İlmihal Yahut Arzuhal

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.343
Gösterim
Adı:
İlmihal Yahut Arzuhal
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759958787
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
“Aydınlığa ve vuzuha açılan bir kapı, sonsuzluğa doğru uzanan bir yol, hakikat ve merhamet deryasına doğru akan bir nehir, göğe yükselen bir miraç...

Mustafa Kutlu’nun İlmihali’nde (ki yıllar önce ilk metinler ortaya çıktığında ona birlikte Kutlu İlmihal adını vermiştik) yüksek bir hissiyatın eşlik ettiği bu hikmetli anlatım edebin ve edebiyatın, sanatın imkânlarıyla yeni bir biçime ve üsluba kavuşuyor, terütaze yeni bir ihmihal türüne kanatlanıyor.

Yazar metinlerin neredeyse tamamında aslında kendi tecrübelerini, müşahedelerini, içten duyduklarını, tazarru ve niyazlarını, ızdıraplarını, zevk ve acılarını, ümit ve korkularını, rüya ve hayallerini anlatıyor. Bir dua gibi, bir rahmet seli gibi hikâye ediyor. Merhamet, hürmet, hizmet sütunları üzerine yükselen bir ahlâk dünyası, bir insanlık meşheri kuruyor.”
İsmail Kara
174 syf.
Mustafa Kutlu'nun kalemiyle keşke daha önce tanışma fırsatım olsaydı. Bu kadar geç fark etmiş olmam üzücü..

Kitaba nasıl başladım, nasıl bitirdim hiç fark etmedim. Başladım ve bitti..

Zarif, naif, yalın, anlaşılır, ne demek istediğini laf ebeliği yapmadan anlatan çok kıymetli ve sayıca gerçekten çok az bulunan yazarlarımızdan biridir Mustafa Kutlu..

Bu kitabı biraz da adından anlaşılacağı gibi ilmihal niteliğinde. Dini konular hakkında gerek ayet gerek hadislerle çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Uzatmaya da pek gerek yok. Okuyun Mustafa Kutlu'yu, okutturun..
174 syf.
·4 günde
Kitaplarını sevdiğiniz bir yazarın hayatta olması çok güzel, çıkan yeni taptaze bir kitabının heyecanı başka bir şey. İlmihal yahut arzuhal deneme kitabı. Bir nevi edebi ilmihal ilmihal de geçenleri bize güzel sözlerle, cümlelerle anlatmış Kutlu. Kitabın başlangıcı, ilk denemeler muazzamdı, çok beğenmiş ve şaşırmıştım ama ilerledikçe bu seviye düştü gibi geldi bana. Yine de kitap hoşuma gitti. Not aldığım bir kaç yazı var ki hemen zaman zaman okumalık. Bu arada Mustafa Kutlu'nun 5-6 yaşlarındayken kaybettiği babasının arzuhalci olduğunu biliyordum kitabın ismi bana bu ayrıntıyı da hatırlattı.
174 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Fehm ü idraki zerafete bağlı kitaplardan...


Uzun ince bir yoldayım
Gidiyorum gündüz gece
Bilmiyorum ne haldayım
Gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda
Yürüdüm aynı zamanda
İki kapılı bir handa
Gidiyorum gündüz gece

Kendimden bi haber oluşumu bulduğum bu güzel kitabın satırları bu türküyü fısıldadı kulağıma. Ne halde geçiyoruz dünyadan? Varınca hangi sıfatta olacağız orada? Hangi sıfatta olmak istiyoruz? Nasıl geçtiysek öyle... Ne halde geçiyoruz dünyadan? Varınca hang...

...


