda kitabın işleyişini anladım. Bu bir deneme kitabı ve içerisinde ikişer/üçer sayfalık denemelerden oluşuyor. Ama bu denemeler hakkında ilginç olan şey gazete haberlerinde yola çıkarak hazırlanması. Birbirinden ilginç haberler ve yazarın yorumlarıyla farklı bakış açıları, farklı pencereler kazanıyoruz. Kitap hakkında birisi şu yorumu yapmıştı: ‘’Genel kültür kazanmak isteyenler bu kitabı okumalı.’’ Ve ben bu yoruma katılıyorum. Not: Bu kitabın devamı da var: ‘’Resimde Görünmeyen’’

Damla Çankaya 
20 Ağu 19:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Denemelrini çok beğendiğim bir yazar kitabında gazete yazılarını farklı bir dille yorumlamış kendini okutturan bir yazar
Denemediği bir şey kalmayan insan Birgün insan olmayı deneyebilecek mı

Kitaptan 74 Alıntı

KörKalem | Halil K. 
24 May 12:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Boyamayı ne çok seviyoruz. Boyuyor, ama renk vermiyoruz. İşin rengi değişiyor ama biz değişmiyoruz. Renkten renge giriyor, ama renk körlüğü yaşıyoruz. Her ne kadar renkli simalar varsa da aramızda renk katmıyorlar hayatımıza.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 63 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 63 - Şule Yayınları)
KörKalem | Halil K. 
24 May 09:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğar doğmaz ayağa kalkıp koşan taylar, doğduktan aylar sonra emekledi insanlar...

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 31 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 31 - Şule Yayınları)
mavera 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ali Ural
Mazlumların seslerini yalıtmak için, ahşap pencerelerimizi plastik pencerelerle değiştirdik..

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)
KörKalem | Halil K. 
26 May 21:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevenler zulmetmez. Adaleti zümrüt bir gerdanlık gibi beyaz boynuna asar sevdiğinin.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 156 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 156 - Şule Yayınları)
mavera 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ali Ural
Denemediği çok az şey kaldı insanın..
Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi?..

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 16)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 16)
mavera 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ali Ural
Acı çekmeye başlamazsak, yanmaktan kurtulamayacağız..

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)
Merve 
08 Mar 16:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimi zaman kuralsızlığın, kimi zaman da kuralların ruhumuzu kötürüm bıraktığından söz edilebilir mi?

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali UralMakyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural
KörKalem | Halil K. 
25 May 09:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Makamlardan habersizce olduğunuzu söyleyerek, iddia makamında kurtulamazsınız.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 105 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 105 - Şule Yayınları)
KörKalem | Halil K. 
25 May 09:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Farklılığımıza katkıda bulunan herkes bizim için farklıdır.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 87 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 87 - Şule Yayınları)