464 syf.
·3 günde·3/10
Cümleten selamlar arkadaşlar. Kurgusu harika bir romanla karşınızdayız. İçeriği değil Kurgusu diyorum bakın. Benzerini Dwayne Johnson’un oynadığı bir filmde hissettiğim duygularla girdim tabi kitaba. Kurgusu diye direttiğim nokta nedir? Başlayalım.
Michael Lander, New Orleans’ta oynanan Süper Kupa Finali için seksen bin kişi ile beraber stada gelir. Ancak onun amacı oyunu seyretmek değil yönetmektir. Birleşik Devletler başkanına karşı sürdürülecek bir suikast ve aynı yerde bulunan 80 bin kişinin öldürüldüğü bir kitle cinayeti; veya soykırım.
Aynı anda Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta aşırı dinci Kara Eylül örgütünde hareketlenmeler. Kitap zaten Beyrut’ta başlıyor. Ancak başlamadan önce bir Altın Vuruş yapalım. Gerçi böyle deyince de sağlıkçıları kızdıracağız ama olsun. Amerikancı bir romanla Batı gene tehlike altında ve tehlikenin yaratıcıları her zaman ki gibi Doğu. Örgütün adı da Eylül. Hani şu ABD İkiz Kuleler saldırısına bir atıf mı nedir artık. Yani okumadan önce kitaptan bile önce bilmeniz gereken bilgi şu: Amerikancı bir roman okuyacaksınız. Bu duruma karşıysanız önceden bilmenizin faydası var. Sonra saatlerinizi harcayıp pişman olmayın diye kardeşiniz evvelden uyarıyor sizleri.
Kardeşiniz sizin için kitabın içeriğini oldukça derinden araştırdı ve gerçekten de belirtilen bölgede Tulane isminde 80.985 kişilik 1926 yılında açılan bir stadyum buldu. Bu statta final oynayan iki takımı da buldu. Birisi Miami Dolphins diğeri ise dünyanın en eski Amerikan Futbolu Takımı: Pittsburg Steelers.
Neyse, şimdi gelelim gerçeklere. Thomas Harris adının bu kadar berbat bir kitapla birleşeceği kimin aklına gelirdi? Şöyle söyleyeyim kitabın 400 sayfası karakterlerin kim olduğu ve eski anılar üzerinde yoğunlaşıyor. Başlangıçta güzel bir giriş kalan 64 sayfaya yayılıyor ve uyduruk bir finalle kitap tamamlanıyor. Kitabı bırakmak istememe rağmen neden bırakamadığım konusuna değinelim. Gerçekten de bir patlama ya da en azından kitabın kurgusundan bir yakınlık olacak mı diye bekledim. O da çıkmadı. Kitabın tanıtımıyla ya da başta da söylediğim şekliyle Kurgusu ile İçeriği arasında bir bağ yok. Önceden de söylediğim gibi yaparsa İthaki yapar, onun dışında yayınevlerinin bu tarz -sadece bu tarz- kitaplarda geri kaldıklarına inanıyorum. Güzel bir hafta sonuna, rezil bir kitapla başladım. Elinizde kitap yoksa isteyin göndereyim, böyle kitaplara paranızı rezil etmeyin. Kendinize iyi bakın..