Dinin başı sevgidir, muhabbetir. Tek başına ilim ibadetelerde süreklilik ve samimiyet sağlayamıyor. Yani... Sevdiğimiz kişilere inanırız. Onların bizim gözümüzdeki varlığı beslediğimiz sevgi kadardır. Sevgimiz de tanıyabildiğimiz kadarıyladır. Tanımadan sevmek olmaz. Gerçek manada olmaz yani. Peki Rabbimizi tanıyor muyuz? Seviyor muyuz? Bu soruların cevabına göre inancımızı sorgulayalım? Çıkan sonucu teyit için de ona ne kadar teslim olduğumuza bakalım. Teslimiyet... Tanıyıp sevip inanınca teslim olmak kaçınılmaz. Değil mi?.. Mustafa Kutlu bunlardan bahsetmiş. Bunları göstermiş. Bazen umudunda, bazen korkusunda, bazen sevgisinde, bazen de içinde kalan bir ukde de... İbadetlerde, tefekkürde, tevekkülde, hamd ve şükürde, hayâda, ahlakda, utanmada, kalpte...
Sözlerini,ayetlere, hadislere, naatlara, şiirlere bağlamış sımsıkı. Mümin şuuruyla dizmiş cümlelerini ümmet şuuruyla bitirmiş kitabını. İşçiliği fazla, zahmetli, ince...

Bir ağaç toprağa ne kadar iyi kök salarsa o kadar iyi beslenir o kadar da dayanıklı olur. Kalplerimize de iman ne kadar iyi yerleşirse ibadetlerimiz de o kadar sağlam, samimi ve sürekli olur. Rasim Özdenören diyor ya "İçinizdeki İslam' ı gösterin. Çünkü İslam sizin üzerinizde görünmek ister. İman gizlidir, İslam açık. İman kalptedir, İslam zahirde." diye. İçimizdeki imana göre dışımıza vuruyor İslam. İslam da itaatle görünür işte. İslam üzerimizde görünmüyorsa, gösteremiyorsak Müslüman mıyız?
Kalpte iman olsaydı görünürdü zahirde İslam desek... Bunu mu demeye çalışıyor acep bu kitap, yoksa bas bas bağırıyor mu bunu? Ağır oldu... Burkuldum ya da kırıldım ya da...

Son olarak anladım ki; ruhuma hitap etmeyen hiç bir söz, yapılmasında samimiyet görmediğim hiç bir davranış, hayatımda fiillerime yansımıyor. Çünkü sahte... Çünkü aslı olmadan bir şeyin yansıması da olmuyor... Bu kitapta aslı buldum.

Bi de kitabı okuyup bitirdikten sonra girişine şu sözü yazdım:

"Ve bir tomurcukta sımsıkı kalma riskinin, çiçek açma riskinden çok daha acı verdiği gün geldi."
- Anais NİN

Kitabı alın, okuyun. Uzun ince bir yolculuğa çıkın efenim... Gidin gündüz gece...

Not:
https://1000kitap.com/socialbibliophile/Duvar/ ablamın naçizane önerisi: Mustafa Kutlu okuyunuz, okutunuz :)
174 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kutlu okumak insana iyi gelir. Kutlu hayatı yazar, hayattan yazar. Hali arz eder. Yaşamın kıyısında köşesinde kalmış ne varsa çeker çıkarır, kitap sayfalarının arasına koyar. Koydukları iğreti de durmaz orada. Baya baya yaşam kokar sayfalar.
Kutlu yeni bir derleme kitabıyla soluk verdi edebiyat raflarına. Dergilerde yazılmış İlmihal kıvamında belli başlı konuları kelime ve edebi üslup ile yoğurup kitap olarak toparladı. Kitap ilk olarak Kutlu İlmihali olarak adlandırılmış olsa da sonrasına İlmihal Yahut Arzuhal ismine karar verilmiş. Hal İlminin Arz ı bir nevi. Dinin belli başlı konuları hakkında Kutlu bakış açısı. Eser İlmihal niteliğinde olsa da herhangi bir bilgi verme gayesi yok yazılanlarda. Sayın Kutlu İlmihal bilgilerinin kendi hayatındaki yerine değinmiş çoğunlukla. Ve harikulade bir eser bu şeklide karşımıza çıkmış olmuş.
Hayatın içinde az da olsa nefes almaksa gaye keyifli okumalar efendim...
174 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okurken Mustafa Kutlu'yu evinizde ağırlamışsınız da beraber hasbihal ediyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. O kadar içten, öylesine sizden. Herkese hitap ediyor. 15 yaşındaki bir gence anlattıkları da var 75 yaşındaki bir dedeye anlatacağı şeyler de... Geç kalmayın, okuma listenizde ilk sırada olsun. Keyifli okumalar (:
174 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mustafa Kutlu, makinelerin, maddeciliğin, betonların etrafımızı kuşattığı bir dönemde içimizi ısıtacak denemeler sunuyor bizlere. Gerek dini gerek sosyal yaşamda lazım olan bilgileri sade dille aktarıyor. Üstelik öykücülüğünü konuşturarak.

