Kimlik

7,7/10  (44 Oy) · 
126 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.458 gösterim
Ünlü Çek yazarı Milan Kundera, bu kez ‘aşk’ı irdeliyor. Orta yaşlı bir kadın ve kendisinden küçük bir erkek, bu aşk’ın iki kahramanı. Akıllı, çağdaş, çalışkan, tutkulu ve güçlü bir kadın Chantal ile onun duygusal, serseri ruhlu, sorumsuz, ama sevimli sevgilisi Jean-Marc. Tutkuyla birbirine bağlı bu iki insanın aşkları eskimeye, yıpranmaya başlamıştır. İkisi de aralarındaki bağı sorgulamaya başlarlar. Güven duygusu, yerini kuşkuya bırakmıştır. Birbirlerini gözlemeye, küçük oyunlarla aşklarını sınamaya girişirler. Yaşamları tam bir karabasana dönüşür. Bir oyun gibi başlattığı küçük bir aldatmaca, genç adamın yaşamını altüst eder. İnsan ruhunun derinlerine inmeyi çok iyi bilen Milan Kundera, yalın ve duru anlatımıyla bu kez de kimlik sorununu işliyor. Chantal ile Jean-Marc’ın psikolojik saplantılarını gözler önüne seriyor, aralarındaki iletişimsizliği ustalıkla çözümlüyor...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789755108346
 • Orijinal Adı:
  L'identite
 • Çeviri:
  Aykut Derman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Ayata 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güven duygusu yerini kuşkuya bıraktığında, insanlar aşklarını sınamaya başladıklarında yaşamlar alt üst olur. Kimlik sorunu yaşamak kaçınılmaz olur.......

Fatma Akyüz 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Yaşı ilerlemiş bir kadın olan Chantal ve ondan dört yaş küçük sevgilisi Jean-Marc arasında geçen bu kitapta, çiftin ilişkisi ele alınıyor. Erkeklerin artık kendisiyle ilgilenmediğini düşünen Chantal'a, bir gün isimsiz bir mektup gelir ve olaylar bununla başlar.

İlişkilerindeki yetersiz iletişimden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar, çifti umulmadık sorunlara sürükler. Kitapta, yapılan bir davranış veya sözün, karşı tarafta nasıl farklı bir şekilde anlaşılabileceği üzerinde durulmuş. Bu apayrı düşünceler, aslında insanların birbirlerini ne kadar yanlış anlayabileceğini gözler önüne seriyor.

Kitapta en ilgimi çeken söz, gözü "bir bireyin kimliğinin yoğunlaştığı nokta" olarak belirtmesi. Dostluk üzerine çiftin arasında geçen konuşmalar da dikkat çekici. Gözlem gücü yüksek bir yazardan güzel bir kitap.

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, Jean - Marc ' ın eşi Chantal' a Cyrano de Bergerac yöntemi ile yazdığı mektupların Chantal ' ın hayatında yarattığı değişiklikle beraber, kendinin düştüğü sıkıntılı durumu içeren, aynı zamanda sorgulamaya da yönelten bir roman.

havva 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

şüphe öyle sarsıcı bir duygudur ki hem sizin kimliğinizi değiştirir hem de karşınızdakinin tanıdığınız insan olmadığı algısıyla ona yeni bir kimlik biçersiniz; derinlikli başarılı bir eser...

Gözde baştimur 
26 Tem 00:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın kendini sivri bir gizlilikle apaçık şekilde ortaya koyduğu sağlam ve öz fikirlerden oluşan kitap. Ayrica kahramanına da kitabın sonunda verdiği karar yüzünden de kırgınım.

Beyza Aslan 
18 Tem 00:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimlik, en azından bizim bildiğimiz aklımıza ilk gelen anlamıyla yani en basit olarak, üzerinde yaşam boyu değişmez bilgilerin yer aldığı bir kağıt parçasıdır doğum tarihi, isim, anne adı, baba adı vb. İlginçtir ki hiçbirini kendimiz seçmemişizdir(doğum tarihimizi ismimizi...) halbuki o kağıt parçası hayatımız boyunca yanımızdadır, bizi 'sözde' tanımlar. Ama bu kitapta değişmeyen özellikler ve düşünceler yok, seçimsiz şeyler de yok, bir' kimlik ' de yok bir' arayış' var. Bir kadının' kimlik arayaşı' ...
Umarım herkes bir gün kimliğini alıp cüzdanına koymaktansa, kimliğini ' seçer'.

