• “Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş buldu.”
 • 74 syf.
  ·1 günde·8/10
  Siz hiç kendinizi böcek gibi hissettiniz mi??? Kitap çok net ve vurucu bir girişle başlıyor. “Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş buldu.”
  Kafka ‘nın bu çok kısa öyküsünü üstünkörü okumak yerine biraz derinliklere inerek okumanın yapılması yararlı olacaktır diye düşünüyorum.Böceğe dönüşen bir insanı anlatan bir kitap ... pek anlaşılır gelmiyor önce.Ancak kitabı biraz daha dikkatli okuyunca alınabilecek onlarca kazanım olduğunu farkediyor insan. Kitabı okuduktan sonra Kafka’nın hayatını kısaca bir araştırınca,baskıcı bir baba tarafından yetiştirilmiş ve geri planda kalmış bir hayat sürdüğünü gördüm.Kitapta da genelde tam bu “baba” figürüne atıfta bulunulmuş kanımca.Öyküdeki ana karakterlere baktığımız zaman Gregor Samsa,kız kardeşi Grete,baba Bay Samsa ve anne Bayan Samsa’yı görüyoruz.Gregor Samsa sevmediği bir işte,sadece babasının patronuna borcunu ödemek için çalışan,evin geçimini sağlayan oldukça fedakar bir bireydir.Babası Bay Samsa tembel,yaşlı ve çalışmayan hafif keyfine düşkün bir adam.Destekçi ve kendisine yardımcı olan iyi niyetli kız kardeşi Grete ve sevgili anne Bayan Samsa...Görevi ailesine bakmak ve onların borçlarını ödemek olan Gregor yaşadığı dönüşüm sonucu artık işe gidememektedir.İşyerindeki temsilci ”hasta” olduğuna inanmaz ve O’nu denetlemeye eve gelir.Gregor binbir güçlükle de olsa işe gitmeyi düşünür ve durumu anlatmak istese de gördüğü manzara karşısında ürken ve tiksinen temsilci hemen evi terkeder.Asla halden anlamaz zira onlar için Gregor çok bir anlam ifade etmemektedir.Ama asıl sorun ailedir veya sizi sevdiğinizi düşündüğünüz insanların tepkileridir.Aile bireyleri O’nu görmek istemez ve tiksinti duyarlar.Başlarda Gregor’a karşı sevecen olan,O’na yemek getiren kız kardeşi de bir süre sonra ondan kurtulmanın yoluna bakar.Tüm süreç boyunca yaşadığı bu acıya dayanamayan Gregor ölür.
  Sistemde tökezler ve düşerseniz küçük bir böcek olursunuz ve aileniz dahil hiç kimse sizi sevmez,istemez ve hatta tiksinir.Sadece 74 sayfa ama barındırdıkları 74 sayfadan çok daha fazlası olan bir kitap...
  En ürpertici anlardan birisi de herşey bittikten sonra temizlikçi kadının aile bireylerine “o şeyin” temizliğini düşünmelerine gerek olmadığını kendisinin hallettiğini söylemesi idi.
  Öyküde herşey gerçek dışı bir şekilde anlatılır ama bende her şey gerçekmiş hissi uyandırdı.Okunmalı diye düşündüğüm bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.
 • 88 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Sıkıldığım bir zamanda "bu kısa bir kitapmış,bakalım içinde ne varmış?" diyerek elime aldığım bir kitaptı.İyi ki de almışım.
  "Gregor Samsa,bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur."Bu ilk cümleyi sanırsam çoğu kişi biliyordur.
  Başlarda tuhaf geldi bana kitap fakat sonra fark ettim ki ben anlamadan okumuşum.
  Kitap bize hayat normal seyrinde ilerlerken her şey bir anda altüst olduğunda hem bizim hem de başkalarının tepkilerinin nasıl olacağını yansıtmış.
  Gerçekten çok güzeldi.Zaten kısacık olduğu için bir oturuşta,hemencecik bitiveriyor.Bittiğinde de kitabın sonundan ve aldığınız dersten etkileniyorsunuz ve gözünüzden bir damla yaş süzülüyor.  Yine diyorum ki; Okuyun,okutturun.
 • Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş buldu.
 • Herkese merhaba,
  Tekrar bir Franz Kafka kitabı ile geldim. Bu kitabı eminim artık herkes duymuştur. Az çok biliyorsunuzdur ama konusuna değineceğim.
  Baş karakterimiz Gregor Samsa bir sabah kendini böceğe dönüşmüş olarak bulur. Ve her şey o andan itibaren başlar. Artık hayatını böcek olarak devam ettirir. Ailesi başta olmak üzere herkes Samsa'yı dışlar. Franz Kafka'nın bu kitapta asıl ele almak istediği konu aile ilişkileridir. Hayatını biraz araştırırsanız aslında bu kitapta kendisinden de parçalar bulabileceksiniz. Çok kısa olan kitap, çok yoğun anlamlar taşıyor.
  Okunmalı mı derseniz eğer, kesinlikle okunmalı.

  ️Alelacele koşup yaşama sığınmıyorsa insan, yaşamdan zevk alabilir mi?

  ️Daha dün akşamdan bir sıkıntı vardı içimde; küçük bir önsezi gibi. Evdekiler dikkat etselerdi yüzümden anlayabilirlerdi.


  ️Çalışmaktan bitmiş, yorgunluktan tükenmiş bu ailede kimin Gregor ile gereğinden fazla ilgilenecek vakti vardı ki?
   
 • 104 syf.
  Dönüşüm Kafka’nın 1912 yılında 3-4 günde bitirmeyi öngördüğü, korkunç olarak tanımlandırdığı bir öykü.
  Kitap Gregor Samsa'nın bir böceğe dönüşmesiyle başlıyor. Kitabı okuduğumda Kafka'nın hayvan olarak neden böceği seçmiş olduğunu az çok anladım. Gregor böceğe dönüştükten sonra ailesinin ekonomik yükünü kaldıran birisi olarak işine devam edememiştir. O, işe nasıl gidebileceğini, ailesini zor durumdan nasıl kurtaracağını düşünürken ailesinin Gregor'a olan tutumu oldukça kötüydü. Aile, toplumumuzda en samimi ilişkimizin bulunduğu yapı olarak görülsede alışılmışın dışına çıkıldığında ailenin bile seni ezebileceğini, yok edebileceğini bu kitapta görebilirsin.
  Gregor hayatı boyunca bir çeşit köledir. İşte, ailede istenileni yaptığı sürece sevilir ve kabul edilir. Ne zamanki bir böceğe dönüşür ve beklenileni karşılayamaz o zaman hiçbir değeri kalmaz. Herkes ondan iğrenir. Böceğin iğrençliği, sürüyle çelişen bireyin iticiliği ve istenmezliği ile özdeştir.
  Son olarak kitabin sonunda Ahmet Cemal'in incelemesinden bir alıntı yapmak istiyorum: "Birey olmasını başaranlara düşman kesilen son toplumlar ve bu toplumların en güçlü temeli olan, çocukların hep iyiliğini, gerçekte ise sürekli köleliğini isteyen son aile yapıları yeryüzünden silenene değin, Kafka'nın Dönüşüm'ü geçerliliğini koruyacaktır."