Gülünesi Aşklar

7,7/10  (33 Oy) · 
96 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.429 gösterim
Milan Kundera, bütün yapıtları arasında en çok Gülünesi Aşklar'ı büyük keyifle, zevkle yazmış olduğunu söyler. Yedi öyküden oluşan bu kitapta, yazarın daha sonraki romanlarında geliştireceği aşk, yalan, yanılsama gibi temaların özünü, özgün ve yenilikçi anlatım tekniklerini bulmak mümkün. Hayatı, yanılsamalar üzerine kurulu bir parodi olarak sunduğu Gülünesi Aşklar'daki öyküler, 1958 ile 1968 arasında yazılmış. Milan Kundera, o eşsiz kara mizahı ve ironisiyle kahramanlarının kimlik sorunlarını, oyun gibi başlayan cinsel yanılsamalarını, trajik bir tutsaklıktan başka bir şey olmayan erotik güç tutkularını işliyor, cinsellik ve erotizmi benzersiz gözlem gücü ve duyarlılığıyla, kusursuz bir estetik düzeye oturtarak işliyor. Bu öykülerin her birinde 'gülünesi aşklar' yer alıyor, ya da gerçek aşk oyunları. Yirminci yüzyıl edebiyatına damgasını vuranlardan olan Çek yazar Milan Kundera'nın Gülünesi Aşklar'ı, zamana karşı durabilen bir başyapıt.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789750702259
 • Orijinal Adı:
  Smesne Lasky
 • Çeviri:
  Serdar Rifat Kırkoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşe Y. 
04 May 12:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gülünesi Aşklar, Kundera'nın hikayelerinden oluşan bir kitap. Eğlenceli, ironik, akıcı...Dikkatimi çeken husus, Kundera'nın erkek kahramanları zaman zaman birbirinin kopyası gibi. Sanki hepsi "Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği"ndeki Tomas'ın klonlanmış versiyonları gibi. Kundera'yı seviyorum, zira cesur bir adam Kundera, cesur olmasaydı erkekler dünyasını bu kadar aşikâr bir şekilde anlatamazdı kanımca.

Ahmet Kara 
 10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Kundera’dan hepimizin rahatlıkla kendimizden parçalar bulabileceğimiz ama bir yandan da tuhaf hatta komik/gülünesi bulacağımız aşklara dair hoş öyküler (toplam yedi öykü).Tümünü keyifle okudum diyebilirim.

Ben esasen ‘romancı’ biriyimdir, öyküleri detaylı değerlendirmesem sanırım daha uygun olacak. Ama şunu belirtmeden geçmiş olmayım: Kundera’ya öykücülük çok yakışmış. Şöyle ki, Kundera aşk, kadınlar, ilişkiler, cinsellik gibi konuları hem özgün hem de ustalıklı şekilde işleyebiliyor. Bu temaları kısa yaşam kesitlerine uygulamak da harika sonuçlar ortaya çıkarmış.

Bu Kundera’nın okuduğum ikinci kitabı oldu, bu kitapla kendisine beğenim pekişti. Kundera’nın iki kitabını daha okunacaklar listeme alıyorum (biri “Ölümsüzlük” diğeri “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı”).

Hasan G. 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kundera’nın yazarken en çok keyif veren kitabım dediği Gülünesi Aşklar, bahsettiği kadar ciddi eğlenceli bir kitap, acayip keyif aldığımı söylemeliyim. 7 farklı öyküden oluşan kitabın ana teması adından da anlaşılacağı üzere ‘aşk’ ama bildiğimiz saf duyguları ihtiva eden, zengin kız fakir oğlan edebiyatında, kalbin derinliklerinden akan bir ‘adrenalin’ nehri etkisinde olan bir ‘Aşk’ değil. Klişeleşmiş kalıpların dışında, daha çok ‘testesteron ve östrojen’ hormanları etkisinde, şuanda bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde karşılaşma olasılığımız daha yüksek olan; sevgi, güzellik anlayışı, sadakat kavramlarının hasıraltı edildiği; bunun yanında cinsel oyunlar, metreslik, Don Juanlık, erotizm, aldatma, baştan çıkarma gibi kavramların yükseldiği ve yüklendiği ‘Aşk’ yani Kundera tabiriyle ‘Gülünesi’ olanlar. Hal böyle olunca farklı bir lezzet hissetmemek elde değil.

Varoluşçuların sonuncusu olarak nitelendirilen Kundera’nın aynı zamanda bundan sonra yazacağı kitaplar için de bazı düşüncelerin tohumlarını attığı belirtilir:
‘’Evlilik hayatımda mutlu olma, bu nedenle de boşanamama talihsizliğine sahibim. Ve, aşkta da, mutsuzum, çünkü ne yazık ki, sevdiğim kadın buradaki doktordan başkası değil. Ama yine de, yeryüzünde olmaktan mutluyum.
Doğru, doğru, dedi kadın doktor başhekime, alışılmadık bir sevecenlikle. Ben de yeryüzünde olmaktan mutluyum’’

Hemen hemen her hikâyesi aynı zamanda kara mizah konusudur kitabın, oyun gibi başlayıp saçma sapan bir hal alan ilişkilerden, tanrının varlığını sorgulamaya kadar uzanan geniş yelpazede çalan bir absürd komedidir. Beni en çok güldüren ve eğlendiren ise Edward ve Tanrı olmuştur ki tekrar tekrar okuyasım gelir. 15 dakikalık tutku için insanın nasıl değerlerden, prensiplerden, yıkılmaz denen kalelerden, aşılmaz denen ön yargılardan bir anda vazgeçebileceğini süper bir mizahla anlatmaktadır.