Serkan Akan 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayal ve gerçeğin aynı anda yaşandığı, içinde ki gizli arzuların/ isteklerin açığa çıkarılmasının doğruluğunu ve birlikteliğin aslında bir aşk hapishanesi olarak görebilirmiyizi sorgulatan bir kitap olarak

Hasan G. 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

'Kimlik' ile başla dedi, yayınevinin tezgahında bulunan kız, bir yandan da Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği elimde. Kundera'nın ilk okuduğum kitabı oldu böylece.
Farklı jenerasyondan iki insanın yaşadığı ilişki üzerinden yola çıkarak yaşadıkları yabancılaşma, kuşku dolu hissiyatlar ile girdikleri girdaplar ve bunun sonucunda da kimliklerindeki kaçınılmaz değişiminin alışık olmadığım bir üslupla anlatımı olan bir romandı. İlişki ile başlayıp bu kimlik değişimlerini hayatın geneline yaymak mümkün. Bunu hem etrafımızda hem kendimizde net olarak görebiliriz. Sevgilinizle, eşinizle olduğunuzdan farklı olarak iş yaşamında farklı bir yüze bürünürken, samimi arkadaşların olduğu bir ortamda bambaşka bir yüze bürünebiliyoruz. Buna çok yüzlülük denebilir belki.
Bunun yanında dostluğa, cinselliğe, devrime, aşka bakış akışı hep ters köşedir, kalıpların dışında bakar. Devrimi anlatırken tanrıya itaatten bahseder, aşkı anlatırken ağzımızdaki salgıdan, dostlar anı taşıyıcılarıdır, cinsellik ise kışkırtıcı derecede çekicidir.
Sırf tekdüze düşünceleri reddetmesi bile okumak için bir sebep oluşturabilir.
Yalnız kitapta bir ayrıntı dikkatimi çekti ki -di'li geçmiş zamanla şimdiki zaman arasında gidip gelmektedir, insanın bir miktar şaşırtıp sinirini bozmuyor değil.

Kitaptan 56 Alıntı

Güler Ayata 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aynaların olmadığı bir dünyada yaşamış olduğunu farzet. Yüzünü düşleyecektin. Yüzünü sendeki bir şeyin bir tür dışa yansıması gibi tasarlayacaktın. Ve sonra sana 40 yaşlarında bir ayna verildiğini düşün. Ne biçim bir dehşete düşerdin biliyor musun? Bütünüyle yabancı bir yüz görecektin! Ve şimdi reddettiğin şeyi açık seçik anlayacaktın:
Yüzün sen değilsin!”

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera

İnsan, yaptığı bir hareket, söylediği bir söz yüzünden kendine kızabilir, ama yaşadığı bir duygu yüzünden kızamaz, çünkü duygularımız üzerinde hiçbir gücümüz yoktur.

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera

"Bu duygu onu kısa süre sonra korkutacaktı. Ne var ki duygulara kimse karşı koyamaz, oradadırlar ve her türlü bastırma girişiminden bağımsızdırlar. İnsan, yaptığı bir haraket, söylediği bir söz yüzünden kendine kızabilir, ama yaşadığı bir duygu yüzünden kızamaz, çünkü duygularımız üzerinde hiçbir gücümüz yoktur. Bu durumda elinden gelebilecek tek şey, kendi kendine bunun ne anlama geldiğini sormaktı."

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera
Güler Ayata 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Onu bu kadar huzursuz kılan şeyin, düşün, şimdiki zamanı silip atması olduğunu düşünüyor. Çünkü içinde yaşadığı zamana öyle sıkı sıkı sarılır ki, karşılığında dünyayı verseler, onu ne geçmişle ne de gelecekle değiştirir.

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera

"Giz, en çok paylaşılan, en sıradan olan, en çok yinelenen ve herkese özgü olan şeydir: beden ve onun gereksinimleri, hastalıklar, saplantılar...Özel yaşamımıza özgü bu durumları başkalarından utanarak gizlememizin nedeni, bunların son derece bireysel durumlar olması değil, tam tersine, son derece ortak durumlar olmasıdır."

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera
Güler Ayata 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Canına bile kıyamazdı, çünkü ihanet olurdu bu, beklemeyi reddetmek, sabrını yitirmek anlamına gelirdi.

Kimlik, Milan Kundera (Sayfa 9)Kimlik, Milan Kundera (Sayfa 9)
Küçük kara balık 
27 Oca 11:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dostluk, benim gözümde, yaşamda ideolojiden, ulustan daha güçlü şeylerin var olduğunun kanıtıdır.

Kimlik, Milan Kundera (can yayınları)Kimlik, Milan Kundera (can yayınları)
Güler Ayata 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Unutma, benim iki yüzüm var. Bu özelliğimden belirli bir zevk almayı öğrendim, buna karşın, iki yüzü olmak kolay değil. Çaba gerektiriyor, disiplin gerektiriyor! İsteyerek ya da istemeyerek, ne yaparsam yapayım, yaptığım şeyi iyi yapma tutkusuyla davranırım ben, bunu anlaman gerekir. Bunu, işimi yitirmemek için yapıyor olsam da. İnsanın kusursuz biçimde çalışması, aynı zamanda da o işi hor görmesi çok zordur.

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera
Güler Ayata 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ve bu katmerli ihaneti, başarısızlık olarak değil, bir savaş başarısı olarak kabul ediyorum. Çünkü, sahip olduğum birbirinden farklı o iki yüzü korumayı daha ne kadar sürdürebilirim? İnsanı tüketen bir şey bu. Bir gün gelecek, tek bir yüzüm kalacak. Ve bu, kötü yüzüm olacak kuskusuz. Yani ciddi olan. Razı olmayı kabul eden. Beni hâlâ seviyor musun?

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera

İki insanın karşılıklı sevgisini, birbirlerine söyledikleri sözlerin azlığıyla ya da çokluğuyla ölçemezsin.

Kimlik, Milan KunderaKimlik, Milan Kundera