Yusuf Turgut, bir alıntı ekledi.
20 Şub 00:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yeryüzünde, tutulamayan matemler kadar acı bir şey yoktur”

Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 510 - Yapı Kredi Yayınları)Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 510 - Yapı Kredi Yayınları)
Yusuf Turgut, bir alıntı ekledi.
15 Şub 22:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Neden korkuyorum biliyor musunuz? dedim. Böyle devam edersek, sizi öpmekten kendimi alamayacağım.
- Güzel bir felaket olurdu.”

Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 350 - Yapı Kredi Yayınları)Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 350 - Yapı Kredi Yayınları)
Yusuf Turgut, bir alıntı ekledi.
15 Şub 14:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Nitelikli insanlar için, sanatları incelemek, antikacılık, koleksiyonculuk, bahçecilik gibi zevkler, başka bir şeyin yerini tutan, işlevini yerine getiren oyalanmalardır sadece. Diogenes gibi fıçımızın içinde yaşar, bir insan ararız. Ehveni şer kabilinden begonya yetiştirir, porsuk ağaçlarını budarız; çünkü begonyalar ve porsuklar bize karşı koymazlar. Ama aslında, zahmete değeceğinden emin olsak, zamanımızı bir insana harcamayı tercih ederdik. Bütün mesele budur; siz kendinizi biraz tanıyorsunuzdur herhalde. Zahmete değer misiniz, değmez misiniz?”

Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 273 - Yapı Kredi Yayınları)Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 273 - Yapı Kredi Yayınları)
Yusuf Turgut, bir alıntı ekledi.
11 Şub 00:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bizler, bir dünyada hisseder, başka bir dünyada düşünür ve adlandırırız; iki dünya arasında bir uyuşma sağlayabilir, ama aradaki mesafeyi kapatamayız.”

Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)
Yusuf Turgut, bir alıntı ekledi.
10 Şub 22:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Dünya döndükçe, diyordu, bize taban teptirecek efendiler, onların kaprislerini yerine getirmek için de hizmetkarlar olacaktır.”

Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
07 Oca 23:03

"Ne yazık ki ben ondan başka kime rastlasam ilgisiz kalacağım halde, onun, benden başka kime rastlasa tahammül edebileceğini hissediyordum."

Guermantes Tarafı, Marcel ProustGuermantes Tarafı, Marcel Proust
Güler Deniz, bir alıntı ekledi.
 03 Oca 17:29 · Puan vermedi

Bir eserin, düşüncelerin yüksek niteliğini yansıtması için, sanatçının, düşüncelerini eserinde doğrudan ifade etmesine gerek yoktur; hattâ Tanrı'ya en büyük övgünün, Yaradılış'ı, bir yaratıcıdan vazgeçebilecek kadar mükemmel bulan ateistin inkârı olduğu söylenmiştir.

Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 402 - Yapı Kredi)Guermantes Tarafı, Marcel Proust (Sayfa 402 - Yapı Kredi)
Güler Deniz, bir alıntı ekledi.
03 Oca 13:28 · Puan vermedi

oysa arkadaşlığın bütün çabası, benliğimizin tek gerçek ve (sanat aracılığıyla hariç) aktarılması imkânsız yanını, yüzeysel bir benliğe feda etmemiz yolundadır; bu yüzeysel benlik, diğeri gibi mutluluğu kendinde bulmaz, dışındaki birtakım durumlar tarafından desteklenmekte, yabancı bir kişiliğin içinde, bir hasta gibi barınmakta, bulanık bir duygusallık bulur, korunmaktan memnun, takdirle etrafa huzur saçar, kendi benliğinde birer kusur olarak görüp düzeltmeye çalışacağı meziyetlere hayran olur.

Guermantes Tarafı, Marcel ProustGuermantes Tarafı, Marcel Proust
Güler Deniz, bir alıntı ekledi.
02 Oca 22:34 · Puan vermedi

Gerçekliğin peşinden koşarız. Ama onu elimizden kaçırdıkça, hiçlikle karşılaştığımız bütün bu nafile çabaların ardında, somut bir şeyin varlığını farkederiz, aradığımız şey de budur zaten. Sevdiğimiz şeyi ayıklamaya, tanımaya başlar, hileyle de olsa, bulup elde etmeye çalışırız.

Guermantes Tarafı, Marcel ProustGuermantes Tarafı, Marcel Proust
Güler Deniz, bir alıntı ekledi.
01 Oca 22:59 · Puan vermedi

Ölüm saatinin belirsiz olduğunu söyleriz, evet, ama bunu söylerken, bu saati belirsiz ve uzaktaki bir boşluk içinde hayal eder, başlamış olan günle herhangi bir ilişkisi olabileceğini, ölümün - ya da bizi, bir daha bırakmamak üzere ilk kısmi ele geçirişinin - o öğleden sonra, hiç de belirsiz olmayan, her saatin kullanımının önceden belirlenmiş olduğu o öğleden sonra gerçekleşebileceği anlamına da gelebileceğini düşünmeyiz.

Guermantes Tarafı, Marcel ProustGuermantes Tarafı, Marcel Proust