Kitabı okurken nedense bir hissiyat belirdi ki bu karakterler içerisinde sanki Kundera hep bir yerlerdeydi; yoksa bu kadar alaycı ve içten, gerçeklere bu kadar yakın bir öyküleme pek mümkün gelmedi bana. Muzip bir gülümsemeyle’’ Seni gidi Kundera seni ‘’ derken buldum kendimi :)

‘Aşk’ın değer eleştirisini acımasızca yapan, karanlık yüzünü gösteren bu farklı ve eğlenceli kitabı ben sevdim, tavsiye ederim.

Seher 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk üzerine kurgulanmış öykülerden oluşmaktadır. Kundera'nın her cümlesi dipsiz bir kuyu gibi sizi karanlığa çeker ve her cümlesini sorgulamaya başlarsınız. Kalemi ağırdır biraz ama çok güzel yazar.

Selma Mertel 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap 7 farklı hikayeden oluşuyor. Ortak özellikleri, hepsinde kadın-erkek ilişkileri ve aşk konusu işlenmiş. Bazı hikayelerde gülünç bir ilişki anlatılırken, bazısında anlatılan ilişkiler ise daha fazla cinsellikle anılıyor. Bazı hikayelerde ise, kişilerin birbirlerine olan sevgi ve aşk'larını sınarken, nasıl olup da birden birbirinden soğudukları ve vazgeçtiklerini görebiliyoruz. Çok güzel örgülenmiş hikayeler bizim toplum değerlerimizle örtüşmese bile ilişkilere farklı bakış açısı kazandırması açısından okunabilir. Keyifli okumalar..

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 18:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Birbirinden eğlenceli yedi öyküden oluşan bu kitapta farklı açılardan yedi kadın/erkek ilişkisi inceleniyor. Milan Kundera bile en çok bu kitabını yazarken keyif aldığına göre okurken böylesine keyif almış olmam gayet doğal herhalde. Öyle ki 'Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği'nden bile çok sevdim. Kesinlikle tavsiye ederim. =)

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Yazar tüm anlatımlarında karakterlerle ile ilgili verdiği ekstra bilgilerle ortamı koklamama ve kişinin psikolojisine daha çok hakim olmama yardımcı oldu. Anlatım dilini oldukça beğeniyorum Milan Kundera'nın "varolanın" doğallığını olduğu gibi yansıtabilme yeteneğine sahip ender yazarlardan bence. Oldukça keyifli bir kitaptı.

Kitaptan 57 Alıntı

Murat Sezgin 
15 Nis 21:20 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tanrı'ya ihanet edebilen bir kimse, bir insana yüz kere daha fazla ihanet edebilir!

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 197 - Ayrıntı Yayınları)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 197 - Ayrıntı Yayınları)
Murat Sezgin 
14 Nis 16:24 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Alık: Aptal, budala
Eğer insan yalnızca bilincine vardığı şeylerden sorumlu olsaydı, alıklar her türlü hatadan peşin peşin arınmış olurdu.

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 83 - Ayrıntı Yayınları)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 83 - Ayrıntı Yayınları)

''İnsanların yüzüne karşı gerçeği söylemekte ısrar edersen onları ciddiye alıyorsun demektir. Bu kadar önemsiz bir şeyi ciddiye almak ise insanın tüm ciddiyetini kaybetmesi demektir.''

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
seher 
13 Şub 22:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kadınla bir erkeğin birlikte yaşamadıklarında ve birbirleri hakkında tek bir şey, yani var olduklarını bildiklerinde ve var olduklarını bildikleri için de birbirlerine minnettar olduklarında birbirlerini daha çok seveceklerine inanıyorum. Ve bu mutlu olmaları için yeter.

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 134)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 134)
Ersoy kuyben 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Amacımız, imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı da zarif ve zevkli yapmanın yollarını aramaktı.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Küçük kara balık 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gelecekte dürüst ol ve yalan söyleme, çünkü bir kadın yalan söyleyen bir erkeğe saygı duyamaz.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Küçük kara balık 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyamızda çirkinliğin olumlu bir işlevi var. Hiç kimse hiçbir yerde oyalanmak istemiyor, insan bir yerde olur olmaz alelacele oradan çıkmak için çabalamaya başlıyor, bu da hayata arzulanan bir ritim veriyor. Ama biz kendimizi buna kaptırmayacağız. Bu çirkin yerin sakin güvenliği içinde birbirimize her şeyden söz edebiliriz.

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Küçük kara balık 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Lütfen! Onları gülünç duruma düşüreceğim. Bütün bunlar bir şakadan başka bir şey değildi''
''Günümüzde şakaya yer yok, günümüzde her şey ciddiye alınıyor''

Gülünesi Aşklar, Milan KunderaGülünesi Aşklar, Milan Kundera
Birsen Erol 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Çok aşırı bir inanç en kötü muttefiktir."

Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 64 - Can Yayınları)Gülünesi Aşklar, Milan Kundera (Sayfa 64 - Can Yayınları)