435 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
DÜNYA KLASİKLERİ OKUMAK:

-Neden bazı kitaplara 'Dünya Klasikleri ' denir ?
-Neden 'Dünya Klasikleri' okunmalı ?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki 1800-1900'li yıllar ağırlıklı olmak üzere bütün dünyada kabul görmüş gerçekçi ve nitelikli eserlere denir Dünya Klasikleri.

-Şunu hiç sorguladınız mı bilmiyorum: o yıllardaki eserlerin toplum için yazıldıklarını herhangi bir satış kaygısı,popüler olma kaygısı olmadan yazıldıklarını fark etmişsinizdir.

- O yıllarda tüm dünyada özgürlük isteğinin artışı ve bireyselliğe geçiş,devrimler...ister istemez çağ atlatan yönetim değiştiren bu olaylarda bu çağda yaşamış değerli yazarların etkisini yadsınamayacak kadar çok olduğunu kabul etmemek mümkün değil.Topluma öncü olma,baskıcı diktatörlüklerin yıkılması,insan hakları,demokrasi ve özgürlük...O yıllarda yaşamış güçlü kalemlere borçluyuz bu ilerlemede yol almamız.

-Dünya Klasikleri okurken hiç aaa ben de böyle hayatlar yaşadım falan karakter tanıdığım şu kişiye çok benziyordu dediğiniz çok oldu mu ?

-Fikirlerinizde gelişme,hümanist bakış açısı kazanma ,empatik düşünme yeteneği...bunların geliştiğini hiç fark ettiniz mi Dünya Klasikleri okur iken ?


MAKSİM GORKİ'Yİ NEDEN OKUMALIYIZ ?

-Bir yazarı okumadan önce yazarın yaşam hikayesini araştırıyor musunuz ?

-Çarlık Rejiminden Sosyalist devrime giden süreçte Gorki'nin katkılarını düşündünüz mü ?

-Rusya'da halka öncülük eden devrime giden değerli yolda katkıları olan Rusya'daki gerçekçi yazarlardan biri olduğunu biliyor muydunuz Gorki'nin ?


EKMEĞİMİ KAZANIRKEN

-Din olgusunun ve dini değerlerin sorgulama yapılmadan saf gönüllerde yer tutması...

-Toplum içinde yalnızlık,ormanda huzuru bulma...

-Ağır çalışma koşulları,sosyal adaletin dengesizliği, emeğin sömürüsü...

-İnsanların ikiyüzlülüğü,ticaret kurnazlığı,yalanlar-aldatmalar...

-Kitap okumanın aydınlatıcı yüzü,kitap okuyan insanların çevresine verdikleri ışık...

....

Roman kahramanımız 10-15 yaşında yaşadığı hayat deneyimleri ile (sömürülen çalışanlar,aldatılan insanlar,dine sorgusuz sualsiz inananlar...) okuduğu kitapları birleştiren olgunlaşma aşamasında çocukluğu bırakıp yetişkinliğe adım atan bir genç bir kişinin deneyimlerini anlatıyor bu eser.

Özellikle bazı romanlarda sadece kötü ya da sadece iyi insanlar var diye de eleştiriyor yazar .Bu kitabın en güzel yanlarından biri de bu yerinde tespit ! Bu romanda iyiler ve kötüler yok.Hepimizin için de olan iyi ve kötü yanlarımız var tıpkı romandaki gibi.Hiçbirimiz ne iyiyiz ne de kötüyüz.Zaman zaman olaylardan etkilenerek iyi ya da kötü davranış sergileyebiliyoruz.

-Yaşamayı bilmeyenlere ''Kalabalık yalnızlıklar,yalnız kalabalıklar '' sözü gibi bir insanın toplum içinde yalnızlığı,her şeyi dinleyip konuşulanları irdelemeden inanmamak öğüdü,yaşamayı bilenlerin kıskanıldığı,bilmeyenlerin hor görüldüğü dünya....

-Kitap okudukça aydınlanma,hatta kitap okuyan bireyin çevresini aydınlatması ve maalesef kitap okudukça yaşadığımız hayatın boş olduğu fikrini düşünme....


-Az para uğruna çok çalışma,emeğin sömürüsü,'zengin ve güçlü insanlar her koşulda haklıdır' sözünü geçerli kılma,birey olma,bağımsız düşünme...

-Birbirlerinden farklı karakterler,birbirlerinden farklı yaşamlar,renkli dünyalar,Rusya'nın sosyal ve psikolojik yönünün halkın üzerinde etkisini o dönemdeki insanların yaşamlarını inceleyerek vurgulama...

-Sade ve akıcı bir anlatım,gereksiz detaylarda boğulmama....

Kısaca OKUYUN ve OKUTUN !