144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ah Biz Eşekler, yazar, şair, gazeteci ve güldürü üstadı Aziz Nesin'in 1960 yılında yayınlamış olduğu öykülerinden oluşan eseridir. Aziz Nesin bu öykülerinde 27 Mayıs 1960 darbesi öncesi ve darbe sırasında yaşanan baskılardan etkilenerek yaşadıklarını okuyucuya aktarmaktadır.
Ah Biz Eşekler adlı öyküde ise eşekler üzerinden korkak ve kendi deyimiyle aydınlıktan korkan kara aydınların eleştirisini mizahi bir etkileyicilikle okuyucuya yansıtmayı başarmıştır. Tıpkı öyküdeki kart eşek gibi, kara aydınların da toplumsal sorunlara karşı vurdumduymaz ve ilgisiz olmalarını ve sonunda onların da kendilerini kurda kaptırmaları gibi yok olduklarını aktarmıştır. Bizim Ev adlı öyküde ise, memleketimizin nasıl yabancılar tarafından yavaş yavaş istila edildiğini ve evin sahibi olan bizlerin bunu göremeyecek kadar körleşmiş ve ahmaklaştığımızı da oldukça farklı bir yaklaşımla okuyucuya aktarmaktadır.
Dinin yeteri kadar bilinememesi, memur ve tüccarın yaşamlarındaki farklılıkları, insanın özgürlüğünün sorgulanması, toplumsal ve bireysel ahlâkın yozlaşması ve aydınların yaşadığı baskılar bu eserde üzerinde durulan temel noktalardır.
Ah Biz Eşekler, sade ve anlaşılır dille anlatılmasının yanısıra, toplumda görülen baskı ve yozlaşmaların aydın bir yazarın gözünden mizahi bir dille aktarıldığından kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak görülmelidir...