Denemelerin her biri kısa ve tadında bırakılmış. Yer yer anekdotlar, kıssalar, rivayetler ile zenginleştirilmiş. Hiç sıkılmadan okunabilecek kıvamdalar ki zaten Kutlu'nun yazın zenginliği de buradan kaynaklı sanırım.

Modern hayatın cenderesinde, kısa bir mola imkanı tanıyor kitap. Anlatılanları "bir dua gibi, bir rahmet seli gibi hikaye ediyor." Sömürü düzenin değirmenine kim su taşıyorsa, naif ve bir o kadar da korkusuzca eleştiri getiriyor. Çünkü Kutlu zayıftan yana saf tutuyor.

İyi okumalar
Mehmet Keklikçi
173 syf.
Ve bir harika kitabın daha sonuna geldim, kitap tam bir sohbet havasında olmuş ve çok güzel bir kitap ortaya çıkmış, Mustafa Kutlu'nun hikaye kitaplarını ayrı bir severim bu deneme kitabını da çok sevdim sizlerde okuyun şiddetle tavsiye ederim.
174 syf.
·11 günde·Puan vermedi
"Melâl içindesin. Yoksul olduğunu düşünüyorsun. Ne ki senden alınmıştır, o senin hayrınadır. İçindeki yoksulluğu hissediyor musun? İşte senin için en hayırlı vakit. Unutma ihtiyaç mütemadidir."

Ben Mustafa Kutlu'nun hikayelerini çok severim, yukarıdaki alıntı da Yoksulluk İçimizde kitabından alıntı ama o yazı bu kitapta da var. Buradan da anlaşılacağı üzere artık Ataullah İskenderî'nin Hikem-i Ataiyye'sini okumayı tamamlamak farz oldu.

İlmihal Yahut Arzuhal okuduğum ilk Kutlu deneme kitabı. Kutlu'nun güzellikler üzerine yazdığı yazıların derlenmiş hali diyebiliriz aslında, neler mi bunlar : Abdest, namaz, oruç, zekat, hac, niyet, tefekkür, iyilik, hoşgörü, tevazu, nasip, kanaat, ahlak, dua...

Kutlu'nun dilindeki sadelik ve hep bize bizi anlatan üslubu ile yazılanlar ayrı bir güzellik de taşıyor. Kitapta Mustafa Kutlu'yu etkileyen eser ve yazar isimleri de geçiyor, not edilesi hepsi.

İsmail Kara'nın giriş yazısını yazdığı kitap Mustafa Kutlu'nun duaya dair söyledikleri ve yazdığı dua ile sona eriyor.

