90 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Merhabalar,
Haruki Murakami, “Uyku” isimli bu kitabında 17 gün boyunca hiç uyumayan bir kadının yaşamını anlatıyor. Başkarakter evli ve çocuklu bir kadın. Kendinin de bahsettiği gibi rutin bir hayatı var. Fakat bu rutin hayat başkarakterin uyuyamamasıyla değişiyor bir nevi. Kendince değişiyor aslında eşi ve çocuğuna asla belli etmiyor. Gündüzleri bir anne ve eş olan bir kadınken, geceleri tamamen bağımsız ve istediğini yapan bir kadın oluyor. Başkarakterimiz bu uyuyamadığı geceleri çözümlemekten ziyade sessizce kabul edip değerlendirmeyi tercih ediyor. Bekâr olduğu zamanlarda çok sık kitap okuduğunu ama evlenince bunu bıraktığını söylüyor ve bu uykusuzluk nedeniyle başlıyor yeniden kitap okumaya. Hem de Tolstoy’un Anna Karenina’sını. Su içer gibi okuyor. Bitiriyor. Tekrar okuyor. Bitiriyor. . Brendi içiyor. Çikolata yiyor (Asilik yapıyor). Geceleri dışarı çıkıyor. Aslında başkarakter bu uykusuzlukla kendine zaman ayırıyor.
Bay Murakami bu eserinde normal sıradan bir evli bir kadını biraz fazla uykusuzlukla birleştirmiş. Anlatım çok açık ve anlaşılır. Bir çırpıda okuyuveriyorsunuz  Ayrıca Murakami, Alman sanatçı Kat Menschik’in çalışmalarıyla da eserine renk katmış. Benim konu olarak da ilgimi çekti. Okumanızı tavsiye ederim.
Şimdi ilgimi çeken kısım şu ki; Haruki’nin eserine konu olan bu uykusuzluk ve dinç hissetme durumu gerçek olabilir mi? Araştırdım efendim. Bu uykusuzluk durumunu ilk olarak(?) Al Herpin isimli "Asla Uyumayan Adam" olarak bilinen bir Amerikalı ortaya atmış. Daha sonra farklı ülkelerde keza bizim ülkemizde de 55 yıldır uyumadığını söyleyen bir amcamız varmış ve doktorlar bile ne sebepten olduğunu anlayamamış. Neyse sonuç şu ki bilimsel olarak bu uykusuzluk durumu mümkün değilmiş, yalnız buna örnek Öznel Tümden İnsomni adında bir hastalık varmış. Bir çeşit Uyku Durumu Yanılgısıymış. Bu hastalığa sahip insanlar, uyku haliyle uyanıklık halini birbirine karıştırırlarmış. Bir diğer deyişle, uyukluyor olsalar bile uyanık olduklarını sanarlarmış. İnternetten edindiğim kaynaklar böyle diyor.
Kaynak : https://evrimagaci.org/...ayatta-kaldilar-4642
Buraya kadar sabredip okuduğunuz için teşekkürler.