Makyaj Yapan Ölüler

9,1/10  (19 Oy) · 
85 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.242 gösterim
Ey kutsal ağrı!
Saklandığın yerden çık!
Yalnız kendimizi değil, çevremizi de yakıp yıkıyoruz! Biz acı duymayanlar ahalisi, akan kanımızı boş gözlerle, bir nehir gibi seyrediyor, kopan ayağımıza vitrinlerden ayakkabı beğeniyoruz.
Ey kutsal ağrı! Gel ve sessizliğimiz boz!
Kulakları sağır etsin çınlayan sesin!
Başımızdaki tacımızı ağrıdan bir çelenkle değiştir!
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  165
 • ISBN:
  975644634x
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
KörKalem 
 13 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir deneme, ve yine KörKalem...
Merhabalar.
Konu Ali Ural olunca ben söyleyecek pek bir şey gerçekten bulamıyorum. Adam müthiş ötesi müthiş. Harika bir değer, harika bir kalem. Gerçekten enfes bir kitaptı. İçinde çok güzel denemeler vardı. Kitap çok doyurucuydu ve okurken okuyucuyu yormuyordu. En dikkatimi çeken nedense, en son denemeydi. Ölümle alakalı olan hani... Her şeyin sonudur ya hani ölüm, kitabın da sonuydu.
Yine bizi çok ince şeyleri düşünmeye sevketmiş kitapta sevgili Ural. Kimsenin düşünmeye zahmet etmediği şeyleri hani... Kesinlikle öneriyorum, mutlaka okumanız gereken kitaplardan biri.

Velhasıl kelam sözlerime şu cümleyle son vermek istiyorum: Âh kimsenin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya...

Hatice Şahan 
26 Şub 11:33 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Adı itibariyle farklı bir kitap, Kitabı ilk gördüğümde ismi dikkatimi çekmişti ve içeriğini merak etmiştim doğrusu...Ama okumaya başlayınca kitabın ne demek isteğini daha iyi anladım.İçindeki birkaç sayfalık denemelerden oluşuyor ve her deneme bana hayatın perdeler çekili camlarını açtı adeta.Çünkü her biri günlük yaşamda sıklıkla rastladığımız ama hikmet nazarıyla bakmadığımız şeylere dikkati çekiyor.Farkedemediğimiz onca şeyden "Son anda fark edenler, geri dönün " diyor yazar.

ALEYNA YILMAZ 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Bu yazarın okuduğum üçüncü kitabı ama bütün kitaplarını gözüm kapalı önerebilirim.Her zaman ki gibi alt cümlelerle dolu bi kitap muhteşemdi.

Deneme seviyorsanız ve hayata farklı bir acıdan da bakmak istiyorsanız tam size göre.. Kitap okurken beğendiğim satır altlarını çizdiğimden ,yazarın kitaplarını pek temiz bırakamıyorum :)

Kivirciktosh 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ağustos ayının ikinci kitabı: ‘’Makyaj Yapan Ölüler’’ oldu. Ne kadar ilginç bir ismi var değil mi? İsmi çok dikkatimi çektiği için hemen almıştım kitabı. Aslında Ali Ural’ın kitaplarının kapakları da çok ilginç, çok güzel. Edindiğim izlenime göre Ali Ural’ın ilk olarak ‘’Posta Kutusundaki Mızıka’’ kitabının okunması tavsiye ediliyor. Ama ben ilk olarak bu kitabı okumak istedim. ‘’Hamza’’nın etkisinden henüz çıkamamışken bu kitaba başladım. En başta çok farklı geldi, anlayamadım neler olduğunu. İlk yazıyı birkaç kez okudum. Sonunda kitabın işleyişini anladım. Bu bir deneme kitabı ve içerisinde ikişer/üçer sayfalık denemelerden oluşuyor. Ama bu denemeler hakkında ilginç olan şey gazete haberlerinde yola çıkarak hazırlanması. Birbirinden ilginç haberler ve yazarın yorumlarıyla farklı bakış açıları, farklı pencereler kazanıyoruz. Kitap hakkında birisi şu yorumu yapmıştı: ‘’Genel kültür kazanmak isteyenler bu kitabı okumalı.’’ Ve ben bu yoruma katılıyorum. Not: Bu kitabın devamı da var: ‘’Resimde Görünmeyen’’

Kitaptan 71 Alıntı

KörKalem 
24 May 09:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğar doğmaz ayağa kalkıp koşan taylar, doğduktan aylar sonra emekledi insanlar...

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 31 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 31 - Şule Yayınları)
mavera 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ali Ural
Mazlumların seslerini yalıtmak için, ahşap pencerelerimizi plastik pencerelerle değiştirdik..

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)
mavera 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ali Ural
Denemediği çok az şey kaldı insanın..
Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi?..

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 16)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 16)
KörKalem 
11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevenler zulmetmez. Adaleti zümrüt bir gerdanlık gibi beyaz boynuna asar sevdiğinin.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 156 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 156 - Şule Yayınları)
mavera 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ali Ural
Acı çekmeye başlamazsak, yanmaktan kurtulamayacağız..

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 20)
Merve 
08 Mar 16:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimi zaman kuralsızlığın, kimi zaman da kuralların ruhumuzu kötürüm bıraktığından söz edilebilir mi?

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali UralMakyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural
KörKalem 
25 May 09:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne kadar çok şarkıcı, ne kadar çok dinleyici var! Toplumun yarısı dudak, yarısı kulak kesilmiş. Kulak kesilmiş ama bir türlü duymuyor. Dudak kesilmiş ama bir türlü söyleyemiyor.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 109 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 109 - Şule Yayınları)
KörKalem 
25 May 09:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Farklılığımıza katkıda bulunan herkes bizim için farklıdır.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 87 - Şule Yayınları)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 87 - Şule Yayınları)
Gamze Kaan UYSAL 
06 Mar 08:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Türk gelinleri dikkat! Öldürülüp kurutulduktan sonra çerçevelenip duvarlara asılan rengarenk kelebeklere dönüşen geleneklerimizden biri daha tehlikede. Batının kibar hırsızı Arsen Lüpen, bir değerimizi çalmaya hazırlanıyor. Bir gün kına konulması için açtığınız avucunuzda kına yerine euro bulup kendimizi dilenci gibi hissedebilirsiniz. Belki kına geceleri yerine sizde "Bekarlığa veda partileri" düzenler, evlerinizdeki bütün kınaları AB yöneticilerine gönderirsiniz.

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 170)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 170)