Sayfalarına yıldızlar eklediğim çok güzel denemeler vardı kitapta, gerçekten çok etkileyici sade ama altı çizildi bir sürü cümle vardı ama pek ısınamadığım ya da bana doğru gelmeyen birkaç nokta da vardı ama genel olarak hoşuma giden bir kitap oldu. Her Mustafa Kutlu kitabı gibi tavsiyedir elbet. Hayırlı geceler olsun.
174 syf.
·Beğendi·6/10
2019 okumalarının ikinci kitabı ‍️
Kar tatillerinin en güzel yanı insanın evinin tadını cıkarıyor olması 🤭
Her gün bir tane Türk sineması izlemek adetten oldu. (:
Mustafa Kutlu okuyuslarıma son vermenin zamanı geldi bu bu sene okuyacağım son Mustafa Kutlu kitabı olabilir ‍️🤭
174 syf.
·4 günde·9/10
Mustafa Kutlu'nun okuduğum ilk deneme kitabı idi ve beni hiç şaşırtmadı. İlmihal konularını içinde barındırıyor ve diğer ilmihal kitaplarından çok farkı şekilde uyarıcı. Kutlu'nun bu kitabında da kendine has üslubu ile ruhumu dinledim diyebilirim. Okuyun, okutun derim..
174 syf.
·34 günde·Beğendi·9/10
Iyikilerim icerisine dahil olan bir kitap oldu. yazar dua husu adalet vb kavramlari klasik anlatimlarin disina cikarak guncel ornekler vererek aciklamis. Farkli bakis acilari her bolumun sonundaki dua kisimlari ve ozellikle husu bolumu benim favorilerim oldu.
Namaz nurdur,
sadaka burhandır,
sabır ziya,
temizlik imanın yarısıdır.
Ve abdest temizliğin anasıdır.
Siz ey sağlıklı ve varlıklı olanlar
Ey işleri tıkırında gidenler
Ey karnı tok,sırtı pek,yüzü gülenler
Ey seçim kazananlar ve koltuğa kurulanlar
Ey dolar uçuranlar ve muslukların başını tutanlar
Beş vakit namazı cemaatle kılanlar
Defalarca hacca gidenler
Bir koyup beş kazanan tüccarlar
Ey mangalda kül bırakmayan siyasiler
Bilim babaları,akademisyenler
Emirle demiri kesebilenler
Unutmayın...
Yoksullar sizi bekliyor.
Bir niyet, bir haber, bir adım.
''Nice cahiller seni gökte arar, yerde ister.
Oysa sen mü'minlerin kalbindesin.''

Dede Korkut Kitabı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlmihal Yahut Arzuhal
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759958787
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
“Aydınlığa ve vuzuha açılan bir kapı, sonsuzluğa doğru uzanan bir yol, hakikat ve merhamet deryasına doğru akan bir nehir, göğe yükselen bir miraç...

Mustafa Kutlu’nun İlmihali’nde (ki yıllar önce ilk metinler ortaya çıktığında ona birlikte Kutlu İlmihal adını vermiştik) yüksek bir hissiyatın eşlik ettiği bu hikmetli anlatım edebin ve edebiyatın, sanatın imkânlarıyla yeni bir biçime ve üsluba kavuşuyor, terütaze yeni bir ihmihal türüne kanatlanıyor.

Yazar metinlerin neredeyse tamamında aslında kendi tecrübelerini, müşahedelerini, içten duyduklarını, tazarru ve niyazlarını, ızdıraplarını, zevk ve acılarını, ümit ve korkularını, rüya ve hayallerini anlatıyor. Bir dua gibi, bir rahmet seli gibi hikâye ediyor. Merhamet, hürmet, hizmet sütunları üzerine yükselen bir ahlâk dünyası, bir insanlık meşheri kuruyor.”
İsmail Kara

Kitabı okuyanlar 211 okur

  • Esra Bayram
  • Afife
  • Ayşegül Çakır
  • Zuhal Burçak
  • nazlımasalkusu
  • büşra korkmazer
  • ayşe ezer
  • Hasan
  • Selma Kavurmacıoğlu
  • Lokman Yılmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.8
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%29.4
25-34 Yaş
%35.3
35-44 Yaş
%8.8
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%5.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.4
Erkek
%37.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.8 (24)
9
%22.5 (16)
8
%16.9 (12)
7
%18.3 (13)
6
%1.4 (1)
5
%2.8 (2)
4
%0
3
%0
2
%2.8 (2)
1
%1.4 (1)