705 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorum
#suçveceza
#dostoyevski

insanlar ikiye ayrılırlar. yalnızca insan soyunun üremesine yarayan basit insanlar, yeni bir şey söyleyebilme yeteneğine sahip üstün insanlar. kanuna boyun eğen, toplumun kurallarını uysallıkla benimseyen ve idare edilmekten zevk alanlar, birinci kategorideki insanlardır, idare edilmek onların vazifesidir. ikinci kategoridekiler, kurallara karşıdır, ya kanun bozucudur, yada kanun koyucu. bu insanlar, durumu daha iyiye doğru değiştirmek için, kafa yorarlar, çare ararlar ve durumu düzeltmek için kan dökmeleri gerekiyorsa tereddüt etmezler. (Napolyon vb..)

İşte Raskolnikov kendini bu ikinci kategoriye koyan fakir gururlu asil zeki 23 yaşında genç bir hukuk öğrencisidir. Makalesindeki tezi gerçekleştirmek üzere fakirleri sömüren tefeci iğrenc bir yaşlı kadını( kendi tabiri) biöldürüo topluma faydalı bir iş yapıp kendini kanıtlamaj ister . Bu eylemi gerçekleştirir de fakat bu cinayetin sonuçları hç de bekledigi gibi olmaz beraberinde buhranlar , depresyon,halisünasyonu getirir.

İçsel konuşmalar yapar,gitgeller yaşar kendince paranoyalar oluşturur....

Suç ve Ceza üzerine yazılan yüzlerce binlerce yorum inceleme makele vardır muhakkak en iyisini yazma gayreti içine de giremem ama üzerimde tarifsiz bir etki bırakan 150 yıldır evrenseliğini ve güncelliğini koruyup kendini okutan bu başyapıt için ne söylersem eksik olur.

Dostotevski insan psikolojisindrn o kadar iyi anlıyor ki hayran olmamak elde değil.
Okuduğum bir yorumda söyle yazar Bir rivayete göre suç ve ceza yayımlandıktan sonra Dostoyevski'ye soruşturma açılır. Sebebi ise bir katilin psikolojisini bu kadar ayrı tılı tasvir edebilen bir kişinin geçmişinden muhakkak bircinayet gizlidir düşüncesi..

Okurken kendim olamadım Raskolnikov'un etkisiyle onunla birlikte öfkelendim titredim kızdım bazı karakterlerden nefret ettim kiminden tiksindim bazılarına da sempati duydum...

Kitabı cok cok beğendim gönül rahatlığıyla öneriyorum. Muhakkakiyi bir çeviriyle tam metin olarak hakkını vererek okuyun bu büyük dehayı....
Kitapla kalın