inci, bir alıntı ekledi.
14 saat önce

Mekke...
Eğer Bekke, gerçekten gözyaşı demekse daha ne isteriz? Bundan güzel ne olabilir? Buyurun, rahmet isteyen bütün insanlık, göz yaşı vadisinden geçsin!

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 45 - B.Doğu)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 45 - B.Doğu)

Esrarlı yollardan ebedi aşla giden kuru bir dal gibiyim...
Çölde özlenen bir göz yaşı gibi
Gökyüzünün gürlemesi içimdeki feryad gibi
Karanfil kokusundan uzak diyarlarda..

...

Sarius, bir alıntı ekledi.
22 May 18:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gözlerimiz mi kör, kalbimizi mi söktüler neden üç maymunu oynuyoruz?
En son hangi acı seni uykusuz bıraktı, en son hangi coğrafyaya göz yaşı döktün, en son hangi cümle beynini darmadağın edercesine odanın duvarlarında yankılandı söylesene?

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 49 - Profil)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 49 - Profil)
*falah *, bir alıntı ekledi.
22 May 04:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Göz yaşı suçun rengini soldurmaz. "

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 22 - Büyük Doğu Yayınları)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 22 - Büyük Doğu Yayınları)

Güven aynı göz yaşı gibidir gözden düştümü bir daha geri gelmezz

lisân-ı ezhâr:

servi ağacı (cupressus), göz yaşına, ebedi yeis ve teessüfe delalet eder. servi ağacından küçük bir dal göndermek "yeis ve matemdeyim, göz yaşı döküyorum" demektir.

Yazmasam icim rahat etmezdi ️:)
Çıkar aklından karamsarlığı, gönlünü sonbaharı andıran düşüncelerden arındırıp yüreğimin bedenimden kurtulacakmışçasına atmasına sebep olan yeşil gözlerin gibi derin, binbir çeşit rengarenk çiçekler barındıran baharlar getirelim, uzat ellerini hayallerimize açılan kapıdan gönül gönüle girelim, sensiz kaç mevsim, kaç yıl geçti ne kadar mutluluk göz yaşı'lık zaman oldu bilmiyorum, uzat ellerini ittiğin uçurumdan çek, bir şans ver telafi edelim yarım ,yalnız, sessiz, renksiz ve hissiz bizsizliğimizi, yüzlerce mısralık bir şiiriz biz üç noktadan sonrası gelmeyen, umut et, yüreğime dokun hiç işlenmediği kadar güzel, ıslanmış toprak kokan kahkalarla tek göz yaşının mutluluktan aktığı mutlu sonsuzluğa akan mısralarla devam edelim "biz" şiirine, yine hasret olsun, özlem olsun gözlerimi gözlerinden mesafeler perdelesin de gönüllerimizin arasından su sızmasın, yine kavuşalım sevgimize sığınalım öyle sarılalım ki bizi ayrı koyan dağlar, sana çıkmayan yollar, sensiz geçen saliseler sızım sızım sızlasın varlığından utansın..

Monokl, bir alıntı ekledi.
20 May 13:26 · Kitabı okuyor

Seneca koşullara boyun eğip arabanın peşinden gitmeyi öğrenmişti. Emre hiç karşı çıkmadan damarlarını kesiverdi. Filozofun, oğlu Metelius'u kaybeden Marcia'ya söylediği gibi: Hayatın bize getirdikleri için göz yaşı dökmeye ne hacet? Hayatın şöyle bir kendisine bakmak göz yaşlarına boğulmaya yetmez mi?

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton